مشاهدات خبرنگار کره جنوبی طی اقامت خود در ایران
کیم یانگ هی خبرنگار روزنامه هانکیوره ، روزنامه مستقل کره جنوبی ، یکی از شرکت کنندگان هفدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها ، در اقامت کوتاه مدت خود در ایران مشاهدات و تجربیات خود را به نگارش در آورده است .
خبرنگار کره جنوبی در یکی از مقالات خود در باره مشاهداتش از نمایشگاه ، در باره ابراز احساسات مردم ایران در بازدید از غرفه روزنامه و علاقه مردم برای صحبت کردن با وی چنین می گوید :
اقشار مختلف مردم از غرفه ها دیدن کردندوبه دلیل اینکه اهل کره جنوبی ، سرزمین اسطوره های سینمایی نظیر جومونگ ، سوسانو و یانگوم ،  بودم تمایل داشتند که با من عکس بگیرند .
سریال های خانوادگی تلویزیون کره جنوبی بین مردم ایران محبوبیت بسیار دارد.
بعضی از بازدیدکنندگان نظر مرا در باره روابط میان دو کره پرسیدند و به رغم پیوستن کره به امریکا که منجر به اعمال تحریم هایی علیه کشورشان شد ، نظر مردم ایران نسبت به کره جنوبی مثبت بود.
مقامات و مردم ایران عقیده دارند که تحریم های اعمال شده علیه کشورشان غیر قانونی و ناعادلانه می باشد . کره جنوبی نباید به امریکا و دیگر کشورهای غربی می پیوست زیرا در نهایت این مردم کره هستند که در این رابطه حامی خودرا از دست می دهند نه جمهوری اسلامی ایران .
در حال حاضر کره جنوبی شریک شماره چهارایران و یکی از واردکنندگان نفت خام ایران می باشد.
مدیر یک شرکت مهم کره جنوبی در تهران می گوید که پیوستن سئول به واشنگتن در تحریم های اعمال شده علیه ایران ، تاثیری در در تجارت ایران با کره جنوبی نداشته است.
کیم یانگ هی دردیگر مقاله منتشره خود در روزنامه هانکیوره تجربیات خودرا در بازدید از شهر قم توضیح داده است .
با توجه به ویژگیهای خاص جامعه ایرانی ، روزنامه نگار کره جنوبی ازجداسازی زن و مرد در اتوبوس ها ی عمومی تهران و دیگر شهرها می نویسد.
در مراسم هفتگی نماز جمعه نیز زنان نمازگزار از مردان جدا می باشند.
کیم یانگ هی در باره حجاب اسلامی می گوید که از چشم انداز افراد خارجی سرتاپای زنان با پوششی به نام چادر که به نظر ناجور و گیج کننده می آید ، پوشیده شده است . اما من بسیاری از خبرنگاران و روزنامه نگاران چادری را دیدم که فعالانه در نمایشگاه مطبوعات کار می کردند.
 اخیرا سرویس تاکسیرانی بانوان برای استفاده زنان راه اندازی شده است که علاوه بر ایجاد امنیت بیشتر برای آنان ، برای تعداد قابل توجهی از زنان جویای کار نیز فرصت های شغلی فراهم نموده است.
ویژگی دیگر جامعه ایرانی تعداد دانشجویان زن در موسسات آموزش عالی است و طبق شاخص های رسمی 65 درصد دانشجویان دانشگاهها را زنان تشکیل می دهند.
طی مقاله جداگانه ای  به نقل از مدیر  مرکز تجاری کره جنوبی در تهران می نویسد که مدیر از توسعه روابط تجاری ایران و کره بویژه در یک دوره سخت فعالیت های تجاری  اظهار رضایت می نماید و معتقد است که باوجود تحریم ها روابط تجاری دو کشور  به ثبات واقعی رسیده است .
ایل این تگ تاکیدکرده است که از سرگیری  L/C برای تجارت با ایران منجر به توسعه روابط تجاری می گردد. او همچنین نگرانی خود را در باره مدیریت چین برای پر کردن فاصله ایجاد شده به خاطر مشکلات شرکت های کره جنوبی در تجارت با ایران ابراز می کند.
یکی از مدیران شرکت های کره جنوبی در ایران معتقد است که ایران متفاوت از کشورهای دیگر خاورمیانه است . ایران یک کشور دموکراتیک با دولت منتخب می باشد .
کیم یانگ هی ، خبرنگار روزنامه هانکیوره کره جنوبی که در هفدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاریهای تهران شرکت کرده بود، در چهارمین مقاله خود درباره ایران ، به جنگ تحمیلی هشت ساله ایران و عراق و تحریم های اعمال شده توسط کشورهای غربی بر ایران اشاره می کند . سپس نتیجه می گیرد که به رغم همه محدودیت ها و فشارهای تحمیلی برکشور ، شهر تهران بسیار مدرن به نظر می آید و یکی از پایتخت های در سطح جهان است که به لحاظ رخدادهای بین المللی و میزبانی رهبران جهان حائز اهمیت می باشد .
بنا به گفته مقامات عالیرتبه ایران، تحریم های تجاری تاثیری بر اقتصاد و رفاه مردم نداشته است و ایران کمک های قابل توجهی به مردم نیازمند کشورهای افریقایی ، عراق و لبنان کرده است .
  

 ایران... تلاش برای نمایان‌سازی! (اردن الدستور حسین الرواشده)

روزنامه الدستور اردن در شماره اول نوامبر 2011 خود در مطلبی با عنوان: ایران... محاوله للاکتشاف! [ایران ... تلاش برای نمایان سازی] به قلم حسین الرواشده که در هفدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات در آبان ماه سال 88 به ایران سفر کرده بود به بررسی اوضاع جاری ایران پرداخته است. نویسنده در گزارش خود در پاسخ به این پرسش که: ایران به کدام سو می‌رود؟ می نویسد: "هنگام حضور در تهران برای شرکت در نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی و خارجی که با مشارکت 50 کشور نماینده و 75 نهاد رسانه‌ای برگزار شده بود، توانستم با جمعی از ایرانی‌ها و یا حتی نمایندگان و مسئولان برخی رسانه‌ها ملاقات و گفت‌وگو نمایم. در این مدت، پرسش یاد شده ذهنم را عمیقاً به خود مشغول داشت. در طی «11» روز حضورم، برداشت‌هایم را ثبت می‌کردم، و با دقت تمام حرکت مردم و اتومبیل‌ها را در خیابان‌ها زیر نظر داشتم، و در مورد چهره‌هایی که می‌دیدم، غور و تفحص می‌کردم." الرواشده در بیان ویژگی ها و وضعیت شهر تهران می نویسد: "مردم تهران صبح زود از خواب برمی‌خیزند، جوانان دختر و پسر پس از دمیدن صبح به ورزش صبحگاهی می‌پردازند، حرکت فعالی در بازار جریان دارد، حدود «4 میلیون خودرو» در خیابان‌های شهری با «14 میلیون جمعیت» مرتب در آمد و شد هستند و ترافیک سنگینی را ایجاد کرده‌اند، و رفتگرها کارشان را از ساعت 5 بامداد آغاز می‌کنند، با وجود ترافیک کمتر حادثه‌ای اتفاق می‌افتد، و برخلاف تصورم هیچ‌گونه پدیده امنیتی به چشم نمی‌خورد، و فقط نیروهای انتظامی به وظایف خودشان در نظم بخشیدن به حرکت خودروها عمل می‌کنند." الرواشده در مقایسه وضعیت شهروندان تهرانی با شهروندان کشورهای عربی می نویسد: در این شهر، نمایشگاه‌های اتومبیلی وجود دارد که در آن‌ها جدیدترین مدل‌ها عرضه می‌شود، به ویژه آن‌که خود ایران نیز اتومبیل‌ تولید می‌کند، بسیاری از جوانان دختر و پسر در کنار هم در جلساتی حضور می‌یابند که با آنچه در خیابان‌های کشورهای عربی می‌بینیم، چندان تفاوتی ندارد. جوانان پسر نیز غالباً بدون ریش هستند، و از مدل‌های غربی تقلید می‌کنند." وی با بیان این که تحریم ها هیچ گونه تأثیری بر زندگی مردم نداشته می افزاید:" شما وقتی می‌خواهید پولی را از بانک‌ها حواله کنید نیاز به مقدمات و تشریفات زیاد دارید، ولی جالب این‌جاست که تحریم‌ها هیچ‌گونه تأثیری در زندگی مردم نداشته است، اکثر کالاهایی که در قفسه‌های فروشگاه‌ها دیده می‌شوند وارداتی هستند، حضور چین در بازارها قوی‌تر از حضور خود ایران است، قیمت‌ها طبیعتاً بالاست و میانگین درآمد شهروندان در ماه حدود 500 «دلار» یعنی معادل «5 میلیون ریال ایرانی» است، در حالی که اجاره یک آپارتمان کوچک در تهران بیش از «250» دلار در ماه است، و بهای یک وعده غذای معمولی در رستوران‌ها نیز حدود 5 دلار می‌باشد. گزارش الرواشده در پاسخ به پرسش اولیه به پایان می رسد که:" هیچ‌گونه صحبتی در مورد جنگ به میان نمی‌آید، و نگرانی‌هایی نیز از ناحیه آن وجود ندارد، اما مهم‌تر از آن صحبت در مورد انقلاب و دولت، و پایان درگیری بین دو جناح اصلاح‌طلب و محافظه‌کار است که، پیامدهای آن هنوز برطرف نشده است."
  
