سلیمان قناوی : آمریکا و اسرائیل دشمن مشترک تمام مسلمانان جهان هستند

قناوی
 سلیمان القناوی مدیر مسؤول روزنامه "الاخبار" مصر در مصاحبه با خبرنگار اتاق خبر بخش بین الملل هجدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها در تهران با اشاره به اهمیت اتحادیه مطبوعات کشورهای اسلامی گفت: به نظر من طرح تأسیس اتحادیه بین المللی و اسلامی مطبوعات طرحی است حایز اهمیت که در وقت مناسب خود مطرح شد. این اتحادیه درست زمانی مطرح شد که برخی کشورهای مسلمان چون تونس، مصر و لیبی از نظام های دیکتاتوری حاکم رها شدند و امروز استقلال خود را بدست آورده اند و ان شاء الله یمن و بحرین نیز در آینده نزدیک کشورهای مستقلی خواهند بود.
 سردبیر روزنامه "صوت الازهر" در ادامه افزود: پیش از بیداری اسلامی، مطبوعات اسلامی آشفته بود و هر کدام از آن ها بدون هماهنگی با روزنامه های دیگر بر اساس جدول کاری و برنامه های خاص خود کار می کرد و این یعنی این که همه تلاش ها فردی و یک طرفه بود و منجر به به‌هدر رفتن این تلاش ها در میان گستردگی رسانه های قدرتمند غرب می شد.
 قناوی با اشاره به اتحادیه مطبوعات جهان اسلام اضافه کرد: از همین روست که فکر می کنم این اتحادیه بسیار مهم است و امیدوارم که بتواند به همه تلاش های فردی وحدت بخشیده تا همه به تلاشی واحد و محکم و قدرتمند تبدیل شوند و در برابر هجوم وحشیانه غرب بر ضد اسلام بایستند؛ به‌ویژه این که ما می دانیم اهداف و دشمن مان یکی است.
 وی ادامه داد: هدف واحد تمامی مسلمانان دنیا مقابله با هجوم بر ضد اسلام است. غرب مسئله "اسلام هراسی" را سرلوحه کار خود قرار داده تا شهروندان خود را از اسلام بترساند. بدون شک دشمن واحدمان آمریکا و اسراییل است.
 قناوی همچنین به نقش ایران در مقابله با سیطره غرب بر رسانه اشاره و تصریح کرد: نقش ایران بسیار مثبت و روشنگرانه است. ایران برای ارائه چهره ای دیگر از مسلمانان تلاش می کند، چهره ای متمدنانه و پیشرو.  چرا که یک فرد مسلمان تروریسم نیست بلکه ممکن است یک دانشمند و یک پژوهشگر با پژوهش های پیشرفته بسیار باشد. نمونه های بسیاری از دانشمندان مسلمان سراغ داریم که با پژوهش ها و دانش خود به بشریت خدمت کرده اند.  این روزنامه نگار مصری در ادامه گفتگو اظهار کرد: ایران چهره ایده آلی را از اسلام ارائه می دهد؛ به طور مثال هنگامی که آمریکا تحریم ظالمانه خود را بر ایران اعمال کرد، ایران با اتکا بر اندیشه دفاع و مقاومت در برابر آمریکا ایستاد و با تکیه بر نیروی ذاتی خود و خوداتکایی و تکنولوژی پیشرفته اقدام به ساخت و تولید محصولات کرد. این محصولات نه تنها در زمینه تکنولوژی صلح آمیز هسته ای بوده بلکه نیازهای روزانه شهروندان را نیز شامل می شد.
 
تلاش گروهی خبرنگاران مسلمان می تواند منجر به شکست استیلای رسانه های غربی گردد
شعیب انسرکو
در اوگاندا پنج روزنامه به صورت سراسری منتشر می شود که تنها یکی از آنان روزنامه انگلیسی زبان متعلق به مسلمانان است و آن روزنامه ای است به نام «تورچ». «شعیب انسرکو» سردبیر روزنامه تورچ در مصاحبه با خبرنگار اتاق خبر هجدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها با ذکر این نکته که وی برای اولین بار است در کشور دوست و برادر یعنی ایران حضور پیدا می کند افزود که بسیار مشتاق بوده از ایران دیدار کند و در نمایشگاه مطبوعات حضور پیدا کند. وی همچنین افزود: در رسانه های غرب تبلیغات بسیار زیادی علیه اسلام صورت می گیرد و به نوعی اسلام هراسی در این کشورها تبلیغ می شود. وی با توجه به هجمه عظیم دستگاه رسانه ای غرب علیه مسلمانان، بیان کرد که باید تلاش کرد رسانه های مسلمین اهداف شوم غرب را افشا کنند و نگذارند آنها یکه تاز این میدان باشند. وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: ما مسلمان ها به عنوان انسانهای معتقد به جهان پس از مرگ، در ارسال و تهیه خبر حقیقت را مدنظر می گیریم اعتقاد داریم دروغ پردازی رسانه های غربی لزوم تقویت و قدرتمند کردن رسانه های جهان اسلام را دو چندان کرده است. وی افزود که ما مسلمین به عنوان کسانی که به حقیقت و بیان آن تعهد عملی داریم می توانیم هژمونی رسانه های غرب را درهم بسکنیم اما این مهم با تلاش جمعی روزنامه نگاران مسلمان بدست می آید. وی نقش ایران را در تشکیل و هدایت اتحادیه مطبوعات جهان اسلام کانونی و بسیار مهم معرفی کرد و افزود: تلاش غرب برای تفرقه انداختن بین شیعه و سنی تنها با تلاش رسانه ای کشورهای مسلمان امکان پذیر است.
 
 اتجادیه مطبوعات جهان اسلام، انجمنی جهت توانمندسازی رسانه های اسلامی
تگوه سانتوسا
سردبیر ارشد رسانه آنلاین Rakyat Merdeka  اندونزی، "تگوه سانتوسا"در مصاحبه با خبرنگار اتاق خبر هجدهمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها با بیان این نکته که رسانه های غرب تلاش دارند تا اسلام را در کنار تروریسم معرفی کنند بیان کرد که در دنیای امروز تروریسم به عنوان یکی از مشکلات امروزه جهان وجود دارد  و این مختص جوامع اسلامی نیست اما سلطه رسانه ای غرب تمام تلاش خود را می کند تا این دو را یکی معرفی کند. اتحادیه مطبوعات جهان اسلام می تواند نسان دهد که ما مسلمین حقوق حقه خود را می شناسیم و زمان ان رسیده که از طریق این اتحادیه و نمایشگاه به آنها بگوییم که ما مسلمین با هم هستیم و قادریم در برابر هژمونی رسانه ای غرب بیایستیم.ایران این فرصت را به سایر روزنامه نگاران مسلمان می دهد تا در کنار هم بتوانند به نقطه کانونی و نقطه نظر مشترک برسند. رسانه های غرب موفق شدند تا حدی بین شیعه و سنی در کسور عراق اختلاف بیندازند و این اتحادیه می تواند گامی باشد برای زدودن رنگ اختلافی که رسانه های غربی در پی دامن زدن به آن هستند.
 
 مقصود جوادف: اتحادیه مطبوعات جهان، انجمنی جهت ارتقای وحدت میان شیعیان و سنی ها  
کانادا
"مقصود جوادف" پژوهشگر و روزنامه نگار "مرکز مطالعات اندیشه اسلامی معاصر" در کاناداست. وی آذربایجانی الاصل است ولی سالهاست که به کانادا مهاجرت کرده و به عنوان روزنامه نگاری مسلمان در آن کشور فعالیت می کند. وی در مجله Crescent International  که مجله ای است با انتشار بین الملل یو در زمینه نشر اندیشه های اسلامی قلم می زند. وی در مصاحبه با خبرنگار اتاق خبر هجدهمین نمایشگاه مطبوعات با بیان اینکه اتحادیه مطبوعات جهان اسلام می تواند یه راهکار کاربردی برای روزنامه نگاران مسلمان باشد افزود: با توجه به تفاوت های فرهنگی و اشتراکات کَشورهای مسلمان، این اتحادیه می تواند جایی برای آموزش و رسیدت به نقطه تفاهم در دنیای اسلام باشد.
وی همچنین افزود: ایران یکی از معدود از کشورهایی است که مردم قادر خواهند بود در مورد اسلام آن طور که هست آزادنه سخن بگویند و ایران می تواند جایی باشد برای تشکیل جلسات و اتاقهای فکری بین روزنامه نگاران مسلمان.
وی در ادامه راز موفقیت روزنامه نگاران را تاکید بر اشتراکات فرهنگی جوامع مسلمان دانست تا از این طریق بتوانند بر تبلیغات مسموم رسانه های غربی که تلاَش دارند بین شیعه و سنی تفرقه بیندازند غلبه کنند.
 
 لطیف فاروق: ایران تنها کشوری است که در زمینه اتحاد و همبستگی میان خبرنگاران مسلمان فعالیت می کند 
سریلانکا
"لطیف فاروق" روزنامه نگار و نویسنده اهل سریلانکا که برای سومین بار است از ایران بازدید می کند با ابراز خوشنودی از حضور در هجدهمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها در مصاحبه با خبرنگار اتاق خبر نمایشگاه مطبوعات با بیان اینکه جرج بوش رئیس جمهور آمریکا هنگامی که سال 1995 به قدرت رسید بیان کرد که آمده است تا دنیایی بهتر برای زندگی انسانها ایجاد کند اما وی با حمله به کشورهای مسلمان مانند عراق، افغانستان و کوزوو شروع به تجاوز به حریم مسلمین کرد و رسانه های غربی نیز تیلیغات مسموم خود علیه مسلمین را شدت بخشیدند اما نفس تشکیل اتحادیه ایی مانند اتحادیه مطبوعات جهان اسلام می تواند نشان دهد که رفتار غرب صحیح نیست و تبلیغات منفی آنها در مورد انرژی هسته ای صلح آمیز ایران، دروغی بیش نیست.
نویسنده کتاب "صهیونیست های یهود؛ پدرخوانده های تروریسم" در ادامه افزود: ایران تنها کشور مسلمانی است که در جهت اتحاد رسانه های کشورهای اسلامی تلاش می کند در حالیکه اعراب در راستای متحد نمودن  کشورهای مسلمان کمتر می کوشند و حتی برخی از آن ها با سانسور و عدم انتشار آزادنه اخبار دنیای اسلام به دروغ پردازی رسانه های غرب کمک می کنند.
 
کشورهای اسلامی به جای رقابت باید با یکدیگر اتحاد داشته باشند
زاهد اسمال آفریقای جنوبی 1
 
"زاهد اسمال" خبرنگار و تحلیل گر برنامه های خبری از کشور آفریقای جنوبی در گفتگو با اتاق خبر بخش بین الملل هجدهمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها گفت: امروزه مسلمانان در سراسر دنیا پراکنده هستند و کمتر کشوری است که مسلمانان آن نقش های کلیدی و اساسی در سرنوشت کشورشان نداشته باشند.
وی اظهار داشت: متاسفانه امروز بسیاری از کشورهای اسلامی به جای اتحاد با یکدیگر رقابت می کنند در حالی که در کشورهای غربی این موضوع کمتر دیده می شود و آن هابرای دست یافتن به موضوعی به خوبی با یکدیگر همکاری می کنند.
این خبرنگار آفریقایی ادامه داد: اگر مسلمانان دنیا برای اهداف مشترک خود برنامه ریزی های مشترک نیز داشته باشند غرب به این راحتی نمی تواند میان آن ها اختلاف ایجاد کرده و از این اختلاف افکنی سود ببرد.
زاهد اسمال افزود: متاسفانه مردم در کشورهای دیگر دید مناسبی نسبت به کشورهای اسلامی به خصوص ایران ندارند و این نتیجه تفکراتی است که غرب به وسیله رسانه های خود به آن ها خورانده است. مثلا در آفریقای جنوبی همه فکر می کنند که در ایران دولت مانع فعالیت زنان در اجتماع می شود در حالی که من شاهد آن بودم که زنان ایرانی همراه با مردها در همه جا حضور داشتند و کار می کردند.
وی گفت: رسانه های ایرانی مانند ایرنا، العالم و پرس تی وی امکانات مناسبی برای برابری با رسانه های غربی دارند و باید از این امکانات برای معرفی آن چه واقعیت ایران است استفاده کنند.
این خبرنگار آفریقایی به ویژگی های سفرش به ایران اشاره کرد و گفت: تهران شهر بسیار زیبا و جذابی است من پیش از این اصلا فکر نمی کردم که این شهر تا این حد پیشرفته باشد ، من حتی امکاناتی در ایران دیدم که در کشور خودم برای بسیاری آرزو است.
 
سید احمد موسوی مبلغ معاون مدیرعامل خبرگزاری صدای افغان : در شرایط امروز نیاز به همفکری روزنامه نگاران جهان اسلام بیش از گذشته احساس می شود
احمد موسوی مبلغ افغانستان
معاون خبرگزاری صدای افغان در گفتگو با ستاد خبری بخش بین الملل نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها با اعلام این مطلب که این خبرگزاری ، اولین خبرگزاری خصوصی افغانستان و دومین خبرگزاری تاریخ افغانستان محسوب می شود شروع فعالیت رسانه ای آنرا از سال 1370 ذکرکرد.
 وی با بیان این مطلب که در افغانستان تکثر مطبوعات وآزادی مطلق رسانه ای وجود دارد وهر نوع رسانه ای می تواند عقاید و آرای خود را منتشر نماید خاطر نشان کرد: اغلب اینها ازسوی موسسات غیر دولتی حمایت و تامین مالی می شوند و دولت جز تلویزیون دولتی و دو روزنامه و یک خبرگزاری دولتی نقشی در حمایت از رسانه ها ندارد.
 موسوی مبلغ در ادامه تاکید کرد: البته این آزادی مطلق در مواردی مشکل ساز شده اما با توجه به خفقان موجود در زمان طالبان ما این فرصت را غنیمتی میدانیم و درصدد استفاده از این فرصت برای آگاهی بیشتر مردم هستیم و اعتقاد داریم در فضای رقابتی اگر درست عمل کنیم مردم از ما بیشتر استقبال میکنند.
 معاون خبرگزاری صدای افغان همچنین حضور آمریکا در افغانستان را قدرتمند توصیف کرد تا جایی که برخی مطبوعات با صراحت از کمکهای مالی این کشور به نشریه خود می نویسند. البته رسانه های ضد آمریکایی و ضد اشغالگری هم به کار خود بدون هیچ مانعی ادامه می دهند و از فضای آزاد رسانه ای به خوبی استفاده می کنند.
 مبلغ در تشریح مشکلات رسانه ها در افغانستان تصریح کرد : به لحاظ امکانات فنی و سخت افزاری در حوزه رسانه های مکتوب مشکل زیادی نداریم اما به لحاظ نرم افزاری و آموزش نیروها نیاز زیادی داریم و کمبودها بسیار زیاد است، ضمن اینکه رسانه های مختص کودک یا خانواده هم نداریم و بیشتر این رسانه ها به بنگاه های خبری احزاب و قدرتهای جناحی تبدیل شده اند.
 وی در ادامه این گفتگو با اشاره به حضور طولانی مدتش در ایران و آشنایی با سطح رسانه های کشورمان اظهار نظر کرد : در حوزه رسانه ها ایران پیشرفتهای قابل ملاحظه ای هم در حوزه خبررسانی و تکثر رسانه ها و هم به لحاظ فنی و سخت افزاری داشته و در زمره کیفی ترین رسانه های جهان قرار می گیرند. ایران در سرعت و دقت انعکاس مطالب بسیار پیشرفت داشته و در حوزه آزادی ها هم تا جایکه خارج از مبانی نظام نباشد بد عمل نکرده است.
 سید احمد موسوی معاون خبرگزاری صدای افغان در مورد تشکیل اتحادیه مطبوعات جهان اسلام نیز آن را از نیازهای امروز جهان اسلام ارزیابی کرد و ادامه داد : احساس می کنیم که ایجاد این اتحادیه می تواند به همفکری و تعاملات بهترو بیشتر میان روزنامه نگاران مسلمان کمک شایانی نماید ،خصوصا در شرایط امروز و اوج گیری بیداری اسلامی نیاز به چنین نهادی بیش از گذشته احساس می شود .
 
هرکس به ایران سفر می کند اقرار می کند که پیش از این تفکرش اشتباه بوده است
محمد سلطان ایوب سریلانکا
 "محمد سلطان محمد ایوب" خبرنگار روزنامه دیلی میرور سریلانکا در گفتگو با خبرنگار بخش بین الملل هجدهمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها با بیان این که ایران یکی از بهترین نمایشگاه های کتاب و مطبوعات کشورهای اسلامی را برگزار می کند افزود: من سفرهای بسیاری به کشورهای مختلف داشته و با مطبوعات آن ها از نزدیک آشنا هستم باید بگویم رسانه های ایران همتراز با سایر رسانه های فعال دنیا به کار اطلاع رسانی مشغولند.
 وی همچنین در ارتباط با ایده تشکیل اولین اتحادیه مطبوعات جهان اسلام، ابراز داشت که این ایده مدت ها پیش در بین روزنامه نگاران مسلمان مطرح شد اما در نهایت این کشور ایران بود که این ایده خوب را عملی کرد و باعث دلگرمی مسلمانان روزنامه نگار برای تولید و فعالیت رسانه ای هر چه بیشتر شد.
 وی همچنین ابراز داشت: مسلمانان سریلانکا در سالهای اخیر توانسته اند فعالیت رسانه های خود را ارتقا دهد اما آن چنان که شایسته است ارتباط زیادی با رسانه های ایران نداریم در حالیکه ایران دارای شبکه جهانی پرس تی وی و خبرگزاری های فعالی مانند ایرنا و فارس است.
 خبرنگار روزنامه دیلی میرور کیفیت برگزاری نمایشگاه مطبوعات را خوب توصیف کرد اما از قرار گرفتن نشریات خارجی در جایی دور از نشریات ایرانی کمی گله کرد و بیان کرد که این امر باعث شده تا تعداد بازدید کنندگان از بخش خارجی کم باشد.
 وی همچنین بیان کرد که برخی از مسلمان و مردم سریلانکا در اثر تبلیغات مسموم رسانه های خارجی فکر می کردند که در ایران زنان حق کار کردن و حضور در اجتماع را ندارند و ایران یک کشور توسعه نیافته و بدوی است اما هر روزنامه نگاری که به ایران سفر می کند اقرار می کند که تفکرشان درمورد ایران اشتباه بوده است. 
 
 اتحادیه مطبوعات جهان اسلام امید تمامی روزنامه نگاران مسلمان است
قیس تیسیر اردن
"جمهوری اسلامی ایران نقش مهمی را در منطقه در جهت دفاع از اسلام ایفا می‌کند و ویژگی بارز آن در مقایسه با کشورهای دیگر اخلاص در این زمینه است".
قیس تیسیر ظبیان مدیر مسؤول مجله اردنی "الشریعه" در گفتگو با خبرنگار اتاق خبر هجدهمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها با بیان این مطلب افزود: با این رویکرد، جمهوری اسلامی ایران اقدام به برنامه ریزی برای همکاری مطبوعات جهان اسلام کرد؛ طرحی که برای نخستین بار در جهان عرب و اسلام مطرح شد و چه بسا که مهم‌ترین نقش اتحادیه مطبوعات جهان اسلام یکسان سازی مواضع در برابر هجوم وحشیانه ای است که با هدایت امریکا و اسرائیل گریبان اسلام و مسلمانان را گرفته است.
 ظبیان در ادامه تأکید کرد: اتحادیه مطبوعات جهان اسلام نقش بارزی در مقابله با اتهامات وارد شده به اسلام ایفا خواهد کرد؛ همچنین این اتحادیه به خوبی می تواند از حقوق زن در اسلام دفاع کند. حقوقی که به زعم غربی ها ناقص است در حالی که اسلام زن را والا و بزرگ معرفی کرده و خداوند فرموده است: "ولقد کرمنا بنی آدم".
وی ادامه داد: در حالی که می بینیم زن در اسلام به عنوان دختر و خواهر و مادر و همسر قابل احترام است در کشورهای غربی خانواده ها از گسست خانوادگی رنج می‌برند و زن تا سن شصت سالگی و بیشتر به دنبال کار می‌گردد.
 عضو هیأت مدیره انجمن علوم اسلامی در اردن در خصوص اتحادیه مطبوعات جهان اسلام افزود: چنانچه خواستار موفقیت این اتحادیه باشیم باید نشست‌هایی دوره‌ای در تهران تشکیل شود تا هماهنگی میان مطبوعات مختلف ادامه یابد و تلاش برای پوشش‌دهی مسائلی که در جهان اسلام و عرب روی می‌دهد، مستمر باشد.
قیس ظبیان نقش رسانه‌های اسلامی را بسیار مهم برشمرد و خاطرنشان کرد: حقیقت این است که مطبوعات اسلامی چه از سوی دولت‌ها و چه از سوی مردم با مخالفت‌های بسیاری مواجهند؛ متولیان رسانه‌ها از نشر آگهی در مجلات و روزنامه‌های اسلامی سربازمی‌زنند به این بهانه که خوانندگان این مطبوعات اندک‌اند یا اینکه این مطبوعات دارای گرایش دینی هستند. در نتیجه این مسأله باعث کسری بودجه فراوان در مطبوعات اسلامی می‌شود و اگر مسؤولان این مطبوعات متعهد به اصول ویژه‌ای نبوده و اگر در پی سود مادی از این روزنامه‌ها و مجلات بودند به انتشار این مطبوعات ادامه نمی‌‎دادند درحالی‌که علی‌رغم همه این فشارها، مطبوعات اسلامی توانسته‌اند نقش فعالی را در انقلاب‌های عربی و اسلامی در دروه اخیر ایفا کنند
ظبیان اظهار داشت: با توجه به این‌که خاستگاه بسیاری از این انقلاب‌ها دینی بوده است، می توان گفت که این انقلاب‌ها گونه‌ای از حمایت معنوی این مطبوعات به شمار می‌آیند؛ مطبوعاتی که از حاکمانی که با گرایش‌های اسلامی در ستیز بودند، رها شدند.
قیس ظبیان در پاسخ به این سوال که مطبوعات اسلامی در شکستن سیطره غرب بر رسانه‌های جهانی چه نقشی دارند اظهار داشت: بدون شک کشورهای غربی و استعمارگر مانند آمریکا و اسرائیل با هزینه های گزاف نظام‌های حاکم را در جهت مقابله با مطبوعات اسلامی و زیرفشارقراردادن آن‌ها راهبری کرده و در عین حال به طور مستقیم و غیرمستقیم با تبلیغات خود سرمایه‌ها را در جهت عدم پشتیبانی از این مطبوعات پیش می‌برند تا آنجا که اغلب مسؤولان این مطبوعات برای جلوگیری از زیان‌های مالی ناچار به بستن روزنامه‌ها و مجلات خود می‌شوند.
مدیر مسؤول مجله "الشریعه" افزود: مقامات اسرائیلی برای سفر به اسرائیل و حمایت از مجله‌ام سه بار از من دعوت کردند و در مقابل تنها یک درخواست از من داشتند و آن اینکه حمله رسانه‌ای خود را به اسرائیل و صهیونیسم جهانی متوقف کنم. چنین درخواستی به طرق دیگر از سوی آمریکا نیز برایم فرستاده شده است.
قیس ظبیان درخصوص پاسخ وی به این درخواست‌ها اظهار داشت: " بدون شک من این درخواست ها را چانه‌زنی بر سر اصول دین والای‌مان پنداشتم. اصولی که به هیچ‌وجه نمی‌توان بر سر آنها معامله کرد و به طور قاطع با این پیشنهاد مخالفت کردم."
عضو هیأت مدیره انجمن علوم اسلامی در اردن افزود: ما برای رسیدن به اهداف و اصول خود به تلاش اتحادیه مطبوعات کشورهای اسلامی تکیه و اعتماد داریم.
 
