برای مقابله با فرهنگ غرب اینترنت اسلامی شرط است - علی عیوض - ینی آکیت - ترکیه
برای مقابله با تروریسم جنسی، اقتصادی، سیاسی و نظامی غرب،لازم است امکانات مشترکمان را توسعه دهیم. پروفسور دکتر حسن عباسی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و یکی از مشاوران رییس جمهور احمدی نژاد اظهار داشت اینترنت اسلامی یک شرط است. عباسی طی مصاحبه خود با آکیت، اشاره کرد ترکیه نیز به عنوان یک کشور اسلامی باید رسانه های خود از قبیل شبکه های اینترنتی و تکنولوژی هایی از این قبیل را توسعه دهد.
علی عیوض خبرنگار ینی آکیت، با پروفسور دکتر حسن عباسی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و یکی از مشاوران احمدی نژاد، در جلسه اتحاد رسانه های اسلامی ملاقات نمود. عباسی صاحب اندیشه ای شناخته شده در ایران است که نظرات جالبی در مورد تکنولوژی و ایدئولوژی ارتباطات و سیاست فعال دارد.
حسن عباسی، با اشاره به الزام توسعه رسانه های ترکیه به عنوان یک کشور اسلامی اظهار داشت برای مبارزه با اسلام ستیزی ، انتظار برای حمایت غربی ها راه حل درستی نمی باشد. برای مقابله با تروریسم جنسی، اقتصادی، سیاسی و نظامی غرب باید امکانات مشترکمان را توسعه داده و ارتباط کاملی بین رسانه های خود ایجاد نماییم. امروزه ما برای مقابله با تروریسم ارتباطات و رسانه ای از فیلتر اینترنتی استفاده می نماییم، لیکن راه حل اصلی، توسعه امکانات سایبری خود در مقابله با دستگاه های اینترنتی ارتش آمریکا میباشد که فعالیت های مهمی در این زمینه در حال انجام است.
جامعه ما هر روزه در معرض این حمله ها قرار دارد
حسن عباسی با اشاره به اینکه امپریالیسم حتی بدون در دست داشتن سلاح نیز در حال حمله تروریستی به دنیای اسلام است اظهار داشت امروزه فقط سلاح های کشنده در دست آمریکا و غرب وجود ندارد، در دست هایشان سلاح های بزرگ سایبری وجود دارد که دنیای اسلام را از لحاظ اخلاقی هدف گرفته است. به وسیله این سلاح ها هر کاری را انجام می دهند. حتی اقتصاد نیز هر روزه به اندازه اخلاق در معرض خطر قرار دارد.
بت آمریکا و انگلیس در حال فرو ریختن است
غرب به بهانه دموکراسی و آزادی در مسائل داخلی کشورها دخالت کرده و برای ایجاد هرج و مرج تا آن جایی که می تواند از امکانات علمی خود استفاده نموده و مفهوم آزادی را در این استفاده ابزاری خود به کار می برد. اما نگاه کنید زمانی که تظاهرات ضد کاپیتالیسم در انگلیس شروع شد هر چه سریعتر فیسبوک و تییتر را بستند. مگر این ها یک جزء جدا نشدنی زندگی مدرن نبودند، مگر این ها به اندازه حقوق انسانی مهم نبودند. زمانی که در کشورهای دیگر و به نفعتان باشد حمایت می کنید، اما زمانی که در کشور خودتان و بر علیه شما باشد متوقفش می کنید. توجه کنید که در پشت پرده، شرکت های بزرگ آمریکایی وجود دارند. سازمان هایی مثل ناسا که مستقیما تحت تاثیر آمریکا می باشند صاحب اصلی اینترنت است. یعنی هیچ کدام بدون دلیل نیست. فعالیت های فوق العاده ی ارتباطاتی که تحت کنترلشان است، تا آنجایی که به سودشان باشد استفاده نموده و تا آنجایی که به ضررشان باشد از آن ها جلوگیری می نمایند.
چین و روسیه سیستم های متفاوتی را تولید کرده اند ما نیز باید تولید نماییم
حسن عباسی با اشاره به موتورهای جستجوگر چین و روسیه و تلاش آن ها برای یافتن ابزارهای متفاوت اینترنت اظهار داشت ویروس ها و نرم افزارهای جاسوسی آمریکا همیشه وجود دارند. عباسی با اعلام اینکه لازم است کشورهای اسلامی نیز بر روی این تکنیک ها کار کنند اضافه کرد در غیر اینصورت در مواجهه با خطر تبدیل شدن به سطل آشغال سایبری و حیاط خلوت آمریکا قرار داریم.
عباسی گفت اسلام ستیزی نتیجه مستقیم انتشارات رسانه ای و اینترنتی می باشد، غرب در ظاهر به مخالفت با اسلام ستیزی بر خواسته است لیکن در اصل در حال زدن یک تیر و دو نشان است.
تغییر حکومت از راه دور
عباسی خاطر نشان کرد آمریکا از طریق تکنولوژی خود ماموریت تغییر حکومت را در آسیا و آفریقا دنبال می نماید. این طرح را ابتدائا بر روی گرجستان آزمایش نمود و اکنون در تلاش است بر روی دنیای اسلام پیاده کند. هدف آمریکا دستکاری در حکومت ها، بدون شلیک حتی یک گلوله و توسط امکانات ارتباطاتی و رسانه ای می باشد.
برای هر 13 آمریکایی یک سایت پورنو وجود دارد
ملت های مسلمان در معرض حمله اخلاقی از طرف آمریکا می باشند. تروریسم جنسی یکی از سلاح های بزرگ در دست آمریکاست. این سلاح در خود آمریکا نیز در حال مسموم نمودن مردم است. 25 میلیارد سایت پورنو فقط در آمریکا وجود دارد یعنی به ازای هر 13 نفر یک سایت.
تروریسم کلمات در رسانه های اجتماعی
کلماتی که در اینترنت استفاده می شوند از روی قصد انتخاب شده اند که این کلمات در یک محیط تعیین شده در کشورهای دیگر منجر به تغییر زبان و عرف می گردد.  ما را مجبور به استفاده از آن کلمات می نمایند. چرا ما باید در رسانه های خود از کلمات آن ها استفاده نماییم. این تکنیک ها منجر به از بین بردن ادبیاتمان می گردد. آن ها دم از آزادی می زنند لیکن ما می دانیم که شبکه های تلویزیونی بسیاری در آمریکا به دلایل امنیتی بسته شده اند و در این زمینه هیچ نوع گذشتی از خود نشان نمی دهند.
 