قم: تحولاتی در صحنه (اردن الدستور الرواشده)
حسین الرواشده خبرنگار اردنی که در خلال حضور در هفدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات سفری به شهر قم داشته است گزارش:" (قم): تحولاتی در صحنه" را به طور کامل اختصاص داده است به مشاهدات خود از این شهر و وضعیت سیاسی - اجتماعی این شهر مذهبی. این گزارش که در شماره 4 نوامبر روزنامه الدستور اردن به چاپ رسیده است؛ در بیان اهمیت و قداست زیارت مرقد حضرت فاطمه معصومه نزد شیعیان می نویسد:" در شهر قم، مرقد حضرت معصومه [ص] خواهر امام رضا [ع] هشتمین امام شیعیان قرار دارد و به صورت زیارتگاهی برای هزاران زن و مرد و کودک درآمده است، آن‌ها به عنوان تبرک، دست روی درهای حرم می‌کشند، و نذوراتی را به داخل ضریح می‌اندازند. در قم هم‌چنین چندین حوزه وجود دارد که معتبرترین آن‌ها چهار حوزه است و از همین حوزه‌ها بود که انقلاب به راه افتاد."
   خبرنگار روزنامه الدستور در بخشی از گزارش خود به تعداد بالای طلاب مشغول به تحصیل در حوزه علمیه و استقلال آن اشاره کرده و می نویسد:" در ورودی شهر یک مجسمه مسی ـ که به تصورم متعلق به یک روحانی است ـ نصب شده است، و در فاصله چند متری آن نیز ساختمان جدید (حوزه) علمیه واقع شده است. این حوزه به گفته رئیس‌ مرکز اسلامی حوزه، حدود 60 سال قبل تأسیس شده، و در آن، هزاران طلبه و مدرّس تحصیل و تدریس می‌کنند و شماری از آنان به درجه مرجعیت نایل شده‌اند، این حوزه کاملاً مستقل از دولت بوده، و تعداد مبلغین آن حدود 30 هزار نفر است که مأموریت ارشاد و هدایت مردم را در مناسبت‌های مختلف برعهده دارند.
الرواشده که در بخشی از مطلب خود به معرفی کتابخانه آیت ا... مرعشی پرداخته و از جایگاه آن به عنوان سومین کتابخانه جهان اسلام یاد کرده و آورده است: در نزدیکی حوزه، کتابخانه‌ای قرار دارد که آن را «آیت‌الله العظمی مرعشی» یکی از مراجع قم در 90 سال قبل تأسیس نموده است، و این سومین کتابخانه در جهان اسلام پس از استانبول و قاهره است و ارزش علمی آن در نسخ خطی و کتب کمیاب، و از جمله نسخه خطی قرآن کریم که بر روی پوست بز نگاشته شده و قدمتی هزار ساله دارد، نسخه‌ای از قرآن که به زبان چینی نوشته شده و قدمتی 600 ساله دارد، قرآن دیگری به طول 2 متر و قرآنی مکتوب با موی اسب، و نیز نسخه‌ای از کتاب زبور مکتوب به زبان لاتین در 800 سال قبل و دست نوشته کتاب زرتشت و کتاب‌های دیگری از این دست نهفته است. در ورودی کتابخانه، مقبره آیت‌الله مرعشی قرار دارد، زیرا ایشان وصیت کرده بود که قبرش زیر پای پژوهشگران و محققین واقع شود.
وی در ادامه یادآور می شود با وجودی که تحولات داخلی در ایران سریع بوده و شهر قم نیز از این تحولات تأثیر پذیرفته اما نقش مراجع در مقابله با حرکت های بر خلاف اسلام و اصول انقلاب، انکار ناپذیر است:" نمی‌دانم، ولی احساس کردم که تحولاتی در قم، این جامعه کوچک (که حدود نیم میلیون نفر جمعیت دارد)، رخ داده است، به‌طوری که این شهر دیگر شهر بسته‌ای نیست، حتی چادر مشکی نیز دستخوش تغییر شده است و حوزه‌ها نیز تغییر کرده‌اند، هرچند که هنوز هم استقلال خودشان را حفظ کرده‌اند.
شاید تمامی این‌ها صرفاً یک حس باشد، اما یکی از آن‌ها به من گفت که ایران در معرض تحولات داخلی قرار گرفته و طبیعتاً قم از این تحولات جان سالم به در نبرده است، با این همه هنوز هم سیطره مراجع به قوت خود باقی است، زیرا پول و نفوذ در اختیار آن‌هاست و آن‌ها حجت را تمام می‌کنند و می‌توانند برای مقابله با کسانی که به اصول انقلاب لطمه می‌زنند به حرکت درآیند، حتی اگر در درک این اصول با یکدیگر اختلاف داشته باشند.
 
ایران از برج میلاد سخن می گوید (اردن الدستور الرواشده)
حسین الرواشده خبرنگار روزنامه الدستور در مطلبی با عنوان:"ایران از برج میلاد سخن می گوید" با توصیف فضای خیابان ها و نامگذاری خیابان ها به نام شهدا و مسأله حجاب تلاش کرده فضای سیاسی - اجتماعی کشورمان را به گونه ای متفاوت از دیگر خبرنگاران حاضر در تهران ترسیم کند:" ایران بین دو دغدغه قرار گرفته است: دغدغه پاسداری از انقلاب و دغدغه بنای دولت. نشانه های انقلاب هنوز در خیابان به چشم می خورد: تصاویر دو رهبر[امام] «خمینی» [ره] و [آیت‌الله] «خامنه‌ای» در هر مکانی نصب شده است، بسیاری از خیابان‌ها به نام‌های شهدا  نام‌گذاری شده است.
وی که در هفدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات به عنوان یکی از خبرنگاران میهمان به کشورمان سفر کرده است در بخشی دیگری از گزارش خود بر خلاف دیگر خبرنگارانی که از فضای مدرن شهر تهران حیرت زده شده اند و از شور و نشاط اجتماعی حاکم بر زندگی شهری شهروندان تهرانی تعریف و تمجید کرده اند به رقابت گروهها در حوزه سیاسی و رقابت مخالفان با دولت توجه نشان داده  و می نویسد:" هرچند که دولت حضوری قدرتمند دارد، اما هنوز از رویکردهای انقلاب رها نشده است، مشکل اصلی دولت در مدیریت این است که هنوز نیروهایش تکمیل نشده است، و دومین مشکلش نیز درگیری بر سر اصول انقلاب است، زیرا محافظه‌کاران و اصلاح‌طلبان هر کدام به روش خاص خودشان این اصول را درک می‌کنند.
وی در بخشی از گزارش خود به موقعیت ممتاز ایران در منطقه و همکاری های سیاسی با همسایگان اشاره کرده و می نویسد: پرسش‌های انقلاب، و همین‌طور پرسش‌های دولت هنوز به قوت خود باقی هستند، ایران امروزه یک قدرت منطقه‌ای شده است و منطقه بر روی آن حساب می‌کند، هرچند هنوز هم در پی ایجاد موقعیتی برای خود در چندین نقطه از جهان است.
الرواشده با توجه به نکته مذکور به نقل از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور می شود که ایران تلاش دارد  با نقش فعال خود در عرصه فرهنگی ذهنیتی را که تلاش دارد تهران را شیطان جلوه دهد تغییر دهد:" وزیر فرهنگ و ارشاد این موضوع را کتمان نمی‌کند، و ضمناً به نقش پرتلاش ترکیه نیز اعتراف می‌کند، و در عین حال بر لزوم تغییر ذهنیتی که سعی می‌کند تهران را شیطان جلوه دهد تأکید می‌ورزد، و می‌گوید: ما صاحب رسانه‌هایی قدرتمند، سینما، و شیوه‌ای کاملاً انسانی در ارائه چهره و مواضع‌مان هستیم."
وی در ادامه با طرح این پرسش که آیا ایران واقعاً توانسته است چهره خود را به جهانیان بشناساند؟ به نقل از رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات در مقام پاسخ برآمده و می نویسد:" در این ارتباط مدیر سازمان فرهنگ و ارتباطات فقط می‌خواهد که جهان حرف‌های ایران را بشنود، و چهره‌ واقعی‌اش را ببیند... او می‌گوید: امیدوارم که جهان به ایران اجازه دهد حرف خود را بزند، اگر کلام مقبول واقع شد آن را بشنود در غیر این صورت می‌تواند آن را رد کند.
خبرنگار روزنامه الدستور در بخش دیگری از گزارش خود به نقل از منوچهر متکی [وزیر خارجه سابق ایران] که نظام جهانی قدیم به تدریج از هم می پاشد و جهان تازه ای در حال شکل گیری است؛ با طرح پرسش: به راستی ایران امروزه چگونه به نظر می رسد؟ پاسخ می دهد: به اعتقاد من از سکوتش خارج شده است. حرف‌های زیادی را که شنیده‌ایم بیشتر به (خالی کردن دق و دل) شباهت دارد و به نظر می‌رسد که در پس سکوت، مسائل دیگری نهفته است که ما از آن‌ها اطلاع نداریم، ایران در هر نقطه‌ای از جهان، اعم از افریقا و آسیا، اروپا و امریکای لاتین پیشرفت می‌کند، ایران امروز حرف می‌زند و عمل می‌کند، گاهی به نام انقلاب و اصول و ارزش‌های آن و احساسات را برمی‌انگیزد، و گاهی هم به نام دولت و «ماشین» سرمایه‌گذاری‌ها و نفوذ آن عظیم است.
این خبرنگار اردنی گزارش خود را به شکلی به پایان می برد که با پرسشی معماگونه مخاطب خود را برای یافتن پاسخ درست در حالتی از تعلیق نگاه می دارد: " آیا کافی است ایران را از فراز برج میلاد که تهران را کاملا هویدا می سازد ببینیم (برجی که 450 متر ارتفاع دارد و نماد شهر است و از ساختمان‌ها و پارک‌های وسیعی تشکیل یافته است) یا این‌که مکان دیگری وجود دارد که چهره واقعی ایران را هویدا می‌سازد؟
 