حمزه کیه یون : ایران یک تنه در مقابل تهاجم رسانه ای غرب ایستاده است
حمزه کیه یون اوگاندا
حمزه کیه یون خبرنگاراوگاندایی روزنامه تورچ در گفتگو با اتاق خبر بخش بین الملل هجدهمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها با بیان این که ایران یک تنه در مقابل تهاجم رسانه ای غرب ایستاده است گفت: بدون شک کشورهای مسلمان باید به حمایت ایران به پا خیزند زیرا ایران نه تنها از تحریم های آمریکا نترسیده بلکه در مقابل این کشور به خوبی ایستاده است.
وی خاطر نشان کرد: وقتی شما صحبت از اتحاد مسلمانان می کنید برخی فکر می کنند که آن ها حتما به دنبال جنگ هستند در حالی که هدف از اتحاد این افراد نشان دادن چهره واقعی است که کشورهای غربی و آمریکا آن را زشت نشان داده اند.
این خبرگار اوگاندایی خاطر نشان کرد: غرب باید بفهمد که کشورهای اسلامی را نمی تواند با پول و سرمایه بخرد زیرا آن ها توانی بی پایانی به نام اسلام دارند. توانی که امروز بسیاری از مردم غرب هم به آن پی برده و روز به روز بر تعداد کسانی که به دین اسلام می پیوندند بیشتر می شود.
حمزه کیه یون گفت: اتحادیه مطبوعات اگر به درستی هدایت شود حتی می تواند از کشورهای غیر مسلمان که بر ضد آمریکا و افکار زشت رسانه ای آن ها فعالیت می کنند نیز عضو بگیرد زیرا امروز تعداد کسانی که به درستی درک کرده اند که آمریکا و متحدانش فقط دروغ می گویند در دنیا بسیار زیاد شده است.
وی با اشاره به نمایشگاه مطبوعات ایران گفت: از اینکه دیدم مردم چگونه از یک نمایشگاهی که در آن فعالیت های خبری و رسانه ای می شود استقبال کردند بسیار متعجبم زیرا اگر شما به کشورهای اروپایی سری بزنید اینگونه نمایشگاه ها فقط مورد استقبال افراد فعال در آن موضوع قرار می گیرد در حالی که در نمایشگاه ایران افراد عادی و حتی کودکان نیز حضور داشتند.
 
حمید الدوحیه: عدم حضور برخی کشورها در اتحادیه مطبوعات جهان اسلام این اتحادیه را تضعیف نخواهد کرد
حمید الدوحیه عراق
 “حمید عبید حمیده الدوحیه خبرنگار روزنامه الصحیفه عراق، گفت: عراق از زمان سقوط رژیم صدام حسین پیشرفت های بسیاری داشته که یکی از آن ها افزایش تعداد نشریات و آزادی بیان در این کشور است.
وی خاطر نشان کرد: بیداری مردم مسلمان در دنیای امروز که منجر به سقوط ظالمانی همچون صدام و مبارک شده بدون شک مدیون اطلاع رسانی رسانه هایی است که همواره نسبت به حضور کشورهای اشغال گر در منطقه به شکل مستقیم و غیر مستقیم هشدار داده اند.
این خبرنگار عراقی با اشاره به این که رسانه ها و صدا و سیمای ایران در عراق طرفداران و مخاطبان بیشماری دارد ادامه داد: ایران به عنوان برادر و دوست عراق همواره نسبت به مشکل آفرینی های نیروهای آمریکایی و مشکلاتی که آن ها درست می کنند هشدار داده است و این چیزی جز دلسوزی واقعی مسلمان برای برادر مسلمان خود نیست.
حمید عبید اظهار داشت: برخی کشورهای منطقه نیز باید بدانند که حمایت از آمریکا نتیجه ای جز سرونوشت دیکتاتورهای سرنگون شده چند وقت اخیر ندارند پس باید هرچه زودتر به سمت اسلام واقعی بازگشته و برای اتحاد و همدلی تلاش کنند.
وی اظهار داشت: این که برخی کشورها در اتحادیه مطبوعات جهان اسلامی حاضر نشده اند موجب ضعیف شدن این اتحادیه نخواهد شد بلکه تنها آن ها هستند که در آینده منزوی شده و متضرر خواهند شد.
 
خانم سیدی ابوباکاری: رسانه های ایران باید در آفریقا فعال تر شوند
کارگاه آموزشی 1
خانم "سیدی ابوباکاری امگومیا" خبرنگار و تحلیل گر روزنامه "آفریکن" از کشور تانزانیا با بیان این که طرح ایجاد اتحادیه مطبوعات کشورهای اسلامی باید دیر یا زود اجرایی میشد با اشاره به قدرت زیاد رسانه های غربی در انتقال مفاهیم مورد نظر خود در جوامع مسلمان، طرح این اتحادیه را راهی برای قدرتمندتر شدن رسانه های جهان اسلام برای رساندن صدای حقیقی دین مسلمانان به جهان دانست.
وی ادامه داد: بدون شک اگر در میان کشورهای اسلامی و مردم مسلمان آفریقا نیز چنین اتحادیه ای تاسیس می شد هم اکنون شاهد آن بودیم که تبعیضی که میان مردم مسلمان در آفریقا و سایر ادیان وجود دارد ریشه کن می شد.
این خبرنگار تانزانیایی تاکید کرد: مسلمان در هر کجای دنیا که باشد مسلمان است و فرقی نمی کند که آفریقایی ، آسیایی و یا آمریکایی است به همین خاطر باید این اتحادیه شرایطی فراهم کند تا همه مانند برادر و خواهر در کنار یکدیگر از منافع اسلام دفاع کنند.
وی همچنین نمایشگاه مطبوعات تهران را یکی از بهترین نمایشگاه های مطبوعاتی که تا به حال در کشورهای مختلف دیده بود ذکر کرد و افزود: رسانه های فعالی در ایران هستند که برخی از آنها نیز چهره های بین المللی و شناخته شده ای هستند اما بهتر است ایران برای ارتباط بیشتر با مسلمانان آفریقا و برای شناساندن ایران به مسلمانان آفریقا شبکه ای نیز مختص این مردم تاسیس کند.
خانم امگومیا همچنین اشاره کرد در کشورش نمایشگاه مطبوعات برگزار نمی شود اما هر از چند گاهی در یکی از کشورهای آفریقایی نمایشگاهی در مورد رسانه ها برگزار می شود که از همه کشورهای آفریقایی در آن حضور پیدا می کنند.
 
سیدو زکریا سردبیر ماهنامه لوسیون توفیک از کشور نیجر :حتی کشورهای کوچک نیز در سیاست خارجی ایران جایگاهی ویژه دارند
سینی سیدو زکریا نیجر
نیجر کشوری در غرب آفریقا است که در دنیا با معادن غنی از اورانیوم شناخته می شود و بیش از 90 در صد از مردم این کشور مسلمان هستند. آقای سیدو زکریا از روزنامه نگاران برجسته این کشور است که سردبیری هفته نامه لوسیون توفیک را برعهده دارد.
 وی که در جمع مهمانان خارجی اتحادیه مطبوعات جهان اسلام حضور اشت در گفت و گویی کوتاه با اتاق خبر بخش بین الملل نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها در مورد اوضاع رسانه و مطبوعات در کشورش می گوید : ما مجلات زیادی نداریم و بیشتر نشریاتی هم که بیرون می آیند جنبه اطلاعات عمومی دارند و در حوزه های تخصصی فعالیت نمی کنند اما ماهنامه ما که معنی فارسی اش " علم " است در هر شماره سعی می کند تا به یکی از علوم مثل سیاست، پزشکی ،اقنصاد ، دین و... به صورت تخصصی بپردازد.
زکریا آزادی مطلق در انتشار مطالب را از ویژگی های فضای رسانه ای کشورش ذکر کرد تا جایکه با وجود اکثریت مطلق مسلمان در این کشور، اقلیتهای مذهبی هم به راحتی سخنان و عقایدشان را منتشر می کنند.
سردبیر ماهنامه لوسیون توفیک در ادامه این گفتگو با اذعان به این مطلب که ایجاد اتحادیه ای برای مطبوعات جهان اسلام از آنجایی که باعث یک صدایی رسانه های اسلامی می شود قطعا اقدامی موثر است ،پیشگامی ایران در ایجاد این نهاد را از امتیازات این طرح برشمرد.
وی در پایان ضمن تشکر از جمهوری اسلامی ایران که کشور کوچک و کمتر شناخته شده ای همچون نیجر را به این اتحادیه دعوت کرده و حتی به این گونه کشورها نیز توجه ویژه دارد ،لازمه موفقیت بیشتر این طرح را در ایجاد ارتباط پیوسته و موثر با اعضا در ادامه کار ذکر کرد و نوشتن اساسنامه برای اتحادیه مطبوعات جهان اسلام در نخستین اجلاسیه و نظرخواهی از همه اعضا برای افزایش کارآمدی آن را باعث موفقیت بیشتر دانست.
 
عبدالجلیل بن علی : رشد مطبوعات ایران کمی و کیفی بوده است
عبدالجلیل بن علی مالزی
"عبدالجلیل بن علی" سردبیر روزنامه "سینار هاریان" مالزی با اشاره به سابقه طولانی ارتباط خبرنگاران ایران و مالزی با یکدیگر، تشکیل اتحادیه مطبوعات جهان اسلام را راهی به سوی گسترش ارتباط میان روزنامه نگاران مسلمان ذکر کرد و با بیان این نکته که مشابه این گونه اتحادیه های رسانه ای در میان برخی از کشورهای آمریکای لاتین، کشورهای فرانسه زبان آفریقا و برخی دیگر از نقاط دنیا وجود دارد، جای خالی اتحادیه برای ارتباط روزنامه نگاران مسلمان احساس می شد که این امر نیز به همت ایران در حال پایه ریزی است.
وی که برای اولین بار است از ایران بازدید می کند، نشریات ایرانی را خوب و حرفه ای ارزیابی کرد و افزود: نشریات ایرانی نه تنها از لحاظ کمیت رشد کرده اند بلکه از لحاظ کیفی نیز رشد خوبی داشته اند و این در حالی است که معمولاً وقتی نشریات یک منطقه زیاد می شود روی کیفیت آنها تاثیر منفی برجای می گذارد اما در مورد ایران قضیه به شکل دیگری است.
وی نمایشگاه مطبوعات ایران را مکانی برای ارزیابی سالانه از لحاظ توسعه و شناخت نقاط قوت و ضعف رسانه ها ذکر کرد و با ذکر این نکته که کشورهای بسیار محدودی هستند که در دنیا نمایشگاه مطبوعات را هر ساله برگزار می کنند افزود: ایران یکی از این کشورهاست که توانسته با مدیریت خوب، نمایشگاهی قابل قبول و در سطح استانداردهای بین المللی برگزار کند.
وی ابراز امیدواری کرد به زودی شاهد برگزاری نمایشگاه های مطبوعات در مالزی با حضور نشریات ایرانی در بخش بین الملل باشیم. 
 
عبدالله جبری : ایران به خاطر عقاید ضدآمریکایی اش سختی های زیادی کشیده است
عبدا... جبری لبنان
عبدالله جبری سردبیر هفته نامه لبنانی " الثبات " در مورد نقش اتحادیه بین المللی مطالعات جهان اسلام گفت: اقدام اخیر دولت جمهوری اسلامی ایران در تاسیس اتحادیه بسیار حائزاهمیت است به ویژه اینکه تحولات اخیر کشورهای عربی ثابت کرد که نقش رسانه تا چه حد می تواند مهم باشد.
وی در این مورد افزود: آمریکا و هم پیمانانش رسانه ها را برای تحقق منافعشان تحت تسلط در آورده اند. رسانه های کشور های اسلامی با تشکیل این اتحادیه و همکاری بیشتر می توانند مانع تحقق این اهداف کشورهای غربی شوند.
جبری در ادامه اضافه کرد: اهمیت تاسیس اتحادیه بین المللی مطبوعات جهان اسلام همچنین از این جهت مهم است که این اقدام از سوی کشوری صورت گرفته که همواره حامی مسلمانان جهان بوده است.
روزنامه نگار لبنانی افزود: روزنامه نگاری اسلامی امروز به کسی نیاز دارد که اهداف و برنامه هایش را محقق و هماهنگ کند. هیچ کشوری جز ایران نمی توانست این کار را انجام دهد و روزنامه نگاران مسلمان را در جایی چون اتحادیه بین المللی مطبوعات جهان اسلام دور هم گرد آورد.
سردبیر هفته نامه لبنانی الثبات در رابطه با نقش ایران در شکست نقشه های غرب علیه اسلام و مسلمانان اظهار داشت: از زمان وقوع انقلاب اسلامی ایران تا کنون امام خمینی ( قدس سره ) بر لزوم مقابله با آمریکا و صهیونیسم تاکید داشت. جمهوری اسلامی ایران تا همین زمان نیز بر سر عقیده خود ایستاده و به خاطر این عقیده سختی های زیادی کشیده است.
جبری اضافه کرد: تاسیس اتحادیه بین المللی مطبوعات جهان اسلام از سوی ایران کاری دور از ذهن نبود. امیدواریم براداران ایرانی مان به خوبی این اتحادیه را مدیریت کنیم تا ان شاء لله شاهد نتایج خوبی در آینده باشیم.
وی با اشاره به هجوم رسانه ای غرب علیه اسلام تاکید کرد: هجوم رسانه ای غرب علیه اسلام قوی و برنامه ریزی شده است بنابراین نیازمند همت و تلاش جدی است.
جبری در ادامه در مورد رسانه ها در کشورهای اسلامی گفت: از آنجایی که رسانه های اسلامی در کشورهای اسلامی از حمایت های لازم برخوردار نیستند لازم است بیش از پیش به تقویت نقش این رسانه ها اقدام کنیم.
وی در همین راستا اضافه کرد: برپایی نمایشگاه های رسانه و مطبوعات از سوی کشورهای اسلامی بسیار مهم است زیرا فرصتی فراهم می کند که روزنامه نگاران مسلمان با یکدیگر آشنا و از تجربیات هم به ویژه در مسائل مربوط به مسلمانان استفاده کنند.
روزنامه نگار لبنانی در پایان به جایگاه ایران اشاره کرد و گفت: در طی بازدیدهایی که در ایران داشتیم از وجود فعالیت هایی که دولت جمهوری اسلامی ایران انجام داده است شگفت زده شدیم و دریافتیم که ایران با توجه به توان صنعتی و رسانه ای که دارد به زودی در جایگاه کشورهای جهان اول قرار خواهد گرفت.
 
عبدالمنان عبدالرحمن : غرب از پیشرفت های ایران واهمه دارد
عبدالمنان عبدالرحمان غنا 1
عبدالمنان عبدالرحمن خبرنگار روزنامه مسلم نیوز از کشور غنا در گفتگو با اتاق خبر بخش بین الملل هجدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها گفت: بدون شک این که ایران به عنوان یک قدرت بزرگ در میان کشورهای اسلامی مطرح شده و امروز تمام دنیا این کشور را می شناسند امری اتفاقی نبوده است. هر کس اگر مدتی کوتاه به ایران سفر کند می بیند که ایران با پیشرفت های خود توانسته فشارهای مالی که غرب به این کشور وارد می کند را نادیده بگیرد و پیشرفت های زیادی برای خود به ارمغان بیاورد.
وی خاطر نشان کرد: پیشرفت های علمی ایران باعث شده تا همه کشورها بدانند که ایران به عنوان یک کشور اسلامی نیازی به کشورهای غرب ندارد و می تواند بر توان خود اتکاء کند . این موضوع باید سرلوحه کار سایر کشورهای اسلامی قرار گیرد.
این خبرنگار غنایی اظهار داشت: به خوبی می توان فهمید که چرا کشورهای غربی و آمریکا سعی دارند تا ایران پیشرفت نکند و از آن چهره بدی ساخته اند. آن ها به خوبی می دانستند که اگر ایران روز به روز پیشرفته تر شود رهبری جهان اسلام را به دست خواهد گرفت و یکی از قدرت های برتر خواهد شد. آن ها می دانستند با به قدرت رسیدن ایران دیگر مانند گذشته امکان دروغ پراکنی و سودجویی نخواهند داشت.
عبدالمنان عبدالرحمان گفت: رسانه های ایران نیز باید از رهبران خود الگو بگیرند و همانطور که دولت ایران در مقابل غرب ایستاده در مقابل دروغ پراکنی های آن ها قرار گرفته و اجازه اتهام زنی به آن ها را ندهند.
وی تاکید کرد: بدون شک آرامشی که در میان مردم ایران وجود دارد در بسیاری از کشورهای دنیا تنها یک آرزو است و مردم ایران باید قدر این موفقیت ها را بدانند.
 
غسان عبدالله :شبکه های اجتماعی اسلامی نیز باید در کنار مطبوعات شکل بگیرند
غسان عبدا...
غسان عبدالله سردبیر مجله "الوحده الاسلامیه" ، به تشکیل اتحادیه مطبوعات جهان اسلام اشاره و اظهار کرد: این اتحادیه در بازگرداندن اسلام به صحنه در برابر هجوم رسانه ای در جهان بر ضد اسلام نقش بزرگی ایفا می کند.
عبد الله در ادامه افزود: اکنون دو محور اساسی بر رسانه های جهان سیطره دارند: نخست آمریکا و اسراییل و دیگری محور اروپا. این دو محور هجوم رسانه ای وسیعی را برای تخریب چهره اسلام و نقش جمهوری اسلامی ایران در ترویج وحدت به اسلام و بیداری اسلامی آغاز کرده‌اند.
وی افزود: از همین رو شایسته بود وسیله ای برای رساندن نشریات اسلامی ما به جهان اسلام ساخته شود؛ نشریاتی که در پی بازگرداندن چهره اسلام به اصل حقیقی خویش اند اما به دلیل منع ورودشان در برخی فرودگاه ها و مرزها از صحنه کنار می رفتند.
سردبیر "الوحده الاسلامیه" تأکید کرد: این اتحادیه با اعمال اصول و بندهایی که طی همایش آن به تصویب رسید، می تواند نقش مهمی در رساندن اغلب اطلاعات رسانه ای اسلامی و نشریه ها به بیشترین مخاطبان ممکن در کشورهای اسلامی داشته باشد تا از این طریق بتوانیم دیدگاه های این مخاطبان را در رابطه با دسیسه های استکبار و آن چه در جهان روی می دهد و به ویژه در رابطه با مسئله تروریسم تغییر دهیم.
روزنامه نگار لبنانی در ادامه افزود: ما امیدواریم که پس از این اتحادیه یک پایگاه اینترنتی نیز راه اندازی شود و این پایگاه یک شبکه ارتباط اجتماعی نیز داشته باشد تا بتواند با شبکه های ارتباط اجتماعی دیگر همچون  twiterو Facebook رقابت کند.
عبدالله در ادامه گفتگو با اشاره به نقش ایران در مقابله با هجوم غرب بر علیه اسلام اظهار داشت: به نظر من این عبارت از یک نقش نیست بلکه باید اذعان داشت که ایران طلایه دار و پایه و اساس مبارزه در همه جنگ هایی است که بر علیه اسلام و ایران صورت می گیرد چرا که ایران خواستار بازگرداندن اسلام ناب محمدی و اسلام متمدن و دانش مدار و روشنگر به جهان است و این چیزی است که طی بازدیدهای اخیرمان از مراکز علمی و نهادهای پژوهشی در ایران مشاهده کردیم.
این روزنامه نگار لبنانی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران حکومتی است قدرتمند که از دروازه اسلام پا به عرصه جهانی گذاشت تا اسلام را به اصالت انسانی خود بازگرداند.
 
حسن ناندوا : از حالا باید برای اتحاد بیشتر مطبوعات جهان اسلام برنامه ریزی کرد
حسن ناندوا کنیا
حسن ناندوا رئیس هئیت تحریریه روزنامه نیودان کنیا درگفتگو با اتاق خبر بخش بین الملل هجدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها اتحاد مسلمانان جهان را یکی از ضروری ترین برنامه های آینده برای اتحادیه مطبوعات جهان اسلام خواند و افزود: این اتحادیه به خواست خود مسلمانان و با توجه به نیاز آن ها ایجاد شده پس باید برای آن برنامه ریزی کرد.
وی اظهار داشت: این اتحادیه دیگر تنها یک نام نیست، هم اکنون غرب متوجه تاسیس آن شده و بدون شک در حال برنامه ریزی برای ایجاد تفرقه بیشتر میان مسلمانان و اعضای این اتحادیه است به خاطر همین باید به گونه ای برنامه ریزی شود که مشکلات و نواقص احتمالی در هدف اصلی آن ایجاد مشکل نکند.
این خبرنگار کنیایی اظهار داشت: در سال های گذشته غرب با تفرقه افکنی میان مسلمانان همواره سعی کرده تا به منافع خود برسد بدون شک این موضوع در آینده نیز ادامه خواهد داشت به همین خاطر باید با اتحاد از حالا برنامه ریزی کرد.
ناندوا با بیان این که ایران می تواند با امکانات رسانه ای خود جهان اسلام را به سمت و سوی اهداف واقعی هدایت کند افزود:  امکانات رسانه ای ایران مانند شبکه پرس تی وی کاملا با شبکه های خبری بزرگ دنیا برابری می کند و این موضوع فرصت مناسبی است تا جهان اسلام علیه حمله های رسانه ای غرب پاسخ مناسب دهد.
وی گفت: روزنامه نیودان همواره به مسئله فلسطین و ظلمی که به مردم محروم آن می شود پرداخته تا حداقل بتواند  قدمی کوچک برای نشان دادن ظلم و جنایت اسرائیل بردارد.
 
عبدالرحمان احمد : ایران به هر هدفی که خواسته، رسیده است
عبدالرحمان بن احمد مالزی
عبدالرحمان احمد، سردبیر خبرگزاری ملی مالزی و نشریه برناما ضمن قدردانی از تشکیل اتحادیه مطبوعات جهان اسلام ابراز داشت: ایران می تواند نقش بسیار مهمی در بیان واقعیت های دنیا داشته باشد. در عین حال ما باید در این اتحادیه چشم انداز ها و اهدافمان را مشخص کرده و برای رسیدن به آن ها تلاش کنیم.
این خبرنگار مالزیایی تاکید کرد: در قدم اول یکی از مزایای این اتحادیه می تواند تشکیل یک شبکه سالم بین رسانه های مسلمان باشد، به گونه ای که هر عضو اتحادیه اخبار را در کشورش پوشش داده و بدین ترتیب کیفیت و کمیت اخبار را افزایش دهیم.
وی در ادامه از توانایی های ایران صحبت کرد و افزود: ایران این ظرفیت را دارد که پیشرو جهان اسلام باشد، چرا که از معدود کشورهایی است که به غرب تکیه نداشته و کاملا مستقل است.
عبدالرحمان ادامه داد: مهم تنها این است که ایران چه می خواهد؛ این کشور ثابت کرده هرگاه هدفی را تعیین کرده به آن دست یافته است.
این خبرنگار گفت: ایران و کشورهای اسلامی برای متحد کردن جهان اسلام، باید روابط شان را با هم نزدیک تر کنند تا مانع به ثمر رسیدن اهداف خودخواهانه غرب شوند.
وی همچنین افزود: ما برای غلبه بر تبلیغات رسانه ای منفی غرب علیه اسلام نیاز به اتحاد رسانه ای داریم. در این راستا پیشنهاد می دهم ایران این اتحادیه را به یک شبکه خبری تبدیل کند تا رسانه های مسلمان بتوانند مستقیما با هم در ارتباط بوده و همه با هم کار خبرگزاری را انجام دهند.
وی در انتها با اشاره به بیداری مسلمانان جهان و وقوع انقلاب های جدید توسط مسلمین گفت: انقلاب های اسلامی بسیار مثبت هستند اما زمانی که در یک کشور انقلابی صورت می گیرد مهم این است که چه کسی رهبری و انقلاب را در دست می گیرد. رهبران جدید به جای غرب باید در درون کشورشان به دنبال دوست بگردند. اگر این انقلاب ها دست غرب بیافتد مجددا این بیداری اسلامی تضعیف می شود. بنابراین مسلمانان باید انقلاب شان را ادامه داده و از آن پاسداری کنند.
 