 
زنان ایرانی از چه محروم هستند؟ -  حمزه کییون -  کامپالا
رسانه های عمده غربی همواره این ادعا را عنوان می کنند که زنان در ایران بر اثر حاکمیت قانون شریعت در جمهوری اسلامی سرکوب می شوند و از حقوق اولیه و اساسی خود محروم هستند. یک ماه پیش برای شرکت در هجدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها به تهران سفر کردم. نزدیک به دو هفته در تهران بسر بردم و در این مدت تلاش کردم تا بدانم زنان ایرانی در مقایسه با زنان غربی از چه محرومیتی رنج می برند.
در نخستین روز در مصلای بزرگ تهران که نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها در آنجا برپا شده بود با اولین گروهی که برخورد کردم شماری دختر و پسر جوان بودند که در محوطه زیبای پارک مقابل نمایشگاه آزادانه با یکدیگر گفتگو می کردند. در داخل نمایشگاه شمار خبرنگاران عکاس زن از خبرنگاران مرد بیشتر بود. در این میان شمار زیادی خانم مترجم آزادانه به ترجمه سخنان خبرنگاران خارجی شرکت کننده در نمایشگاه سرگرم بودند. برای تشویق شمار بیشتری از زنان برای روی آوردن به حرفه روزنامه نگاری جایزه ای به نام جایزه زینب(ع) برای روزنامه نگاران زن جهان اسلام پیش بینی شده است و این جایزه به زنان روزنامه نگار برجسته اعطاء می شود.
زنان و دختران ایرانی به عنوان یک وظیفه اخلاقی نوع خاصی از حجاب را رعایت می کنند. بیشتر آنها شلوار جین، مانتو و پوتین می پوشند و روسری بر سر دارند. در میان زنان ایرانی کسی را نمی بینید که دامن کوتاه یا شلوارهای تنگ متداول در میان زنان غربی به تن داشته باشد.
به شهر قم در 120 کیلومتری جنوب تهران مسافرت کردم . در مسیر خود زنانی را مشاهده کردم که بدون هیچ گونه محدودیتی همانند مردان با سرعت سرگرم رانندگی بودند. با صحبت با شهروندان ایرانی متوجه شدم که در انتخابات پارلمانی که به روی کار آمدن احمدی نژاد منجر شد بیش از ششصد نامزد زن شرکت داشتند. گرچه بسیاری از این زنان به مجلس راه نیافتند اما آنهائی که به نمایندگی مجلس انتخاب شدند به خوبی در پارلمان ایران فعالیت می کنند. وزیر بهداشت و درمان ایران خانمی به نام مرضیه وحید دستگردی است. یک ‌آقای ایرانی با اشاره به این مطلب گفت چگونه ادعا می کنند که زنان در ایران به حاشیه رانده شده اند.      
 در بازدید از موسسه رویان یک خانم جوان به گونه ای شگفت آور فعالیت های پیشرفته این مرکز را که با بهره گیری از فناوری های نوین همراه است برای ما تشریح کرد. این موسسه از سه بخش مختلف ترکیب یافته است و هر قسمت به فعالیت پژوهشی جداگانه ای چون باروی زیست درمانی ، زیست فناوری جانوری و سلول های بنیادی اختصاص دارد.  
با یک فعال زن به نام هاجرا موتتسی که هماهنگ کننده اتحادیه سراسری ژورنالیست های مسلمان آفریقا و اهل جمهوری روانداست در باره وضعیت زنان در ایران گفتگو کردم. وی گفت ایران از لحاظ فرهنگی کشوری بسیار غنی و دارای هنجارهای روشنی است و جرائم سازمان یافته در این کشور در مقایسه با کشور های دیگر کمتر است. وی گفت غرب نظام حاکم بر ایران را درک نمی کند و تصور می کند که می تواند این کشور را به سادگی به ساختار بین المللی قدرت بکشاند که البته این تصوری غلط و نادرست است. این زن فعال رواندائی گفت اتحادیه سراسری ژورنالیست های مسلمان آفریقا یک نهاد مستقل و حرفه ای است که هدف از تاسیس آن کمک به روزنامه نگاران مسلمان قاره آفریقا برای بالا بردن هر چه بیشتر مهارت های حرفه ای آنهاست. وی گفت اعضای این اتحادیه را روزنامه نگاران مسلمانی تشکیل می دهند که از طریق انواع رسانه ها برای تبلیغ اسلام واقعی و مسائل مربوط به مسلمانان فعالیت می کنند. به گفته این زن روزنامه نگار اعضای این اتحادیه را ژورنالیست های آزاد، و ژونالیست های فعال در رادیو، تلویزیون، روزنامه ها، خبرنامه ها و وب سایت ها تشکیل می دهند.
با توجه به این مسائل، واقعیت های جامعه ایران در ارتباط با موقعیت زنان در این کشور با آنچه که غرب به تصویر می کشد کاملا متفاوت است.
 
تاجیکستان - نجات - حکمت الله سیف زاده
تأسیس اتحادیه مطبوعات جهان اسلام
 در تاریخ 29 اکتبر سال جاری در تهران نشست مؤسسان اتحادیه مطبوعات جهان اسلام برگزار گردید و در این نشست 143 نماینده رسانه های جمعی از 48 کشور دنیا حضور داشتند.
نمایندگان کشورهای مسلمان، از روسیه و کانادا نیز در این نشست شرکت کردند. نشست در روزهایی برگزار شد که از تاریخ 24 اکتبر تا 2 نوامبر در پایتخت ایران هفته نمایش مطبوعات جهان اسلام جریان داشت.
جناب اقای احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران شرکت کنندگان این نشست بین المللی را به حضور خویش پذیرفت و با سخنان خاص و پر منطق خود به آنها هدایت داد. شایان ذکر است که خود وی یکی از مبتکرین تأسیس این اتحادیه است. رئیس جمهوری ایران طی سخنرانی گفت، اتحادیه مطبوعات جهان اسلام تنها برای دفاع حقوق مسلمانان و تبلیغ افکار اسلامی نیست، بلکه وظیفه آن تأمین عدالت اجتماعی در سراسر جهان از جمله امریکا و اروپا است.
نامبرده افزود که حرکت «وال استریت» و تظاهرات پیوسته در اروپا دلیل بر آن است که اغلب شهروندان کشورهای غربی، مثل کشورهای شرقی از نبود عدالت اجتماعی رنج می برند.
به گفته رئیس جمهوری اسلامی ایران، تأسیس اتحادیه مذکور بابت برقراری دموکراسی اصیل و چند اندیشی در کل جهان بسیار مهم است. باید به خوانندگان امکان داد که منبع اخبار خویش را بعنوان آلتر ناتیو در قبال منابع غربی داشته باشند. خبرنگاران دیگر نیز که به اصل و ارزش های اسلامی تکیه دارند، باید امکان پخش خبر را داشته باشند.
در کشورهای آسیای مرکزی به ویژه تاجیکستان تا به امروز اخباری پخش می شود که منابع آن اکثرا غرب یا روسیه است. و مسئولین ذیربط در این مورد هیچ کدام توجهی مبذول نمی دارند که بسیاری از  اخبار  پخش کرده آنها خلاف منافع ملی و حتی دولتی است.
قابل ذکر است که شرکت کنندگان نشست مؤسسان اتحادیه مطبوعات جهان اسلامی قراری را به تصویب رساندند که طی آن تأسیس چنین اتحادیه بین المللی ای به عنوان منبع آلترناتیو خبری در قبال منابع خبری غربی، مستکبری و صهونیستی قطعی است. اما، متاسفانه تاجیکستان به عنوان کشور مسلمان در نشست مطبوعات جهان اسلام شرکت قبال ملاحظه ای نداشت، به استثنای نشریه های «نجات» و «سفینه امید» حزب نهضت اسلامی تاجیکستان.
 معلوم نشد که چرا از طرف مسئولین ذیربط کشور این گونه برخورد سرد و منفی ظاهر شده است. در حالی که تاجیکستان را در جهان معاصر اصلا بعنوان یک کشور نمی شناسند و درباره مسلمان بودن آن کمتر اطلاعی دارند.
گذشته از این حروف سریلیک ما را در حاشیه تمام اخبار و اگهی ها قرار داده است که انسان آگاه هنگام حضور پیدا کردن در این گونه نشست ها به درک کامل آن می رسد.
این تنها به آبروی تاجیکستان لطمه می زند، چون وقتی سوال «زبان فارسی را از کجا آموختید» صدا می دهد و هنگامی که فارسی زبان بودنتان را  می فهمند و بعد می پرسند که پس «چرا  به سریلیک می نویسید»، انسان احساس ناراحتی می کند.
 