بحران برای ایران یک نعمت است (بنگلادش دیگانتا رشیدالاسلام)
مقالاتی که رشید الاسلام، خبرنگار بنگلادشی حاضر در هفدهمین جشنواره بین المللی مطبوعات، پس از بازگشت به کشورش در زمینه های وضعیت اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی کشورمان به رشته تحریر درآورده؛ نشان از آن دارد که او از فرصت به دست آمده در مدت حضور خود در تهران به بهترین وجهی استفاده کرده است تا مقالاتی وزین و قابل تأمل برای مخاطبان خود فراهم آورد. مطلب زیر خلاصه ای است از یکی از مقالات این خبرنگار که در سایت اینترنتی دیگانتا منتشر شده است. وی در مطلبی با عنوان " بحران برای ایران نعمت است " ابتدا به نقل از دکتر احمدی نژاد که گفته بود: "تحریم های مالی برای ایران یک نعمت است"، اشاره کرده و به تحریم ها و استفاده جوانان ایرانی از این فرصت و اختراعات و اکتشافات علمی آنها پرداخته که در سایه قدرت ایمان، دانش و پایداری آنان به دست آمده و  می افزاید: بیشتر ایرانیان با دیدگاه رئیس جمهور موافق هستند.
وی در همین راستا می نویسد:"مشاهده عزم ایرانیان حرفه ای که می خواهند در عرصه نوآوری در زمینه فن آوری خودکفا باشند، خیره کننده است. خبرنگار سایت دیگانتا سپس به اختراع هواپیمای بدون سرنشین توسط یک جوان ایرانی اشاره کرده و آورده است:" یک کارشناس ایرانی ، هواپیمایی بدون سرنشین اختراع کرده که برای پرواز به باند فرودگاه نیاز ندارد. مخترع این هواپیمای بدون سرنشین می گوید که همه قطعات این هواپیما را می توان از هم جدا کرد و داخل کیسه ای نگه داشت. او در صورت نیاز می تواند این قطعات را مونتاژ کند و همه این فرآیند بیش از دو دقیقه به طول نخواهد انجامید. رشید الاسلام سپس با تمجید از حرکت ایران در حوزه اقتصادی و دیپلماسی آن را فوق العاده و رو به موفقیت ارزیابی کرده و می افزاید: از آن جا که این کشور قابلیت فوق العاده ای در اتخاذ تصمیمات درست و سریع درباره مسائل گوناگون مرتبط با اقتصاد یا دیپلماسی زیرکانه دارد، به سوی موفقیت بهتری در حال حرکت است. در نتیجه اتومبیل سایپای ایرانی در حال جستجو برای بازارهای جدیدی در سودان ، سوریه، عراق، مصر ، الجزایر و سایر کشورهاست.
وی در بخشی دیگر از مقاله خود به رقابت سیاسی ایران و آمریکا و حجم صادرات ایران به این کشور و اروپا دراین میان اشاره کرده و می آورد: توجه به این نکته مهم است که گرچه رقابت شدیدی با آمریکا جریان دارد اما صادرات ایران به آمریکا به 77 میلیون دلار افزایش یافته است و ایران با ترکیه دروازه اروپا، قرارداد خواهرخواندگی شهری امضا کرده است که هدف از آن تقویت اقتصاد دو جانبه امنیت، برق و انرژی ، آموزش و روابط فرهنگی است.
 
رقابت بی امان برای دریچه های رو به افق جدید (بنگلادش دیگانتا رشیدالاسلام)
رشید الاسلام خبرنگار سایت اینترنتی دیگانتای بنگلادش در مطلبی به شکل اختصاصی به حوزه اقتصاد ایران پرداخته است . وی با طرح یک پرسش ذهنی که : ایران زیر فشار شدید تحریم های اقتصاد جهانی ، چگونه در حال خودکفا شدن به عنوان یک قدرت در حال ظهور است؟ به همفکری بیشتر ایرانیان با این گفته دکتر احمدی نژاد که تحریم های مالی را یک نعمت برای ایران دانسته بود اشاره کرده و می نویسد: ایران در حال حاضر به تنهایی روند توسعه را طی می کند و حتی نشانه هایی برای تبدیل شدن به یک رهبر جهانی از خود بروز می دهد. وی در ادامه مقاله خود این ایستادگی و مقاومت در برابر این تحریم ها را بر پایه قدرت ایمان و دانش ایرانیان دانسته و در تحلیل خود از برگزاری نمایشگاه بین المللی مطبوعات در ایران، می نویسد: آن ها برای فایق آمدن بر این چالش، در حال حاضر بر به کارگیری دانش و فن آوری اطلاع رسانی متمرکز شده اند. روزنامه نگاران شرکت کننده در این نمایشگاه رسانه ای در مباحث گردهمایی های گوناگون این نمایشگاه در مصلی سهیم شدند و به سهولت دیدگاه ایران را درک کردند." خبرنگار سایت دیگانتا در ادامه با اشاره به تلاش روزنامه نگاران ایرانی برای آموختن فن ها و فن آوری های رسانه های غربی همگام با اعتقادات دکتر احمدی نژاد برای غلبه بر مشکلات می نویسد: چنین به نظر می رسد کسانی که با احمدی نژاد ، رئیس جمهور، اختلاف نظر دارند، کسانی هستند که در خفا با هدف ایران هم رأی و موافق نیستند. این تلاش بی وقفه برای آموختن فن و فن آوری رسانه های غربی در دنیای رسانه های ایران مشاهده می شود. وی در بخشی از مقاله خود با اشاره به قراردادهای اقتصادی، بازرگانی و داد و ستد و روابط دوستانه ایران با کشورهای آمریکای لاتین یادآور می شود: ایران در حال کاستن از شکاف با کشورهایی مانند عربستان سعودی، قطر، عمان و سایر کشورهای عربی است و شریک بزرگ کشورهای آسیای مرکزی است. وی در ادامه با تأکید بر ناموفق بودن تحریم ها با توجه به توسعه روابط اقتصادی ایران با دو کشور هند و چین و می نویسد:" کشورهایی مانند هند و چین نیز علاقه مند به همکاری با ایران در زمینه توسعه هستند. تحریم های اقتصادی نیز نتوانسته است مانع پیشرفت ایران در زمینه ایجاد ارتباط ریلی همکاری مشترک در زمینه پتروشیمی و خطوط گازرسانی با این کشورها شود."
 
 ایران به شیوه ی خاص خود در حال پیشرفت است (بنگلادش دیگانتا رشیدالاسلام)
یکی از خبرنگاران حاضر در هفدهمین جشنواره مطبوعات "رشید الاسلام" خبرنگار "سایت اینترنتی دیگانتا" از کشور بنگلادش بوده است. وی پس از بازگشت به کشورش مقالات متعددی پیرامون مشاهدات و تجربیات خود از مدت حضورش در تهران به نگارش درآورده و "سایت دیگانتا" هم برای علاقه مندان و افرادی که پیگیر مسایل و موضوعات مربوط به ایران هستند، این مطالب را بر روی صفحه قرار داده است. "رشید الاسلام" در مطلبی با عنوان "گردش در تهران" همچون خبرنگار حوزه اجتماعی به توصیف فضای شهر و اخلاق و روحیه شهرندان تهرانی پرداخته است . وی که از امنیت اجتماعی شهر تهران متعجب شده در این باره می نویسد: ما روزنامه نگاران خارجی در هتل لاله، جنب پارک لاله اقامت داشتیم. این پارک به پارک رامنا وقاع در داکا، کم و بیش شباهت دارد. با آن که ساعت 11 شب بود، من در کمال تعجب خانواده هایی را دیدم که در پارک گردش و تفریح می کردند. دختران جین پوش و حجاب بر سر در پارک مشغول اسکیت سواری بودند. وی روحیه مردم شهر تهران را بسیار صبورانه ارزیابی کرده و می نویسد:" دیده ام که ایرانیان بسیار بیش از اقوام دیگر صبور و دارای مداومت در کارها هستند. آنان در گفت و گوهای روزمره خود ضرب المثل هایی دلپسند به تعداد فراوان به کار می برند."
"رشید الاسلام" در بخشی از گزارش خود به توصیف فضای نمایشگاه و افراد بازدید کننده پرداخته و  می نویسد:" ما مدت 10 روز مسحور تماشای جاذبه ی بی همتای نمایشگاه رسانه ها شدیم. همه ی غرفه ها از شدت ازدحام مراجعان به نمایشگاه ، در هر گروه سنی، در حال انفجار بودند." خبرنگار "سایت اینترنتی دیگانتا" درباره مراسم اختتامیه و حضور رئیس جمهور کشورمان در این مراسم می افزاید:" سرانجام او آمد! مراسم پایانی نمایشگاه در حال اجرا بود. برنامه آغاز شد. گروهی کودک کر و لال، به همراه یک نوای موسیقی، همه ی دست اندرکاران رسانه ها را به کوشش در راه برقراری صلح در سراسر جهان فراخواندند. ناگهان او وارد شد و با لبخندی ملایم روی یک صندلی نشست . نگاه نافذی داشت. لباس ساده ای پوشیده بود: تنها یک پیراهن ساده و یک ژاکت روی آن. اما او با این همه سادگی و بی تکلفی، ندای ضد امپریالیستی خود را به سراسر جهان ابلاغ کرد."وی در بخشی از نگاه خود به تشریح سیاست های احمدی نژاد رئیس جمهور کشورمان در مبارزه با استکبار جهانی پرداخته و آورده است:" احمدی نژاد پیکار تازه ای را آغاز کرده است. احمدی نژاد معتقد است که روزی در آینده مردم بر استکبار غلبه خواهند کرد، هرچند ابرقدرت حاکم بر جهان از قدرت نظامی و قدرت نظارت و تجسس به یاری فن آوری برتر برخوردار است. آرمان احمدی نژاد آن است که مردم ایران و اروپا و آمریکا هم فکر و هم عقیده شوند. "رشیدالاسلام در ادامه با طرح این سؤال که :" ایران این شهامت را از کجا آورده است؟ پاسخ می دهد: "مردم ایران از تخصص لازم برای تشریح ریشه های سیاست جهانی و آهنگ توسعه ی اقتصادی دنیا برخوردارند. آنان معتقدند که امپریالیسم سرمایه داری در آستانه انقراض قرار گرفته است. ابرقدرت ها ناگزیر خواهند شد که حقوق کشورهای رو به توسعه برای بقای خود را بپذیرند. "پایان بخش گزارش رشید الاسلام این جمله است:" ایران خود را از ورطه تهاجم فرهنگی و اقتصادی بیرون کشیده است. ایرانیان می کوشند با چالش در حال ظهور مقابله کنند و پنجه در پنجه ی ابرقدرت های مقتدر بیندازند. ایران به شیوه خاص خود در حال پیشرفت است.
 