محمد ارشد : ایران نیاز به رسانه های قدرتمند را در بهترین زمان ممکن درک کرده است
محمد ارشد هند
محمد ارشد خبرنگار رسانه سهارا هند در گفتگو با اتاق خبر بخش بین الملل هجدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها گفت: امروز دنیای غرب از رسانه تنها بعد اطلاع رسانی آن را نمی خواهد بلکه رسانه ها را وسیله ای قرار داده است به عنوان ابزار زور و فشار به کشورهای پائین تر از خودش.
وی اظهار داشت: هیچ گاه دیده نشده است دو فردی که توان یکسان دارند بتوانند به یکدیگر زور بگویند. این که غرب به کشورهای کوچکتر زور می گوید به دلیل این است که این کشورها در جهت توسعه خود تلاش نمی کنند. اگر مسلمانان دنیا با یکدیگر متحد شوند و قدرت اقتصادی و مالی مانند کشورهای غربی ایجاد کنند هیچگاه غرب و آمریکا نمی توانند به آن ها زور بگویند.
محمد ارشد خاطر نشان کرد: توسعه رسانه ای کشورهای اسلامی در نهایت توسعه اقتصادی و اجتماعی آن ها را نیز در بر خواهد داشت زیرا مردم جهان به درستی شرایط آن ها را درک کرده و مانع از فشارهای غرب به این کشورها می شوند.
این خبرنگار هندی تاکید کرد: ایران به درستی این موضوع را درک کرده و به دنبال توسعه رسانه ای کشور خود است. به طوری که امروز شاهد شبکه ای قوی به نام پرس تی وی و العالم و خبرگزاری مانند ایرنا هستیم.
وی تاکید کرد: بدون شک در سال های آینده شاهد آن خواهیم بود که ایران در دنیا یکی از کشورهایی خواهد بود که حرف های اول را خواهد زد زیرا رسانه های این کشور روز به روز در حال رشد و توسعه هستند.
 
محمد الماحی : ایران با تاسیس اتحادیه نشان داد به خوبی از برنامه های ضداسلام غرب آگاه است
محمد الماحی سودان
برگزاری اتحادیه مطبوعات جهان اسلام برای همه مسلمانان بسیار حایز اهمیت است زیرا وجود یک اتحادیه قدرتمند باعث می شود بتوانیم برنامه ها و راهکارهایی در جهت مقابله با هجوم غرب در برابر ملت های مسلمان و همه ملت های مستضعف جهان ترسیم کنیم.
محمد الماحی روزنامه نگار سودانی در گفتگو با اتاق خبر بخش بین الملل نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها با بیان این اظهارات بر نقش مهم اتحادیه مطبوعات جهان اسلام تأکید کرد و افزود: این اتحادیه می تواند با استمرار ارتباط و تعامل میان اعضای خود از کشورهای مختلف و تحلیل اخبار غرب و پاسخ سریع به آن ها وارد میدان رقابت رسانه در جهان شده و در برابر هجوم رسانه ای بر ضد اسلام بایستند و این نیازمند هم افزایی و همکاری میان اعضای این اتحادیه است.
این روزنامه نگار سودانی با اشاره به نقش ایران در مقابله با هجوم بر علیه اسلام اضافه کرد: اقدام ایران در تأسیس این اتحادیه بهترین نشانه آگاهی رهبری ایران از حوادثی است که در نهادهای غربی روی می دهد و امیدواریم که این آگاهی به تمام کشورهای اسلامی برسد.
ماحی همچنین به سیطره غرب بر رسانه در جهان پرداخت و تصریح کرد: انحصار رسانه ای از سوی غرب در پی عوامل بسیاری پدید آمده که مهم ترین آن ها ضعف قدرت رسانه ای در کشورهای اسلامی و اهتمام برخی کشورهای قدرتمند مسلمان به مسائلی است که ارتباطی به امت اسلامی ندارند.
ماحی در پایان به اهمیت برپایی نمایشگاه های مطبوعات اشاره و اظهار کرد: برگزاری چنین نمایشگاه هایی در تشویق روزنامه نگاران مسلمان برای ادامه دفاع از هویت اسلامی شان بسیار مهم است.
 
محمد دفع الله : جهان اسلام برای مقابله با دشمنان نیازمند رهبری ایران است
محمد دفع ا... قطر
محمد دفع الله روزنامه نگار قطری الشرق در مصاحبه با اتاق خبر نمایشگاه بین المللی مطبوعات ضمن اشاره به تحریمات علیه ایران ابراز داشت: هرچند امریکا ایران را تحریم کرده است ولی نتوانسته تاثیری روی این کشور بگذارد و این یک درس خوبی برای امریکاست که دیگر کشور ها را تحریم نکند. البته توانایی ایران در مقابله با تحریم ها نسبت به کشورهایی مانند سودان بسیار بیشتر بوده و الگوی مناسبی در این راستاست.
وی در ادامه از علاقه ایرانیان به مطالعه سخن گفت که در این نمایشگاه شاهد آن بوده و ضمن اشاره به اتحاد رسانه های غربی گفت: اتحادیه مطبوعات جهان اسلام در بهترین زمان تاسیس شده چراکه امروزه تمامی رسانه های غربی با هم در برابر اسلام متحد شده اند و فضای رسانه های جهان را اشغال کرده اند و تنها راه مقابله با آن ها اتحاد مطبوعات اسلامی است.
این روزنامه نگار قطری در ادامه به اتحاد مسلمین و کشور های مسلمان اشاره کرد و گفت: همه ما مسلمانان جهان به یک رهبری نیاز داریم. ما شاهد این هستیم که برای مثال کشور های اروپایی توسط اتحادیه اروپا رهبری می شوند. در چنین شرایطی ما نیز برای مقابله با دشمنانمان نیاز به اتحاد داریم و این یک فرصت مناسب برای ایران است که رهبری جهان اسلام را در دست بگیرد.
وی همچنین افزود: ما مسلمانان نباید در مورد اختلافات مذهبی مان بحث کنیم، همانطور که مسیحیان با وجود فرقه های بسیار زیادشان با هم متحد هستند و ایران می تواند رهبر ایده عالی در این راستا باشد.
محمد دفع الله در ادامه به نقش و وظیفه رسانه های مسلمان اشاره کرد و افزود: ما به عنوان رسانه های اسلامی باید چهره مثبت و واقعی اسلام را به دنیا نشان دهیم. اسلام دینی برای همه مردم دنیاست و مسئولیت ترویج آن با ما رسانه های اسلامی است که اتحادیه مطبوعات جهان اسلام می تواند در این زمینه به ما کمک کند.
وی همچنین به بیداری مسلمان اشاره کرده و گفت: همه مسلمانان یک دشمن واحد دارند که آن صهیونیست است. صهیونیست ها با اعمال قدرت و فشاری روی امریکا و اروپا حتی توانسته اند سیاست های آن ها را ضد اسلامی کنند ولی با بیداری مسلمانان و وقوع انقلاب های مسلمانان در کشور هایی مثل مصر و تونس، اسرائیل دوستان اش را از دست داده است.
او در انتها گفت: ما بدون بیداری اسلامی نمی توانیم بر اسرائیل غلبه کنیم. این بیداری اسلامی بسیاری از مردم را آزاد کرده است و مهمترین نتیجه اش این است که حکومت ها را از غرب گرفته و به مردم بازگردانده است.
 
محمد صالح : موقعیت کنونی خبرنگاران عراقی با زمان رژیم صدام قابل مقایسه نیست
محمد صالح عراق
روزنامه نگار عراقی و سردبیر مجله "البصیره" که ویژه زن مسلمان است به اهمیت تأسیس اتحادیه مطبوعات جهان اسلام اشاره و اظهار کرد: این اقدام و گام بلندی که ایران برداشته در حفظ هویت اسلامی و مقابله با هجوم رسانه ای غرب بر ضد اسلام بسیار مثمر ثمر خواهد بود.
صالح در ادامه افزود: این اتحادیه با نشر افکار اسلامی و مقابله با هجوم غرب به اسلام می تواند پاسخی باشد در برابر اقداماتی که دشمنان اسلام برای به حاشیه راندن مسلمانان انجام می دهند.
سردبیر مجله "البصیره" با تاکید بر نقش این اتحادیه اضافه کرد: از آنجا که اتحادیه مطبوعات جهان اسلام همه روزنامه نگاران مسلمان را از تمام کشورهای اسلامی در برمی گیرد، می تواند از آنان پشتیبانی کرده تا توان پوشش دهی همه حوادثی را که به اسلام و دفاع از ان اختصاص دارد، به دست آورند.
صالح همچنین با اشاره به نقش ایران در مقابله با هجوم غرب بر ضد اسلام اظهار داشت: همان طور که می دانیم ایران کشوری است قدرتمند که همواره با هر هجوم خارجی که با هدف آسیب رساندن به اسلام و منافع مسلمانان صورت گرفته به مقابله برخاسته است و همان طور که می بینیم یکی از گام هایی که ایران در این زمینه برداشته تأسیس این اتحادیه است.
این روزنامه نگار عراقی همچنین به وضعیت مطبوعات در دوره صدام در مقایسه با وضعیت کنونی اشاره و اظهار کرد: مطبوعات و رسانه‌ها به طور کلی در دوره صدام همیشه از خفقان و سانسور رنج می بردند اما اکنون از آزادی کامل برخوردارند.
صالح در پایان گفتگو به وجود نمایشگاه های مطبوعات و مطبوعات اسلامی در عراق پرداخت و تصریح کرد: سالانه در عراق نمایشگاه هایی ویژه مطبوعات در نجف و بغداد و اربیل برپا می شوند که از آن جمله نمایشگاه بین المللی مطبوعات است که هر سال به مناسبت عید سعید غدیر به طور گسترده در نجف برگزار می شود.
 
محمد نصیر : تعامل با رسانه های ایران، راهی به سوی حرفه ای شدن
محمد نصیر اندونزی
"محمد نصیر" روزنامه نگار و معاون سردبیر روزنامه اندونزیایی "کومپاس" با اشاره به تشکیل اولین اتحادیه مطبوعات جهان اسلام در ایران، اتحاد روزنامه نگاران مسلمان را امری ضروری دانست که در دنیایی با رقابت فشرده رسانه ها، امری ضروری است.
وی با بیان اینکه شیعیان اندونزی مطبوعات و رسانه های خاص خود را دارند که باید در تعامل با رسانه های ایران قدرت و ضریب نفوذ خود را بالا ببرند افزود: من در بازدید از روزنامه اطلاعات، پرس تی وی و خبرگزاری ایرنا از نزدیک با توسعه تکنولوژیک رسانه های ایران آشنا شدم و باور کردم که ایران کشوری است که توان مدیریت رسانه های جهان اسلام را دارد.
این روزنامه نگار اندونزیایی از علاقه مسلمان اندونزیایی به رسانه ها و کانال های خبری ایران مانند پرس تی و العالم خبر داد و با بیان اینکه ایران در برگزاری نمایشگاه مطبوعات و اتحادیه مطبوعات جهان اسلام کار بزرگی در ارتقای سطح رسانه ای مطبوعات کشورهای اسلامی انجام داده است افزود: ما در اندونزی و با وجود این که جمعیت زیاد و رسانه های متعددی داریم هنوز متاسفانه نمایشگاه مطبوعات در کشورمان برگزار نکرده ایم و به عقیده من جمع آوری این همه روزنامه نگار مسلمان در زیر یک سقف توسط ایران، کاری ست که شایسته قدردانی و سپاس است.
وی ادامه داد: برپایی چنین نمایشگاه هایی می تواند کلاس درس مناسبی برای خبرنگاران باشد زیرا خبرنگار با تعامل رودرو با همکاران خود چیزهای بسیاری یاد می گیرد و می تواند تجربیات خود را به آن ها منتقل کند.
این روزنامه نگار اندونزیایی اظهار داشت: اگرچه بخش فارسی نمایشگاه با استقبال خوبی روبرو شده بود و علیرغم آنکه فضای بسیار بزرگ و غرفه های بسیار زیبایی در اختیار بخش خارجی ها قرار گرفته بود اما قرار گرفتن آن ها در محلی دور از مکان اصلی کمی باعث خلوت ماندن این غرفه ها شد.
 
سید حبیب سادات :با اتحاد مسلمانان هیچ کشور اسلامی نیاز به کشور غربی ها نخواهد داشت
سید حبیب سادات افغانستان
"سید حبیب سادات" از روزنامه انصاف افغانستان در گفتگو با اتاق خبر بخش بین الملل هجدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها گفت: ایران همواره یکی از حامیان صلح و دوستی در کشور افغانستان بوده است و کمک های مادی و معنوی فراوانی به کشور ما داشته است.
وی ادامه داد: اگر کشورهای هم زبان و اسلامی بتوانند به شکل یکپارچه با یکدیگر همکاری کنند دیگر نیاز به حضور هیچ بیگانه ای در منطقه نیست و خود آن ها به خوبی می توانند مشکلاتشان را حل کنند.
این روزنامه نگار افغانی اظهار داشت: اتحادیه مطبوعات جهان اسلام می تواند جایگاهی باشد برای آنچه که سال هاست برای روزنامه نگاران دست نیافتنی بوده و آن هم استقلال و رساندن صدایشان به گوش ملت های جهان است.
حبیب سادات خاطر نشان کرد: تاسیس شبکه اسلامی نیز راه دیگری است تا واقعیت ها به دنیا نشان داده شود. برای مثال همواره چهره ای که از افغانستان نشان داده می شود جنگ و ترور است در حالی که افغانستان در طول سال های اخیر پیشرفت چشمگیری داشته است.
وی اضافه کرد: در حال حاضر تعداد زیادی روزنامه و نشریه تخصصی در افغانستان به چاپ می رسد که غیرقابل مقایسه با زمان حکومت طالبان است و ما امیدواریم در آینده ای نزدیک نمایشگاهی مانند ایران در کشور افغانستان داشته باشیم.
 
ندیاگا کان : آینده اتحادیه مطبوعات جهان اسلام نیازمند حمایت سران کشورهای اسلامی است
ندیاگا کان سنگال
"ندیاگا کان" سردبیر روزنامه "پوپولر" کشور سنگال گفت: اتحادیه مطبوعات جهان اسلام پیش بینی درستی بود که در زمان مناسب از سوی ایران انجام شد اما آنچه که در مورد این اتحادیه مهم است آینده آن خواهد بود.
وی اظهار داشت: آینده اتحادیه اگر درست و به موقع برنامه ریزی شود می تواند راه درست و مناسب را به مطبوعات و در نهایت کشورهای اسلامی نشان دهد زیرا در دنیای امروز رسانه ها نشان دهنده راه آینده هستند.
ندیگا کان خاطر نشان کرد: متاسفانه هر از گاهی اتحادیه های این چنینی در برخی کشورها راه اندازی می شود اما به دلیل عدم حمایت مالی مناسب فقط نامی از آن ها باقی می ماند. برای اینکه از چنین سرنوشتی برای اتحادیه مطبوعات جهان اسلام جلوگیری کنیم باید مسئولان کشورهای اسلامی توجه بیشتری به این اتحادیه نشان دهند.
این خبرنگار سنگالی ادامه داد: این که رئیس جمهور ایران به عنوان یک فرد شناخته شده در دنیا این اتحادیه را افتتاح می کند امیدواری زیادی برای اعضا ایجاد می کند اما امیدواریم حمایت قاطع امروز در آینده نیز ادامه داشته باشد.
 
ناسیحین ماشا :رسانه های جهان اسلام نباید نظاره گر تخریب چهره اسلام توسط غربی ها باشند
ناسیحین ماشا اندونزی
"ناسیحین ماشا" سردبیر روزنامه ریپابلیکای اندونزی با اشاره به اولین حضور خود در ایران به دلیل شرکت در اولین اتحادیه مطبوعات جهان اسلام ها با بیان اینکه قبل از سفر به ایران تصویر روشنی از رسانه های ایرانی نداشته است افزود: بعد از سفر به ایران با پیشرفت های مطبوعات و کانال های خبری ایران از نزدیک آشنا شدم و همت مسئولین ایرانی در برگزاری این اتحادیه را تحسین می کنم.
سردبیر این روزنامه، نیاز روز دنیای اسلام را ایجاد اتحادیه های رسانه ای ذکر کرد و عنوان کرد: رسانه نقش بسیار پرقدرتی در دنیا ایفا می کند از این رو و در زمانی که اسلام هراسی در رسانه های غربی تکرار می شود، نمی توان تنها نظاره گر اقدامات رسانه های غربی برای تخریب چهره اسلام بود.
وی خط مشی روزنامه اش را انتشار عقاید اسلامی و دفاع از مبانی اسلام است عنوان کرد که به عنوان یک روزنامه نگار از منابع فارسی و انگلیسی زبان رسانه های ایرانی مانند پرس تی وی، ایرنا و ایسنا در روزنامه اش استفاده می کند و کیفیت رسانه ای این منابع خبری را با مشهورترین خبرگزاری های بین المللی قابل مقایسه دانست.
این روزنامه نگار اندونزیایی با تاکید بر این که نمایشگاه هایی مانند نمایشگاه مطبوعات ایران باید در سطح رسانه های اسلامی برگزار شود خاطر نشان کرد: اگر نمایشگاهی سالانه برای رسانه های اسلامی برگزار شود همه می توانند در تعامل با یکدیگر از افکار واقعی یکدیگر مطلع شده و تجربیات خود را در تعامل با جای جای دنیا به یکدیگر انتقال دهند.
وی گفت: متاسفانه غرب فکر می کند روزنامه نگاری واقعی یعنی آن چیزی که آن ها به دنیا تحمیل می کند در حالی که آن ها تبلیغ برای سود بیشتر را با روزنامه نگاری اشتباه گرفته اند. مسلمانان در حال حاضر وسیله ای هستند برای سود جویی بیشتر غرب و باید جلوی این رویه گرفته شود.
 
محمد حفظ الله  :اتحادیه مطبوعات جهان اسلام و تلاش برای اتحاد شیعه و سنی
محمد حفظ ا... یمن
 "محمد حفظ الله  عایش" رئیس هئیت تحریریه روزنامه الاولی چاپ یمن ، با اشاره به پیشرفت های ایران در زمینه چاپ و انتشار روزنامه و مجلات و ابتکار ایران در برگزاری اولین اتحادیه مطبوعات کشورهای اسلامی با بیان این نکته که روزنامه نگاران مسلمان جهان از سالها پیش منتظر ایجاد اتحادیه برای هم اندیشی و همفکری برای تبادل اطلاعات و هر چه حرفه ای تر کردن رسالت خود در حوزه رسانه بودند، گفت: بسیار خوشحالم که شاهد تشکیل این اتحادیه هستم زیرا با وجود این اتحادیه هر فعال رسانه ای مسلمانی می تواند با عضویت و همکاری با این اتحادیه بر غنای کار حرفه ای خود بیفزاید. 
وی با اشاره به تحرکات کشورهای غربی در یمن برای دامن زدن به کینه های فرقه ای و مذهبی میان شیعه و سنی و تبلیغات منفی آنها برای در دست گرفتن حکومت آینده کشور بحران زده یمن، خواستار آن شد که این گونه اتحادیه ها با ایجاد اتاق های فکر به صورت هماهنگ اهداف رسانه ای خود را پیگیری کنند.
 وی که از روزنامه نگاران باسابقه و مشهور یمنی است شبکه پرس تی وی را نمونه شبکه ای کاملا حرفه ای و قدرتمند در جهان اسلام معرفی کرد و ابراز امیدواری کرد روزی همه کشورهای مسلمان دارای تجهیزات و تیم رسانه ای کانال ماهواره ای پرس تی وی و روزنامه اطلاعات و ایران باشند.
 عایش که از شهر قم و از مرکز کامپیوتری نور و کتابخانه آیت الله مرعشی بازدید کرده بود، شهر قم را نمونه ای از شهر مذهبی اسلامی و رو به پیشرفت ذکر کرد که قابلیت تبدیل شدن به مرکز رسانه ای دنیا را دارد.
 وی همچنین خواستار توجه بیشتر رسانه های دنیای اسلام به مشکلات اقلیت شیعه در یمن شد و خاطر نشان کرد: من تمام تلاش رسانه ای خود را در روزنامه الاولی یمن انجام داده ام تا مشکلات نشات گرفته از کینه توزی های فرقه ای در یمن کاهش یابد.
این روزنامه نگار یمنی اظهار داشت: تشکیل اتحادیه مطبوعات جهان اسلام حرکت مهمی در راستای خنثی کردن تبلیغات غرب علیه ارزشهای دنیای اسلام است.
 
سوات ونگ سامیتر : امکانات رسانه ای، ایران را از کشورهای منطقه فراتر برده است
سوات ونگ سامیتر سردبیر روزنامه ایزلامیک گایدنس پست کشور تایلند با بیان اینکه 20 سال پیش هم به ایران آمده بود از پیشرفت های چشمگیر ایران ابراز شگفتی کرد.
وی در مورد مزایای اتحادیه مطبوعات جهان اسلام ابراز داشت: اگر این اتحادیه ادامه پیدا کند می تواند با میزبانی کشورهای بیشتر و نزدیک تر کردن رسانه ها و دولت ها منجر به اتحاد کشور های مسلمان شود.
وی همچنین افزود: این اتحادیه می تواند منبع خبری رسانه های اسلامی بوده و اخبار جهان اسلام را منتشر کند و حتی در قدم بعد برای مشکلات و مسائل مسلمانان راه کار ارائه دهد.
او در ادامه گفت: رسانه های ایرانی نسبت به گذشته بسیار پیشرفت داشته و از کشورهای مسلمان دیگر پیشی گرفته اند. من شبکه های خبری برخی کشور های عربی را دیده ام ولی شبکه ای مانند پرس تی وی که به زبان های فارسی، عربی و انگلیسی پخش می شود، بسیار قوی تر است و این پیشرفت رسانه ای این امکان را به ایران می دهد که مرکز این اتحادیه باشد.
سوات ونگ سامیتر در ادامه از اتحاد مسلمانان صحبت کرد و ابراز داشت که این اتحاد از رسانه های جهان اسلام شروع می شود چرا که رسانه ها نقش بسیاری در ایجاد صلح بین مسلمین دارند.
وی در ادامه به بیداری اسلامی اشاره کرد و گفت: زمان زیادی بود که کشور های مصر، لیبی و تونس تک پادشاهی بوده و به اسلام تکیه نداشتند و دلیل سرنگونی شان هم دقیقا همین است و این پیام بیداری اسلامی به سایر حکومت های دیکتاتوری است.
 
محمد صدیق کامل اف : اتحادیه فارسی زبانان نیز باید مانند اتحادیه جهان اسلام تشکیل شود
محمد صدیق کامل اف
اتحادیه جهان اسلام یکی از کارهای بسیار مناسبی بود که در طول سال های اخیر در کشورهای اسلامی و توسط ایران انجام شد به طوری که اگر اتحادیه ای این چنینی برای کشورهای فارسی زبان نیز تشکیل می شد به خوبی می توانستیم از منافع کشورهای اسلامی به خصوص ایران که مورد هجمه های بیگانگان قرار می گیرد دفاع کنیم.
محمد صدیق کمال اف سردبیر مجله سفیرامید کشور تاجیکستان ، با بیان این مطلب افزود: وجود اتحادیه مطبوعات و نمایشگاه های مطبوعاتی مرتبط با آن با حضور نماینده های رسانه های بین المللی می تواند پرده ای که کشورهای خارجی در مقابل دید مردم در مورد پیشرفت کشورهای اسلامی قرار داده اند، بردارد.
وی اظهار داشت: این که چهره ای واقعی از کشوری مسلمان مانند ایران برای مردم غرب نمایش داده شود نه تنها به ضرر کشورهای منطقه و اسلامی نیست بلکه باعث پشرفت همسایگان و هم پیمانان ایران نیز خواهد شد.
کمال اف ادامه داد: اتحادیه مطبوعات جهان اسلام تنها بهانه ای است برای اتحاد مسلمانان جهان. اتحادی که اگرچه کم و بیش در گوشه و کنار دنیا وجود داشته اما هیچ گاه به شکل منجسم در نیامده است.
این روزنامه نگار تاجیکستانی خاطر نشان کرد: آنچه که در بحث همکاری مطبوعات جهان اسلام و این اتحادیه مهم است اهداف و چشم انداز های آینده آن هاست زیرا اگر هدفی برای آن ترسیم نشود این اتحادیه نیز مانند خیلی از کارهای دیگر به زمین مانده و تنها اسمی از آن باقی می ماند.
کمال اف با تاکید بر حمایت همه جانبه اتحادیه از رسانه ها و مطبوعات اسلامی گفت: بسیاری از رسانه ها و مطبوعات در کشورهای اسلامی هستند که اگرچه می خواهند از عقاید مسلمانان دفاع کنند اما به دلیل مشکلات مالی ناخودآگاه نمی توانند در موضوعات این چنینی وارد شوند. به همین خاطر اتحادیه باید حمایت مالی خود را از این گونه نشریات و روزنامه ها بیشتر کند.
این روزنامه نگار تاجیکستانی در خصوص برگزاری نمایشگاه مطبوعات در ایران نیز گفت: در این چند روزی که در نمایشگاه مطبوعات ایران حضور داشتیم به خوبی متوجه شدیم علیرغم آن که غربی ها می خواهند بین فارسی زبان ها اختلاف افکنی کنند اما ایرانی ها بسیار به فرهنگ برادران فارسی زبان خود در تاجیکستان علاقه دارند و سوال های متنوعی از غرفه ما می کردند.
وی ضمن گلایه از مسئولان برگزاری نمایشگاه تاکید کرد: شاید به دلیل آن که ما فارسی زبان بودیم توجه کمتری نسبت به سایر رسانه های خارجی زبان به ما می شد زیرا در این چند روز مردم از غرفه ما استقبال بیشتری به عمل آوردند تا مسئولان.
 