 
انگلستان - احمد ورسی - مسلم نیوز
اتحادیه مطبوعات برای مقابله با تهاجم فرهنگی غرب تاسیس شد
 اتحادیه مطبوعات جهان اسلام با هدف ایجاد وحدت در بین رسانه های اسلامی و مقابله با تهاجم فرهنگی غرب تاسیس شده است.
اتحادیه مطبوعات جهان اسلام در مراسمی با حضور محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران و روزنامه نگارانی از 40 کشور در روز هفتم آبان 1390 تاسیس شد.
آقای حسینی گفت هدف رسانه های غربی ایجاد شکاف بین مسلمانان است و ابراز امیدواری کرد این اتحادیه انحصار خبری خبرگزاری های غربی را خنثی کند.
محمد جعفر محمد زاده معاون مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در مراسم تاسیس اتحادیه مطبوعات جهان اسلام گفت این اتحادیه به جهانیان این امکان را خواهد داد تا درک بهتری از اسلام داشته باشند و با بهره گیری از این اتحادیه صدای جهان اسلام از این پس بهتر شنیده شده و جدی گرفته خواهد شد.
وی گفت مقابله با تهاجم فرهنگی غرب به اطلاع  رسانی درباره فرهنگ اسلامی، همکاری و مبادله اطلاعات و آموزش ژورنالیست ها نیاز دارد.
در پی مراسم تاسیس اتحادیه مطبوعات جهان اسلام محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران در تائید و حمایت از این اتحادیه در دیدار با شرکت کنندگان در همایش تاسیس اتحادیه، بر بی طرف بودن خبررسانی تاکید کرد.
آقای احمدی نژاد تاسیس اتحادیه مطبوعات جهان اسلام را گامی موثر در عرصه رسانه ها توصیف کرد و گفت رسانه ها نقش مهمی در شکل دادن شخصیت فرد وجامعه و همچنین روابط میان ملت ها دارند.
وی خطاب به ژورنالیست های بیش از چهل کشور از جمله احمد ورسی سردبیر مسلم نیوز گفت رعایت عدالت و صدافت مهمترین ویژگی های خبررسانی است. ژورنالیست ها حتی در خبررسانی درباره دشمنان نیز باید عادلانه قضاوت کنند و حق ندارند در قبال دشمنان نیز رفتاری خشن، عاری از صداقت و بی تفاوتی در پیش بگیرند.
احمد ورسی در سخنان خود در حضور رئیس جمهوری ایران خطاب به شرکت کنندگان در نشست تاسیس اتحادیه مطبوعات جهان اسلام گفت مدت سی سال است که در عرصه رسانه ها فعالیت می کند و سرگرم پایش رسانه های خبری انگلیس و خبرگزاری های غربی و پوشش مسائل جهان اسلام، مسلمانان و کشورهای اسلامی از سوی این رسانه ها بوده است.
وی گفت یافته های من نشان می دهد که رسانه های غربی از مدت ها پیش از حملات تروریستی یازده سپتامیر 2001 در پوشش دادن خبرهای مربوط به جهان اسلام و مسلمانان مغرضانه برخورد کرده اند اما ضدیت با اسلام و مسلمانان در پی این حملات شدت پیدا کرد.
سردبیر نشریه مسلم نیوز گفت هر رسانه ای برای خود دستور کار و اغراض خاصی دارد و رسانه های غربی با وجود این گونه ویژگی ها اغلب گزارش و خبرهای متوازنی ارائه می دهند به جز مواردی که به اسلام، مسلمانان و کشورهای اسلامی مربوط می شود و در چنین مواردی است که رسانه های غربی بی طرفی و تعادل را کنار می گذارند.
احمد ورسی گفت در مجموع رسانه های غربی در گزارش ها و خبرهای خود اسلام هراسی را دامن می زنند. مساله زمانی بدتر می شود که یک حمله تروریستی رخ می دهد حتی اگر عامل حمله غیر مسلمان باشد. وی برای روشن شدن این موضوع به حمله اخیر تروریستی در نروژ اشاره کرد و گفت حتی در این مورد نیز رسانه ها تلاش کردند تا کشته شدن هفتاد و هفت نفر را به یک فرد مسلمان نسبت دهند. حتی پس از آنکه مشخص شد عامل حمله تروریستی فردی نروژی است یک روزنامه انگلیسی نوشت این شخص باید به اسلام گرویده باشد.
در برخورد با کشورهائی همچون ایران که روابط خوبی با غرب ندارند پوشش خبری رسانه های غربی حالت خصمانه و مغرضانه پیدا می کند. در پوشش دادن رویدادهای مربوط به اسرائیل و فلسطین بیشتر رسانه های غربی طرف اسرائیل را می گیرند.
احمد ورسی گفت همین مسائل باعث شد تا در فوریه سال 1989 تصمیم گرفتیم روزنامه مسلم نیوز را منتشر کنیم. ما به این نتیجه رسیده بودیم که صدای ما بازتاب نمی یابد و رسانه های انگلیسی اغلب نکات منفی مربوط به مسلمانان این کشور را پوشش می دهند. در رسانه های انگلیس تقریبا هیچ خبر مثبتی در باره مسلمانان و خدماتی که آنها به جامعه انگلیس ارائه داده اند منتشر نمی شد.
وی گفت ضرورت ایجاب می کرد رسانه دیگری برای بازتاب دادن مسائل مربوط به مسلمانان انگلیس که دیدگاهی مغرضانه علیه مسلمانان داشتند ایجاد شود. با این حال چنین رسانه ای مسئولیت و تعهدی بزرگ در زمینه دقیق و عینی بودن و بازگوکردن حقیقت بر عهده دارد. غلبه بر انواع چالش ها کاری بس دشوار بود و تداوم کار رسانه به نیروی کار و منابع مالی هنگفت نیاز دارد.
احمد ورسی گفت در دنیائی که رسانه ها نقشی بسیار مهم در آن بر عهده دارند رقابتی بس فشرده بر بازار رسانه ها حاکم است و حرفه ای بودن روزنامه نگار و برخورداری از آزادی بیان و مستقل بودن برای اعتبار یافتن  رسانه از اهمیت خاصی برخوردار است. وی همیچنین خواستار همکاری اتحادیه مطبوعات جهان اسلام با روزنامه نگاران غیر مسلمان و سازمان های رسانه ای غربی شد و گفت رسانه ها و ژورنالیست های زیادی وجود دارند که گزارش های بی طرفانه منتشر می کنند و از نگرانی ها و مسائل مسلمانان آگاهند.
 
اندونزی- مارگیونو 
 درخواست اندونزی برای میزبانی دومین اجلاس اتحادیه مطبوعات جهان اسلام
 سفیر کشورمان در جاکارتا ضمن حضور در اتحادیه خبرنگاران اندونزی TPWI، با آقای مارگیونو رئیس این اتحادیه ، ملاقات و در خصوص نتایج سفر اخیر وی به تهران برای شرکت در کنفرانس بین المللی اتحادیه مطبوعات جهان اسلام گفتگو نمود. در این ملاقات که بیش از ده تن از مدیران جراید و روزنامه های اندونزی و اعضای هیات رئیس این اتحادیه حضور داشتند، آقای مارگیونو با تشکر از میهمان نوازی جمهوری اسلامی در خلال برگزاری کنفرانس بین المللی اتحادیه مطبوعات جهان اسلام، این نشست را یک پیروزی بزرگی برای ایران در شرایط حاضر دانست و گفت: «در ایران روحیه بالای ایرانیان و روحیه مبارزه طلبی و حق خواهی آنها و همچنین صلابت و استواری جناب آقای احمدی نژاد را از نزدیک دیدیم». وی همچنین یادآور شد ایرانیان با شور و شوق به سمت جلو حرکت می کنند که با توجه به تحریم های بین المللی یقیناً کار دشواری بوده که ملت ایران بر آن فائق آمده است.
مارگیونو اظهار داشت که وی آمادگی خود را برای برگزاری دومین کنفرانس در سال آینده در اندونزی در زمان برگزاری کنفرانس در تهران اعلام نموده که مورد استقبال جناب آقای احمدی نژاد و مسوولین ایرانی قرار گرفت. وی گفت خواستار کمک سفارت ایران در اندونزی و همچنین دوستان عزیز در ایران برای حمایت از برگزاری این کنفرانس هستیم.
 
بنگلادش - خبرگزاری بی اس اس - نویسنده : ممتاز بلقیس بانو
اتحادیه مطبوعات جهان اسلام روز 29 اکتبر در  همایشی با حضورآقای سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در تهران پایه گذاری شد. شرکت در این همایش که به دعوت جمهوری اسلامی ایران صورت گرفت مایه بسی افتخار بود.
حدود 150 روزنامه نگار از جمله مدیران ارشد رسانه های اسلامی از 38 کشور جهان و جمهوری اسلامی ایران در این همایش شرکت داشتند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنانی کوتاه در همایش بنیانگذاری اتحادیه مطبوعات جهان اسلام گفت این اتحادیه به محض آغاز کار هیجدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها موجودیت یافته و فعالیت خود را آغاز خواهد کرد. اقای حسینی گفت ملت ایران افتخار دارد که از مکتب اسلام و تعالیم الهی آن دفاع و پاسداری می کند.
وی گفت جشنواره مطبوعات فرصتی فراهم می آورد تا دست اندارکاران مطبوعات با یکدیگر دیدار و تبادل نظر کنند اما این امر کافی نیست و برای تداوم این تبادل اندیشه و برداشتن گام عملی در جهت همکاری های مستمر وجود یک سازمان منسجم و پایدار ضرورت دارد. در راستای همین هدف دبیرخانه دائمی اتحادیه مطبوعات جهان اسلام در تهران مستقر خواهد شد تا هماهنگی های لازم را برای تشکیل نشست های آتی این اتحادیه در ایران و دیگر کشورهای عضو فراهم آورد.
همزمان با برپائی همایش بنیانگذاری اتحادیه مطبوعات جهان اسلام جشنواره بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها نیز با شرکت شمار زیادی از رسانه های بین المللی در مصلای بزرگ تهران برگزار شد.
موفقیت اتحادیه مطبوعات جهان اسلام که ابتکار تشکیل آنرا جمهوری اسلامی ایران بر عهده دارد زمانی تضمین خواهد شد که کشورهای اسلامی اندیشه تشکیل این اتحادیه را از قوه به فعل درآورند. برای مثال روزنامه نگاران می توانند اتحادیه ها و انجمن های صنفی تشکیل دهند اما موفقیت و کامیابی این گونه تشکل ها به حمایت های مادی و فنی دولت ها بستگی دارد.
ایران کشوری دوست محسوب می شود. مردم هند پیش از تجزیه آن به پاکستان و بنگلادش با زبان و ادبیات و فرهنگ ایران آشنائی کامل داشتند چون برای چندین قرن امپراتوران مسلمان بر هند فرمانروائی کردند و در آن دوران  زبان پارسی زبان رسمی دربار هند بود. در آثار دو نویسنده و شاعر بزرگ هند یعنی رابیندرانات تاگور و قاضی نصر الاسلام واژه های فارسی بی شمار یافت می شود. در زبان بنگالی صدها واژه فارسی وجود دارد.
در اساسنامه این اتحادیه تشکیل دبیرخانه دائمی برای هماهنگ ساختن فعالیت های اتحادیه و مبادله خبر بین رسانه های عضو پیش بینی شده است.
تشکیل اتحادیه مطبوعات جهان اسلام دارای علت وجودی  است چون در پی پایان جنگ سرد مردم صلح دوست جهان نفسی براحتی کشیده و چنین تصور کردند که دوران جنگ و کشمکش بین ابر قدرت ها در جهان بسر ‌آمده است و دنیائی آکنده از صلح و آرامش در راه است. در آن زمان فرانسیس فوکویاما اندیشه پرداز ‌آمریکائی که از مقامات ارشد وزارت امور خارجه وقت آمریکا بود در نظریه خود تحت عنوان "پایان تاریخ" پیش بینی کرد که لیبرال دمکراسی مناسبترین شیوه حکومت است و سرانجام این شیوه از زمامداری در سراسر جهان پیاده خواهد شد. وی در پیش بینی آْینده جهان، نگاهی به گذشته داشت و بر این باور بود که صلح و آرامش بر جهان حکمفرما خواهد شد چون کشورهای اروپائی که در دو جنگ خونین اول و دوم جهانی در برابر یکدیگر صف کشیده بودند اکنون اتحادیه اروپا را تشکیل داده و در صلح و امنیت با یکدیگر بسر می برند.
در مقابل فوکویاما نظریه پرداز دیگری به نام هانتینگتون قرار دارد که می گوید هنوز جهان به پایان خود آنگونه که فوکویا مدعی است نزدیک نشده است و مناقشات بین المللی بین فرهنگ های مهم جهان یعنی غرب و اسلام در قالب جنگ تمدن ها ادامه خواهد یافت. اکنون شاهد آن هستیم که خوشبینی های فوکویاما در باره عاقبت خوش جهان همگی برباد رفته است.    
 