 پیشرفت ساختار اجتماعی دانش محور در ایران (بنگلادش دیگانتا رشیدالاسلام)
رشیدالاسلام خبرنگار بنگلادشی که به دعوت ایران در هفدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات شرکت کرده بود پس از بازگشت به کشورش چندین مقاله در خصوص مشاهدات خود از سفر به تهران به رشته تحریر درآورده است. عنوان یکی از این مقالات، " ایران در میانه راه تغییر: جهانی برای کاوش" است که به پیشرفت های ایران در زمینه اکتشاف منابع گازی ایران و صادرات انرژی ایران پرداخته است.  وی مطلب خود را با این سؤال آغاز می کند که : ایران چگونه به سوی تغییر و توسعه باشتاب گام بر می دارد؟ و آنگاه در مقام پاسخ می نویسد: " آن ها با راه های رو به ترقی همسو شده اند." رشید الاسلام در مقاله ای دیگر با عنوان:" پیشرفت ساختار اجتماعی دانش محور در ایران" جایگاه قابل توجه ایران در منطقه را حاصل پیشرفت های سیاسی و اقتصادی ایران مبتنی بر علم و دانش معرفی کرده و می نویسد: " یک ساختار اجتماعی دانش محور به عنوان نیروی پیش برنده اصلی در بخش سیاست، اقتصاد، حتی دیپلماسی ایران در حال فعالیت است. ایران بدون آن که زیر سلطه کشور دیگری برود یا به مصالحه سیاسی بپردازد، به جسارت و نیروی اراده برای رهبری جسورانه جهان دست یافته است." وی در ادامه می افزاید:" رهبران این ملت گرچه هدف زندگی ساده را در ذهن جوانان بارور می کنند؛ اما درعین حال اشتهایی سیری ناپذیر به کسب علم و دانش تا مرزهای والاتر را در ذهن آنان می آفرینند." رشید الاسلام در بخشی از مقاله خود آزاداندیشی ایران را عامل پیشرفت این کشور برشمرده و عنوان می کند: این مسأله که ایران می تواند به عنوان یک ملت آزاد بیاندیشد، به این کشور کمک کرده است که از یک نظام اقتصادی متکی به کشورهای کمک کننده به یک اقتصاد جایگزین روی آورد. به همین دلیل است که ایران ، پاکستان، هندوستان و چین قادر هستند نمایشگاه فرش را ساماندهی کنند." خبرنگار بنگلادشی در ادامه یادآوری می کند:" شاید فرش یک کالای ناقابل به شمار آید، اما شمار زیادی از همین فرآورده های کوچک برای مبارزه با نیروی سلطه جوی تجاری عظیم غرب کافی خواهد بود." خبرنگار سایت اینترنتی دیگانتا در بخشی دیگر از مقاله خود با اشاره به رشد صنعتی ایران بدون اتکا به کشورهای غرب و بی ثمر ماندن محاصره غرب علیه ایران می نویسد: " گرچه جهان غرب در عرصه استعداد و فن آوری پیشرو می باشد اما ایران احساس نمی کند که مجبور باشد از آنها پیروی کند." رشیدالاسلام در ادامه با بیان رشد اقتصادی ایران در زمینه های مختلف در مقایسه با رکود اقتصادی حاکم بر اروپا و آمریکا مطلب خود را چنین به پایان می رساند که: "تأکید می کنم که ایران، بر خلاف خاورمیانه و کشورهای خلیج فارس، با وجود درآمدهای نفتی خود، تسلیم زندگی تجملی نشده است. سیاست ها و برنامه های اقتصادی این کشور به طور کامل بر اساس ساختار اجتماعی دانش محور استوار است. به عبارت دیگر، دانش ایرانی منبع همه قدرت هاست.
 
 
ایرانی ها به محاصره توجهی ندارند و طی سی سال یاد گرفتند که خودکفا باشند (بنگلادش دیگانتا رشیدالاسلام)
همه روزه، روزنامه ها اخبار مربوط به امضایقراردادهای چند میلیارد دلاری را چاپ می کنند. این سرمایه گذاری های میلیاردی بهطور قطع طرح کلی سرعت پیشرفت زمینه مالی ایران را نشان می دهد.  رشیدالاسلام که ازکشور بنگلادش در هفدهمین جشنواره مطبوعات شرکت کرده بود در نوامبر 2010 در سایتاینترنتی دیگانتا با اشاره این که کشورهای مسلمان صاحب 75 درصد نفت جهان، 50 درصدلاستیک، و 50 درصد اورانیوم جهان هستند، اما تنها 10 درصد از کل فعالیت های این بخشتوسط خودشان انجام میشود، ضرورت دستیابی به فن آوری از سوی کشورهای مسلمان را متذکرشده و می نویسد: ایران با تلاش جهت دستیابی به هدف گردآوردن کشورهای مسلمان به دورهم خواستار تبادل استعدادها و همکاری فرهنگی در بین کشورهای اسلامی است. وی در بخشیاز گزارش خود با انتقاد ازافزایش بهای کالاهای صنعتی در برابر بهای نفت در راستایتحکیم سلطه صنعتی و مالی غرب بر جهان اسلام، تلاش ایران را برای بر هم زدن اینسازوکار ستوده و می نویسد: شرکت های چندملیتی همه منافع حاصل از افزایش قیمت هایصنعتی را به جیب خود سرازیر می کنند در حالیکه صندوق بین المللی پول و بانک هایجهانی دست به دست هم داده و از منافع شرکت های چندملیتی دفاع می کنند؛ تنها باسخنرانی نمی توان برای این ساز و کار اقتصادی فوق العاده مستحکم،  شتابی جهت تغییرتعیین کرد و با توجه به این موضوع ایران تلاش می کند نه به تنهایی، بلکه همراه باسایر کشورهای اسلامی تغییراتی ایجاد کند. خبرنگار سایت اینترنتی دیگانتا در بخشیدیگر به پیشرفت ایران در دستیابی به دانش نانو به عنوان اولین کشور مسلمان یادآورمیشود : جهان غرب فن آوری در اختیار ایران قرار نمی دهد با این حال ایران در زمینه فنآوری نانو در میان کشورهای مسلمان در صدر است و در جهان رتبه چهاردهم را در اختیارخود دارد. این خبرنگار در ادامه با اشاره به معرفی شدن ایران به عنوان سومین قدرتمنطقه ای از سوی صندوق بین المللی پول، خاطر نشان می سازد: ایران به شیوه موفقیتآمیزی اثبات کرده که تحریم های تحمیلی بر این کشور، عملی کاملا غیرانسانی است. درطول تحریم ها، واردات بنزین به ایران ممنوع شده؛ اما ایران بنزین صادر می کند. دراین حال ، صدور کالاهای غیرنفتی در شش ماهه اخیر 123 درصد افزایش یافته است. فقطصادرات فرش 42 درصد افزایش یافته است. ایران هم چنین مورد توجه کشورهای آفریقاییمانند کنیا، توگو و غنا است. ایران به این کشورهای توسعه نیافته کمک های فنی ارائهمی کند.  وی در پایان یادآور می شود: ایران در حال حاضر در عرصه علوم پزشکی در صدرقرار دارد. محمد نهاوندیان رئیس اتاق بازرگانی گفت که در این کشور همه می توانند ازخدمات پزشکی در حد استاندارد غربی با یک چهارم هزینه کشورهای اروپایی بهره مندشوند.
  
تحول صنفی بانوان ایرانی را می ستایم (لبنان المنار لیلی مزبودی)
سردبیر بخش فرانسوی سایت المنار در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی "ایرنا" اظهار داشت که مشارکت گسترده بانوان ایرانی در جشنواره و نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها مبین تحول فرهنگی و صنفی آنهاست. "لیلی مزبودی" یکی از اعضای هیأت مطبوعاتی لبنان که در هفدهمین جشنواره مطبوعات حضور یافته بود در مصاحبه خود ضمن تأکید بر نقش مطبوعات در شناساندن زنان ایرانی و جایگاه والای آنان در جامعه تصریح کرد: " تصویری که رسانه های دشمن از زنان ایرانی ارائه کرده اند، بسیار متفاوت با آن چیزی است که اکنون در تهران مشاهده می کنیم؛ زیرا بانوان ایرانی ثابت کرده اند که با وجود داشتن حجاب، نقش فعالی در عرصه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی ایفا می کنند.
وی همچنین مشارکت گسترده بانوان ایرانی در جشنواره مطبوعات را دلیل گویایی بر تحرک و پویایی و فرهنگ عالی آنان دانست. سردبیر بخش فرانسوی سایت المنار درپاسخ به سؤالی در خصوص چگونگی تأثیر جشنواره مطبوعات بر عملکرد رسانه های اسلامی و ارتباط میان آنها ، گفت: "در خلال ارتباط میان شرکت کنندگان و دست اندرکاران امور تبلیغاتی، روابط میان رسانه ها به شکل فعال عمیق تر می شود و این امر تلاش های انجام شده برای مقابله با جنگ نرم و جنگ های تبلیغاتی که با هدف ایجاد تفرقه در بین امت، انجام می شود را تقویت می کند."
 
 ایران از درون هیچ تناسبی با اعمال فشارها و تحریم ها ندارد (لبنان السفیر غاصب المختار)
این عنوان یکی از مقالاتی است که روزنامه السفیر لبنان در شماره اول نوامبر 2010 خود به چاپ رسانده است.  غاصب المختار خبرنگار این روزنامه درباره مشاهدات خود از ایران مینویسد: در این شهر آثار دینی و گردشگری و عمرانی شاخصی همانند امامزاده ها و برج میلاد، منطقه دربند، پارک جمشیدیه و بازارهای کوچک و بزرگ خودنمایی می کند."  وی در ادامه می افزاید: تهران با وجود وسعت و داشتن خیابان های پهناور و پاکیزه مملو از وسایل نقلیه، از نظم و هماهنگی برخوردار است. در مرکز این شهر و مناطق شمالی که کوههای مرتفع بر آن اشراف دارند طراوت و وفور آب و دورنماها کاملا ملموس است."
خبرنگار لبنانی که به عنوان یکی از اعضای هیأت مطبوعاتی در هفدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات تهران حضور داشته است با رد شایعات درباره اثربخشی تحریم ها در زندگی مردم ایران می نویسد: "ایران با وجود تمامی جنجال های تبلیغاتی و سیاسی در مورد فشارها و تحریم ها، به زندگی طبیعی خود ادامه می دهد و کوچکترین نشانه ای از ترس و نگرانی در چهره های مردم به چشم نمی خورد. آنها چیزی کم ندارند، حتی خیابان ها و بازارهای شهر تا پاسی از شب پرازدحام است."
وی در ادامه خاطرنشان می سازد که حجم داد و ستدها فراتر از پیش بینی ها افزایش یافته و قراردادهای سرمایه گذاری منعقده در این کشور ساختگی بودن تصویر رسانه های غربی از مشکلات ایران را برملا می کند: "هر کسی از ایران دیدن می کند، احساس می کند که این کشور با تصویری که رسانه های غربی از تشدید بحران ها در نتیجه اعمال تحریم ها بر ضد کشور ارائه می دهند، هیچ گونه تشابهی ندارد؛ زیرا بر اساس اعلام وزارت بازرگانی، حجم داد و ستد خارجی طی چهار سال اخیر چندین برابر از سطح پیش بینی ها فراتر رفته است. مؤید این اطلاعات، انعقاد قراردادهای سرمایه گذاری و تبادل خارجی و صنعتی با بسیاری از کشورهای اروپایی و آسیایی و همین طور عربی است.
  