خانم سوتیرا ویاکارن: نقش مهم زنان روزنامه نگار در اتحادیه  مطبوعات جهان اسلام
سوتیرا تایلند
خانم "سوتیرا ویاکارن" روزنامه نگار و سردبیر ماهنامه "نیسا" چاپ تایلند، در گفتگو با خبرنگار بخش بین الملل اتاق خبر هجدهمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها با اعلام این که اتحادیه مطبوعات جهان اسلام ایده بسیار خوبی برای انتقال تجربیات روزنامه نگاران است ، تاکید کرد: به نظر من بهتر است در این اتحادیه، بخشی فرعی به فعالیت زنان مسلمان روزنامه نگار اختصاص داده شود تا آنها نیز بتوانند همچنان که در کنار برادران خود فعالیت کنند و کانونی برای فعالیت و انتقال ایده های خود داشته باشند، زیرا نقش زنان روزنامه نگار در این اتحادیه می تواند بسیار مهم باشد.
مدیر کمپانی خبری "مدیا گرین" در شهر بانکوک همچنین تشکیل این اتحادیه را خواسته قدیمی بسیاری از روزنامه نگاران و اهالی رسانه ای مسلمان ذکر کرد و با تشکر از همت مسئولین ایرانی در برپایی این همایش خواستار استمرار و برگزاری همایش های آتی اتحادیه مطبوعات جهان اسلام شد.
وی با بیان این که در کشور هفتاد میلیونی تایلند، حدود هفت میلیون مسلمان زندگی می کنند که به نسبت سایر اقلیت های مذهبی در آن کشور از فعالیت رسانه ای قابل قبولی برخوردارند عنوان کرد: ایران به عنوان یکی از کشورهای مهم جهان اسلام می تواند با تقویت و ایجاد نهادهای آموزشی برای روزنامه نگاران مسلمان، نقش مهمی برای هر چه حرفه ای تر کردن این رسانه ها بردارد. 
وی در پایان مصاحبه خود زمینه و پتانسیل برقراری ارتباط میان رسانه های مسلمان تایلند با رسانه های ایران را بالا عنوان کرد و ابراز امیدواری کرد دو کشور بتوانند اتحاد رسانه ای خود را ایجاد و حفظ کنند.
 
خانم سیسیلیا کوستودیو : در بازگشت به اروگوئه پیشرفت ایران را منعکس خواهم کرد
سیسیلیا کوستودیو اوروگوئه
خانم "سیسیلیا کوستودیو" خبرنگار اروگوئه ای که برای نشریات مختلف کشورش مطلب می نویسد در گفتگو با خبرنگار بخش بین الملل هجدهمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها با بیان این که علاقه به شناخت ایران و فعالیت رسانه ای آن از نزدیک داشته اما به خاطر تبلیغات سوئی که رسانه های غربی انجام داده بودند فکر می کرده سفر به ایران خطرناک است افزود: با توضیحاتی که سفیر ایران در اروگوئه برایم انجام داد قانع شدم که باید به ایران سفر کنم و حقیقت ماجرا را از نزدیک ببینم و هم اکنون بسیار خوشحالم که به کشور شما سفر کردم و در بازگشت تلاش خواهم کرد نظرم از ایران را در طی چندین گزارش و مقاله در نشریات اروگوئه منتشر کنم.
وی با بیان این که در اروگوئه نمایشگاه سالانه مطبوعات همانند این نمایشگاه برگزار نمی شود از برگزاری سالانه این نمایشگاه اظهار شگفتی کرد و گفت: البته باید بگویم که با این حجم زیاد رسانه ها و روزنامه ها و مجلات در ایران طبیعی است که ایران بتواند با تنوع زیاد نشریات، سالانه همه آنها را زیر یک سقف جمع کند و امیدوارم ما هم بتوانیم مانند ایران در کشورمان نمایشگاه مطبوعات با کیفیتی برگزار کنیم.
 خانم کوستودیو از دور از دسترس بودن غرفه های خارجی نمایشگاه گلایه مند بود و اظهار داشت که قرار گرفتن غرفه مطبوعات خارجی باعث کم شمار بودن تعداد بازدیدکنندگان از بخش خارجی نمایشگاه مطبوعات شده است و من به یکی از اهداف اصلی خود که تعامل با بازدید کنندگان نمایشگاه بود نرسیدم.
 وی شناخت مردم اروگوئه از ایران را بسیار کم دانست و ابراز داشت اخباری مبنی بر تاسیس کانال اسپانیایی زبان توسط ایران شنیده است که در صورت صحت خبر و کار حرفه ای کانال اسپانیایی زبان، می تواند نقش عمده ای در شناخت مردم اسپانیایی زبان با ایران و پیشرفت های آن فراهم آورد.  
 
حمایت ایران از اسلام حمایت از اصل انسانیت است
احمد سعید ناصر
" احمد سعید ناصر محمد " سردبیر روزنامه " الوحدوی " یمن در گفتگو با اتاق خبر هجدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها اظهار داشت: جهان اسلام نیازمند تشکیل اتحادیه مطبوعات اسلامی بود.
وی افزود: تشکیل این اتحادیه اتفاق رسانه ای و فرهنگی مهمی است و من به نوبه خود از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران به خاطر تاسیس این اتحادیه متشکرم.
این روزنامه نگار یمنی در ادامه گفت: این اتحادیه از آن جهت حایز اهمیت است که اهداف خود را در جهت پرداختن به مسائل مربوط به اسلام و فاش کردن فریبکاری رسانه ای غرب علیه اسلام و علیه ایران قرار داده چرا که ایران هم اکنون مهمترین و قدرتمندترین نیرو در میان کشورهای اسلامی است.
وی همچنین تصریح کرد: تاسیس این گونه اتحادیه ها به فاش کردن دروغ های رسانه ای غرب علیه ملت های مسلمان کمک می کند.
محمد در ادامه تاکید کرد: این اتحادیه می تواند در کنار انقلاب های اسلامی و موج بیداری که اکنون کشورهای اسلامی را فرا گرفته و بی شک الگو گرفته از انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی (ره) است، بایستد.
احمد سعید در رابطه با نقش ایران در مواجهه با موج رسانه ای غرب بر ضد اسلام اضافه کرد: ایران همواره با قدرت های استکبارگر و صهیونیست ها مبارزه کرده و هم اکنون نیز از امت اسلامی و اصل انسانیت که تحت سرکوب و استبداد شدید غرب است، حمایت می کند.
 
امان عباس : از نظر غربی ها توهین به اسلام، دموکراسی است
امان عباس هند
امان عباس مدیر مسئول روزنامه "صحافت" از کشور هند گفت: غرب همواره سعی دارد نشان دهد که مسلمانان افرادی ستیزه جو و پرخاشگر هستند در حالی که هیچ گاه این واقعیت که آن ها مدام در حال دروغ گفتن و توهین به ارزش های ما هستند را مطرح نمی کند.
وی اظهار داشت: برای مثال زمانی که غربی ها چندی پیش به پیامبر اسلام و قرآن توهین کردند این موضوع که به ارزش های مسلمانان توهین شده مطرح نکردند و فقط در رسانه های آن ها عنوان شد که مسلمانان افرادی هستند که نمی توانند دموکراسی مطبوعات را تحمل کنند و می خواهند به غربی ها حمله کنند.
این خبرنگار هندی ادامه داد: اگر مسلمانان به طور واقعی با یکدیگر متحد باشند و غرب هم بداند که در صورت توهین به مسلمانان منافعش به خطر می افتد هیچ گاه به خود اجازه نمی دهد که این چنین به ارزش های مسلمانان حمله کند.
امان عباس ادامه داد: اتحادیه مطبوعات جهان اسلام می تواند خلائی که در تمامی سال های اخیر برای اشتراک تفکر و عمل رسانه های اسلامی وجود داشت را پر کند. اگر به اهدافی که برای این اتحادیه ترسیم شده به خوبی عمل شود بدون شک سال های آینده نام این اتحادیه در جهان بیش از پیش شنیده خواهد شد.
وی خاطر نشان کرد: ایران نیز مانند هند دارای رسانه ها و مطبوعات زیادی است که بدون شک تعامل آن ها می تواند موجب تقویت مسلمانان شود. این تعداد رسانه در بسیاری از کشورهای غربی که صحبت از آزادی می کنند وجود ندارد و این موضوع می تواند نقطه قوتی برای کشورهای اسلامی باشد.
امان عباس تاکید کرد: امروز بهترین زمان برای اتحاد مسلمانان جهان است زیرا در بسیاری از کشورهای اسلامی دیکتاتورها سرنگون شده و اسلام واقعی با انتخاب خود مردم جایگزین آن ها شده است. ما نباید اجازه دهیم تا غرب از انقلاب کشورهای اسلامی به نفع خود استفاده کند زیرا در صورت این امر تنها بازگشت به عقب برای این کشورها می ماند.
 
 احمد ورسی: اتحادیه مطبوعات کشورهای اسلامی رسالت سنگینی بر دوش دارد
احمد ورسی
سردبیر هفته نامه مسلم نیوز انگلستان با اشاره به لزوم تشکیل اتحادیه مطبوعات جهان اسلام گفت: غرب بدنبال ارائه تصویری منفی و خشن از دین اسلام است، به طوری که هر گاه حرکتی تروریستی در دنیا صورت می گیرد نام مسلمانان را در کنار این حرکات انتشار می دهند.
"احمد ورسی" که با همکارانش مهمان اتحادیه مطبوعات کشورهای اسلامی است با بیان این که اسلام هراسی یکی از سیاست های خبری رسانه های غربی شده است تنها راه مقابله با این گونه سیاست ها را تشکیل اتحادیه و گروه های کاری مشترک میان مسلمانان و هر گونه غفلت و کم کاری مسلمانان در برابر تبلیغات دروغین رسانه های آمریکایی و صهیونیستی را به ضرر مسلمانان تمام دنیا دانست.
این خبرنگار با سابقه انگلیسی تشکیل اتحادیه را گام مثبت اما ناکافی برای هماهنگی میان روزنامه نگاران مسلمان عنوان و ابراز امیدواری کرد با همت مسئولین ایرانی روز به روز شاهد تقویت و همبستگی میان روزنامه نگاران مسلمان باشیم.
وی در ادامه با بیان این که به عنوان یک مسلمان ساکن انگلیس از نزدیک شاهد تبعیض و اخبار دروغین علیه مسلمانان در کشور خود است افزود: رسالت خبری مسلمانان بسیار سنگین است و اتحادیه نیز مسئولیت سنگینی بر دوش دارد که امید است با همت روزنامه نگاران مسلمان موفق به تبدیل کردن این اتحادیه به عنوان یکی از اتحادیه های تاثیر گذار رسانه ای در دنیا باشیم. 
 
احمد عبدالجبار : پیشنهادهای مفید اتحادیه مطبوعات جهان اسلام را کمک خواهد کرد
احمد عبدالجبار رزج عراق
 احمد عبدالجبار سردبیر روزنامه عراقی " الاصاله " در مورد نقش اتحادیه مطبوعات جهان اسلام در مقابله با موج رسانه ای غرب علیه اسلام گفت: تاسیس این گونه اتحادیه ها و انجمن ها نقش مهمی در مقابله با امواج رسانه ای غرب علیه اسلام و مسلمانان دارد.
 وی افزود: این گونه اقدامات می تواند به تریبون رسانه ای اسلام وحدت ببخشد و مسلمانان را در مسیر درست برای واکنش به حملاتی قرار دهد که لابی جهانی صهیونیستی همواره علیه مسلمانان در حال انجام آنها هستند.
 عبدالجبار اضافه کرد: لازم است ار همه روزنامه نگاران مسلمان حمایت شود تا بتوانند در اتحادیه ها و مجامعی مثل اتحادیه بین المللی مطبوعات جهان اسلام گرد هم آیند و از طریق ارائه پیشنهادات مفید برای جهان اسلام به توسعه این مجامع و اتحادیه ها کمک کنند.
 این روزنامه نگار عراقی به نقش ایران در مقابله با موج رسانه ای غربی موجود علیه اسلام نیز اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران از انقلاب اسلامی تا کنون نقش فعالی در حمایت و دفاع از مسائل مربوط به اسلام به ویژه مسئله فلسطین ایفا کرده است. امام خمینی ( قدس سره ) بر حمایت از مسئله فلسطین و ملت مظلوم فلسطین با وجود شرایط سخت انقلاب اسلامی تاکید داشت.
 سردبیر روزنامه " الاصاله " در ادامه گفت: از بعد از انقلاب اسلامی تا کنون جمهوری اسلامی ایران همانگونه که شاهدیم به حمایت از اسلام و مسلمانان ادامه داده است.
 عبدالجبار در پایان به حضور گسترده رسانه های اسلامی در عراق اشاره و اعلام کرد: روزنامه ها و مجلات بسیاری در عراق وجود دارند که به مسائل مربوط به اسلام می پردازند. فعالیت این رسانه ها در عراق به دلیل گفتمان جامع شان آزاد است.
 
بلقیس بانو ممتاز : اتحادیه مطبوعات جهان اسلام حذف سلطه رسانه ای غرب است
بلقیس بانو بنگلادش
بلقیس بانو ممتاز گفت : اتحادیه مطبوعات جهان اسلام فرصتی برای در کنار هم قرار گرفتن مسلمانان و وحدت آنان است که همین اتحاد حذف سلطه رسانه ای غرب  بر رسانه های اسلامی است .
سردبیر روزنامه بنگلادش شانگباد شانسا ( بی اس اس ) با تاکید بر این که همواره دفاع از آبروی اسلام و مسلمانان برای او در تمام طول فعالیت رسانه ای مهم بوده است، گفت : در روزنامه ای که من به عنوان سردبیر در آن فعالیت می کنم ، خبرنگارانی با ملیت های مختلف هستند و هر گاه آنان خبرهای کذبی تهیه می کنند که بر ضد اسلام و مسلمانان است به عنوان یک روزنامه نگار مسلمان از انتشار آن جلوگیری می کنم .
او افزود : من در دفتر خود گروهی را تشکیل دادم تا در زمانی که خبرهایی علیه مسلمانان در رسانه های دیگر منتشر می شود این مطالب را نقد و از آبروی اسلام دفاع کنند تا رسانه های غربی بدانند که رسانه های کشورهای مسلمان پاسخ انان را خواهند داد.
سردبیر روزنامه بنگلادش شانگباد شانسا ( بی اس اس ) درباره هجدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها گفت : طراحی و چیدمان غرفه ها بسیار جذاب بود . در واقع این نمایشگاه این شانس را در اختیار ما قرار داد تا  با سفر به ایران علاوه بر آشنایی با فرهنگ های دیگر ، با رسانه های مسلمان دیگر نیز ارتباط برقرار کنیم و در نتیجه مسایل و مشکلات کشورهای اسلامی بهتر درک شود. 
 
آلپر گنچ : اتحادیه مطبوعات جهان اسلام می تواند غرب را با اسلام واقعی آشنا کند
آلپر گنج ترکیه
آلپرگنچ خبرنگار خبرگزاری اخلاص ترکیه گفت : وجود اتحادیه  مطبوعات جهان اسلام برای رسانه های کشورهای اسلامی بسیار ضروری است چرا که منجر به یکپارچگی همه کشورهای اسلامی خواهد شد .
این خبرنگار ترک با اشاره به نقش رسانه ها در بهبود اوضاع کشورهای مسلمان و بیداری آنان گفت : در انقلاب  ها و تحولات در همه کشورها ، رسانه های آن مملکت  بسیار تاثیرگذار هستند . اگر رسانه ها با مردم غریبه باشند مردم نیز با آن کشور غریبه می شوند بنابراین رسانه های اسلامی می توانند در پیوند مسلمانان با یکدیگر و  آگاه سازی آنان از اهداف شان موثر عمل کند.  
او اضافه کرد : اتحادیه مطبوعات جهان اسلام باعث می شود که رسانه های اسلامی از طریق اتحاد با یکدیگر بتوانند مردم کشورهای غربی را با اسلام آشنا کنند و در نتیجه  از این طریق رویکرد منفی غرب نسبت به شرق کم رنگ می شود .
خبرنگار خبرگزاری اخلاص افزود : حضور رسانه های کشورهای اسلامی در اتحادیه مطبوعات جهان اسلام و همچنین در نمایشگاه مطبوعات  منجر به انعکاس اخبار صحیح و درست  و تبادل افکار میان این رسانه ها می شود و به مرور زمان دیدگاه منفی غرب نسبت به کشورهای اسلامی خنثی خواهد شد  .
آلفرد عثمان گنچ با بیان این که در ترکیه نمایشگاه بین المللی مطبوعات به مانند آن چه هر ساله در ایران برگزار می شود، وجود ندارد گفت : حضور در نمایشگاه بین المللی مطبوعات برای کشور ترکیه بسیار مفید بوده است چرا که ترکیه با حضور در این نمایشگاه توانست قراردادهای همکاری رسانه ای با ایران امضا کند.
این خبرنگار ترک هجدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات را همچون سال های گذشته جذاب ارزیابی کرد و افزود : به طور قطع برگزاری این نمایشگاه با این وسعت نیازمند هماهنگی ها و برنامه ریزی های بسیاری است و ازاین نظر باید از دولت ایران تشکر کرد.
او ادامه داد : در بازدید هایی که از شبکه های خبری ایران مانند پرس تی وی و العالم داشتیم  توانستیم با این رسانه ها در زمینه تبادل اخبار و اطلاعات همکاری بسیاری انجام دهیم.
 
نورالدین مدنی : ایران دلسوز واقعی منافع مسلمین دنیا
نورالدین مدنی سودان
 "نورالدین مدنی" نائب رئیس هیئت تحریره روزنامه السودانی در مصاحبه با بخش بین المل هجدهمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها با بیان این که اتحادیه مطبوعات جهان اسلامی  بهترین ایده ای است که می تواند باعث اتحاد مسلمانان دنیا شود افزود: این اتحادیه در صورتی می تواند با قدرت به کار خود ادامه دهد که مدیران آن انتخابی باشند و همچنین هرساله نیز انتخابات آن برگزار شود.
 وی اتحادیه هایی مانند اتحادیه جهان اسلام را راهی برای تبادل اندیشه ها و نظرات مسلمین دنیا با هم دانست که امروزه با توجه به قدرت عظیم رسانه ای دنیا بهترین روش برای تبلیغ مبانی دینی اسلام است.
 وی همچنین آفت این اتحادیه ها را تکروی و استفاده نکردن از نظرات اعضا دانست و بیان کرد که برای نمونه در کشور سودان اتحادیه های زیادی برای هماهنگی میان روزنامه نگاران تشکیل شده است اما نتوانسته به هدف مشترک و قابل قبول همه اعضا دست یابند و از این رو همگی بعد از مدتی کارکرد خود را از دست دادند.
 نورالدین مدنی همچنین ابتکار ایران برای هماهنگی میان روزنامه نگاران و دعوت از آنان به تهران را ستود و اضافه کرد: تنها کشوری که هم اکنون به صورت واقعی دلسوز منافع مسلمین عالم است کشور قدرتمند ایران است که اگر بخواهم منصفانه بگویم دارای رسانه های کم نظیری در دنیاست.    
  
فرید معطاوی : اتحادیه مطبوعات جهان اسلامی بر بیداری اسلامی مستمر می افزاید
فرید معطاوی الجزایر
 فرید معطاوی روزنامه نگار الجزایری و معاون سردبیر روزنامه پرتیراژ "الخبر" در گفتگو با اتاق خبر بخش بین الملل هجدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها به طرح تشکیل اتحادیه مطبوعات جهان اسلام اشاره و اظهار کرد: این طرح، طرحی است بسیار نیک به ویژه در دوره ای که شاهد تحولات سیاسی بزرگی در کشورهای اسلامی هستیم.
 معطاوی در ادامه افزود: این اتحادیه به منظور سهیم کردن شهروندان مسلمان در اطلاعات خبری بدون تقلید و دست بردن و تحریف یا مبالغه تأسیس شده است، از آن رو که آن چه در تونس و مصر و حتی در لیبی شاهد آن بودیم انقلابی رسانه ای نیز بود.
 معطاوی اضافه کرد: غرب برای اعمال برنامه های خود حتی به شبکه های ماهواره ای عربی نیز تکیه کرد و برخی از این شبکه ها از پایگاه های خبری به ابزارهایی در خدمت یک حزب خاص بدل شده اند.
 معاون سردبیر روزنامه "الخبر" تأکید کرد: این اتحادیه در زمان حساس و مناسب تشکیل شد تا بر بیداری مستمر اسلامی بیفزاید و ما باید از گام تأسیس این اتحادیه فراتر رفته و به برنامه های اجرایی برسیم چرا که زمان ،تأخیر و تعلل را برنمی تابد.
 این روزنامه نگار الجزایری با تأکید بر نقش ایران در زمینه رسانه های اسلامی اظهار داشت: ایران همواره در مواجهه با استکبار و رژیم و صهیونیستی پیشرو و دعوت کننده به اسلام بوده است و این دو همه توان خود را برای منع ایران و همه کشورهای اسلامی به کار گرفتند تا آن ها را از حقوق خود در ساختن آینده خود و برنامه ریزی برای آن محروم کنند. از این رو جای شگفتی نیست که ایران میزبان تشکیل این اتحادیه شده است.
 عضو اتحادیه مطبوعات جهان اسلام تصریح کرد: غرب همواره چهره ای سیاه از ایران نشان می داد که تنها به حجاب و ریش و انرژی هسته ای محدود بود در حالی که طی سفرم به ایران آن چهره سیاه را ندیدم بلکه مردمی دیدم تسامح گرا و روشن که به هیچ وجه آن گونه که فکر می کردیم متعصب نیستند و بر خلاف آن همه تبلیغات، مردمی دیدم که می خواهند علی رغم همه چیز در هویت اسلامی و اعتقادات خود مستقل باشند.
 معطاوی این گفتگو را با این صحبت به پایان برد که: این است ایرانی که من دیدم و دریافتم که تحریم تحمیل شده بر ایران تأثیری در زندگی روزمره مردم ایران نگذاشته است.
 