تصویر مغرضانه رسانه های غربی از مسلمانان  
چامسکی و همقطارش ادوارد هرمن در کتاب مشترکی به نام "تولید رضایت" که در سال 1988 به چاپ رسید با صراحت گفته اند که تصویری که رسانه های غربی از اسلام و مسلمانان ارائه می دهند در واقع بر گرفته از سیاست و ترفندهای دولت های غربی است.
با مطالعه مطبوعات و تماشای رسانه های تصویری غرب این احساس به انسان دست می دهد که مسلمانان انسان هائی انعطاف ناپذیر، افراط گرا، خشونت طلب و بنیاد گرا هستند . دامن زدن به اسلام هراسی در واقع نوعی تبعیض و گامی در جهت مخالفت با مهاجرت و بیگانه هراسی است و نشان می دهد که غرب با تساهل و آسانگیری مذهبی بیگانه است. نویسنده این مقاله سپس به دیگر روش ها و نمادهای اسلام هراسی از جمله مخالفت با حجاب اسلامی و برپائی مراسم و آئین های اسلامی در انظار عمومی اشاره کرده و می نویسد غرب با تبلیغ علیه اسلام و به هراس انداختن شهروندان خود می خواهد چنین وانمود کند که اسلام هیچ ارزش و احترامی برای دیگر ادیان و فرهنگ ها قائل نیست.
این نویسنده در پایان با اشاره به تاریخ و فرهنگ غنی ایران زمین از شاعران نامدار ایران همچون حافظ ، سعدی و فردوسی یاد می کند و به سخنان برنارد شاو گریزی می زند که گفته است اگر مذهبی این امکان را پیدا کند که در یکصد سال آینده در انگلیس مذهب حاکم و غالب شود، آن مذهب اسلام است.
 
نیجریه - پوینتر اکسپرس
اتحادیه مطبوعات جهان اسلام در تهران تشکیل شد
 نمایندگان مطبوعات 38 کشور جهان در تهران گرد آمدند تا پس از انتظاری طولانی اتحادیه مطبوعات جهان اسلام را تاسیس کنند. این اتحادیه یکی از بهترین ساز و کار های ممکن برای هماهنگ ساختن سیاست های خبری کشورهای اسلامی در قبال رسانه های غربی محسوب می شود.
 نشریه پوینتر اکسپرس چاپ نیجریه در مقاله ای به قلم عبدالمومن گیوا که در نشست تاسیس اتحادیه مطبوعات جهان اسلام که در آبان ماه سال جاری در تهران برگزار شد شرکت داشته نوشته است در همایشی ویژه در تهران شرکت کنندگان بر این نکته تاکید کردند که این اتحادیه یک سازمان و موسسه مطبوعاتی به معنی واقعی خواهد بود که به علت ماهیت بین المللی خود صرفا بیانگر دیدگاه های ایران نخواهد بود.
شرکت کنندگان در همایش تهران در عین حال در این زمینه نیز به توافق رسیدند که فعالیت های این اتحادیه در پرتو مشارکت و همکاری همه کشورها و رسانه های عضو صورت خواهد گرفت.
با توجه به اینکه رسانه های غربی بی وقفه به تبلیغات منفی خود علیه مسلمانان ادامه می دهند تشکیل هر چه سریعتر اتحادیه مطبوعات جهان اسلام و آغاز به کار این اتحادیه از اولویت و اهمیت خاصی برخوردار است.
پنجاه و سه سردبیر ارشد مطبوعات و خبرگزاری ها از 38کشور جهان در همایش خود در تهران به این نکته اعتراف داشتند که اندیشه و ابتکار تشکیل این اتحادیه به ایران تعلق دارد.
شرکت کنندگان در همایش تهران در این مورد نیز به توافق رسیدند که اتحادیه باید با سازمان های خبری کشورهای غیر اسلامی به ویژه رسانه هائی که در برخورد با مسلمانان و اسلام موضعی بیطرفانه اتخاذ می کنند همکاری و پیوند برقرار کند.
همچنین توافق شد که اتحادیه مطبوعات جهان اسلام برای کمک به کاستن از آلام و مصائب مسلمانان در گوشه و کنار جهان با نهاد ها و سازمان های بین المللی و موسسات غیر دولتی فعال در زمینه حقوق بشر همکاری کند.
بر اساس تصمیمات اتخاد شده در همایش تهران قرار شد که اتحادیه مطبوعات جهان اسلام ظرف سه ماه از آغاز به کار این اتحادیه پایگاه اطلاع رسانی خود را به زبان های فارسی ، انگلیسی و عربی در اینترنت راه اندازی کند. شرکت کنندگان در همایش تهران از آقای سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران خواستند هر چه زودتر امکان راه اندازی وب سایت اتحادیه را فراهم آورد تا رسانه های عضو اتحادیه بتوانند به تازه ترین خبرهای جهان اسلام دسترسی پیدا کنند.
به گفته مقامات ایرانی برگزار کننده همایش اتحادیه مطبوعات جهان اسلام این اتحادیه دارای یک دبیرخانه خواهد بود که مقر آن در تهران هر سال موجبات نشست اعضای اتحادیه را فراهم خواهد آورد.
در این مقاله به دیگر مصوبات و تصمیم های اتخاذ شده در همایش تاسیس اتحادیه مطبوعات جهان اسلام اشاره شده و با یاد‌آوری دیدار اعضای موسس این اتحادیه با آقای محمود احمدی نژاد اظهارات وی درباره این اتحادیه نقل شده است.
به نوشته این روزنامه چاپ نیجریه، رئیس جمهوری ایران در سخنان خود تشکیل اتحادیه مطبوعات جهان اسلام را گامی مهم در عرصه مطبوعات و رسانه ها توصیف کرده و یادآور شده اند که رسانه ها نقش مهمی در شکل دهی رفتار و کردار شهروندان و جوامع ایفا می کنند.
رئیس جمهوری ایران گفت پایبندی به صداقت و عدالت از جمله مهم ترین ویژگی های خبر است و تاکید کردند که رسانه ها نقش داور و قاضی را در ارزیابی کار دیگران بازی می کنند و به همین علت باید در داوری های خود انصاف و عدالت را حتی در برخورد با دشمنان نیز رعایت و از انتشار اخبار و گزارش های دروغین خودداری کنند.
رئیس جمهوری ایران گفت ملت ها حق دارند آزادانه زندگی و از عدالت برخوردار باشند و حق حاکمیت آنها محترم شمرده شود.
آقای احمدی نژاد رژیم صهیونیستی را موجودیتی بسیار پیچیده توصیف کرد که اهرم های قدرت، ثروت و رسانه ها را در اختیار دارد و شهروندان اروپائی بیش از شصت سال است که با پرداخت مالیات هزینه های این رژیم و تبلیغات آن را تامین می کنند.
رئیس جمهوری ایران گفت قدرت های استکباری برای تداوم سلطه و سیطره خود بر جهان طرح ها و توطئه های تازه ای را به بهانه های مختلف براه می اندازند. ناتو از ده سال پیش طرح پیشروی به سوی شرق و اشغال این منطقه از جهان را در فهرست برنامه های خود قرار داده است.
 در ابتدای همایش روزنامه نگاران مسلمان که در نشست تشکیل اتحادیه مطبوعات جهان اسلام شرکت داشتند معاون مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران گزارش کوتاهی درباره اهداف و برنامه های این اتحادیه ارائه داد و گفت شرکت کنندگان از آزادی کامل برای بیان دیدگاه های خود در زمینه شکل گیری و فعالیت این اتحادیه برخوردارند.
این اتحادیه در همایشی که همزمان با برگزاری هیجدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها در تهران برپا شده بود پایه گذاری شد. آقای محمد جعفر محمد زاده معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی  ایران که ریاست همایش تشکیل اتحادیه مطبوعات جهان اسلام را نیز بر عهده داشت بیانیه پایانی این همایش را در نشستی که در حضور رئیس جمهوری ایران تشکیل شده بود قرائت کرد.
 