ایران: کشوری دوست و توانا که جاه طلبی استعماری یا بهره کشی ندارد (لبنان السفیر غاصب المختار)
غاصب المختار خبرنگار روزنامه السفیر لبنان، اهداف برگزاری نمایشگاه بین المللی مطبوعات را اینگونه توصیف می کند:" هدف مقام های ایرانی ، به ویژه مسؤولان وزارت ارشاد که این نمایشگاه را ترتیب داده اند و از دهها کشور از کشورهای جهان سوم و برخی کشورهای اروپایی دعوت به عمل آورده اند، گشودن چشم اندازهایی به روی نمایندگان افکار عمومی با هدف آشنایی بیشتر با تجربه ایران اسلامی در هدایت کشوری بزرگ در سطوح ، غیر از سیاسی و امنیتی و نظامی است." نویسنده در بخش دیگری از گزارش خود که در  شماره 27 اکتبر 2010 در روزنامه السفیر به چاپ رسیده است ، نقبی به تلاش های ایران در یاری رساندن به کشورهای جهان سوم زده و یادآور می شود:" برخی ها    می گویند که ایران تلاش هایی را به کار بست و تا حدود زیادی هم توانست برای جهان سوم مفید واقع شود." و در ادامه ضمن تأیید این نظریه می افزاید: ایران نسبت به رشد و بالندگی کشورهای فقیر از نظر علمی و اقتصادی و توسعه در قالب کشوری متعهد ظاهر گردیده تا این کشورها با اتکاء به کشورهای دوست و توانا همانند ایران ، که بلند پروازی های استعماری و بهره کشی ندارند، به توسعه و پیشرفت دست یابند.
  
ویژگی های احمدی نژاد و ویژگی های ایران (اردن الدستور حسین الرواشده)
حسین الرواشده خبرنگار روزنامه الادستور اردن که به عنوان یکی از نمایندگان مطبوعات اردن در هفدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات در آبان ماه سفری به تهران داشت، گزارشی از سفر خود به تهران نوشته است که بسیار جالب توجه است. خبرنگار روزنامه الدستور اردن ابتدای گزارش خود را به اختتامیه نمایشگاه بین المللی و سخنرانی دکتر احمدی نزاد اختصاص داده است. حسین الرواشده که به طور معمول سخنرانی های پرشور و حرارت دکتر احمدی نژاد خطاب به کشورهای غربی را در نظر داشته است از آرامش رئیس جمهور در سخنرانی مذکور شگفت زده شده و می نویسد:"بر خلاف معمول، رئیس جمهور در سخنرانی ای که در اختتامیه نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها و در جمع نماینده های مطبوعات و رسانه های 55 کشور جهان ایراد کرد؛ آرام بود. او راجع به "انسان" و اخلاق و رسانه ها و تمدن جدیدی که تلاش می کند بشریت را به یغما برد سخن به میان آورد و هرگز راجع به سیاست حرفی نزد." وی در ادامه گزارش خود با اشاره به ظاهر ساده و متواضع رئیس جمهور کشورمان شخصیت او را این گونه توصیف می کند:" به نظر می رسد که رئیس جمهور آن گونه که از ظواهرش پیداست، بیش از حد لزوم دوست داشتنی و صمیمی و متواضع است؛ تا جایی که تعجب می کنید، چگونه یک فرد دانشگاهی که با حقوق معادل 250 دلار در دانشگاه تهران تدریس می کند، توانسته است به مقام ریاست جمهوری برد و این همه جار و جنجال بین المللی برانگیزد." الرواشده اردنی در بخش دیگری از گزارش خود مشکلات به وجود آمده در روابط کشورهای عربی با جمهوری اسلامی ایران را ناشی از یک سوء تفاهم متقابل ذکر می کند و می نویسد:"به اعتقاد من نبود "ارتباط" بین ایران و کشورهای عربی و قطع مناسبات فرهنگی که سیاست نتوانسته است نقایص و کاستی های آن را برطرف سازد ودغدغه و دلشوره هایی که هنوزهم در دو طرف وجود دارد؛ حتی اگر رویکردهای عاطفی به شکلی تلاش کنند بر آن سرپوش بگذارند، حالتی از یک سوءتفاهم متقابل را برانگیخته است."
 
نگاهی به ایران، کشور تفاوت های شگفت انگیز (لبنان الاخبار معمر عطوی)
غرب تلاش می کند نگرانی از برنامه هسته ای ایران را از دیدگاه نظامی تثبیت کند اما تصویر تحریم های بین المللی در برابر حرکت های فعال بازار و کوچه و خیابان به موازات تحرک سیاسی دیپلماتیک در رو در رویی با توطئه هایی که با هدف متزلزل کردن کشور و انقلاب طرح ریزی می شود، رنگ می بازد و بی اعتنایی نسبت به تحریم ها کاملا آشکار است. این بخشی از نوشته های "معمر عطوی" است که روزنامه الاخبار لبنان تحت عنوان:" نگاهی به ایران، کشور تفاوت های شگفت" به چاپ رسانده است . معمر عطوی که آبان ماه سالجاری به همراه هیأتی مطبوعاتی از کشور لبنان در هفدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات حضور یافته است، گزارش خود را با این جملات آغاز می کند:" ساعت 9 شب از دریچه هواپیما تهران از نظر مهندسی خیابان ها و ساختمان ها شکلی کاملا موزون دارد. تا چشم کار می کند عمران و آبادانی است؛ نوارش چشم ها را خیزه می کند این جاست که اگر ملاحظه تأثیرپذیری مردم وکوچه و بازار از نیش تحریم ها نباشد، شاید صحبت در مورد تحریم های بین المللی رنگی از توهم داشته باشد." با وجودی که وی و هیأت همراه در بدو ورود به کشور در فرودگاه با مشکلاتی روبرو شده بودند از حسن میهمان نوازی و خویشتن داری ایرانیان به نیکی یاد می کند و می نویسد: " انتظار در بخش بازرسی فرودگاه به درازا کشید و باعث نارضایتی شرکت کنندگان شد اما حسن میهمان نوازی و سعه صدر در پذیرش انتقاد از ضعف سازماندهی، از شدت نارضایتی میهمانان کاست و شاید این سیاست خویشتنداری ایران است که این کشور را از دیگران متمایز می کند.
 
جشنواره مطبوعات فرصتی برای مقابله با تبلیغات ضد اسلامی (لبنان الکوثر خضر ماجد)
روزنامه الکوثر لبنان در شماره اول نوامبر خود گفتگویی اختصاصی با "خضر ماجد" مدیر مرکز مطالعات و انتشارات لبنان انجام داده است که در این مصاحبه نظرات او را در خصوص هفدهمین جشنواره بین المللی مطبوعات جویا شده است. خضر ماجد مدیر مرکز مطالعات و انتشارات لبنان که به همراه هیأتی مطبوعاتی در این جشنواره حضور داشته است در این گفتگو با اشاره به نتایج مثبت جشنواره اظهار داشت:" این جشنواره نقطه نظرهای کشورهای شرکت کننده را به هم نزدیک می کند و به عدم واگذاری صحنه به رسانه های غربی جهت جولان دادن می انجامد." وی همچنین با تأکید بر نقش فعال چنین جشنواره هایی در مقابله با تبلیغات غربی آمریکایی علیه کشورهای عربی و اسلامی ، خاطرنشان ساخت:" کشورهای عربی و اسلامی به اتفاق آرا با سلطه ورزی غرب مخالفند و این جشنواره به لحاظ کنش و واکنش رسانه های داخلی و خارجی به خاطر ارائه دیدگاهی روشن در مورد جمهوری اسلامی که باب مراوده با تمامی کشورهای جهان را گشوده است؛ نقش مثبتی ایفا می کند.
 
روزنامه لومتن سنگال: ایران درهای خود را به روی روزنامه نگاران جهان باز می کند (سنگال لومتن)
مدیرمسئول  روزنامه لومتن سنگال که به همراه مدیرکل رادیو و تلویزیون ملی این کشور در هفدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات شرکت کرده بود، پس از بازگشت به کشورش در این خصوص نوشت: جمهوری اسلامی ایران از روز دوشنبه [25 اکتبر 2010] درهای خود را به روی روزنامه نگاران جهان باز کرد و اصحاب رسانه کشور میزبان طی 5 روز به تبادل تجربیات و معرفی انتشارات خود به کارشناسان رسانه ها، پرداختند.
این خبرنگار در بخشی از گزارش خود می نویسد:" 205 نفر از اصحاب رسانه های مختلف متشکل از روزنامه نگاران، سایتها و ارگان های مطبوعاتی در این همایش شرکت کردند و تهران نیز با 17 میلیون نفر جمعیت بیش از پیش نشان داد که درهای خود را به روی کل جهان بازنموده تا اراده خود را برای سهیم بودن در چشم انداز اتحاد جهان اسلامی و آزادی فلسطین به نمایش گذارد."
"حضور همه مطبوعات و رسانه های داخلی و خارجی در کنار یکدیگر تجربه ای بزرگ در عرصه خبری و بسیار مفید و ارزنده است. وی تصریح کرد: استقبال بازدیدکنندگان نیز بسیار چشمگیر است و این حضور نشان دهنده ارتقای فکری و تفکر مردم در حوزه خبری است." وی اظهار داشت: نمایشگاه فرصتی مناسب برای آشنایی و تبادل قوانین رسانه ای داخلی و خارجی و روزنامه ای متفاوت است. وی به موضوع فلسطین و نامگذاری امروز به عنوان رسانه به جهان اسلام و نجات فلسطین اشاره کرد و گفت: حق هر روزنامه نگار متعهد به ویژه مسلمانان است تا به موضوع فلسطین توجه کنند. وی در پایان گفت: روزنامه نگاران موظف هستند جنایات اسرائیل و آمریکا را افشا کنند.
 