مدیر مسوول و صاحب امتیاز روزنامه صداقت در بمبئی : اتحادیه مطبوعات جهان اسلام نقش کلیدی در بیداری اسلامی دارد
کرامت حسین هند
سید حسین کرامت مدیر مسوول وصاحب امتیاز روزنامه صداقت در بمبئی با بیان این که رسانه ها مهمترین وسیله در گسترش بیداری اسلامی مسلمانان هستند افزود : رسانه های اسلامی باعث می شوند تا این بیداری اسلامی گسترش یابد و در مسیر درستی قرار گیرد بنابراین در این زمینه نقش اتحادیه مطبوعات جهان اسلام در نشان دادن واقعیت ها و مسیر صحیح به مسلمانان بسیار کلیدی و حساس خواهد بود .
این روزنامه نگار هندی گفت : غربی ها می خواهند این بیداری اسلامی را به سوی خود بکشانند و از آن به سود منافع خود و برای تسلط بر جامعه مسلمانان استفاده کنند.
مدیر مسوول و صاحب امتیاز روزنامه صداقت بمبئی  ادامه داد : سلطه غرب علاوه براستثمار منابع انرژی این کشورها سلطه بر افکار ، فرهنگ و رسانه های کشورهای اسلامی است . بنابراین این کشورها  با اتحاد با یکدیگر باید در راستای افزایش توانمندی های خود  و مشکلاتی که غرب برای کشورهایشان پدید آورده است ، تلاش کنند.
این روزنامه نگار هندی گفت : اتحادیه مطبوعات جهان اسلام می تواند به جای تکیه بر غرب اخبار و اطلاعات را بین رسانه های کشور های اسلامی تبادل کند تا از این طریق سلطه رسانه های غربی بر افکار جهانیان و حتی مردم مسلمان کشورهای اسلامی  خنثی شود .
او ادامه داد :  این اتحادیه باید به جای تکیه بر غرب اخبار های صحیح را از منابع خبری مسلمانان منتشر کنند و از طریق برگزاری کنفرانس ها  ، اتحاد رسانه های اسلامی  را تقویت کند  و صدای مردم کشورهای اسلامی را به گوش جهان برساند.
او درباره وظیفه اتحادیه مطبوعات جهان اسلام در زیر فشار قرار دادن رسانه های غربی  برای تشکیل کشور مستقل فلسطین گفت : رسانه های اسلامی باید با انتشار مداوم اخبار مربوط به کشور فلسطین افکار عمومی مردم جهان را به سوی این کشور اشغالی جلب کنند و این وظیفه رسانه های اسلامی است  که با افشاگری های پی در پی غرب را به سازش وادار کنند.
سید حسین کرامت تاثیر غرب بر رسانه های مسلمان را بسیار زیاد دانست و گفت : در بسیاری مواقع سلطه رسانه های غربی مانعی در راستای انعکاس اخبار درست به ویژه مسایل بین المللی  برای روزنامه نگاران مسلمان  است و در نتیجه آنان در القا افکار صحیح به جهان دچار مشکل می شوند.  
 
عبدالمومن گیوا : مردم ایران باید ارزش استقلال از استعمار آمریکا را بدانند
عبدالمومن گیوا
 "عبدالمومن گیوا مورتالا" سردبیر روزنامه انگلیسی زبان "پوینت اکسپرس" چاپ نیجریه در گفتگو با خبرنگار بخش بین الملل هجدهمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها با اعلام این که قبل از سفر به ایران احساس خوبی نسبت به این کشور داشتم گفت: هم اکنون که برای اولین بار است به این کشور سفر می کنم حس و شناختم نسبت به ایران بسیار بهتر از قبل شده است زیرا تمام آنچه که قبلا در مورد پیشرفت و موفقیت های ایران مطالعه کرده بودم را با چشمان خود دیدم.
 وی در رابطه با ایده تشکیل اولین اتحادیه مطبوعات جهان اسلام بیان کرد: مردم مسلمان نیجریه علاقه خاصی به رسانه های ایرانی دارند و جمعیت شیعه این کشور نیز همگی آرزوی دیدار از کشور ایران و زیارت اماکن متبرکه را دارند.
 مورتالا تاکید کرد: ایده تشکیل اتحادیه مطبوعات جهان اسلام  ایده ای خلاقانه ای بود که باعث رسانه ای شدن فعالیت ها و پیشرفت های جوامع اسلامی خواهد شد و سهم بسزایی در نزدیک کردن مردم مسلمان دنیا و ارتباطات رسانه ای خواهد داشت.
 وی همچنین فعالیت رسانه ای برای آشنایی مردم جوامع اسلامی با یکدیگر در قالب اتحادیه مطبوعات اسلامی را لازمه جهانی کردن صدای عادلانه اسلام دانست و افزود : من معتقدم هجمه رسانه های غربی مانند بی بی سی، فرانس 24 و دیگر شبکه های غربی فرصت برای شنیده شدن صدای مسمانان را نخواهد داد.
 سردبیر روزنامه "پوینت اکسپرس"، اتحادیه مطبوعات جهان اسلام را بازوی رسانه های جهان اسلام خواند و گفت: این اتحادیه  باید بتواند با دشمن حرفه ای و زیرک خود که بدون شک رسانه های غربی هستند مقابله کرده و سیمای واقعی اسلام را برای آن ها ترسیم کند.
 وی گفت: ایران برای کشورهای مسلمان دنیا به عنوان الگو شناخته شده است. زیرا ایران کشوری است که بدون هیچ گونه وابستگی به آمریکا و علیرغم تحریم های فراوان توانسته به پیشرفت های مورد نظر خود برسد و مردم ایران باید ارزش استقلال و آزادی از استعمار آمریکا را بدانند.  
 
شرمارک ان گاهمرا : ایران قابلیت تبدیل شدن به مرکز رهبری جهان اسلام را دارد
شرمارکس 2 تانزانیا
"شرمارک ان گاهمرا"  سردبیر روزنامه آفریکن چاپ تانزانیا در گفتگو با خبرنگار بخش بین الملل هجدهمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها گفت: من چهار بار به ایران سفر کرده ام و در طی این مدت و هر بار که وارد ایران می شدم شاهد پیشرفت و تنوع نشریات ایرانی بودم و این تنوع رسانه ای و پویایی رسانه ای مایه مباهات هر کشور مسلمانی است.
وی با بیان این به طور کلی طرح ایجاد اتحادیه مطبوعات جهان اسلام بسیار خوب است عنوان کرد: به نظر من برخی موضوعات می تواند به ساختار و کارایی این اتحادیه تاثیر منفی بگذارد از جمله دولتی شدن این اتحادیه است که باعث کمرنگ شدن نقش سایر کشورهای مسلمان در آن خواهد شد.
وی با بیان این که ایران آمادگی و قابلیت تبدیل شدن به مرکز رهبری جهان اسلام را داراست گفت: ایران  می تواند تبلیغات رسانه ای به نفع دین مبین اسلام را در دنیا منتشر و پخش کند در حالیکه حتی برخی از کشورهای مسلمان مانند عربستان و ترکیه این پیشرفت های رسانه ای و تکنولوژیک ایران را نادیده می گیرند و به آن بهایی نمی دهند.
وی که در ایران از خبرگزاری ایرنا، روزنامه اطلاعات و شبکه العالم بازدید کرده بود، ابراز داشت: من انتظار این میزان پیشرفت در ایران را نداشتم و امید دارم پیشرفت های رسانه ای ایران مثل گذشته نیز در خدمت رسانه های جهان اسلام باشد.
وی همچنین ادامه فعالیت این اتحادیه را زمانی موثر و کارآمد دانست که ساختار و مدیریت اتحادیه بر اساس آرای همه کشورهای عضو اتحادیه شکل بگیرد تا اتحادیه ای تک دولتی شکل نگیرد. 
 
علی بوراوی : وظیفه مهم اتحادیه مطبوعات جهان اسلام حمایت از فعالان رسانه ای است
بوراوی تونس
اتاق خبر بخش بین الملل هجدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها در تهران با "علی بوراوی" روزنامه نگار تونسی که برای شرکت در اولین اجلاس اتحادیه مطبوعات جهان اسلام به تهران آمده دیدار و گفتگو کرد.
بوراوی از روزنامه نگاران و تحلیل‌گران سیاسی جنبش نهضت اسلامی تونس است که در هفته نامه سیاسی "الفجر" و پایگاه اینترنتی "اسلام آن لاین" می نویسد. شایان ذکر است که وی 21 سال در تبعید به سر برده و تنها پس از سقوط نظام بن علی بود که توانست بار دیگر به تونس بازگردد.
این تحلیل‌گر سیاسی در آغاز گفتگو بر اهمیت تشکیل اتحادیه مطبوعات جهان اسلام تأکید و اظهار کرد: تشکیل این اتحادیه برای جهان اسلام نیازی حیاتی بود و در آینده یکی از نیازهای اساسی مطبوعات اسلامی و روزنامه نگاران مسلمان را برآورده خواهد کرد.
این روزنامه نگار تونسی در ادامه افزود: اکنون نیروهای استعمارگر بر وضعیت رسانه سیطره یافته اند که همه ابزار خود را برای سرپوش گذاشتن بر حقیقت و خدمت به منافع خویش و تخریب رقبای خود به کار گرفته اند و اینان نمی پذیرند که جهان اسلام یک هستی مستقل داشته باشد که از حقوق و منافع خود با تمام توان دفاع کند. آن ها برای نشر مفاهیم خود و خدمت به مصالح شان بر رسانه ها حاکم شده اند و بزرگ ترین قربانی در این معادله اسلام و کشورهای اسلامی هستند.
بوراوی همچنین به وظایف مطلوب اتحادیه مطبوعات جهان اسلام اشاره و اظهار کرد: این اتحادیه سه وظیفه مهم دارد؛ وظیفه نخست به بعد نظری و تئوری مربوط می شود و آن ترسیم اصول و قواعد کار رسانه ای اسلامی است که باید حقیقت را نقل کرده و از تحریف واقعیت ها دوری کند.
در بعد دوم و اجرایی، این اتحادیه باید در جهت تشکیل یک شبکه رسانه ای با بخش های تخصصی مختلف بکوشد تا حوادث جهانی را پوشش داده و آن ها را بر اساس اصول مورد قبول ما نقل کند. این شبکه شامل خبرگزاری ها و روزنامه های مکتوب و الکترونیکی و شبکه های رادیویی و تلویزیونی می شود که بدانند چگونه به شکل حرفه ای با مخاطب ارتباط برقرار کنند و برای این منظور پیشرفته ترین ابزار و تکنیک های ارتباطی را به کار گیرند.
این روزنامه نگار تونسی بعد سوم را چنین توصیف کرد: بعد سوم نیز شامل آموزش و حمایت از فعالان رسانه ای بر اساس اصول پیش‌گفته می شود.
وی با اشاره به فعالیت رسانه ای اسلامی اظهار داشت: رسانه های اسلامی باید از حقوق فعالان مسلمان رسانه ای دفاع کند و نخستین حق در این زمینه، حق نشر اطلاعات به صورت بی کم و کاست است و همچنین آزادی ارائه نظر درباره این معلومات بر اساس شرایط و اصول اخلاقی کار؛ زیرا بدون آزادی حقیقی برای روزنامه نگاران نمی توان از رسانه های اسلامی برخوردار بود. البته این آزادی باید بر اساس منافع ملت مسلمان و ترس از خدا و احترام به سرشت انسانی باشد. در واقع بدون آزادی نمی توان از رسانه های اسلامی قدرتمند سخن گفت.
 
برنارد نیانگ: دولت های دیکتاتور بدانند اگر مردم را از یادببرند، مردم آن ها را از یاد نخواهند برد
بلادی برنار نیانگ سنگال
برنارد نیانگ، مسئول تجاری روزنامه "لو سولی" از کشور سنگال در مصاحبه با اتاق خبر بخش بین الملل نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها ضمن ابراز تعجب از مدرن بودن ایران در مورد اتحادیه مطبوعات جهان اسلام گفت: مطبوعات اسلامی باید یک اتحادیه داشته باشند تا بتوانند همگی در دفاع و حمایت از اسلام تلاش کنند. ما باید سعی کنیم یک شبکه تلویزیونی و رادیویی داشته باشیم تا چهره واقعی اسلام را به دنیا نشان دهیم و بگوییم که اسلام دین جنگ نیست بلکه دین صلح است.
 وی در ادامه ضمن تشکر از ایران برای کمک به کشور های مسلمان گفت: ایران به کشورهای مسلمان بسیاری کمک کرده است. برای مثال در قحطی سومالی ، ایران کمک زیادی به مردم کرد و یا در سنگال خودرو های ایرانی سمند را تولید می کند که در اقتصاد کشور تاثیر مثبتی دارد. ما باید مسلمین جهان را به هم نزدیک تر کنیم تا بتوانند همبستگی شان را بیشتر کنند و انجام این گونه کار ها بسیار در این زمینه کمک می کند.
 برناردنیانگ در ادامه به تحولات اخیر در جهان اسلام اشاره کرد و گفت: دولت های مسلمان باید به مردم شان آزادی و اهمیت دهند. اگر دولتی مردم اش را از یاد ببرد ، مردم آن ها را از یاد نخواهند برد و ممکن است روزی سرنوشت قذافی را داشته باشند. دولت ها همچنین باید به روزنامه نگاران مسلمان اهمیت و فضای بیشتری دهند تا بتوانند بیش از پیش اسلام را ترویج دهند.
وی در انتها به گسترس افرادی که در دنیا اسلام می آورند اشاره کرد و گفت: امروز ما شاهد این هستیم که بسیاری به دین اسلام گرایش پیدا می کنند و دین شان را عوض می کنند. حتی بعضا از کشورشان مهاجرت کرده و به کشور های مسلمان می آیند. این یکی از دست آورد های بزرگ جهان اسلام است و باید در اتحادیه به گسترش آن پرداخت.
 
عبدالنور شیبلی : باید صحبت های دکتراحمدی نژاد در مورد اتحاد جهان اسلام عملی شود
عبدالنور شبلی هند
عبدالنور شیبلی سردبیر روزنامه هندوستان اکسپرس در مصاحبه با اتاق خبر بخش بین الملل نمایشگاه بین المللی مطبوعات با اشاره به اینکه اکثر رسانه های دنیا تحت کنترل ضد مسلمانان است افزود: اتحادیه مطبوعات جهان اسلام نیاز مبرم ما برای دفاع از اسلام و مسلمانان است و به همین دلیل ما باید این اتحادیه را تا جای ممکن تقویت کنیم.
وی در ادامه گفت: ایران نقش بسیار مهمی در جهان اسلام ایفا می کند  به طوری که حتی رئیس جمهور ایران آقای احمدی نژاد هم به این مسئله اهمیت داده و ما توانستیم جلسه ای با ایشان داشته باشیم. در آن جلسه ایشان بسیار روی اتحاد مطبوعات جهان اسلام تاکید داشتند.
عبدالنور در ادامه در مورد اهمیت اتحاد مطبوعات اسلامی صحبت کرد و گفت: اگر شما بخواهید با یک جمع بجنگید هرگز نخواهید توانست به تنهایی در آن جنگ پیروزشوید و قطعا نیاز به یک جمع متحد خواهید داشت. در مورد مقابله با رسانه های غرب هم کار به همین شکل است. ما رسانه های اسلامی نمی توانیم هر کدام جدا گانه با این جمع مبارزه کرده و پیروز شویم. بنابراین برای رسیدن به هدفمان نیاز به اتحاد داریم و البته دفاع از اسلام نیاز به تلاش و همکاری بسیار بیشتری دارد.
او در ادامه در مورد بیداری اسلامی سخن گفت و افزود: بیداری اسلامی از سال ها پیش و در ایران شروع شد و امروز در کشور های مختلف اسلامی با وقوع انقلاب شاهد این بیداری هستیم.
وی اظهار داشت: متاسفانه هنوز در بسیاری از کشور های مسلمان این بیداری شکل نگرفته و این وظیفه ماست که همه مسلمانان جهان را از خواب بیدار کنیم که این امر از طریق اتحادیه مطبوعات جهان اسلام امکان پذیر است.
 
یوسف المغربی: تمامی کشورهای اسلامی اتحادیه مطبوعات جهان اسلام را باید در اولویت خود قرار دهند
یوسف المغربی سودان
 یوسف المغربی روزنامه نگار سودانی شرکت کننده درهجدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها در گفتگو با اتاق خبر بخش بین الملل این نمایشگاه در مورد تاسیس اتحادیه بین المللی مطبوعات جهان اسلام گفت: به نظر من تاسیس اتحادیه بین المللی مطبوعات جهان اسلام پیروزی بزرگی است از آن جهت که کشورهای اسلامی مختلفی چه از آسیا و چه آفریقا و غیره در آن عضو هستند. مشارکت کشورهای مختلف در همایش اتحادیه بین المللی جهان اسلام نیز عزم اتحادیه را برای مبارزه با موج رسانه ای غرب علیه اسلام و تلاش برای وحدت کشورهای اسلامی ثابت کرد.
 وی در مورد نقش ایران در مقابله با موج رسانه ای غرب علیه اسلام اظهار داشت: ایران به شدت برای وحدت مسلمانان جهان تلاش می کند. تشکیل اتحادیه ها و موسسات مشابهی چون اتحادیه بین المللی مطبوعات جهان اسلام باید ادامه پیدا کند تا به کشورهای غربی و همچنین به جهان اسلام ثابت شود که ایران یک کشور اسلامی بسیار قوی است.
 المغربی اضافه کرد: اتحادیه بین المللی مطبوعات جهان اسلام موجب گردآمدن اساتید و روزنامه نگاران و اهالی فعال رسانه از کشورهای اسلامی مختلف می شود. امیدواریم دیگر کشورهای اسلامی نیز اجرای چنین برنامه هایی را در اولویت های خود قرار دهند.
 خبرنگار رادیو سودان در مورد آخرین سفر " عمر بشیر " رئیس جمهور کشورش به تهران نیز گفت: سفر اخیر رئیس جمهور سودان به تهران سفری بسیار موفقیت آمیز بود و امیدواریم این سفر به تقویت روابط دوجانبه چه در زمینه سیاسی واقتصادی و چه زمینه های دیگر کمک کند.
 المغربی در ادامه افزود: از اینکه بسیاری از بازدید کنندگان ایرانی نمایشگاه در مورد سودان و ملت این کشور و همچنین تحولات آن سوال های بسیاری داشتند، بسیار شگفت زده و نیز خرسند شدم که تا این حد ملت ایران علاقمند به کسب اطلاعات در این زمینه هستند.
 این روزنامه نگار سودانی در پایان وضعیت مطبوعات در کشورش را این گونه شرح داد: 30 روزنامه در سودان منتشر می شوند که از این میان 10 تا 15 عدد روزنامه های اسلامی هستند و به اسلام و امور سیاسی، اقتصادی و اجتماعی مسلمانان می پردازند.
 
اسحاق اشتو آراگوئو سردبیر مجله یموسلیموش گودی اتیوپی : فلسطین بستری مناسب در وحدت رسانه های اسلامی است
ایساک اشتو اتیوپی
اسحاق اشتو آراگوئو خبرنگارمجله یموسلیموش گودی اتیوپی تشکیل فلسطین مستقل را یکی از مهمترین  بسترهای همکاری رسانه های عضو اتحادیه مطبوعات جهان اسلام معرفی و عنوان کرد : رسانه های جهان اسلام در قالب این اتحادیه  وظیفه دارند تا جهانیان را ازجنایت هایی که اسراییل و هم پیمانانش همچون آمریکا و انگلیس در فلسطین انجام می دهند ، آگاه سازد .
او با تاکید بر این که رسانه های کشورهای مسلمان باید به صورت هماهنگ و یک صدا  گوش جهان را از صدای مردم دردمند فلسطین آکنده سازند تا  برای مردم همه کشورهای جهان واقعیت مظلومیت مردم فلسطین آشکار شود افزود : فشار رسانه های اسلامی برغرب و تاثیرگذاری آنان بر افکار عمومی  جهان است که باعث می شود تا رسانه های غربی نتوانند این جنایت ها را انکار کنند.
این روزنامه نگار اتیوپیایی با  اشاره به قدرت رسانه ها  ونقش وسیع آن ها در هدایت جنبش های مردمی و بیداری اسلامی در جهان عرب گفت : اگر این رسانه ها همه با هم در قالب اتحادیه مطبوعات جهان اسلام متحد شوند پر واضح است که خواهند توانست  نقش مهمی ایفا کنند و اتحادیه مطبوعات جهان اسلام نیز می تواند به خوبی این موضوع را هدایت کند.
سردبیر مجله یموسلیموش گودی با تاکید بر ضرورت اتحاد رسانه های جهان اسلام  گفت : رسانه های اسلامی باید در قدم اول به دور از مسایل سیاسی ، درباره مشکلات مشترک جهان اسلام همکاری کنند هر چند که این کار آسان به دست نمی آید درواقع یکی از مهمترین مسائل در جهان اسلام این است که آن ها باید برای هم قدمی و برادری با هم یک سکوی مشترک داشته باشند و این سکوی مشترک همان اتحادیه مطبوعات جهان اسلام است.
او اضافه کرد : بسیار مهم و تحسین برانگیز است که ایران این حرکت را آغاز کرده است اما باید نمایندگان همه کشورهای عضو اتحادیه اعم از شیعه وسنی در این حرکت  نقش برابری ایفا کنند. کنفرانس های اتحادیه باید در سراسر جهان اسلام باشد چرا که همه برادریم و یک هدف مشترک را دنبال می کنیم .
سردبیر مجله یموسلیموش گودی گفت : جمهوری اسلامی ایران به عنوان برگزار کننده این نمایشگاه و اتحادیه  امکانات بسیاری را در اختیار رسانه های جهان اسلام برای ابراز نظر درباره مسایل مختلف جهان اسلام گذاشته است و ازاین نظر حرکتی بزرگ در راستای اتحاد رسانه های اسلامی پدید آورده است .
او با بیان این که نقش مطبوعات به ویژه در جهان سیاست بسیار موثر است گفت : اتحاد مطبوعات  جهان اسلام در قالب  این اتحادیه پاسخ مناسبی برای مقابله با غرب است .بنابراین این  نمایشگاه کمک می کند که بهتر با دولت های غربی مبارزه کنیم.
 
بشیر فرزان : پیام صلح اسلام باید به تمام دنیا مخابره شود
بشیر فرزان سوریه
 بشیر فرزان روزنامه نگار سوری در گفتگو با اتاق خبر بخش بین الملل نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها اظهار داشت: اسلام در این روزها نیازمند تاسیس اتحادیه مطبوعات در همه کشورهای اسلامی است تا از طریق این اتحادیه ها پیام صلح اسلام به ملت های مختلف برسد و ارتباط میان مسلمانان نیز افزایش یابد.
 فرزان با اشاره به اهمیت روزنامه نگاری اسلامی گفت: ما نیازمند به در دست گرفتن رسانه ها و ادامه تلاش برای تحقق تولد اسلام واقعی از طریق رسانه های اسلامی هستیم. اهمیت این امر نیز این روزها که شاهد بیداری اسلامی در کشورهای اسلامی هستیم،بیشتر شده است.
 فرزان اضافه کرد: مسلمانان می توانند به وسیله رسانه های اسلامی قوی با خطرات و مبارزه طلبی هایی که جهان اسلام را تهدید می کند مبارزه کنند زیرا با توجه به تلاش های رو به افزایش غرب برای کاشتن ریشه های اختلاف میان مسلمانان اهمیت این مسئله بیشتر می شود.
 فرزان در ادامه با ستایش نقش ایران در دفاع از اسلام گفت: ایران تنها کشوری است که همواره حامی واقعی اسلام و حقوق مسلمانان است نمونه بارز این امر دفاع جدی ایران از مسئله فلسطین، مقاومت اسلامی لبنان و نیز مبارزه با رژیم صهیونیستی و فشارهایی است که این رژیم علیه مقاومت اسلامی اعمال می کند.
 فرزان در پایان از اولین سفر خود به ایران ابراز خرسندی کرد و ابراز امیدواری کرد که این سفر آخرین سفر وی به ایران نباشد.
 
موسی صعب لورنزو :خواستار راه اندازی اتحادیه مطبوعات میان ایران و کشورهای آمریکای جنوبی هستیم
موسی صعب
  "موسی صعب لورنزو" مدیر بخش اخبار آسیا و خاورمیانه خبرگزاری کوبا (پرنسا لاتین) در گفتگو با خبرنگار اتاق خبر هجدهمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها با بیان این که نشریات ایرانی در دورانی که این کشور تحت تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا است، توانسته اند بسیار وسیع و قدرتمند فعالیت رسانه ای خود را ادامه دهند، گفت: کیفیت نمایشگاه مطبوعات در تهران را بسیار خوب و سازنده است.
 وی با بیان این که ارتباطات رسانه ای بین کشورهای دوست مانند ایران و کوبا در حد شایسته خود نیست خواستار آن شد که اتحادیه هایی مانند اتحادیه مطبوعات جهان اسلام در میان کشورهای ایران، ونزوئلا ، کوبا و سایر کشورهای دوست برقرار شود تا خبرنگاران این کشورها بتوانند با همفکری در مقابل شرارت های رسانه غربی ایستادگی کنند.
 مدیر خبری پرنسا لاتین همچنین افزود: در کوبا و کشورهای حوزه  دریای کارائیب و آمریکای لاتین مردم شناخت چندانی از ایران ندارند و کشور شما برای این که بتواند وضعیت واقعی زندگی در ایران و شرایط پیشرفت و توسعه را به دیگر مردم دنیا نشان دهد بایستی بتواند به نحوی و با کمک رسانه ها با مردم آمریکای لاتین ارتباط برقرار کند و گرنه رسانه های آمریکایی همان طور که وضعیت کوبا را بسیار بد نشان می دهند در مورد ایران نیز همین کار را خواهند کرد.
وی همچنین برقراری سالانه نمایشگاه مطبوعات در ایرن را کاری بزرگ خواند که نیاز به همفکری، برنامه ریزی دقیق و انگیزه بالای مدیران برای توسعه کمی و کیفی رسانه ها دارد و با بیان این نکته که در کشورش این گونه نمایشگاه ها برگزار نمی شود ابراز امیدواری کرد روزی در کوبا هم نمایشگاه مطبوعتی برگزار شود که نشریات ایرانی نیز به عنوان مهمان در آن حضور داشته باشند.
 