کانادا - مقصود جوادف - نشریه کرسنت
گزارش مربوط به اتحادیه مطبوعات جهان اسلام در روزنامه کرسنت
 روز 29 اکتبر(هفتم آبان) پژوهشگران، روزنامه نگاران و سردبیران در تهران گرد آمدند تا اتحادیه مطبوعات جهان اسلام را پایه گذاری کنند. نخستین نشست مجمع عمومی این اتحادیه با حضور ژورنالیست های مسلمان از 38 کشور تشکیل شد و در آن دیدگاه های مختلف از جمله نقطه نظرات روزنامه کرسنت مطرح گردید. نشریه کرسنت که مدت چهار دهه در زمینه ارائه دیدگاههای اسلامی پیشتاز بوده است درباره اتحادیه مطبوعات جهان اسلام ارزیابی خاص خود را دارد که به شرح زیر می باشد:
مراسم و تشریفات مربوط به تاسیس اتحادیه مطبوعات جهان اسلام رویدادی ده روزه بود که برای تاسیس چنین نهادی مدتی طولانی محسوب می شود. افزون بر بحث و تبادل نظر درباره فعالیت های اتحادیه مطبوعات جهان اسلام مسائل دیگری نیز مورد بحث وگفتگو قرار گرفت. گفتگوهای رسمی حول محور فعالیت های راهبردی این اتحادیه در آینده قرار داشتند. مهمترین نکته و خواست بسیاری از اعضای هئیت های نمایندگی شرکت کننده در این همایش این بود که این اتحادیه شکل و ماهیتی واقعا بین المللی به خود بگیرد. نیسهین ماشا، روزنامه نگاری از اندونزی بارها بر این نکته تاکید کرد که نشست های این اتحادیه در کشورهای مختلف مسلمان تشکیل شود و پیشنهاد کرد که نشست بعدی این اتحادیه در اندونزی برگزار شود.
شرکت کنندگان در این همایش دیدارهای جالبی با مقامات روزنامه اطلاعات و خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران داشتند. در این دیدارها بحث اصلی به مشکلاتی که روزنامه نگاران مسلمان با آن ها روبرو هستند و راه های برطرف ساختن این مشکلات مربوط می شد. گرچه روزنامه نگاران مسلمان در گوشه و کنار جهان با مشکلات متعددی روبرو هستند اما دو موضوع محور اصلی این گفتگوها را تشکیل می داد: نداشتن آموزش های سازمان یافته حرفه ای و چگونگی فعالیت در میان انواع محدویت هائی که حکومت های خود کامه بر سر راه فعالیت آنها ایجاد می کنند. سلیمان کناوی مدیر مسئول روزنامه الاخبار و سردبیر نشریه صوت الازهر از مصر علاقه فراوانی به فراگرفتن تجربه های ایران در زمینه اداره رسانه های جمعی در پی رهائی از چنگ دارودسته شاه بود. وی نیز همانند دیگر شرکت کنندگان در این همایش بسیار علاقمند بود تا بداند انقلاب اسلامی چگونه توانست مشکل برخاسته از نبود منابع انسانی کارآمد را در پی سرنگونی رژیم سلطنتی تحت حمایت آمریکا برطرف کند.
شاید مهمترین دستاورد نشست مربوط به گشایش و آغاز کار اتحادیه مطبوعات جهان اسلام برای روزنامه نگاران مسلمان، فراهم ‌آمدن امکان ارتباط گسترده بین ‌آنها بود. این همایش در عین حال فرصتی در اختیار روزنامه نگاران مسلمان قرار داد تا درباره چگونگی مقابله با توطئه رسانه های غربی که با کمک استعمار نو و رژیم های هوادار صهیونیسم به مخدوش کردن چهره اسلام سرگرم هستند تبادل نظر کنند. تشکیل اتحادیه مطبوعات جهان اسلام از سوی همه شرکت کنندگان در نخستین نشست مجمع عمومی این ‌اتحادیه نخستین گام مهم در جهت مقابله با جنگ نرم جهانی علیه اسلام توصیف شد. به هرحال، برای کامیابی سازمان نوپائی چون اتحادیه مطبوعات جهان اسلام باید بی درنگ سازوکارهای مهمی اتخاذ شوند.
برای اینکه این سازمان نیز به سازمانی که موجودیت آن صرفا بر روی کاغذ شکل گرفته است تبدیل نشود، دبیر خانه دانمی این اتحادیه و اعضای آن باید آنرا به جرگه ای فراگیر تبدیل کنند. این اتحادیه نباید به سازمانی دیوانسالار و بوروکراتیک تبدیل شود بلکه باید به نهادی متعلق به همه روزنامه نگاران مسلمان تبدیل و توسط خود ‌آنها نیز اداره شود.
این گفته به این معنی نیست که دولت های مسلمان نباید هیچ نقشی در این نهاد تازه تاسیس بر عهده داشته باشند اما نقش آنها باید محدود باشد چون اگر این اتحادیه در دام ساختارهای دولتی گرفتار شود کارائی و گستره جهانی آن محدود خواهد شد و به ناگزیر در ساختاری که دولت های استعماری به عنوان کشور- ملت مدرن ایجاد کرده اند گرفتار خواهد شد.
اتحادیه مطبوعات جهان اسلام به جای اینکه به نهادی گرفتار در چنبره دیوانسالاری دولت ها تبدیل شود باید به یک نهاد بین المللی اسلامی به معنی واقعی کلمه تبدیل شود و مرزهای جغرافیائی تحمیل شده از سوی استعمار را درهم نوردد. دنیای امروزی با همه پیشرفت های فناوری و فرایند جهانی شدن فرصت مناسبی در اختیار روزنامه نگاران مسلمان قرار داده است تا این نهاد نوپا را به اتحادیه واقعی در سطح امت اسلامی تبدیل کنند. روش عملی برای تحقق این هدف این است که در چارچوب اساسنامه مصوب این اتحادیه، در سراسر جهان دفاتر نمایندگی این اتحادیه تاسیس شود.
برای دستیابی به راهبردی مشترک در مقابله با تبلیغات منفی رسانه های وابسته به شرکت های بزرگ چند ملیتی علیه اسلام، اتحادیه مطبوعات جهان اسلام باید امکانات لازم را برای کارآموزی و آموزش روزنامه نگاران در عرصه های مربوطه فراهم آورد. کلاس ها و دوره های آموزشی در عین حال باید از انعطاف لازم برخوردار باشند چون ژورنالیست ها در محیط های جغرافیائی و اجتماعی- سیاسی متفاوت زندگی و فعالیت می کنند. افزون براین، محتوای کلاس ها و دوره های آموزشی باید با مشورت و همکاری اعضای اتحادیه تدوین و مشخص شوند و از استاندارهای لازم برخوردار بوده و در راستای اهداف و برنامه های اتحادیه قرار داشته باشند. برنامه های آموزشی اتحادیه باید موضوعات متفاوت در زمینه ابزارهای ارتباطی، راهبردهای مفهومی و کلامی و شیوه های نگارش و مسائلی از این قبیل را در بر بگیرند.
از لحاظ اداری، این اتحادیه باید به سازمانی فعال و پویا تبدیل شود و فعالیت های آن صرفا به برپائی نشست های سالانه محدود نشود که در وقت آن به جای کار عملی فقط به حرف و گفتگو صرف می شود. دبیرخانه اتحادیه باید با اعضای اتحادیه ارتباط دائم برقرار و آنها را در جریان فعالیت های خود قرار دهد و در عین حال نتیجه کار آنها را در صحنه بین المللی بازتاب دهد.
اتحادیه مطبوعات جهان اسلام باید به نهادی برای روزنامه نگاران مسلمان جهت انتشار اطلاعات برای مخاطبان بین المللی و درخواست برای دریافت کمک های مالی در قالب جوایز سالانه، کمک هزینه و بورس های تحصیلی تبدیل شود. این اتحادیه باید سازوکارهای اداری و اجرائی ساده و شفاف اختیار کند تا اعضا به راحتی بتوانند از امکانات و تسهیلات آن استفاده کنند.
یکی دیگر از عرصه ها و زمینه هائی که باید به دقت مورد توجه قرار گیرد دفاع از حقوق روزنامه نگاران مسلمان است. در مواقعی که ژورنالیست های سکولار از سوی رژیم های خودکامه سرکوب می شوند نهادهای غربی مرتبط با پاسداری از آزادی بیان بی درنگ وارد عمل می شوند. همین سازمان ها و نهاد در مواقعی که حقوق ژورنالیست های مسلمان نقض می شود و زندگی آنها به خطر می افتاد توجه چندانی به سرنوشت آنها نشان نمی دهند. تازه ترین نمونه در این زمینه سرنوشت رامین بایرامف سردبیر نشریه اینترنتی  www.islamazeri.az  است که به تازگی به بهانه اتهامات واهی و ساختگی دستگیر شده است. اتحادیه مطبوعات جهان اسلام باید پرجمدار و پیشقراول جنبش دفاع از حقوق روزنامه نگارانی تبدیل شود که رویکرد اسلامی را در باره رویدادها و مسائل جهان معاصر بازتاب می دهند.
اتحادیه مطبوعات جهان اسلام باید به سکوئی برای کمک به روزنامه نگاران مسلمان برای بالابردن توان و مهارت های حرفه ای خود تبدیل شود و این امکان را برای آنها فراهم آورد تا به گونه ای موثر مخاطبان جهانی را از راه حل هائی که اسلام برای حل مسائل و مشکلات ارائه می دهد آگاه کنند. اعضای این اتحادیه باید با تنوع بخشیدن به مخاطبان خود، نفود و اعتیار این اتحادیه را تقویت کنند و یکی از موثرترین شیوه های دستیابی به این هدف انتقاد و نقادی معقول و منطقی از عملکرد خود است. آقای محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران در دیداری که اعضای اتحادیه با ایشان داشتند با صراحت گفتند" اعضای اتحادیه مطبوعات جهان اسلام باید فعالیت خود را بر صداقت و عدالت استوار کنند و حق ندارند اطلاعات و تفسیرهای نادرست حتی در باره دشمنان ما منتشر کنند".
روزنامه نگاران مسلمان همواره نیاز به تشکیل سازمانی تحت عنوان اتحادیه مطبوعات جهان اسلام را احساس می کردند. شکست و نا‌کامی این اتحادیه ضربه روانی سنگین تری در مقایسه با نبود این اتحادیه به روزنامه نگاران مسلمان وارد خواهد آورد. دبیرخانه اتحادیه مطبوعات جهان اسلام و اعضای این اتحادیه نباید اجازه دهند که این سازمان نیز سرنوشتی همانند سازمان کنفرانس اسلامی پیدا کند. مهمترین خطری که این اتحادیه با ‌آن روبروست خطری خارجی نبوده بلکه از داخل خود اتحادیه سرچشمه می گیرد و آن هم ناکارآمدی اجرائی و نداشتن ابتکار عمل و برگزیدن اهدف و برنامه های جاه طلبانه ای است که امکان تحقق آنها وجود ندارد. اتحادیه مطبوعات جهان اسلام باید همواره ارتباط خود را با اعضا برقرار و دبیر خانه دائمی این اتحادیه را فعال و پویا نگه دارد. اتحادیه برای دستیابی به این هدف باید فعالیت های خود را به گونه ای حرفه ای، شفاف و سازمان یافته پیگیری کند.
   