نمایشگاه مطبوعات ، تحکیم بخش وجهه تهران به عنوان یکی از رهبران منطقه است (قزاقستان - دلووایا نیدلیا رستم آلیسیس بایف)
برگزاری هفدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها که از 25 اکتبر تا اول نوامبر در تهران پایتخت ایران برگزار شد با گردهمایی هایی که در آستانه در ارتباط با ادیان مرسوم و جهانی برگزار می شود قابل قیاس است. این توصیف رستم آلیپس بایف خبرنگار قزاقستانی از برگزاری نمایشگاه مطبوعات است.
خبرنگار روزنامه دلووایا نیدلیا در این خصوص می نویسد: در حدود 240 نفر از نمایندگان رسانه های خارجی و داخلی برای ارائه تجارت و جستجوی راههایی برای همکاری در زمینه تبادل اطلاعا ت ، در این نمایشگاه که هر ساله در تهران برگزار می شود، شرکت کردند. معرفی خود و آشنا شدن با سایرین حتی افرادی از همسایگان جدید خود، بسیار جالب بود.
رستم آلیسس بایف از جاذبه های دیدنی شهر تهران از برج میلاد نام می برد و می نویسد: " ما از بلند ترین برج ایران "برج میلاد" منظره شب تهران را نظاره کردیم. بلندی این برج که از پایه، که به شکل هشت ضلعی و بیانگر معماری کلاسیک ایرانی است، تا نوک آنتن به 435 متر می رسد.
 
تهران جدید با وجود تحریم ها (لبنان البلد - دوریس سعد)
 به طور حتم تصاویری که شبکه های تلویزیونی بیگانه از وضعیت شهروندی و اجتماعی مردم ایران به مخاطبان خود ارائه کرده و می کنند ، چندان با واقعیت مطابقت ندارد. این موضوع از آن جهت اهمیت می یابد که به خاطر داشته باشیم، قریب به اتفاق خبرنگارانی که به کشورمان سفر کرده اند و از نزدیک با فضای اجتماعی و شهروندی ایران آشنا شده اند؛ احساس می کنند که بین ذهنیت گذشته خود، که بر اساس تصاویر ارائه شده به آنها شکل گرفته، و آنچه که خود به شکل عینی مشاهده کرده اند، تفاوت آشکاری وجود دارد.
 دوریس سعد یکی از خبرنگارانی است که از کشور لبنان در هفدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات حضور یافته است. او که همچون دیگر خبرنگاران و گزارشگران خارجی از نزدیک با واقعیت های ایران آشنا شده است؛ دومقاله در این خصوص به رشته تحریر درآورده است که به ترتیب در دو شماره سوم و دهم نوامبر روزنامه البلد لبنان به چاپ رسیده است. وی در مطلبی با عنوان: "تهران جدید با وجود تحریم ها" با ابراز شگفتی از این همه تفاوت هایی که به چشم خود دیده، می نویسد:" نام تهران، پایتخت جمهوری اسلامی ایران، با اصطلاحات متعددی پیوند خورده است. این شهر را تنها کسانی  می توانند توصیف کنند که به آن قدم بگذارند، بدون این که تعصبی داشته باشند. تهران شهری زیبا، متمدن، پیشرفته و مالامال از شور و زندگی است..."
از جمله واقعیت هایی که به شکلی معکوس انعکاس یافته است موضوع حجاب تحمیلی بر دختران و زنان است. خبرنگار روزنامه البلد لبنان با رد حجاب اجباری در ایران می افزاید: هنگام ورود به خاک جمهوری اسلامی حجاب عنوان حکم واجب را پیدا می کند و هر میهمانی باید این اصل را محترم بشمارد. اما این مسأله نه فقط قید و بندهایی را بر بانوان تحمیل نمی کند، بلکه عکس این قضیه صادق است؛ زیرا به چشم خود می بینید که زنان ایرانی تا نیمه شب در فرودگاه تهران فعالیت می کنند."
دوریس سعد، آزادی زنان در ایران را قابل مقایسه با کشورهای غربی می داند و می نویسد: "زندگی ایرانی ها بر خلاف آنچه رسانه های غربی توصیف می کنند، یک زندگی کاملا طبیعی است و با وجود انواع محدودیت ها و تحریم ها زندگی خودشان را تعیین می کنند؛ حتی زنان ایرانی از حقوقی برخوردارند که زنان لبنانی از آن بی بهره اند.
 
تلویزیون اجتماعی، خبرگزاری آپا و روزنامه باکو تایمز آذربایجان به نقل از مهدی غضنفری وزیر بازرگانی ایران، «می توانیم میزان مبادلات تجاری با آذربایجان را تا یک میلیارد دلار ارتقاء دهیم.»
 
 روزنامه ترکمنستان بی طرف: «در هفدهمین جشنواره مطبوعات که در تهران برگزار شد، 55 کشور جهان از جمله ترکمنستان شرکت کردند. ترکمنستان در نمایشگاه یاد شده، روزنامه های «ترکمنستان بی طرف»، «ترکمنستان»، «زمان»، نسل و نیز مجلات «دیار» و «میراث» و غیره را در معرض دید علاقمندان قرار داد.»
 
روزنامه ماینیچی ژاپن: «ریوجی تاناکا» خبرنگار این روزنامه می نویسد: «نمایشگاه فرصت خوبی بود تا من از نزدیک با خبرنگاران و دست اندرکاران امر رسانه در ایران و همچنین با 20 خبرنگار خارجی، آشنا شوم.»
این خبرنگار می افزاید: «به جرأت می توانم بگویم که این سفر باعث شد تا ذهنیت من در خصوص ایران کاملاً تغییر کند.»  قبل از سفر به شدت تحت تأثیر اخبار رسانه های غربی درخصوص ایران بودم و حتی برای انجام سفر قدری مردد بودم اما آنچه که در ایران برایم رخ داد به جز نشانه های صمیمت ایرانیان نسبت به مردم ژاپن نبوده است.»  «ریوجی تاناکا» تصریح می کند: «سفر من به اصفهان و شیراز که از سوی دست اندرکاران نمایشگاه برای خبرنگاران خارجی تنظیم شده بود، موجب تعمیق اطلاعات من نسبت به فرهنگ و تاریخ اسلامی و کهن ایران شد. «تماس» هایی که در این دو شهر با مردم داشتم، کاملاً با برداشت قبلی من متفاوت بود، «امیدوارم شرایطی پیش آید تا به عنوان مأموریت به ایران بروم.»
 
مجله صدای افریقا فرانسه:«بونگوس روجر» سردبیر مجله اینترنتیAFRIQUE REDACTION در ملاقات با سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاریس با غیر قابل وصف خواندن سفر خود به تهران اظهار داشت: «مشاهده گستردگی و عظمت شهر تهران، بزرگراه ها و پروژه های عمرانی در کشور شما مهر تأییدی بود بر تحقیقات من درخصوص لزوم دستیابی ایران به انرژی مسالمت آمیز «هسته ای.» «غرب نمی خواهد چهره توسعه یافته ایران در دنیا شناخته شود و برای آن هزینه می کند.»  وی با اشاره به حضور مؤثر زنان ایرانی در کلیه بخش های جامعه، تصویر زن ایرانی ارائه شده توسط غرب را دروغ پروازی بنگاه های سخن پراکنی غربی نامید. «روجر» افزود: «همکاران و مردمی که گزارش هایی که من درخصوص ایران تهیه کرده ام را دیدند و خواندند، اذعان کردند که دیگر به مطبوعات غرب، اعتمادی نخواهند داشت.»
 
خبرگزاری اینترنیوز گرجستان: «دیانا تراپایدزه» و «مارخی سیدا مونیدزه»، مدیرمسؤول و سردبیر خبرگزاری فوق در ملاقات با کارشناسان مطبوعاتی سفارت کشورمان در تفلیس، اظهار داشتند که تصور آنها تا پیش از سفر به ایران چیز دیگری بود و اصلاً فکر نمی کردند که ایران به چنین پیشرفت هایی دست یافته باشد. آنها حضور زنان در جامعه ایران را بسیار محسوس خواندند و افزودند زنان ایرانی علی رغم داشتن حجاب و چادر بسیار فعال هستند و چشمگیری در عرصه مطبوعات و تهیه خبر دارند.
 
 روزنامه الاخبار لبنان : جمانه فرحات سردبیر آن روزنامه می نویسد: «برخلاف ادعای برخی رسانه های غربی مبنی بر تردید مردم ایران در حمایت از فلسطین، غزه در دل مردم ایران جای دارد.» وی تأکید می کند: احساس همدردی با مردم فلسطین و همچنین محکوم کردن همه جانبه اقدامات وحشیانه رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه دیدگاه مشترک سخنان شهروندان تهران با ما بود.»
 
«روزنامه رپوبلیکا - آلمانی»
نوری دراگوی سردبیر این روزنامه درباره سفرش به ایران برای شرکت در هفدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات از جمله می آورد: «در تهران، یکی از سه کتابخانه بزرگ جهان وجود دارد. مساحتی که این کتابخانه بر آن بنا شده، حدود 4 هزار هکتار می شود.» وی تصریح می کند: «زمانی که در اروپا از کتابخانه حتی سخن هم به میان نمی آمد، در ایران امرا و دولتمردان و افراد متمول کتابخانه های شخصی خود را داشتند که بر روی علما باز بوده و از آن استفاده می کردند.» این خبرنگار می افزاید: «در ایران به خانواده به عنوان یک امر مقدس نگریسته می شود و لذا خیات به شوهر و یا همسر شدیداً مذموم است و یک جرم نابخشودنی به حساب می آید که کیفرش قتل است.» « مورد خانم سکینه نیز که جنجال آفریده است، نیز این قاعده پابرجاست و از همین رو حکم قتل او برای ایرانیان امری حل شده به شمار می رود.»
 