وابی بوکاری خبرنگار رادیو تلویزیون کشور بنین : ایران با امکانات ویژه رسانه ای ایران از سایر کشورهای اسلامی پیشی گرفته است
وابی بوکاری بنین
 
کشور کوچک بنین در غرب آفریقا حدود 8میلیون جمعیت دارد و مردم این کشور به زبان فرانسه سخن می گویند. وابی بوکاری خبرنگار رادیو تلویزیون دولتی کشور بنین است که در اجلاس اتحادیه مطبوعات جهان اسلام از این کشور حضور یافته است.
وی که با اتاق خبر بخش بین الملل نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها گفتگو می کرد در توضیح اوضاع رسانه ها در بنین اظهار داشت : در کشور بنین دو دسته اصلی مطبوعات با تیراژ بالا منتشر می شود که یک دسته نشریات وابسته به دولت و دسته دیگر نشریات خصوصی است. در این میان هیچ محدودیتی در اطلاع رسانی وجود نداشته و مطبوعات با آزادی کامل به کار خود می پردازند.
وی بزرگترین تفاوت بین رسانه های ایران و بنین را ، امکانات پیشرفته ایران و وجود استودیوها و فناوری های روزنسبت به کشورش ذکر کرد.
آقای بوکاری همچنین با بیان این مطلب که ایجاد اتحادیه مطبوعات جهان اسلام موضوعی است که همواره نیاز آن احساس می شد ادامه داد: وجود دشمنان مشترک ، مشترکات زیاد در برابر افتراقات و زیر پا گذاشتن عوامل تفرقه زا همچون مذهب ، قومیت و نژاد از عواملی است که باید بیش از پیش مسلمانان را به اتحاد و انسجام بیشتر سوق دهد.
وی اسلام ، قرآن و انسانیت را از شاخصه های همگرایی بین مسلمانان دانست و  تصريح کرد : دشمن کسی است که نمی خواهد اسلام باشد و می خواهد بین مسلمانان تفرقه ایجاد کند و دشمن کسی است که نمی گذارد کشورهای قوی مسلمان به کشورهای ضعیف کمک کنند. وی تاکید کرد با وجود این اشتراکات و این دشمنان مشترک ایجاد اتحادیه ای از مطبوعات اسلامی مهم و اثرگذار خواهد بود.
وی در پایان ضمن اشاره به این مطلب که ایران در جهان اسلام تنها کشوری است که در راه اسلام واقعی حرکت می کند گفت: حضور افراد خوش فکری که برای پیشرفت اسلام فکر می کنند ، دوری ایران از فرقه گرایی و وجود رهبری شجاع از عوامل پیشتازی ایران در جهان اسلام است.
 
ایران قواعد مبارزه با غرب را برای جهان اسلام ترسیم کرده است
صالح عبدالرزاق اردن
 صالح عبدالرزاق روزنامه نگار اردنی در گفتگو با اتاق خبر بخش بین الملل نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها با اشاره به نقش اتحادیه مطبوعات جهان اسلام در جهت اتحاد روزنامه نگاران مسلمان تصریح کرد: تشکیل این اتحادیه اقدامی بسیار مهم در جهت گردهم آوردن روزنامه نگاران مسلمان به زیر یک چتر با هدف جهت دادن به تلاش های آنان برای مقابله با هجوم رسانه ای غرب بر ضد جهان اسلام و نشر اخبار گمراه کننده و اکاذیب از سوى رسانه های غربی است. عبدالرزاق در ادامه افزود: وجود اتحادیه مطبوعات جهان اسلام این امکان را به روزنامه نگاران مسلمان می بخشد که بتوانند اخبار دقیق و درست را به جهانیان ارائه دهند و اجازه ندهند رسانه های غربی تنها وسیله اطلاع رسانی در جهان باشند. عبدالرزاق در ادامه گفتگو اضافه کرد: امروزه رسانه برای غرب سلاحی بسیار مهم به شمار می رود که با استفاده از آن می خواهد به اهداف خود در جهت سیطره بر تمام جهان دست یابد و بنابر این وجود اتحادیه ای برای مطبوعات جهان اسلام برای مقابله قدرتمند با این هدف غرب بسیار ضروری می نماید.
 وی در ادامه با اشاره به نقش ایران در مقابله با هجوم غرب بر ضد اسلام تصریح کرد: ایران طی 32 سال نظام اسلامی توانسته است پایه ها و قواعدی اساسی برای همه زمینه ها تأسیس کند که از جمله این زمینه ها رسانه است و این بی شک با درک رهبری جمهوری اسلامی ایران از اهمیت نقش رسانه در مقابله هجوم آمریکایی و اسراییلی بر ضد ملت های مسلمان صورت گرفته است.
 روزنامه نگار اردنی اضافه کرد: پیشرفت در انواع ابزار رسانه ای که امروز در ایران شاهد آن هستیم نشان از اعتماد دولت ایران به رسانه و نقش مثبت آن و درک از این مسئله بود که آن را به تشکیل اتحادیه ای اسلامی برای مطبوعات فراخواند.
 عبدالرزاق در پایان صحبت خود بر اهمیت نقش رسانه های اسلامی در دفاع از اسلام و هویت اسلامی تأکید و ابراز امیدواری کرد که با همکاری همه اعضا، فعالیت های این اتحادیه تداوم یافته و گسترده تر شود.
  
لو لای آن خبرنگار چینی: تعداد خبرگزاری ها در ایران بیش از خبرگزاری های چینی است
لوی آن لو
 خبرنگار رادیو بین المللی چین "لو لای آن" در گفتگو با خبرنگار اتاق خبر هجدهمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها با بیان این نکته که رادیو بین الملی چین برای اولین بار است که در نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها شرکت می کند، عنوان کرد: علاوه بر 43 زبان دیگر، بخش فارسی رادیو چین حدود پنجاه و پنج سال است که آغاز به کار کرده و در تهران نیز دفتر رسمی دارد.
وی اظهار داشت: با وجود آن که جمعیت چین از ایران بسیار بیشتر است اما تعداد خبرگزاری های ایرانی چندین برابر خبرگزاری های فعال در چین است و این امر پویایی رسانه ای ایران را نشان می دهد.
"لو لای آن" همچنین با بیان این که نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها با نظم خاصی برگزار شده است تاکید کرد: متاسفانه مکان و غرفه های بخش بین الملل و رسانه های خارجی در جایی دور از دسترس بازدید کنندگان قرار دارد و این امر باعث کاهش بازدید کنندگان از بخش بین الملل شده است.
وی هم چنین با بیان این که هر سه یا چهار سال در چین نمایشگاه مطبوعات برگزار می شود که در بخش بین الملل آن نیز رسانه های خارجی شرکت می کنند گفت: فعالیت رسانه های ایرانی در چین مانند ایرنا، پرس تی وی و صداوسیما بسیار گسترده است که این امر باعث ارتباط دوجانبه هر چه بیشتر بین خبرنگاران دو کشور خواهد شد.
وی در پایان تاکید کرد: حدود چهار سال است که در ایران زندگی و کار می کنم و در این مدت با بسیاری از رسانه های ایرانی از نزدیک آشنا شده ام . در مدت طولانی حضورم در ایران تحت تاثیر فعالیت رسانه ای این کشور قرار گرفته ام زیرا ایران دارای رسانه های متعدد و توانمندی است.
 
تیسیر ظبیان : اتحادیه مطبوعات جهان اسلام امید را به رسانه های اسلامی بازگرداند
تیسیر ظبیان درست
تیسیر ظبیان روزنامه نگار اردنی از مجله "الشریعه" در گفتگو با اتاق خبر بخش بین الملل هجدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها با اشاره به نقش مهم اتحادیه مطبوعات جهان اسلام اظهار داشت: مطبوعات و رسانه‌ها در جهان اسلام  همیشه دچار پراکندگی در اهداف بوده و مرجع واحدی برای اتحاد گروه‌های مختلف در زمینه روزنامه‌نگاری نداشته اند؛ از این‌رو طرح تأسیس این اتحادیه به منظور وحدت گروه های مختلف روزنامه‌نگار و گردهم آوردن آنان در جهت دستیابی به وحدت کلمه و اعتماد به نفس، طرحی بسیار مناسب است.
ظبیان در ادامه افزود: ما در دوره اخیر به عنوان ملت‌های مسلمان ثابت کردیم که توانایی پرده برداشتن از تبلیغات دروغین رسانه های غربی در ترسیم چهره‌ای غیرواقعی از اسلام را داریم، همچنان که توانایی خود را در مقابله قاطع با این رسانه ها به اثبات رساندیم.
این روزنامه نگار اردنی اضافه کرد: امیدواریم این اتحادیه با ترسیم برنامه‌های مشخص و هدفمند در تحقق خیر و نیکی برای امت‌های مسلمان بکوشد.
ظبیان در ادامه به رابطه کشورهای مسلمان با یکدیگر پرداخت و تصریح کرد: همه کشورهای مسلمان اعضای یک پیکرند. هر گونه آسیبی که به یکی از کشورهای مسلمان وارد شود، برای دیگر کشورهای مسلمان نیز ضعف به شمار می‌آید، از این رو همه کشورهای اسلامی باید به هم یاری رسانده و از یکدیگر پشتیبانی کنند.
ظبیان در گفتگوی خود به نقش ایران در مقابله با هجوم وحشیانه رسانه های غربی بر ضد اسلام نیز اشاره و اظهار کرد: نقش ایران در این زمنیه بسیار مهم و اساسی است. ایران از همه مسائل جهان اسلام حمایت کرده و این را در واقعیت نیز به اثبات رساند. همچنان که همه مسلمانان بر این مسأله اتفاق نظر دارند.
ظبیان با ستایش اقدام ایران برای تشکیل اتحادیه‌ای برای متحد ساختن روزنامه‌نگاران مسلمان اظهار داشت: پس از این که جهان اسلام از تنها ماندن و تخریب چهره خود رنج می‌برد، اینک بارقه‌ امیدی نمایان شد و مسلمانان به این مسأله و دیدگاه مهم روی آوردند که خود از قدرت و توان بالا برخوردار و به اندیشه اسلامی خود آگاهند.
ظبیان این گفتگو را با صحبت در خصوص روزنامه‌های اسلامگرا در اردن به پایان برد و گفت: در اردن یک روزنامه و دو هفته نامه اسلامی وجود دارند اما هر سه از حمایت دولتی بی بهره اند و از این‌رو تنها می کوشند به کار و انتشار خود ادامه دهند.
 
سردبیر سیاسی روزنامه پاکستان :رسانه های اسلامی اجازه ندهند غرب سوار بر موج بیداری اسلامی شود
چوهدری از پاکستان
چوهدری خادم حسین با تاکید بر اتحاد رسانه های اسلامی در جهت دهی به بیداری اسلامی جهان عرب گفت : نقش رسانه های اسلامی در انتخابات ترکیه که باعث به قدرت رسیدن مجدد اسلام گرایان در این کشور شد ، بسیار نمایان بود و این خود نمونه ای از بیداری اسلامی در جهان اسلام است . اما درباره بیداری اسلامی در جهان عرب، رسانه های اسلامی نباید اجازه دهند که غرب سوار بر این موج شود و انقلاب را به نفع خود مصادره کنند.
این روزنامه نگار پاکستانی اضافه کرد : وقوع این بیداری اسلامی در جهان عرب باید منجر به هشیاری کشورهای اسلامی و اتحاد آنان شود .
سردبیرسیاسی "روزنامه پاکستان" تسلط صهیونیست ها بر رسانه های غربی را مشکل اصلی مسلمانان و رسانه های اسلامی معرفی و عنوان کرد : رسانه های غربی و صهیونیست ها همگام با یکدیگر و از طریق تبلیغات سیاسی چهره ای منفی از اسلام و مسلمانان در جهان نشان داده اند.
او افزود : آنان تلاش می کنند تا مسلمانان را رهبر تروریسم معرفی کنند . در گذشته این تفکر وجود داشت که باید موضوع تروریست تشریح شود و این موضوع مطرح شد که چرا حرکت های آزادی خواهانه تروریسم تلقی می شوند .غربی ها به مرور زمان توانستند با تبلیغات منفی پاسخ این سوال را که حرکت های آزادی خواهانه مانند آن چه در فلسطین رخ می دهد تروریسم نیست را  پاک کنند.  بنابراین توانستند به جهان القا کنند که مسلمانی برابر با تروریسم است .
خبرنگار روزنامه پاکستان ، اسلام را دین صلح و رحمت و بشردوستی معرفی کرد و افزود : رسانه های کشورهای اسلامی باید متحد شوند تا با اتحاد خود پاسخ محکمی به صهیونیسم جهانی بدهند اما نکته اصلی این است که کشورهای اسلامی ابتدا باید مشکلات مابین خود را حل کنند که نقش رسانه ها در این زمینه بسیار پر رنگ است .
چوهدری خادم حسین سردبیر روزنامه پاکستان  درباره کیفیت نشریات ایران گفت :  سطح کیفی چاپ روزنامه های ایران بسیار مطلوب است . اما کیفیت روزنامه های  پاکستان به علت قدیمی بودن سیستم های چاپی و نامرغوب بودن کاغذ  بسیار نامطلوب است.
سردبیر سیاسی روزنامه پاکستان با اشاره به اقدام تحسین برانگیز ایران در برپایی هرساله نمایشگاه بین المللی مطبوعات گفت : هر چند که در لاهور پاکستان یک مرکز نمایشگاهی مطبوعات وجود دارد اما هیچ گاه نمایشگاه بین المللی به مانند آن چه در ایران برگزار می شود و با این وسعت وجود نداشته است .
او افزود : پس از بازگشت از ایران تصمیم دارم که ایجاد نمایشگاه بین المللی مطبوعات در پاکستان را با جامعه روزنامه نگاران پاکستان ( APNS  )مطرح کنم تا ما نیز بتوانیم به مانند ایران هر سال شاهد گردهمایی رسانه های خارجی و تبادل اخبار میان آن ها در قالب نمایشگاه مطبوعات باشیم.
 
الدوراداس بوتریماس : لزوم فعالیت بیشتر رسانه های ایران در فضای بین الملل
الدوراس بوتریماس لیتوانی
 "الدوراداس بوتریماس" روزنامه نگار اهل کشور لیتوانی که برای بار دوم است در نمایشگاه مطبوعات شرکت می کند در گفتگو با اتاق خبر بخش بین الملل هجدهمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها با بیان اینکه در کشورش مردم شناخت زیادی از ایران و فعالیت های آن ندارند، خواستار آن شد که فعالیت رسانه های ایران در صحنه بین المللی به نحو موثرتری ادامه یابد تا ناآگاهی یا تفکر منفی نزد برخی از مردم اروپا در مورد ایران تبدیل به شناخت واقعی تر شود.
 خبرنگار روزنامه "ریتاس"،  با بیان اینکه فعالیت رسانه ای در کشورش بسیار کمتر از فعالیت رسانه ای ایرانیان است، از تنوع، پیشرفت و توسعه نشریات ایرانی و شبکه جهانی پرس تی وی به عنوان الگوی موفق پیشرفت رسانه ای در کشورهای در حال توسعه نام برد.
 وی استاندارد رسانه های ایرانی را مشابه استانداردهای کار رسانه ها در کشورهای اروپایی ذکر کرد و اظهار داشت: برای بار دوم است که از ایران دیدن کرده ام و هر بار بیش از پیش تحت تاثیر رشد کیفیت چاپی و تنوع رسانه ای مطبوعات ایران قرار گرفته ام .
 وی که در پر تیراژترین روزنامه لیتوانی قلم می زند بیان کرد: با وجود این نکته که بیشتر مردم لیتوانی اهل روزنامه خواندن هستند اما هیچ گونه نمایشگاه مطبوعاتی در لیتوانی برگزار نمی شود و مطبوعات در قالب نمایشگاه های رسانه ای اتحادیه اروپا در نمایشگاه های مطبوعاتی شرکت می کنند.
وی همچنین ضعف برخی از نشریات ایرانی را فقدان استراتژی مشخص جذب مخاطب عنوان کرد و همچنین بی توجهی برخی از نشریات چاپی به کیفیت چاپ را به عنوان نکته ای که باید اصلاح شود عنوان کرد.  
 
عبد الله مجاهد :انقلاب ایران الگوی اصلی جنبش‌های اسلامی است
عبدا... مجاهد یمن
اتاق خبر بخش بین الملل هجدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها در غرفه کشور یمن با نماینده کشور یمن عبد الله مجاهد دیدار کرد.
مجاهد که به نمایندگی از هفته‌نامه "الثوری" یمن در این نمایشگاه حضور یافته در گفتگو با خبرنگار اتاق خبر با اشاره به نقش اتحادیه مطبوعات جهان اسلام اظهار کرد: تشکیل چنین اتحادیه ای به خصوص در چنین مرحله حساسی از سوی جمهوری اسلامی ایران بسیار مهم است؛ چرا که روزنامه نگاران مسلمان نیازمند اتحادیه ای بودند که از آنان حمایت و پشتیبانی کند تا بتوانند در برابر هجوم رسانه‌ای غرب و صهیونیسم بر ضد اسلام و پافشاری آنان بر این هجوم و سیطره بر شرق و کشورهای اسلامی به مبارزه و مقابله برخیزند.
مجاهد در ادامه افزود: تشکیل چنین اتحادیه ای بسیار ضروری و مهم است و در آینده می تواند باعث تشویق روزنامه نگاران مسلمان برای مبارزه ای مؤثرتر و با توان بیشتر شود.
این هنرمند یمنی در سخنان خود به نقش ایران در مقابله با هجوم غرب بر ضد اسلام و مسلمانان پرداخت و گفت: انقلاب ایران الگوی اصلی جنبش‌های اسلامی به شمار می رود، به ویژه در دوره ای که هجوم غرب و صهیونیسم بر ضد ایران و بر ضد تمام مسلمانان رو به تشدید می‌رود.
مجاهد در پایان این گفتگو با اشاره به روزنامه های اسلامی در یمن تصریح کرد: در یمن یک روزنامه و چند هفته نامه اسلامگرا منتشر می شوند که همه مخالف نظام به شمار می آیند. از سوی دیگر هیچ گونه حمایتی از روزنامه نگاری اسلامی در کشورش صورت نمی گیرد.
 
محمد علی عثمان السعدی: اتحادیه رادیو و تلویزیون اسلامی نیز باید راه اندازی شود
عثمان الاسدی قطر
 به اعتقاد من این اتحادیه اگر به راه خود ادامه دهد در آینده می تواند سد مستحکمی برای حمایت و صیانت از اسلام باشد و نقشی بارز در تعدیل چهره ای ایفا کند که امروزه رسانه های غربی از اسلام ترسیم کرده اند، در حالی که اسلام راستین، چهره ای دیگر دارد.
با این بحث در برابر اتحادیه مطبوعات جهان اسلام، محمد الاسدی روزنامه نگار قطری، گفتگوی خود را با اتاق خبر بخش بین الملل هجدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها آغاز کرد و بندهای این اتحادیه را که روز گذشته (7آبان) در نشست افتتاحیه اتحادیه در تهران از آن ها اطلاع یافته بود، مورد ستایش قرار داد.
الاسدی که به نمایندگی از روزنامه قطری "الرایه" در این نمایشگاه حضور یافته است، در ادامه گفتگو افزود: رسانه های اسلامی باید شفافیت و صداقت را سرلوحه کار خود قرار دهند تا بتوانند در برابر رسانه های غربی به دفاع از اسلام بپردازند.
وی افزود: اعضای اتحادیه نیز باید در آرا و نظرات خود در خصوص اهداف و مدیریت و شیوه های کاربردی وحدت کلمه داشته باشند تا بتوانند توان و تلاش خود را متحدانه در راه تحقق اهداف اتحادیه به کار گیرند.
این روزنامه نگار قطری با اشاره به نقش رسانه های مسلمان در مواجهه با رسانه های مهاجم اظهار داشت: به نظر من رسانه های اسلامی نیازمند برخی تغییرات در تولیدات رسانه ای خود هستند. اسلام تنها مجموعه ای از احادیث و فتواهای فقهی نیست بلکه اندیشه ای است سیاسی و اقتصادی و دینی که همه جوانب زندگی در نظر گرفته است.
محمد الاسدی در ادامه تصریح کرد: رسانه های اسلامی باید به طور شفاف بر اندیشه ها و مفاهیم مترقی اسلام تمرکز کرده تا بتوانند این اندیشه ها را به ملت‌ها و دولت های غربی و دیگر کشورها برسانند و به این طریق باعث شوند این ملت‌ها و دولت‌ها در دیدگاه‌های خود نسبت به اسلام تجدید نظر کنند.
وی تأکید کرد: شایسته است که این اتحادیه شبکه تلویزیونی و رادیویی و روزنامه داشته باشد تا از این طریق اطلاع رسانی صورت گیرد؛ همچنان که باید مجموعه ای از سران و بزرگان از مذاهب گوناگون اسلامی بر این اتحادیه اشراف داشته باشند چرا که ما همه در نهایت مسلمانیم و باید برای دفاع از اسلام با هم متحد شویم.
محمد همچنین با اشاره به در پیش گرفتن اصل میانه روی در اسلام در روزنامه نگاری در قطر تأکید کرد: اسلام دین میانه روی است و ما تلاش می کنیم این اصل را در روزنامه نگاری قطر در پیش گیریم.
محمد الاسدی این گفتگو را با تأکید بر اهمیت مقابله کشورهای اسلامی با هجوم رسانه ای بر ضد اسلام به پایان برد و تصریح کرد: همه کشورهای اسلامی همانند ایران باید از دین اسلام حمایت کنند.
 
خانم "یولیا گورنیانو" :روش کار خبرنگاران ایرانی در حد بین المللی است
یولیانو از رومانی
 یکی از میهمانان نمایشگاه مطبوعات امسال خانم "یولیا گورنیانو" از کشور رومانی است. وی که به عنوان خبرنگار ارشد و مقاله نویس روزنامه پرتیتراژ "ژورنال ناسیونال" با خبرنگار اتاق خبر هجدهمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها مصاحبه می کرد ضمن بیان اینکه از حضور زنان در بخش های مختلف رسانه های ایران شگفت زده شده است اظهار داشت: روش کار خبرنگاران ایرانی در حد استانداردهای بین المللی است و برای من بسیار مایه خوشحالی است که توانسته ام از نزدیک از ایران و فعالیت خبرنگاران آن بازدید کنم.
 روزنامه متبوع وی که روزانه در حدود 576 هزار نسخه منتشر می شود، درباره ایران و کشورهای خاورمیانه و مسائل مربوط به توریسم نیز مطالبی را به صورت هفته نامه منتشر می کند. گورنیانو اظهار داشت که تنوع نشریات ایرانی در نوع خود بی نظیر است و وی قصد دارد در بازگشت به کشورش درباره ایران و نشریات آن در چندین شماره مطالبش را منتشر کند.
وی با بیان این که در رومانی پنج روزنامه سراسری وجود دارد اما با این وجود نمایشگاه مطبوعات مانند آنچه در ایران برگزار می شود وجود ندارد ابراز امیدواری کرد روزی در کشورش شاهد برگزاری نمایشگاه متنوع مطبوعات باشد.
 وی تاکید کرد: از انتشار روزنامه ایران سپید که با خط بریل و مخصوص نابینایان منتشر می شود بسیار لذت بردم و به ابتکار و هوشمندی ایرانیان تبریک می گویم.  
 