نورای مرت ملیت ترکیه
 خانم نورای مرت روزنامه نگار و ستون نویس روزنامه پر تیراژ ملیت طی مقاله ای با عنوان «مبارزه ایران با ترور» می نویسد: «هفته گذشته برای شرکت در کنفرانس مطبوعات جهان اسلام به تهران رفتم. در حقیقت این دعوت فرصتی بود تا درباره آخرین وضعیت ایران اطلاعاتی کسب کنم.» وی با اشاره به دعوت از همه ی کشورهای مسلمان و یا کشورهایی که دارای اقلیت مسلمان هستند، می نویسد: «در بخش نمایشگاهی از ارمنستان نیز شرکت کننده وجود داشت. اما در کنفرانس اتحادیه مطبوعات فقط کشورهای مسلمان حضور داشتند.»
وی هدف از برگزاری کنفرانس را «برقراری ارتباط نیرومند و ایجاد هماهنگی بین مطبوعات و رسانه های کشورهای مسلمان در برابر هژمونی رسانه های غربی» عنوان کرده است.
بخشهایی از سخنان خانم نورای مرت در زیر نقل می شود:
قبل از سفر فکر می کردم بیشتر دعوت شدگان از کشورهای عراق، لبنان و سوریه می باشد،  اما این گونه نبود. از کشورهای غنا، اوگاندا، کشورهایی مانند نیجریه از افریقا، از شرق دور مثل اندونزی، مالزی، سریلانکا و همچنین نمایندگان کشورهای آسیای مرکزی و کشورهای عربی حضور داشتند.
محور اصلی کنفرانس بیش از آنکه درباره ایران باشد، به هژمونی جهان سرمایه داری و استعمار نو پرداخته بود. به گونه ای که اگر گریزهای پراکنده به بحث همبستگی دنیای اسلام و گاهی صهیونیسم نبود، گمان    می کردی که در کنفرانس ضدسرمایه داری شرکت کرده ای.
طبیعی است که ایرانی ها این موضوع را با حساسیت دنبال می کنند و همواره بر این امر تإکید دارند که منظور از همبستگی، همبستگی علیه مسیحیت و یا هر دین دیگری نیست بلکه همبستگی همه ی ملتهای تحت ظلم علیه ظالمان است.یکی دیگر از موضوعات مورد بحث "مبارزه با ترور" بود. اما تهدید زندگی انسان از سوی دنیای سرمایه داری و انحصارطلبی رسانه ای، مشکلات زیست محیطی و بحران اقتصادی نیز تحت عنوان ترور ارزیابی می شود.
 یک ویدئوی معنی دار
به نوشته خانم نورای مرت، در ابتدای کنفرانس فیلم کوتاهی از حرکتهای مردمی در کشورهای عربی (بهار عربی) نشان داده شد که در آن به روابط نزدیک سران سرنگون شده مصر و لیبی با غرب اشاره شده بود. خانم مرت همچنین به سخنرانی آقای احمدی نژاد در مورد بهار عربی اشاره دارد. به نوشته خانم مرت، مهمترین بخش سخنان آقای احمدی نژاد هشدار ایشان درباره پیشروی ناتو به سوی جهان شرق یعنی ایران، سوریه و عراق بود. نورای مرت می نویسد: وی (آقای احمدی نژاد) ضمن یادآوری تجزیه عثمانی و تسلط بر ایران در جنگ جهانی اول، توسط قدرتهای غربی، تأکید کرد که قصد مداخله در امور داخلی هیچ کشوری را ندارد. با برخی از روزنامه نگارهای عرب در مورد مسائل منطقه صحبت می کردیم اما آنها در ارتباط با سوریه و ترکیه حرف زیادی نمی زدند و البته بعضی از آنها هم سیاستهای اخیر ترکیه را مورد انتقاد قرار می دادند....
 