ایران به تانزانیایی ها برای پی بردن به ریشه های قومی خودشان کمک می کند (تانزانیا دیلی نیوز جعفر مجاسیری)
به گزارش روزنامه دیلی نیوز تانزانیا، "جعفر مجاسیری" خبرنگار این کشور که در نمایشگاه مطبوعات حضور یافته بود به نقل از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی می نویسد: "وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران سید محمد حسینی در سخنرانی اش خطاب به روزنامه نگاران خارجی حاضر در هفدهمین دوره نمایشگاه بین المللی مطبوعات با اشاره به گسترش روابط دوجانبه ایران با کشورهای آفریقایی از به رسمیت شناختن حضور نسل تازه ای از تانزانیایی های شیرازی تبار خبر داد و گفت: در گذشته روابط ما با آفریقا محدود بود و ما توجه خود را بیشتر بر روی اروپا متمرکز کرده بودیم، اما روابط ما با آفریقا اکنون بعد تازه ای به خود می گیرد."
این روزنامه تانزانیایی در ادامه گزارش با اشاره به همایش ایران و آفریقا ضمن مورد تأیید قرار دادن گسترش روابط ایران و آفریقا ، برگزاری نشست های بین ایران و آفریقا را امید بخش ارزیابی کرده و می نویسد: در همایش ایران و آفریقا که به تازگی پایاین یافته است، گسترش روابط اقتصادی و سیاسی و فرهنگی دو طرف مورد بحث قرار گرفته که آینده روشنی را نوید می دهد." این گزارش همچنین می افزاید:" ایران در زمینه کشاورزی نیز پیشرفت های قابل توجهی به دست آورده و 95 درصد وضعیت کشاورزی خود را مکانیزه کرده است و ادامه حمایت خود را از تلاش های قاره آفریقا برای بهبود وضع کشاورزی اش، ابراز داشته است."
مجاسیری در بخشی از گزارش خود با اظهار خشنودی از همکاری ایران و تانزانیا در زمینه صنعت فرآوری مواد غذایی آورده است:"ایران در صنعت فرآوری مواد غذایی از دانش و تخصص فنی لازم برخوردار می باشد و قادر است دانش و تخصص فنی خود را در این زمینه به تانزانیا صادر کند تا از ضایعات بیش از حد تولید مواد غذایی در آن کشور جلوگیری کند.
خبرنگار تانزانیایی در پایان به سفر "استیون واسیرا" وزیر کشاورزی تانزانیا به ایران و توافقات به دست آمده از این سفر اشاره کرده و می نویسد: "استیون واسیرا نیز پس از بازگشت از تهران در گفتگو با خبرنگاران پیشرفت های ایران در زمینه کشاورزی را مورد تأیید قرار داد و گفت که ایران در حوزه فعالیت های مربوط به مکانیزه کردن کشاورزی گام های بلندی برداشته است و به حمایت خود از آفریقا برای بهبود وضع کشاورزی اش ادامه خواهد داد.
 
 
زنان ایرانی فعال در عرصه های گوناگون - الگوی طبیعی زنان جهان (لبنان البلد - دوریس سعد)
دوریس سعد خبرنگار روزنامه البلد لبنان که اواخر ماه اکتبر ( آبان ماه) به ایران سفر کرده بود پس از بازگشت به کشورش در گزارشی با عنوان "زن ایرانی الگوی طبیعی زنان جهان" می نویسد:"وزیر بهداشت ایران، هشت نماینده مجلس، چهار معاون رئیس جمهور زن هستند و این نشان دهنده واقعیت زن ایرانی است."
وی در بخش دیگری از گزارش خود می افزاید:" پیش از رفتن به تهران، تصویری که از زنان در اذهان غیرایرانی وجود داشت روشن و شفاف نبود، اما تصویری که از بانوان ایرانی مشاهده می کنید، مادرانی است که در عرصه های گوناگون جامعه فعالیت می کنند و توانسته اند توانایی خودشان را در چالش با جامعه و رسیدن به مراکز بسیار فعال به اثبات برسانند."
خبرنگار روزنامه البلد لبنان که به عنوان میهمان در هفدهمین جشنواره مطبوعات با اشاره به حضور فعال زنان در عرصه های مختلف، از جمله عرصه خبر و اطلاع رسانی از خبرگزاری بین المللی زنان نام برده و می نویسد: این خبرگزاری اینترنتی که در رده بندی انجام گرفته از سوی بی بی سی به عنوان اولین خبرگزاری که به مسایل زنان می پردازد، طبقه بندی شده است می نویسد: برخی از علما با حضور زنان در برخی از عرصه ها مخالفند اما زمانی که حاصل فعالیت آنان را می بینند متقاعد می شوند که آنها عنصر فعال جامعه هستند."
 عراق دارای رتبه دوم در اختتامیه هفدهمین جشنواره و نمایشگاه بین‌المللی مطبوعات و خبرگزاری­ها در تهران (عراق حیدرالاسدی)  
عراق در فعالیت­های هفدهمین جشنواره و نمایشگاه بین­المللی مطبوعات و خبرگزاری­­ها که در تهران برگزار گردید، رتبه دوم را احراز نمود.
«حیدر الاسدی»، خبرنگاری که در نمایشگاه شرکت کرده بود، در گفت­وگویی با خبرنگار سایت «نون» اظهار داشت: «در اختتامیه هفدهمین جشنواره و نمایشگاه بین­المللی و خبرگزاری­ها، که در تهران برگزار گردید، جمهوری عراق در بین 52 کشور شرکت­کننده در نمایشگاه، پس از لبنان که با هیأت پرتعدادی از روزنامه­نگاران و دست‌اندرکاران امور تبلیغاتی شرکت کرده بود، رتبه دوم را احراز نمود.»
او افزود: عراق در این نمایشگاه با «مؤسسه معارف اسلامی الغری» و با نشریات گوناگون این نهاد، مانند روزنامه «الاصاله»، مجله «البصیره»، نشریه «الرساله» و «سایت الغری» شرکت کرده بود. غرفه عراق، که شاهد حضور گسترده مردمی بود، خشنودی و تحسین خود را از پیشرفت مطبوعات عراق، آن هم در زمانی کوتاه پس از سقوط رژیم سابق، ابراز داشت.
هم چنین، تعدادی از مسئولان ایرانی و خارجی، که از نمایشگاه بازدید کردند، پیشرفت و موفقیت روزنامه­ها و مجله­های منحصر به فرد عراق را که با شرایط دشواری نیز دست به گریبان هستند، ستودند.
غرفه عراق هم چنین با استقبال چشمگیر رسانه­های دیداری و شنیداری و نوشتاری خارجی و عربی، که تلاش می‌کردند از نزدیک با وضعیت عراق و پیشرفت مطبوعات عراق آشنا شوند و چهره­ای واقعی از وضعیت عراق ترسیم نمایند، روبرو شد.
در حاشیه نمایشگاه، هیأت عراقی ملاقات­ها و نشست­هایی را با تعدادی از مؤسسات رسانه­ای عربی شرکت‌کننده در نمایشگاه برای بررسی و یافتن چارچوب­های همکاری مشترک برگزار کردند.
شایان گفتن است که ترتیب­بندی کشورهای شرکت­کننده در نمایشگاه بر اساس معیارهای تعیین شده از سوی مدیریت نمایشگاه انجام گرفته است و از جملۀ این معیارها تعداد بازدیدکنندگان از غرفه کشور شرکت­کننده و میزان پوشش­دهی رسانه­­ای از این غرفه و نتایج و چگونگی مشارکت است.
 
رهبران ایران با ملت خود مخلص هستند (پاکستان روزنامه دنیا - نعمت ا... چکزایی)
"در ایران همه چیز برمی گردد به این که رهبران اینجا با ملت خود مخلص هستند و به همین علت ملت ایران امروز به عنوان یک ملت مطرح است."
این توصیفی است که نعمت ا... چکزای یکی از خبرنگاران پاکستانی حاضر در جشنواره مطبوعات که پس از بازگشت به کشورش گزارشی در این خصوص به رشته تحریر درآورده است و در شماره هفتم دسامبر 2010 در روزنامه دیبای پاکستان به چاپ رسانده است.
در این گزارش چنین می خوانیم: "ایران یکی از کشورهای کهن و تاریخی است. بر اساس روایت های تاریخی ، حضرت نوح دو نوه داشت به نام های ایران و توران و مناطقی که آن دو در آن مسکن گزیدند، به نام های ایران و توران مشهور شد."
وی در بخشی از گزارش خود در توصیف شهر تهران به داستان آرش کمانگیر اشاره کرده و می نویسد:" تهران هم مانند اسلام آباد شهری است که پیرامون آن کوه هایی قرار دارد. رشته کوهی که تهران را محصور کرده است، دماوند نامیده می شود. می گویند صدها سال پیش از ولادت مسیح ، تیراندازی بود زبردست که نامش آرش بود. آرش برای تعیین مرزهای ایران بر قله دماوند رفت و از آن جا تیری پرتاب کرد و به این ترتیب مرزهای ایران تعیین گردید. می گویند که آرش از تمام توان خود در انداختن تیر استفاده کرده بود و با انداختن تیر جان خود را از دست داد."
این خبرنگار پاکستانی که در سفر خود از برج میلاد دیدن کرده است، فضای تهران را این گونه شرح        می دهد:" تهران برجی دارد به نام میلاد که یکی از بلندترین برج های جهان است. به وسیله پرسرعت ترین آسانسور که از بیرون هم قابل مشاهده است، ما به بالای این برج رفتیم. بالا که رسیدیم یک رستوران زیبا دیدیم. از آن جا تمام شهر تهران را نگاه کردیم، منظره ای زیبا بود. خیابان های تهران بسیار زیباست."
وی که سفری نیز به شهر قم داشته با اشاره به اهمیت این شهر به لحاظ مذهبی و علمی می نویسد:" در این شهر طلبه های کشورهای گوناگون جهان مشغول فراگیری درس هستند و ما طلبه های پاکستانی زیادی را دیدیم که برای تحصیل علم دین به قم آمده بودند. " وی در پایان کتابخانه حضرت آیت ا... مرعشی را                    یک کتابخانه با عظمت توصیف می کند که بخش جالب آن متعلق به نسخه های قدیمی قرآن مجید بود."
 