سردبیر نشریه نجات تاجیکستان : توازن در اتحادیه به موفقیت آن کمک می کند
سیف اله زاده
حکمت الله سیف الله زاده سردبیر نشریه نجات وابسته به حزب نهضت ملی تاجیکستان درگفتگوبا ستاد خبری جشنواره مطبوعات و خبرگزاری ها ضمن بیان این مطلب که از مشکلات بزرگ رسانه های تاجیکستان پس از فروپاشی شوروی چاپ تنها یک روزنامه در تاجیکستان ، آن هم متعلق به یکی از کارخانه داران وبانک داران موفق است افزود: علت کم بودن تعداد روزنامه  در تاجیکستان محدودیت در امکانات پخش روزنامه است .
 وی ادامه داد : حتی حزب ما هم نمی تواند کار پخش نشریه خود را به افراد غیر حزبی انجام دهد و دولت نیز تشویق و کمکی نمی کند تا رسانه های غیر دولتی هم به صورت سراسری پخش شوند. فقط نشریات وابسته به دولت یا حزب حاکم می توانند در سراسر کشور توزیع شوند که مخاطبان آنها از طریق نهاد های دولتی مشترک شده و نشریه برایش ارسال می شود.
 سیف الله زاده در توضیح رویه کاری هفته نامه نجات آن را ارگان رسمی حزب نهضت اسلامی تاجیکستان که یک حزب اسلامگراست معرفی کرد که در حوزه های مختلف سیاسی ،اقتصادی ،فرهنگی و اجتماعی مطالب خود را با حفظ ارشهای اسلامی منتشر می کند.
 وی در مورد وضعیت رسانه های ایران هم با اشاره به بازدیدهایش از کشورمان گفت: جمهوری اسلامی دارای رسانه های پیشرفته ای است که هم به لحاظ کاری و حرفه ای و هم به جهت فناوری از سطح خوبی برخوردار هستند و مسایل را آگاهانه مطرح می کنند.
 سردبیر هفته نامه نجات همچنین در مورد تشکیل اتحادیه مطبوعات جهان اسلام اظهار کرد : تشکیل این گونه نهادها در جهان اسلام بی سابقه است و پیشنهاد این اقدام در پی کنفرانس حمایت از انتفاضه فلسطین داده شد و بهتر است اتحادیه ای مشترک بوجود آید تا نظرات  در یک جا جمع گردد.
 وی در پایان این گفتگو وجود توازن در اتحادیه و حضور همه اعضا در قسمتهای مختلف اتحادیه را از جمله عواملی دانست که می تواند به موفقیت آن کمک زیادی کند.
 
آینده دنیا به توسعه و پیشرفت مسلمانان تعلق دارد
زهرا خیمچی
زهرا خیمجی، روزنامه نگار مسلم نیوز که از کشور انگلیس مهمان هجدهمین نمایشگاه مطبوات جهان اسلام است در مصاحبه با اتاق خبر بخش بین الملل نمایشگاه مطبوعات در ابتدا از فرصتی که بدست آورده تا با روزنامه نگاران و رسانه های دیگر از نزدیک آشنا شود، ابراز خوشنودی کرد و در ادامه گفت: هر چند قبل از 11 سپتامبر هم غرب علیه مسلمانان تبلیغات می کرد اما این موضوع بعد از 11 سپتامبر بسیار بیشتر شده و مسئولیت و وظیفه روزنامه نگاران مسلمان دوچندان شده است. در این شرایط یکی از اهداف عمده ما باید در این نمایشگاه پیدا کردن راه کارهایی برای ترمیم وجهه اسلام از طریق رسانه باشد.
وی در ادامه افزود: ایران تنها کشوری است که از پایه و اساس اسلامی است و به همین دلیل ایران تبدیل به سمبل و نماد اسلام در دنیا شده است. ایران توانسته است در عرصه های مختلف رشد و پیشرفت های بسیار زیادی داشته باشد و این باعث امید و افتخار مسلمانان جهان است. از سوی دیگر ما روزنامه نگاران با تبلیغ دست آوردهای ایران در کشور های مختلف می توانیم عملا دید دنیا را نسبت به اسلام بسیار بهتر کنیم.
زهرا خمیجی در ادامه با تاکید بر نقش مهم خبرنگاران افزود: نکته بسیار مهم تعداد نه چندان زیاد خبرنگاران مسلمان مخصوصا در کشور های غربی مانند انگلیس است. ما باید به این مطلب مهم توجه داشته باشیم که اگر مسلمانان عرصه خبر و اطلاع رسانی را خالی کنند، چه کسی جای آن را پر می کند؟ برای مثال ما شاهد هستیم که امروزه بسیاری از اسلام شناسان مطرح دنیا غیر مسلمان هستند. این موارد می تواند ضربات زیادی به دنیای اسلام وارد کند. ما مسلمین باید در شرایطی که دشمنان اسلام به راحتی به کشورهای مسلمانی مثل افغانستان و عراق حمله می کنند احساس مسئولیت کنیم وبا پر کردن عرصه خبر صدای مظلومانه آن ها را به دنیا برسانیم. او در ادامه گفت: امروز مسلمانان بیدار شده اند و ما شاهد سرنگونی دیکتاتور های وابسته به امریکا مثل حسنی مبارک و بن علی توسط مسلمانان هستیم که برخواسته از هوشیاری و در صحنه بودن مسلمانان است و یک پیروزی بسیار بزرگ برای جهان اسلام محسوب می شود.
وی همچنین به نقش موثر زنان مسلمان در تحولات اخیراشاره کرد و گفت: زنان مسلمان از آگاهی بسیار زیادی برخوردار شده اند و همان طور که دیدیم در صف اول این انقلاب ها بودند.
این خبرنگار مسلمان انگلیسی در ادامه افزود: امروزه ما شاهد فروپاشی نظام سیاسی غرب و امریکا هستیم و مردم با تظاهرات در خیابان وال استریت مخالفت صریح خود را با کسانی که برای مدت طولانی سرمایه های دنیا را در اختیار گرفته اند ابراز داشتند.وی خاطر نشان کرد که در 10 سال آینده بسیاری از مسائل تغییر کرده و دنیا شاهد عصر نوینی خواهد بود و آینده به مسلمانان تعلق خواهد داشت.
 
عبدالغفار ولیچ : مسلمانان از بزرگترین قربانیان تروریسم اند
ولیچ
 "عبدالغفار ولیچ" روزنامه نگار و تحلیلگر سیاسی اهل بوسنی و هرزگوین در گفتگو با بخش بین الملل هجدهمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها با بیان این نکته که هجمه رسانه ای غرب علیه مسلمانان و ارتباط دادن فعالیت های تروریستی با تفکرات دینی اسلام در حالی صورت می گیرد که مسلمانان کشور بوسنی خود یکی از بزرگترین قربانیان تروریسم و نسل کشی اند و یکی از اهداف عملیات های تروریستی خود مسلمانان هستند.
 ولیچ ایده تشکیل اتحادیه مطبوعات جهان اسلام را بسیار مثبت ارزیابی کرد و افزود: در 50 کشور مختلف دنیا روزنامه نگاران مسلمان قلم می زنند و حدود 100 رسانه مهم دنیا را اداره می کنند با این وجود تشکل و ساختار منسجمی وجود ندارد که بتواند روزنامه نگاران پیرو دین اسلام را زیر یک چتر واحد گرد آورد و آنها بتوانند تجربیات خود را به اشتراک بگذارد. از سوی دیگر افتتاح این اتحادیه در ایران باعث منتشر شدن گزارش ها ی واقعی در ارتباط با پیشرفت ایران مانند پیشرفت رسانه ای کشور شما خواهد شد.
 وی افزود: در دنیای امروز که رسانه های آمریکایی با خرج پولهای هنگفت، تلاش زیادی برای یکسان سازی دنیا با عقاید خود دارند باید با ابتکارهای موثری مانند تشکیل اتحادیه مطبوعات جهان اسلام، جلوی تحت تاثیر قرار دادن افکار عمومی دنیا بر ضد مسلمین را گرفت و به تبلیغ روش انسانی اسلام در اداره جوامع پرداخت.
 وی که بیش از ده سال است در نشریات اسلامی مانند هفته نامه عمومی "پری پورود" و ماهنامه "نووی مُواللیم" قلم می زند، ا ز وجود فضای سنگین رسانه ای و کار سخت روزنامه نگاران مسلمان در دوران تسلط کمونیست ها و صرب ها خبر داد و بیان کرد ما به عنوان اهالی رسانه های مسلمان و تنها به خاطر عقایدمان مجبور شدیم روزگار بسیار سختی را در کشورمان تجربه کنیم اما در شرایط کنونی همه ادیان گوناگون و گروه های قومی مانند بوسنیایی ها، کروات ها و صرب ها دارای روزنامه و رسانه ها هستند.
 
 حسن کولوندو قاسم : لزوم حمایت همه جانبه اتحادیه مطبوعات جهان اسلام از فلسطین
حسن کولوندو
حسن کولوندو قاسم مدیر مسوول نشریه نیوز دان کنیا در مصاحبه با اتاق خبر هجدهمین نمایشگاه مطبوعات گفت :  اتحادیه مطبوعات جهان اسلام باید در به ثمر رساندن بیداری اسلامی جهان عرب و مشاوره برای جایگزینی دولتی مقبول در این کشورها نقش موثری ایفا کند .
مدیر مسوول نشریه نیوز دان کنیا با تاکید بر این که رسانه های غربی تلاش کرده اند که  بیداری اسلامی را به نفع خود مصادره کنند افزود : رسانه های غربی همواره کوشش
کرده اند که مردم کشورهای اسلامی را با تبلیغات و از طریق قدرت انحصاری رسانه ای و منابع مالی تحت سیطره خود قراردهند و نظراتشان را بر افکار عمومی کشورهای مسلمان تحمیل کنند.
این روزنامه نگار کنیایی با اشاره به این که اتحادیه مطبوعات جهان اسلام باید سیاست هایش را با شفافیت ارائه دهد عنوان کرد :نیاز به وجود چنین اتحادیه ای برای اتحاد رسانه های جهان اسلام همواره احساس می شد که ایران برای اولین بار مبتکر چنین اتحادیه ای با هدف اتحاد جهان اسلام شد.
او درباره تشکیل کشور مستقل فلسطین و نقش رسانه ها در حمایت از این رویداد گفت : همان حمایتی که رسانه های غربی جانبدارانه از اسراییل کردند ، روزنامه نگاران مسلمان در قالب اتحادیه مطبوعات جهان اسلام می توانند  از فلسطین انجام دهند .
او افزود : روزنامه نگاران مسلمان می توانند به اعتراضات مردمی در فلسطین علیه اسراییل با همان الگویی که در بیداری اسلامی اتفاق افتاد، کمک کنند و تنها از این طریق است که ما می توانیم از اعتراضات مردم فلسطین حمایت کنیم.
حسن کولوندو قاسم همچنین درباره هجدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها گفت : یکی از امتیازات  اساسی این جمع ها و گردهمایی بررسی و مرور این موضوع است که روزنامه نگاران بتوانند مسایلی را که برای اسلام مفید است شناسایی کنند .
 او ادامه داد : روزنامه نگاران کشورهای مسلمان اطلاعات و شناخت خود را از منابع غربی دریافت می کنند . چه بسا  این درست باشد که روزنامه نگاران دنیای اسلام اطلاعات و منابع خبری را مستقیما در میان خود بیابند تا این که به منابع رسانه های غرب مراجعه کنند بنابراین نمایشگاه حاضر به خوبی در این زمینه می تواند ایفای نقش کند.
کولوندو قاسم بیان کرد : امتیازی که برای ایران در ایجاد چنین نمایشگاه و اتحادیه ای وجود دارد این است که فرصت می یابد که حقایق موجود در کشور را مستقیما در معرض دید روزنامه نگاران دنیای اسلام قرار دهد و تبلیغات سیاسی غرب را از این طریق خنثی سازد.
 
هاجر العیادی : اتحادیه مطبوعات جهان اسلام بازوی رسانه ای مسلمانان دنیا
هاجر العیادی
 هاجربنت عبدالله العیادی روزنامه نگار تونسی روزنامه "المحرر" که برای نخستین بار است که در نمایشگاه بین المللی مطبوعات شرکت می کند، ضمن ابراز خرسندی از حضور در ایران، در گفتگو با اتاق خبر هجدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات وخبرگزاری ها اظهار داشت: پیش از انقلاب تونس روزنامه نگاران در این کشور از سانسور رنج می‌بردند اما پس از آن اهالی رسانه در تونس، شاهد تحولاتی بودند و اکنون از آزادی برخوردارند.
وی در دامه افزود: اکنون از سانسور حاکم بر رسانه ها توسط دولت سکولار زین العابدین بن علی رها شده ایم و رسانه ها اعم از نشریات چاپی و سایت های خبری وتلویزیونی قادرند افکار و نظراتشان را آزادنه بیان کنند.
وی در ارتباط با برگزاری اولین اجلاس اتحادیه مطبوعات جهان اسلام در تهران بامثبت خواندن این اجلاس در اتحاد رسانه های جهان اسلام برای انتشار پیام آزادی بخش و انسان ساز دین اسلام، ابراز امیدواری کرد این اجلاس هر ساله در کشورهای مسلمان برگزار شود و بتواند به بازوی قدرتمند رسانه ای دنیای اسلام تبدیل شود
این روزنامه نگار تونسی با بیان اینکه در تونس هم اکنون 12روزنامه سراسری منتشر می شود بیان کرد: از این 12 روزنامه، 5 روزنامه به طور اختصاصی متعلق به گروه های متمایل به اسلامگرایان است و از سوی دیگر تعداد روزنامه های اسلامی درتونس پس از انقلاب رو به افزایش است.
هاجر العیادی در رابطه با روزنامه نگاری اسلامی تأکید کرد: روزنامه نگاری اسلامی زبان انسان مسلمان است و نمود بارز رکن چهارم مردم سالاری،همچنان که نمایانگر یک حکومت و جامعه ایده آل مسلمان است.
هاجر در ادامه افزود: روزنامه نگاری اسلامی راهی است برای دفاع از اسلام و شیوه  ای است ایده آل برای مقابله با هر آن کس که رو در روی اسلام می ایستد چرا که اسلام همواره در پی رشد نیکی در میان ملت های مسلمان است و با شیوه های درست به منافع مسلمانان سود می رساند.
این روزنامه نگار در رابطه با وجود نمایشگاهی برای روزنامه نگاری اسلامی در تونس اظهار داشت :  در تونس نمایشگاهی مشابه آن چه در ایران به طور گسترده برگزارمی شود، وجود ندارد. وی ابراز امیدواری کرد که در آینده و پس از آزادی ملت مسلمان تونس این گونه نمایشگاه ها در کشورش برگزار شود.
 
 ایمن الحرفی تعداد کشورهای مسلمان در اتحادیه باید افزایش یابد
ایمن الحرفی سوریه
 "ایمن الحِرَفی" دبیر سرویس فرهنگی روزنامه " الثوره " سوریه با تیتراژ روزانه 75 هزار نسخه است. این اولین سفر ایمن به ایران است که با هدف حضور در هجدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها صورت گرفته است.
ایمن الحرفی در گفتگو با اتاق خبر بخش بین الملل نمایشگاه به اهمیت اتحادیه مطبوعات جهان اسلام که  شنبه 7 آبان در حاشیه فعالیت های نمایشگاه افتتاح شد با اشاره به اهمیت این اتحادیه اظهار کرد: تشکیل این اتحادیه بسیار حایز اهمیت است زیرا روزنامه نگاران اسلامی را از همه جوامع اسلامی به زیر چتری واحد گرد می آورد.
دبیر سرویس فرهنگی روزنامه "الثوره" در ادامه افزود: اتحادیه مطبوعات جهان اسلام در واقع رویارویی و مقابله ای است با همه انواع استعمار و به نظر من یکی از بازوهای مقاومت و چه بسا مهم ترین آن ها در برابر رسانه های غربی است.
الحرفی در رابطه با تأثیر این اتحادیه افزود: هنگامی که این اتحادیه مدیریت واحد داشته باشد و مطبوعات همه کشورهای اسلامی در آن مشارکت کنند، بی شک در برابر هجوم رسانه ای غرب نقشی بارز و تأثیرگذار خواهد داشت.
الحرفی در ادامه ابراز امیدواری کرد که در آینده تعداد کشورهای مسلمان شرکت کننده در این اتحادیه افزایش یابد تا این اتحادیه نماینده همه کشورهای اسلامی باشد و بدین وسیله مسلمانان بتوانند با اتحاد و همیاری در برابر هجوم وحشیانه رسانه های غربی بر ضد اسلام بایستند.
این روزنامه نگار سوری پس از بازدید از روزنامه های "اطلاعات" و"ایران" از تجهیزات مدرن و پیشرفته این دو روزنامه ابراز شگفتی کرده و اظهار داشت: این روزنامه ها همپای روزنامه های بزرگ موجود در کشورهای پیشرفته هستند.
دبیر سرویس فرهنگی "الثوره" در پایان گفتگوی خود در سخنی کوتاه در خصوص روزنامه نگاری در سوریه چنین گفت: در سوریه 6 روزنامه سراسری وجود دارد؛ 3 روزنامه دولتی و 3 روزنامه خصوصی و هر ساله مسابقه روزنامه نگاری با بخش‌های مقاله نویسی و عکس و گزارش و... برگزار می شود.
 
حیدرالاسدی : اتحادیه مطبوعات اسلامی تنها راهکار معرفی اسلام راستین به دنیا
حیدرالاسدی
 "حیدر الاسدی" روزنامه نگار عراقی و سردبیر مجله "البصیره" که دومین بار است  در نمایشگاه بین المللی مطبوعات وخبرگزاری ها در تهران شرکت می کند، در گفتگو با اتاق خبر هجدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها، با اشاره به نقش ایران در مقابله با هجوم رسانه ای غرب برضد اسلام عنوان کرد: آن چه امروز در ایران و رسانه های ارزنده ایرانی شاهد آن هستیم، تأثیرگذاری فراوان این کشور در تبلیغ اسلام راستین به دنیاست.
وی ادامه داد: مسؤولان ایرانی اتحادیه ای جهانی برای مطبوعات اسلامی تأسیس کردند که تلاش می کند شیوه های لازم را در این زمینه تصحیح کرده و به راه خود ادامه دهد تا بتواند با هجوم فکری وعقیدتی که دامن جهان اسلام را گرفته است، مقابله کند. به دلیل آن که ما اکنون درخطیرترین مراحل تخریب حقیقت اسلام از سوی دشمنان اسلام و مسلمین به سر می بریم تشکیل این اتحادیه امری ضروری و لازم بود. 
وی ضمن برشمردن نیاز جامعه اسلام به اتحاد رسانه ای تاکید کرد: خوشبختانه بعد از سقوط رژیم صدام حسین، روزنامه نگاری اسلامی درعراق رواج بسیار یافته است. این در حالیست که عراق از یک سو کشوری است دارای ادیان و مذاهب گوناگون و بی شک هر یک از این مذاهب برای خود نشریه های متنوع دارد؛ ازسوی دیگر روزنامه ها و مجلات اسلامی در جامعه عراق نقش و تأثیری بارز دارند.
 الاسدی در ادامه افزود: به نظر من وضعیت اسلامی موجود در عراق در آینده با موفقیت بسیاری روبه رو خواهد شد.
 سردبیر مجله "البصیره" در رابطه با وجود نمایشگاههای ویژه مطبوعات در عراق اظهار داشت: در عراق نمایشگاه های مطبوعات برگزار می شوند اما این نمایشگاه‌ها اندک اند. قرار است نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری های اسلامی در نجف برگزار شود اما میزان مشارکت در نمایشگاه ها به گستردگی نمایشگاه مطبوعات در تهران نیست.
 حیدر الاسدی در رابطه با همکاری و همیاری مطبوعات اسلامی دربرابر هجوم رسانه ای غرب بر ضد اسلام اظهار داشت: این مسأله بسیار حائز اهمیت و مؤثر است. ما خود در سطح رسانه ها خواستار مقابله با هجوم رسانه ای بر ضد اسلام بودیم و مقاله های بسیاری در این زمینه ارائه کردیم.
الاسدی در خاتمه با بیان این نکته که باید چنین اتحادیه هایی هرساله در سایر کشورهای اسلامی نیز تشکیل شود، ابراز امیدواری کرد راهکارهای خلاقانه برای هر چه تاثیرگذارتر بودن این اتحادیه به کار گرفته شود.
 
ایران کانون محوری رسانه های دنیای اسلام است
سیلوستر لهستان
 "سیلوستر شفارز" تحلیلگر سیاسی و عضو هئیت رئیسه فدراسیون خبرنگاران لهستان در مصاحبه با بخش بین الملل هجدهمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاریها، با اشاره به تاثیر وقوع انقلاب اسلامی در دنیا، ایران را یکی از مهمترین کشورهای دنیا از لحاظ تاثیرگذاری نام برد و زنده بودن انقلاب اسلامی را موجب پدید آمدن انقلاب های اسلامی جدید در دنیا مانند مصر، لیبی و تونس دانست.
این مفسر لهستانی در مورد خنثی کردن تبلیغات ضد اسلامی رسانه های غربی ضمن تاکید بر نقش مهم این اتحادیه گفت: ما از 41 کشور دنیا به این نمایشگاه آمده ایم و این بسیار خوب است اما کافی نیست. با توجه به اینکه صاحبان رسانه های غربی از کشور هایی مانند امریکا و فرانسه هستند، ما نیاز به حضور رسانه ها و خبرنگار هایی از این کشور ها در اتحادیه داریم.
وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی با زمان به روز شده و گسترش پیدا کرده همچنین ابراز داشت: انقلاب هایی که جدیدا شاهد آن ها هستیم مدرن شده اند ولی همچنان باید انقلاب اسلامی را الگو و دلیل اصلی این انقلاب ها دانست. او همچنین افزود در دنیا موج جدیدی به راه افتاده است و ما در آینده شاهد انقلاب ها و تحولات اسلامی بسیاری خواهیم بود.
"سیلوستر شفارز" در ادامه به نقش ایران در تحولات منطقه اشاره کرد و گفت امروزه ما شاهد فروپاشی تمام نظام های سیاسی، اقتصادی و ایدئولوژیکی در دنیا هستیم و به راحتی این مطلب را می توان در خیابان های وال استریت امریکا ببینید. این مطلب دنیا را دچار یک خلاء ایدئولوژیکی کرده و حال رسانه های جهان اسلام به ویژه ایران که تجربه استقلال و پایداری در بدترین شرایط را دارد می تواند بهترین راه کار برای معرفی ایدئولوژی اسلامی به دنیا باشد و نظام  پیشرو اسلامی در نظام فکری حاکم بر جهان را معرفی کند.
 وی در انتها از تلاش های غرب برای ایجاد نفاق بین مسلمین سخن گفت و افزود: غرب از اتحاد مسلمین بسیار هراس دارد و به همین دلیل با استفاده از روش های مختلف سعی می کند بین مسلمانان تفرقه بیاندازد.یکی از از ترفندهای غرب استفاده از تبلیغات مسموم اسلام هراسی است؛ اما ایران به عنوان پرچم دار مسلمین باید سعی کند با تقویت اتحاد رسانه های دنیا اسلام، نقشه غرب را خنثی کرده و در راستای اتحاد هر چه بیشتر تلاش کند.
 