 علی عیوض – ینی آکیت - ترکیه
 یکی دیگر از رسانه های ترک دعوت شده به جشنواره «مطبوعات و آژانس های خبری جهان اسلام» روزنامه ینی آکیت بود. آقای علی عیوض به نمایندگی از سوی این روزنامه و همچنین آژانس خبری  واکتیم، درگزارش ارسالی خود از این جشنواره با اشاره به حضور گسترده آزانس های خبری کشورهای اسلامی و استقبال فراوان تهرانی ها از آن به رغم بارندگی های مستمر در این شهر، روزنامه ینی آکیت و آژانس خبر واکتیم را نامی آشنا برای ایرانی ها دانسته است . وی با اشاره به فیلترینگ مؤثر علیه سایتهای اینترنتی در ایران، پایگاه اینترنتی خبر واکتیم را به نقل از اقای «محمد زاده معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران» از این موضوع استثنا دانسته و گفته است: این سایت در ایران به راحتی قابل دسترسی است و ایرانی ها روزنامه ینی آکیت را نشریه ای می دانند که مشکلات مسلمانان را با جسارت و شجاعت بیان می کند.
در این گزارش به نقل از سخنان آقای محمد زاده در مصاحبه با نماینده روزنامه ینی آکیت آمده است: «ما به عنوان مطبوعات اسلامی باید در همه جای دنیا حضور داشته باشیم. به همین منظور باید بیش از پیش با هم دیدار و گفت و گو داشته باشیم. زیرا جهان ما به صلح و عدالت نیاز دارد. روزنامه نگاران و موسسات مطبوعاتی که حول محور اسلام فعالیت می کنند، به خوبی می دانند که این امر فقط در سایه  اسلام تحقق می یابد. لذا باید این واقعیت را به توده های وسیع تری ابلاغ کنیم.»
در بخش دیگر ی از این گزارش بر حضور پر تعداد مطبوعات و نمایندگان رسانه های خارجی در این جشنواره اشاره شده و حضور نمایندگان مطبوعات کشورهایی چون فیلیپین آذربایجان، ونزوئلا، کوبا، مصر، تونس، سودان، کویت، چین، آلبانی، ترکمنستان ، یونان، تاجیکستان، .... فرصتی برای همفکری مطبوعات جهان ارزیابی شده است.
در گزارش دیگری از نماینده ی روزنامه ی ینی اکیت بخشهایی از مصاحبه  وی با دکتر حسن عباسی استاد دانشگاه تهران منعکس شده است. در این گزارش با اشاره به موقعیت دکتر حسن عباسی به عنوان مشاور رئیس جمهوری ایران، به نقل از وی وجود اینترنت اسلامی برای مقابله با تروریسم رسانه ای و تهاجم فرهنگی کشورهای غربی علیه ارزشهای اسلامی را شرط دانسته است. به گفته وی کشورهای اسلامی باید شبکه اینترنتی مشترک، رسانه های مشترک و فناوریهای مشابه داشته باشند. در بخش دیگری از این گفت و گو به نقل از آقای عباسی آمده است: کمک گرفتن از غرب برای مبارزه با اسلام هراسی راه حل نیست. ما باید امکانات بومی را جهت مقابله با تروریسم اقتصادی، سیاسی و نظامی فراهم و ارتباطات متقابل را افزایش دهیم. ما امروز برای مبارزه با تروریسم ارتباطات و رسانه ای غرب، به فیلترینگ روی آورده ایم، اما راه حل اصلی این است که ما امکانات سایبری خود را توسعه دهیم و جایگزینی برای اینترنت امریکایی پیدا کنیم. آنها از اینترنت به عنوان سلاح علیه ارزشهای ما استفاده می کنند. با استفاده از آن حکومت ها را تغییر می دهند. در رسانه های اجتماعی روی واژه های ما زمینه های ترور را فراهم می کنند و از مجموع واژه های جستجو شده ارزشهای ما را هدف قرار می دهند. بنابر این جوامع ما باید برای مقابله با این توطئه ها آماده باشند. چین و روسیه در پی جایگزین هستند و ما نیز باید جایگزین پیدا کنیم.....
 
ارمنستان - ارمنی های ایرانی آزاد زندگی می کنند و از حقوق زیادی برخوردارند
 2 نوامبر 2011 
 محمد جواد آقاجری ، مدیرکل رسانه های خارجی معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به خبرنگار اخبار ارمنستان گفت «ارامنه در ایران آزاد هستند»
او عنوان کرد که ارامنه ایران بر طبق قانون اساسی دارای دو کرسی در مجلس هستند که (اثبات این مدعاست که) ارامنه در این کشور راحت هستند. (مشکلی ندارند). آقای آقاجری، یکی از برگزارکنندگان هیجدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات گفت: «آنها در کنار سایر نمایندگان زندگی می کنند اما هیچ مشکلی ندارند. همه ساکنین مردم ایران باید در کمال صلح زندگی کنند» آقای آقاجری در پاسخ به این پرسش که آیا برگزاری این قبیل رویدادها دربردارنده منافع اقتصادی برای ایران است گفت خبرنگاران می توانند موجب ترقیع روابط اقتصادی بین کشورهای جهان شوند.
اقای آقاجری گفت «وقتی شما به کشور خود باز می گردید از ایران خواهید نوشت و در نتیجه این کشور را به هموطنان خود نشان می دهید. فرهنگ یک مبنا است، همکاری گام به گام پدید می آید. به تجار و سایرین فرصت خواهد داد که با کارخانه ها و شرکت های ایرانی همکاری کنند. اگر شما ایران را به مردم ارمنستان معرفی کنید مطمئن هستم که می توانیم روابط اقتصادی را رونق ببخشیم.»
دو رسانه اخبار ارمنستان و خبرگزاری ها به نمایندگی از ارمنستان در این نمایشگاه شرکت کردند.
  
ارمنستان - انقلاب تونس به جهانگردی در این کشور رونق می بخشد
تهران – جلیله فرج، خبرنگار روزنامه تونسی الفجر به خبرنگار اخبار ارمنستان گفت انتخابات اخیر در تونس به جو ش و خروش در بین ساکنین محلی دامن زده است.
بنا به گفته او، مردم در حال حاضر دقیقا به همانی که می خواسته اند، رسیده اند. او گفت «تغییرات زیادی صورت گرفته است. برای مثال، من وقتی به دانشگاه می رفتم نمی توانستم روسری بپوشم. اما این حق من است و الان می توانم این کار را انجام دهم».
این خبرنگار تونسی تأکید کرد که اوضاع در کشورش آرام است و ساکنین محلی خود را برای فصل جهانگردی آماده می سازند.
او تأکید کرد که «حالا اوضاع حتی امن تر از سابق است. جهانگردی دوباره از نو آغاز می شود، چون تونس معروف شده که نخستین کشور عربی بود که بر دیکتاتوری غلبه کرد و به سایر کشورها نیز سیگنال داد.»
او در پاسخ به این پرسش که آیا احتمال دارد که مسئولان جدید هم مثل مسئولان قبلی نظام دیکتاتوری برقرار کنند، گفت «هر کس که به مسند قدرت برسد به بدی بن علی نخواهد بود».
   
ارمنستان - ایران از جنبش اسلامی خواهان صلح و عدالت حمایت می کند
29 اکتبر 2011 – 11 – 21
اقای محمد جعفر محمد زاده، معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خطاب به مشارکت کنندگان در هیجدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها در تهران گفت «من به همه مللی که بر دیکتاتوری ها فاتح شده اند تبریک می گویم و از همه آنهایی که در این راه تلاش می کنند نیز استقبال    می کنم.»
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با توضیح درباره وضعیت در سوریه گفت هیچ کس، به جز مردم سوریه نباید درباره (آینده این کشور) تصمیم بگیرند. او افزود که این مردم سوریه هستند که باید تصمیم بگیرند که چه کسی کشورشان را اداره کند.
محمدزاده با ذکر این نکته که ایران در امور سایر کشورها مداخله نمی کند، افزود که «شعله های ناآرامی به اروپا کشیده می شود».
او جمع بندی کرد که «جمهوری اسلامی از عقاید مردم حمایت می کند. ایران از خواسته های مردم هر کشور، هر چه که باشد، حمایت می کند.»
 
ارمنستان - کشورهای جهان باید به حقوق اقلیت های مذهبی و قومی احترام بگذارند
20 اکتبر 2011 – 11 – 21
تهران – محمد جعفر محمد زاده، معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت«کشورهای جهان باید به حقوق اقلیت های مذهبی و قومی احترام بگذارند».
او در کنفرانس مطبوعاتی که در چهارچوب هجدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها برگزار شد، گفت ایران می تواند مثالی برای سایر کشورها باشد، (چون) حقوق و آزادی های اقلیت های قومی و مذهبی در جمهوری اسلامی بر اساس قانون اسلامی استوار است.
او با ذکر این نکته که مذاهب جهان شیفته عدالت هستند، گفت «در ایران ارامنه جامعه بزرگی هستند که در مجلس دو نماینده دارند. این اجتماع دارای مدارس، کلیسا و مطبوعات خودش می باشد. روزنامه ارمنی زبان آلیک نیز در ایران منتشر می شود. جمهوری اسلامی ایران با هر گونه بی عدالتی و تبعیض مخالف است.
این پاسخ معاون وزیر در واکنش به گفته نماینده غنا مطرح شد که عنوان کرد حقوق مسلمانان در کشورش سرکوب می شود و از ایران درخواست کمک کرد.
 
 ارمنستان - نشست اعضای اتحادیه مطبوعات جهان اسلام در ایران برگزار شد
تهران: نشست اعضای اتحادیه مطبوعات جهان اسلام در تاریخ 29 اکتبر در شهر تهران برگزار شد. 143 نماینده از 46 کشور، منجمله روسیه و کانادا شرکت کردند.
اقای محمود احمدی نژاد؛ رئیس جمهور ایران، خالق این اتحادیه در سخنرانی افتتاحیه برای شرکت کنندگان صحبت کرد. بنا به ادعای سرگئی مارکوس، کارشناس در زمینه مطالعات فرهنگی و نماینده روسیه، آقای احمدی نژاد در سخنرانی خود گفت که این سازمان فقط بوجود نیامده که از حقوق مسلمین دفاع کند و اسلام را تبلیغ کند، بلکه وظیفه دارد که به عدالت اجتماعی در جهان منجمله در اروپا و امریکا توجه کند.
مارکوس به نقل از اقای احمدی نژاد گفت که «جنبش وال استریت و اعتصابات مداوم در اروپا نشان داده اند که اکثر شهروندان کشورهای غربی نیز، مانند مردم کشورهای شرق، از نبود عدالت اجتماعی رنج می برند.»
بنا به گفته او وجود یک چنین سازمانی برای ایجاد کثرت گرایی و دمکراسی واقعی در جهان بسیار اهمیت دارد. او تأکید کرد که باید برای خوانندگان چنان امکانی پدید آورد که منابع اطلاعاتی خود را تنها از بین رسانه های غربی انتخاب نکنند و بتواند از منابع بدیل نیز استفاده کنند تا بدین ترتیب نشان داده شود که روزنامه نگاران بر اساس اصول اسلامی به رویدادها توجه دارند.
مارکوس گفت «متاسفانه اکثر رسانه های جهان اسلام قبلا به مخاطبین داخلی توجه داشتند. البته، در سالهای اخیر در ایران منابعی مانند تلویزیون العالم (عربی) و پرس تی وی (انگلیسی) وجود دارند. مارکوس گفت بنا به ادعای همکاران بزودی کانال های اسپانیایی، چینی و روسی زبان راه اندازی خواهد شد.
نشست اتحادیه مطبوعات جهان اسلام قطعنامه ای تصویب کرد که در آن عنوان شد به یک اتحادیه      رسانه های بین المللی نیاز است که در برابر منابع اطلاعاتی غربی، امپریالیستی و صهیونیستی برجسته باشد.
منبع: اخبار ارمنستان News From Armenia – News.am
  
ارمنستان - اخبار ارمنستان (Armenian News ) در نمایشگاه مطبوعات در ایران شرکت می کند
25 اکتبر 20211
تهران – هجدهمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها روز سه شنبه در تهران آغاز به کار کرد. در این رویداد مطبوعاتی بیش از 100 نماینده مطبوعاتی بین المللی از بیش از 50 کشور شرکت کرده اند.
سید محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از میهمانان استقبال کرد و متذکر شد که برگزارکنندگان این نمایشگاه به دنبال اهداف سیاسی نیستند اما متوقع هستند که مطبوعات، بویژه مطبوعات کشورهای خارجی، رویدادهای مربوط به ایران را با دقت بیشتری پوشش دهند.
نمایندگان رسانه های کشورهای مسلمان و غیر مسلمان و نمایندگان اخبار ارمنستان و خبرگزاری های ارمنی در این نمایشگاه شرکت دارند.
تقریبا 600 غرفه در کل در این نمایشگاه فعال شده اند.
 
 هجدهمین نمایشگاه مطبوعات در تهران پایان می یابد
2 نوامبر 2011
تهران – هجدهمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها در تهران به پایان راه می رسد.
در این رویداد مطبوعاتی بیش از 100 نماینده رسانه های بین المللی از 50 کشور جهان شرکت کردند. بعضی از شرکت کنندگان در این رویداد با خبرنگاران رسانه «اخبار ارمنستان» صحبت کردند و عقاید و نظرات خود را با آنها در میان گذاشتند.
سیدی ابوباکاری یوسف گلومیا ، نماینده روزنامه تانزانیایی افریکن (The African) تأکید کرد که این رویداد فرصتی را به دست می دهد تا درباره آثار همکاران خارجی نکات فراوانی آموخت.
نماینده لهستان، سیلوستر شافرز، گفت که خلق اتحادیه مطبوعات جهان اسلام چشم اندازهای تازه ای      می گشاید و احتمالاً لازمه های ایجاد سازمان روزنامه نگاران جهانی را فراهم می آورد.
او گفت «رسالت اصلی روزنامه نگار این است که مردم جامعه را آگاه سازد و ما با کمک رسانه ها شکاف اطلاعاتی موجود را برطرف خواهیم ساخت و قادر خواهیم شد که از برخورد تمدن ها اجتناب کنیم.»
تاج بای اکرموف، روزنامه نگار ازبکستانی، گفت که نمایشگاه او را تحت تأثیر قرار داده است. او تأکید کرد:  "من نمی توانستم تصور کنم که بتوان این تعداد روزنامه نگار را زیر یک سقف جمع کرد." از آقای محمد جواد آقاجری، مدیر کل مطبوعات خارجی و برگزار کننده این رویداد خواستیم که درباره پیامدهای این نمایشگاه مطبوعاتی نظر بدهد و او گفت «خود خبرنگاران باید درباره پیامدهای این نمایشگاه صحبت کنند.» او گفت: "ما تنها پس از اینکه روزنامه نگاران به کشورهای خودشان بازگشتند و درباره سفرشان به جمهوری اسلامی مقاله نوشتند، می توانیم درباره پیامدهای این نمایشگاه صحبت کنیم. من معتقدم که ما سال گذشته به موفقیت دست یافتیم ."
 
 استقبال گسترده از غرفه سوریه در نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها
 صبح روز گذشته در تهران هجدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها با مشارکت شمار زیادی از موسسات رسانه ای بیش از شصت کشور از جمله سوریه گشایش یافت . در غرفه سوریه که با استقبال گسترده بازدیدکنندگان قرار گرفت خبرگزاری عربی سوری سانا و مؤسسات چاپ و نشر تشرین و الثوره و نشریات استان ها و مرکز انتشارات روزنامه البعث شرکت کردند .
گفتنی است که مؤسسات وزارت اطلاع رسانی سوریه مقام نخست را در نمایشگاه رسانه های سال گذشته احراز کرده بودند .
 
غرفه سوریه جایزه بهترین غرفه شرکت کننده در هجدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها را دریافت نمود
غرفه سوری در هجدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها روز گذشته جایزه فعال ترین و شاخص ترین غرفه را در بین خبرگزاری ها و غرفه های خارجی و نشریات شرکت کننده دریافت نمود . در این نمایشگاه حدود 600 نشریه و خبرگزاری افزون بر 80 سایت اینترنتی از 50 کشور شرکت کرده اند .
غرفه سوریه این جایزه را در نتیجه ارزیابی مثبت کمیته های داوران ناظر بر نمایشگاه به خاطر فعالیت هایش طی پنج روز فعالیت نمایشگاه دریافت نمود . شایان ذکراست که مشارکت غرفه سوری گسترده و منحصر به فرد توصیف شد .
در این غرفه خبرگزاری عربی سوریه « سانا » و موسسه انتشاراتی تشرین و الثوره « الوحده » و روزنامه البعث و مجلات صدی الاسواق و الفرصه و ضفاف شرکت کرده اند .
لطف الله فروزنده معاون رئیس جمهور ایران در امور توسعه انسانی که جایزه را به خبرنگار خبرگزاری سانا در تهران اهداء نمود فعالیت های نمایشگاه سال جاری را بسیار مطلوب از نظر کمی و کیفی و گستردگی شرکت کنندگان توصیف نمود و با اعلام این که بیش از یک ملیون نفر از نمایشگاه بازدید کردند به اهمیت امضای منشور مطبوعاتی نمایشگاه اشاره کرد زیرا منشور بر بعد اخلاقی و صنفی تأکید می ورزد .
وی تأکید کرد که اطلاع رسانی و رسانه ها باید نقشی در انتقاد ذاتی داشته باشند و رسانه ها می باید با ارتقاء سطح مهارت ها و آموزش کادرهای متخصص برای ایفای نقش رسانه ای پیشگام در مقابله با حملات تبلیغاتی که هویت و فرهنگ منطقه را هدف گرفته اند خودشان را از نظر کمی و کیفی متحول سازند .
از سوی دیگر محمد زاده معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ردر سخنرانی پایانی ضرورت ارتقاء سطح عملکرد مطبوعاتی را برای همگامی با چالش های منطقه در پرتو حملات تبلیغاتی رسانه ها قدرت های سلطه گر مورد تأکید قرار داد و بر اهمیت نقش رسانه ها در انتقال شفاف حقایق برای افکار عمومی تأکیذ ورزید و گفت که این نمایشگاه یک پدیده فرهنگی اجتماعی صنفی است که پیوندهای محبت میان ملت ها را استحکام می بخشد .
او گفت که پیام نمایشگاه سال جاری توسعه اقتصادی و تحول کمی و کیفی و بهینه سازی مرغوبیت رسانه ای است و اضافه کرد که رسانه ها باید مروج صلح و عدالت و آزادی جوامع بشری باشند .