 ایران الگوی رسانه ای کشورهای مسلمان دنیا
ولید محمد علی فلسطین
 "ولید محمدعلی" رئیس مرکز تحقیقات مطالعات فلسطین در گفتگو با اتاق خبر هجدهمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها، ضمن تاکید بر اهمیت ایران و نقش مرکزی کشورمان در شکستن هژمونی و تسلط شبکه های غربی در کشورهای اسلامی گفت: یکی از مهمترین اهداف "اتحادیه مطبوعات جهان اسلام" به محوریت ایران دفاع از ارزشهای اسلامی و مقابله با دروغ گویی های رسانه های غربی است.
 وی خاطر نشان کرد: جهان اسلام بدون کمک ایران قادر نخواهد بود بر مشکلات موجود در کشورهای مسلمان غلبه کند.ایران به عنوان یکی از قدرتمندترین کشورهای جهان اسلام توانایی متحد کردن و ایجاد یک قدرت رسانه ای در منطقه خاورمیانه را خواهد داشت تا بر اساس آن بتوان علیه تبلیغات مسموم اسرائیل و آمریکا فعالیت کرد.
 وی ابراز امیدواری کرد روزی بتوان نمایشگاه مطبوعات و رسانه مانند آنچه در تهران برگزار می شود را در فلسطین آزاد شده برگزار کرد.
 وی همچنین بیان کرد که در نوار غزه دو روزنامه مهم و در ساحل غربی رود اردن که در کنترل جنبش فتح است بیش از بیست روزنامه منتشر می شود که به اخبار جهان اسلام، تحولات منطقه خاورمیانه و بررسی مسائل بین المللی می پردازند.
 وی با بیان اینکه در سالهای اخیر در رسانه های ایران تحولات چشمگیر و بزرگی رخ داده است افزود:پیش از این با رسانه های ایرانی و پیشرفت های تکنولوژیک کانال های تلویزیونی ایرانی مانند پرس تی وی و العالم و روزنامه هایی مانند ایران، اطلاعات و الوفاق از قبل آشنا بودم . ایران با این امکانات رسانه ای گسترده ای که داردمی تواند به عنوان یک الگو برای تمامی رسانه های جهان اسلام باشد.
  وی بر اهمیت روزافزون رسانه های دیجیتال و مجازی تاکید کرد و ابراز امیدواری کرد که رشد کیفی و کمی رسانه های مجازی اسلامی به نقطه مطلوب برسد.
 

اتحادیه جهان اسلام نیازمند حمایت مستمر است

عاطف قدادره الجزایر

عاطف قدادره، روزنامه نگار الجزایری وعضو هیأت تحریریه بخش سیاسی روزنامه "الخبر" در گفتگو با اتاق خبر بخش بین الملل نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها به نقش اتحادیه مطبوعات جهان اسلام اشاره و اظهار کرد: نقش این اتحادیه باید استراتژیک باشد. این اتحادیه گام مثبتی است که  نیازمند حمایت مستمر است. حمایت از این اتحادیه نیز باید به میزان هجوم ها و چالش هایی باشد که جهان اسلام را نشانه گرفته است. قدادره در ادامه افزود: غرب بهترین ابزار رسانه ای و اطلاع رسانی را در اختیار دارد و آن ها را به شکلی هوشمندانه به کار می گیرد حتی اگر این کاربرد غیراخلاقی باشد. به همین خاطر باید رسانه های جهان اسلام با اتحاد کامل در مقابل رسانه های غرب ایستادگی کنند. وی ادامه داد: مفهوم مقابله در برابر هجوم رسانه ای غرب وجود داشته و وجود خواهد داشت اما استمرار و پایداری آن منوط به میزان بهبود شیوه های رسانه ای از سوی ملت های مسلمان و وحدت و انسجام آنان برای ترسیم یک طرح مشترک است. تشکیل این اتحاد می تواند سرآغاز طرحی مشترک میان کشورهای اسلامی باشد. عاطف قدادره با اشاره به نقش رسانه های اسلامی ایرانی با تحسین فعالیت های خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) اظهار کرد: من بخش عربی ایرنا را به ویژه در رابطه با روابط ایران و الجزایر دنبال می کنم. طی این گفتگو، قدادره از واکنش ها و پاسخ های سیاستمداران در رابطه با بسیاری از حوادث مربوط به ایران و اسلام به ویژه ادعاهای اخیر آمریکا در خصوص ترور سفیر عربستان توسط ایران سپاسگذاری کرده و گفت: برای ما بسیار مهم بود که این مسائل را از طریق بخش عربی خبرگزاری ایرنا دنبال کنیم.عاطف قدادره در پایان گفتگوی خود تأکید کرد: من همچنین شبکه "العالم" را دنبال می کنم چرا که این شبکه دیدگاه بسیار مناسبی در خصوص رابطه ایران با غرب دارد.

 مصاحبه با فرزند یکی از یاران امام موسی صدر
زاهر بدرالدین لبنان
"کشورهای استعمارگر بر رسانه های جهان سیطره دارند اما می توان با تشکیل نشست ها و اتحادیه هایی مانند آن چه اکنون در تهران وجود دارد با این سیطره به مقابله پرداخت تا بتوانیم از این طریق چهره حقیقی اسلام را به جهان نشان دهیم؛ چهره ای که با آنچه آمریکا و دیگر کشورهای غربی ترسیم کرده و به جهان نشان می دهند، تفاوت دارد."
با این اظهارات، زاهر بدر الدین، روزنامه نگار لبنانی و مدیر مسؤول خبرگزاری "لبنان" گفتگوی خود را با اتاق خبر هجدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها آغاز کرد و در ادامه افزود: "من به عنوان روزنامه نگار مسلمان تلاش می کنم تا از طریق خبرگزاری خود در برابر هجوم رسانه ای غرب بر ضد اسلام بایستم."
شایان ذکر است که زاهر بدرالدین فرزند عباس بدرالدین است؛ روزنامه نگار لبنانی که به همراه امام موسی صدر ربوده شد و تا کنون خبری از او به دست نیامده است. بدرالدین برای بار دوم است که به ایران می آید. او پیش از این در سال 1979 در دوره انقلاب اسلامی و دوران کودکی خود به ایران سفر کرده بود.
بدرالدین در ادامه افزود: تا کنون هیچ خبری از پدرم و امام موسی صدر و همراه دیگرشان به دست نیامده اما ما همچنان با تمام توان این مسأله را پیگیری می کنیم.
مدیر مسؤول خبرگزاری "لبنان" با ابراز شگفتی از روزنامه "ایران" در پی بازدید از آن در حاشیه نمایشگاه اظهار داشت: از انتشار روزنامه ای ویژه نابینایان و بخش های دیگر روزنامه ایران از جمله "الوفاق" و "Iran Daily" که به زبان انگلیسی منتشر می شود، شگفت زده شدم. این کار بسیار متمایز و قابل توجه است.
بدرالدین در پایان با اشاره به مطبوعات لبنان اظهار داشت: روزانه 10 روزنامه در لبنان منتشر می شود که در همه زمینه ها مطلب منتشر می کند. روزنامه هایی نیز از سوی حزب الله منتشر می شوند که از آن جمله روزنامه "الانتقاد" است که نسخه اینترنتی نیز دارد.
  
ایران در تحکیم روابط جهان اسلام بسیار کوشا بوده است
ابراهیم امبوج سنگال
ابراهیم امبوج روزنامه نگار روزنامه سولیل سنگال در مصاحبه با اتاق خبربخش بین الملل هجدهمین نمایشگاه مطبوعات جهان اسلام در ابتدا از مزیت عمده این نمایشگاه که موجب همکاری رسانه های مسلمان و قدرت گرفتن آن ها خواهد شد ، صحبت کرد و افزود: با همکاری ایجاد شده میان رسانه های جهان اسلام، مسلمانان تمام دنیا می توانند از خود در برابر رسانه های غربی دفاع کنند.
وی در ادامه از نقش مرکزی ایران در جهان اسلام سخن گفت و اظهار داشت: ایران که بعد از انقلاب اسلامی به یک کشور مسلمان واقعی تبدیل شده، به خوبی از اسلام در برابر تهاجم غرب دفاع می کند و در تحکیم روابط جهان اسلام بسیار کوشا بوده است.
امبوج همچنین از اینکه ایران یک کشور پیشرفته در زمینه های مختلف اقتصادی، صنعتی و تکنولوژی  است ابراز خوشنودی کرده و گفت:پیشرفت های ایران به عنوان یک کشور اسلامیباعث افتخار مسلمانان است. روزنامه نگاران مسلمان نیز باید این پیشرفت ها را در کشورشان منعکس کنند که دنیای غرب بداند که اسلام دین پیشرفت و توسعه است و مسلمانان روز به روز در عرصه های مختلف پیشرفت می کنند.
ابراهیم امبوج در مورد اتحادیه خبرنگاران گفت: رسانه های مسلمان باید بعد از این نمایشگاه تجربیات و نظراتشان را با هم به اشتراک گذاشته و نتایج حاصل شده را در کشورشان بازتاب دهند تا بتوان از این نمایشگاه و اتحادیه کشورهای مسلمان نتیجه عملی گرفت.
وی در انتها به بیداری اسلامی اشاره کرد و گفت: امروز ما شاهد بیداری مسلمانانجهان هستیم. مسلمانان کشورهای مختلف مثل مصر، لیبی و تونس قدرت خود را نشان داده اند و با انقلاب های شان پیام بیداری مسلمانان را به دنیا رساندند. این موضوع می تواند موجب آن شود که اسلام جایگاه واقعی خود را در جهان پیدا کند.
 
 تداوم، رمز موفقیت اتحادیه مطبوعات جهان اسلام
کانازو از بورکینافاسو
کانازو ماهارو سردبیر روزنامه فرانسوی زبان لوپه در کشور آفریقایی بورکینافاسوست.کشوری در غرب آفریقا که پس از سال ها استعمار فرانسه امروز با جمعیتی بالغ بر15ملیون نفر در حدود 6میلیون مسلمان را در خود جای داده است .
وی پس از بازدید برخی رسانه های ایرانی از جمله خبرگزاری جمهوری اسلامی و شبکه خبری انگلیسی زبان پرس تی وی تاکید میکند که هرگز تصور وجود چنین تجهیزات پیشرفته و تفکرات حرفه ای خبررسانی را در یک کشور مسلمان نداشته و از وجودامکانات رسانه ای سطح بالا در کشورمان شگفت زده شده است .
سردبیر روزنامه لوپه با اعلام این مطلب که در بورکینافاسو تنها 5 روزنامه سراسری منتشر می شودافزود: این 5روزنامه همگی فرانسوی زبان هستند که به همین دلیل محدودیت های دسترسی ، بیشترمنابع خبری آن ها رسانه های غربی به ویژه رسانه های فرانسوی همچون فرانس 24 و خبرگزاری فرانسه است.
وی ادامه داد: بدون شک بورکینافاسو به نشریات با سیاست اسلام گرایی بیش از این نیاز دارد زیرا در حال حاضر تنها یک روزنامه و چند ماهنامه برای جمعیت 6 میلونی مسلمان این کشور منتشر می شود.
آقای کانازوماهارو در ادامه این گفت و گو و در مورد تشکیل اتحادیه مطبوعات جهان اسلام گفت: ابتکار جمهوری اسلامی ایران در تشکیل اتحادیه مطبوعات جهان اسلام بسیار در خور توجه است. تشکیل چنین نهادی برای رساندن روزنامه نگاران مسلمان به نقاط مشترک در برابر هجمه رسانه های غربی ضروری بوده و تداوم این گونه اجلاس ها در کشور های مختلف جهان باید در دستور کار قرار گیرد.
وی خاطر نشان کرد: بدون شک ایران می تواند به عنوان یک کشور تاثیر گذار مسلمان نقش قابل توجهی در اتحادیه مطبوعات جهان اسلام داشته و پرچم دار حمایت از مسلمانان به خصوص خبرنگاران مسلمان باشد.
 
اتحادیه مطبوعات جهان اسلام پایگاه اصلی خبر رسانی به مسلمانان جهان است

پالاش

مهدی حسن پالاش، معاون سردبیر روزنامه انقلاب کشور بنگلادش گفت: غرب از مطبوعات به عنوان سلاحی در برابر مسلمانان استفاده می کنند. رسانه های غربی همگی در برابر اسلام متحد هستند ولی ما رسانه های مسلمان کمتر چنین اتحادی داریم و این یکی از نقاط ضعف ماست. برای مثال رسانه های غربی همگی در جنگ عراق و افغانستان هم صدا بودند ولی ما از این اتحاد برخوردار نبودیم.

وی در ادامه به نقش سازنده ایران اشاره داشت و افزود: امروز بیشتر کشورهای مسلمان مانند لیبی، مصر و پاکستان درگیر مسائل مختلفی هستند ولی ایران یک جایگاه با ثبات دارد که تاثیر مثبت بسیار زیادی روی جهان اسلام می گذارد.
مهدی حسن پلش در ادامه گفت: وقتی اتفاقی در یک کشور مسلمان می افتد مسلمانان از طریق رسانه های غربی مانند BBC, Reuters, CNN و غیره از این اخبار مطلع می شوند که طبیعتا به سلیقه آن ها تغییر می کند. ما رسانه های مسلمان باید این مسئله را جدی گرفته و از پیامد های منفی آگاه باشیم.
وی همچنین افزود اتحادیه مطبوعت جهان اسلام باید این هدف را دنبال کند که تبدیل به پایگاه اصلی خبر رسانی به مسلمانان جهان تبدیل شود و همه مسلمانان اخبار حقیقی و درست را از این رسانه دریافت کنند که این خود نیاز به همکاری همه اعضا دارد.
معاون سردبیر روزنامه انقلاب در انتها به نقش کلیدی ایران در اتحاد مسلمانان اشاره کرد و از برگزاری چنین نمایشگاه هایی در کشور های اسلامی استقبال کرد.
 
 تاریخ نشان داده ایران می تواند رهبر مناسبی برای جهان اسلام باشد
نایرا مکرتچیان ارمنستان
نایرا مکرتچیان روزنامه نگار و تحلیل گر آژانس خبری و تحلیلی "آرمدیا" در مصاحبه با اتاق خبر  هجدهمین نمایشگاه مطبوعات گفت: حضور در چنین نمایشگاهی از این جهت می تواند مفید باشد که روزنامه نگاران در ارتباط مستقیم با یکدیگر خواهند بود. برای مثال در مورد ایران اخباری کاملا متفاوت با واقعیت های این کشور منتشر می شود که با حضور در این کشور شما به خوبی این مطلب را درک می کنید.
وی افزود حضور رسانه های کشورهای مختلف در ایران می تواند در خنثی کردن تبلیغات آن ها تاثیر گذار باشد و این نمایشگاه فرصت مناسبی برای خبرنگاران کشور های اسلامی است تا بتوانند با هم ارتباط برقرار کرده و همبستگی بیشتری پیدا کنند.
نایرا در ادامه افزود: ایران می تواند رهبر مناسبی برای جهان اسلام باشد چرا که این کشور با داشتن 2500 سال تاریخ مکتوب از فرهنگ غنی برخوردار بوده و در طول تاریخ نشان داده که می تواند رهبر مناسبی باشد.
وی با براز خوشنودی از فعالیت های صلح آمیز هسته ای ایران ابراز داشت: در صورت تکمیل پروژه هسته ای، ایران تبدیل به یک ابر قدرت در دنیا خواهد شد که این موضوع نه تنها برای ایرانیان بلکه باعث افتخار جهان اسلام است.
این روزنامه نگار ارمنی در خصوص نمایشگاه مطبوعات ایران نیز افزود: این نمایشگاه می تواند چهره بسیار مثبتی از ایران و اسلام به جهان نشان دهد چرا که ایران کشور فوق العاده پیشرفته ای است و آشنایی مردم غرب با این کشور در حالی که رسانه هایشان تنها تبلیغ دروغین کشتار و تروریست را از جهان اسلام می کنند می تواند بسیار تاثیر گذار بوده و چهره دیگری از اسلام را به آن ها نشان دهد.
 
رسانه های ایرانی منبع خبری مهمی برای خبرنگاران نیجریه ای است
ابراهیم موسی نیجریه
"ابراهیم موسی" سردبیر هفته نامه "المیزان" و دوهفته نامه انگلیسی زبان "پوینتر اکسپرس" چاپ نیجریه با بیان اینکه متاسفانه در نیجریه هیچ نمایشگاه مطبوعاتی مانند نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها در ایران،  وجود ندارد، عنوان کرد: نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری های ایران یکی از بهترین نمایشگاه هایی است که من در طول فعالیت رسانه ایم دیده ام زیرا علاوه بر توجه به مطبوعات داخلی توجه ویژه ای نیز به بخش بین المللی شده است.
وی با اشاره به تشکیل اتحادیه مطبوعات جهان اسلام خاطر نشان کرد: ایده تشکیل اولین اتحادیه مطبوعات جهان اسلام، ایده بسیار خوب و هوشمندانه ای است که در صورتی که برنامه ریزی های مناسبی برای آن انجام شود می تواند فعالانه به مقابله با هژمونی رسانه ای غرب بپردازد و به عنوان نقطه عطفی در فعالیت یکپارچه رسانه های جهان اسلام باشد.
ابراهیم موسی در ادامه با بیان این نکته که تا کنون سه بار به ایران سفر کرده است ابراز امیدواری کرد که این بار بتواند از نزدیک از هئیت تحریریه روزنامه های ایرانی دیدار کند زیرا اعتقاد دارد که نشریات ایرانی بسیار خوب کار می کنند.
وی اظهار داشت: بسیاری از خبرنگاران در نیجریه از منابع خبری ایرانی مانند کانال ماهواره ای پرس تی وی، خبرگزاری ایسنا، فارس و ایرنا برای اطلاع رسانی استفاده می کنند.
وی وظیفه روزنامه نگاران مسلمان را تلاش برای روشن کردن اذهان مردم دنیا درباره صلح و دوستی مسلمان ذکر کرد.
 
روزنامه نگار کویتی: جمهوری اسلامی با تمام توان در برابر تخریب چهره اسلام ایستاده است
کویت 1
 محمد الهندال، روزنامه‌نگار کویتی و مدیر بخش پارلمان روزنامه «الدار» است؛ روزنامه ای که سیاست داخلی کویت و خبرهای سیاسی خارجی را پوشش می‌دهد. روزنامه «الدار» دارای رویکردی اسلامی است و به مکتب اهل بیت گرایش دارد. وی اگرچه پیش از این نیز به ایران سفر کرده بود اما این نخستین باری است که به تهران آمده است.
الهندال در گفتگویی با خبرنگار هجدهمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها به تشریح نقش اتحادیه مطبوعات جهان اسلام و آینده مطبوعات در کشورهای اسلامی پرداخت.
وی با اشاره به نقش اتحادیه مطبوعات جهان اسلام اظهار داشت: داشتن طرحی برای وحدت گفتمان رسانه‌ای اسلامی در مواجهه با رسانه‌های مخالف بسیار سودمند است و ما از جمهوری اسلامی به خاطر پیش‌قدم شدن در این طرح سپاسگزاریم.
این روزنامه نگار کویتی تاکید کرد: اگر این طرح موفق شود در آینده موجب قدرتمندتر شدن رسانه‌ های اسلامی در جهان خواهد شد.
مدیر بخش پارلمان روزنامه «الدار» در ادامه سخنان خود پیرامون امکان مقابله با سیطره رسانه‌ای غرب بر رسانه‌های جهانی و توان این اتحادیه خاطر نشان کرد: ما پس از حوادث 11 سپتامبر از ارتباط نام اسلام با تروریسم به‌ویژه در جوامع غربی رنج می‌بریم. جامعه‌ی غربی چهره اسلام را به عنوان دینی خون ریز و مدافع تروریسم ترسیم کرده است، در حالی‌که اسلام دین احترام به آرای دیگری است و به همه ادیان و حقیقت‌ها احترام می‌گذارد.
 الهندال افزود: رسانه‌های غربی وجود برخی گروه‌های مدعی اسلام را که خود از حقایق اسلام دور شده‌اند، غنیمت شمرده و این اندیشه را به جامعه اسلامی تعمیم داد و این مسأله با پشتیبانی رسانه‌های غرب که متأسفانه گاه حتی بر برخی رسانه‌های اسلامی نیز سیطره دارند، به انجام رسانده است.
محمد الهندال در ادامه گفتگو اظهار داشت: «با طرح اتحادیه مطبوعات جهان اسلام برای دست‌یابی به وحدت گفتمان رسانه‌ای اسلامی در برابر رسانه‌های غربی تلاش می‌کنیم تا از این راه بتوانیم چهره‌ی اسلام را به گونه حقیقی آن نشان دهیم ، به‌ویژه پس از اینکه چهره‌ی واقعی اسلام در پی حوادث 11 سپتامبر و عملیات تروریستی از سوی برخی مدعیان اسلام، تخریب شد. همچنین ما برآنیم که اصل میانه‌روی در اسلام و اسلام ناب محمدی را ترویج کنیم که همواره به سوی اتحاد و تعاون و برادری و وحدت اهداف فراخوانده است.
هندال همچنین با اشاره به نقش ایران در مقابله با رسانه‌ها و تبلیغات غربی بر ضد اسلام و جمهوری اسلامی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان نیرویی قدرتمند در منطقه باید در برابر رسانه‌های مخالف بایستد.
وی افزود: آنچه که ما پیش از این در مورد تهران می دانستیم و دیدار رسانه‌ای چند روز گذشته مان از این شهر به خوبی نشان داد که جمهوری اسلامی ایران با تمام امکانات خود در برابر هر آن‌چه خواستار تخریب چهره اسلام بوده، ایستاده است. ما به عنوان روزنامه‌نگاران اسلام‌گرا و مسلمان امیدواریم که ایران با همکاری دیگر کشورها و روزنامه نگاران آن ها، بیش از پیش نقش مؤثرتری در این راه داشته باشد.
 
رهبری ایران بر جهان اسلام نعمت بزرگی از سوی خدا است
محمد عیسی غنا
رئیس اتحادیه مسلمانان غنا، محمد عیسی در مصاحبه با گزارشگر اتاق خبر هجدهمین نمایشگاه مطبوعات ضمن ابراز شگفتی از پیشرفت های ایران در عرصه های مختلف ابراز داشت ایران در بهترین زمان اقدام به راه اندازی این نمایشگاه کرده است؛ چرا که امروز قدرت قلم بسیار بیشتر از شمشیر است.
وی در ادامه گفت: رسانه های غربی کاری کرده اند که تا اسم اسلام را به زبان می آید سریعا همه به یاد تروریست می افتند . در این شرایط حتی برخی مسلمانان از ابراز دین شان هم ترس دارند چه برسد به تبلیغ آن. بدون شک وظیفه ما هر چه بیشتر کردن اتحاد، برادری و عشق میان مسلمانان است تا به این وسیله اعتماد به نفس مسلمین بیشتر شده تا بتوانیم بر رسانه های غربی غلبه کنیم.
وی ادامه داد: امروز دشمنان اسلام به روش های پیچیده و غیر مستقیم اقدام به سرکوبی مسلمین  می کنند که بارزترین آن ها ایجاد نفاق است. یکی از نمونه های اخیر که در صدر اخبار دنیا نیز قرار گرفت خبر دروغین سوء قصد ایران برای ترور سفیر عربستان در امریکاست. اما مسلمین باید هوشیار باشند و با اتحاد، نقشه های آن ها را خنثی کنند.
وی با اشاره به این مطلب که خداوند اینگونه خواسته  است که ایران به جایگاه رهبری جهان اسلام تبدیل شود و این نعمت بزرگی است گفت :از ایران دو انتظار عمده وجود دارد. اول اینکه روح برادری و اخوت را هرچه بیشتر بین مسلمین ترویج دهد و دیگر آنکه به کشور های مسلمانی که نیاز به ترویج بیشتر اسلام دارند، کمک کند.
محمد عیسی در ادامه به پیروزی رسانه های مسلمان بر رسانه های غربی اشاره کرد و گفت: هرچند این کار یک شبه انجام نمی شود ولی باید در نظر داشته باشیم که رسانه ها یک نقش دوجانبه دارند. به این معنا که در عین حال که رسانه می تواند وجهه اسلام را خراب کند، می تواند وجهه ای مثبت و آن طور که شایسته است به آن دهد. بنابراین در این مبارزه باید با مطبوعات به جنگ مطبوعات رفته و اگر ما در این زمینه تلاش مان را بیشتر کنیم حتما بر آن ها پیروز خواهیم شد.
وی با بیان اینکه اتحادیه جهان اسلام بسیار در این زمینه کمک می کند افزود: ما رسانه ها از کشور های مختلفی به اینجا می آییم و با استفاده از تجربیات هم قوت قلب گرفته و نتیجه اش تبلیغات مثبت هرچه بیشتر ما در کشورهایمان خواهد بود.
او فعالیت های گسترده و مثبت ایران برای اطلاع رسانی به مسلمین جهان را ستود و گفت: ایران خود را در این زمینه اثبات کرده است تا جایی که چند تن از دوستان وی به او گفته اند اگر می خواهی حقیقت را بشنوی شبکه Press TV را ببین. ما باید از ایران الگو بگیریم. باید سعی کنیم صدای حقیقت را به مردم برسانیم و تصمیم گیری را بر عهده خودشان بگذاریم.