روزنامه نگار آفریقای جنوبی: احمدی نژاد مانند معلمی است که خودش را وقف خدمت کرده است (افریقای جنوبی هفته نامه القلم اسماعیل صدور)
اسماعیل صودر معاون سردبیر هفته نام القلم چاپ دربان آفریقای جنوبی که در هفدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات، که در آبان ماه سال جاری در کشورمان برگزار شد، شرکت داشت با چاپ یادداشتی در هفته نامه القلم به شرح این سفر پرداخته است.
در بخشی از این یادداشت آمده است: پس از دو ساعت پرواز از دوبی از فریبندگی مسحور کننده و هجوم سرمایه داری فرودگاه بین المللی دوبی فاصله گرفته و به فرودگاه بین المللی امام خمینی "ره" که به صورت شایسته ای از آرامش و وقار خاصی برخوردار بود وارد شدم. تبلیغات سوء و تحریکاتی که در طول سالیان از جانب رسانه های غربی انجام شده بود من را بی قرار ساخته بود که با چه صحنه ای مواجه خواهم شد. همواره در سفرهای خارجی فکر می کردم باید حتما با ذکر نام ماندلا ارتباط دوستانه برقرار کنم اما هنگامی که گذرنامه ام را تحویل می دادم افسر مهاجرت به من نگاه کرد و پرسید: آفریقای جنوبی؟ و پس از پاسخ مثبت من با یک نگاه دوستانه "وووزلا" را یاد آوری کرد...
وی در بخشی از خاطرات خود می نویسد: "من ایرانیان را در فهرست انسان دوست ترین مردم جهان قرار داده ام ، هرجا که می رفتم، مردم چه از پیر و جوان از مسیرشان برمی گشتند تا به من خوش آمد بگویند."
نویسنده در ادامه با اشاره به سفر خاطره انگیز خود به شهر مقدس قم و بازدید از توچال و دیگر مناطق دیدنی می نویسد: ایرانیان تا دیروقت بدون ترس در خیابانها بودند."
اسماعیل صودر حضور در مراسم اختتامیه جشنواره و سخنرانی دکتر محمود احمدی نژاد در این مراسم را به عنوان نقطه عطف سفر خویش ذکر کرده و می افزاید:" من خودم را برای شنیدن سخنانی درباره دشمنی غرب و اسرائیل و پافشاری برای ساخت بمب اتمی آماده می کردم اما در عوض احمدی نژاد همچون معلمی که خودش را وقف خدمت کرده نه کسی که بخواهد جهان را با قدرت هسته ای خراب کند، روزنامه نگاران را به ترویج دوستی و تأثیرگذاری در میان ملت ها توصیه می کرد.
 
خبرنگاران گرجستانی: تصور نمی کردیم ایران به چنین پیشرفت هایی دست یافته باشد (گرجستان خبرگزاری اینترپرس دیانا تراپایدزه)
تصور ما پیش از سفر به ایران چیز دیگری بود. فکر نمی کردیم که ایران به چنین پیشرفت هایی دست یافته باشد. این جمله بخشی از گزارش مدیر مسؤول و سردبیر خبرگزاری اینترپرس گرجستان است که در خصوص مشاهدات خود از ایران از سوی این خبرگزاری انتشار یافته است.
خانم دیانا تراپایدزه مدیر مسؤول و مارخی سیدامونیدزه سردبیر خبرگزاری اینترپرس گرجستان که در هفدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات به عنوان نمایندگان خبری این کشور حضور یافته بودند از حضور فعال زنان در کشورمان بسیار متعجب شده و در بخشی از گزارش خود آورده اند:" حضور زنان در جامعه ایران بسیار محسوس بود. زنان ایرانی علی رغم داشتن حجاب و چادر بسیار فعال هستند. در عرصه مطبوعات و تهیه خبز حضور زنان ایرانی چشمگیر بود."
این دو خبرنگار در بخش دیگری از گزارش خود با اشاره به تبلیغات دروغین رسانه های جهان برای مخدوش ساختن چهره واقعی ایران در جامعه بین الملل می نویسند:" بر خلاف اخباری که در خبرگزاری ها و رسانه های جهان در خصوص ایران درج می شود، ما در این سفر از مردم و جامعه ایرانی چهره ای متفاوت مشاهده کردیم. برخورد مردم ایران و مسؤولان برگزاری نمایشگاه بسیار سنجیده و خوش آیند بود. ما در مدت اقامت 5 روزه خود در ایران اوقات خوب و لذت بخشی را داشتیم."
 
روزنامه رپوبلیکای آلبانی: ایران ابرقدرت اقتصادی منطقه (آلبانی رپوبلیکا نوری دارگویا)
ایران از رشد اقتصادی خوبی برخوردار است که اکثر نیازمندی های خود برا تولید می کند و به تازگی دارای نیروگاه هسته ای نیز شده است.
"نوری دارگویا" سردبیر روزنامه مستقل و پرتیراژ رپوبلیکا از کشور آلبانی است که در آبان ماه سالجاری به همراه خانم هارکا از روزنامه هارکا خبرنگار روزنامه پانوراما دیگر روزنامه پرتیراژ آلبانی در هفدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات به کشورمان سفر کردند.
روزنامه رپوبلیکا مشاهدات سردبیر خود را درباره وضعیت اقتصادی، سیاس، جهانگردی و کشاورزی و مطبوعاتی ایران در قالب مقالاتی در پنج شماره به چاپ رسانده است که به طور خلاصه به بخش هایی از آن می پردازیم.
"نوری دراگویا" نوشته های خود با اشاره به استقبال رسانه های کشورهای خارجی از این نمایشگاه و سازماندهی آنها می نویسد: "با ورود به تهران بلافاصله به نمایشگاه مطبوعات نقل مکان کردیم و غرفه خود را برپا کردیم. حضور بیش از 65 کشور در این نمایشگاه قابل تأمل بود که با مدیریت جالبی سازماندهی شده بود. در این نمایشگاه اکثر غرفه ها متعلق به کشورهای اسلامی است اما از کشورهای انگلستان، فرانسه، هلند، ایتالیا و دیگر کشورهای غیرمسلمان نیز حضور دارند."
وی در بخشی دیگر از گزارش خود با ابراز رضایت از پذیرایی میزبان می افزاید:" میهمانان، از جمله ما، در یکی از بهترین هتل های تهران اسکان داده شدیم. "
در بخشی از این مقاله نویسنده با تأکید بر حضور فعال و منتقدانه روزنامه نگاران به عنوان نقطه عطف فعالیت روزنامه نگاری کشورمان می افزاید:" روزنامه نگاران ایران بسیار فعال
هستند و آزادانه از دولت و پدیده های منفی انتقاد می کنند و راه حل ارائه می کنند." نویسنده در بخش هایی از مقالات به وضعیت اقتصادی و کشاورزی ایران پرداخته و رشد اقتصادی ایران را خوب ارزیابی کرده و می نویسد: ایران سالانه 88 میلیارد دلار کالا صادر می کند و درمقابل با واردات 54 میلیارد دلار واردات از تراز تجاری مثبتی برخوردار است."
وی در ادامه با اشاره به ذخایرعظیم نفت و گاز و منابع معدنی غنی ایران می افزاید: ایران از ثبات اقتصادی برخورداراست و غول اقتصادی منطقه محسوب می گردد. ایران اکثر نیازمندی های خود را تولید می کند و به تازگی دارای نیروگاه هسته ای نیز شده است. در اقتصاد ایران سهم عمده با صنعت و بخش خدمات می باشد اما کشاورزی نیز از جایگاه خوبی برخوردار است."
نوری دراغویا از صنعت قالی بافی ایران به عنوان یکی از صنایع قدرتمند منطقه و جهان نام برده ویادآور می شود:" ایران خودرو بزرگترین تولید کننده اتومبیل ایران است اما یکی از صنایع بسیار زیبای ایران فرش بافی است که سالانه 6/3 میلیون متر مکعب از مجموع 5/5 میلیون متر مکعب آن به خارج صادر می شود و از این لحاظ ایران بزرگترین صادرکننده فرض در جهان می باشد که از مرغوبیت بسیار بالایی برخوردا است و شهرت جهانی دارند. نویسنده در گزارش خود همچنین به فرهنگ ایران باستان، زیبایی های طبیعی ناشناخته برای جهانگردان اشاره کرده است.
 
رئیس رادیو و تلویزیون زیمباوه: متشکرم که دیدگان ما را نسبت به واقعیت های ایران باز کردید (زیمبابوه رادی و تلویزیون هپسون موچه چه تره)
هپسون موچه چه تره که بسیار تحت تأثیر پیشرفت های کشورمان در بخش زیرساخت های شهری و اداره ابر شهر تهران قرار گرفتته بود در گفتگو با سفیر کشورمان گفت: از این که با این برنامه دیدگان ما را نسبت به واقعیت های ایران باز کردید متشکرم.
رئیس رادیو و تلویزیون زیمباوه پس از بازگشت به کشورش شخصا در سفارت ج.ا.ا. حضور یافت و با اظهار رضایت از فرصتی که در اختیارش گرفت تا به ایران سفر کند در گفتگو با سفیر کشورمان در حراره مراتب تشکر و قدردانی خود را از مسؤولان برگزاری نمایشگاه، ابراز داشت.
" هپسون موچه چه تره " که در آبان ماه در هفدهمین نمایشگاه مطبوعات شرکت کرده بود بازدید از شهر قم و کتابخانه ملی و دیگر برنامه های در نظر گرفته شده از سوی مسؤولان نمایشگاه را بسیار مفید ارزیابی کرد. وی که در سفر خود به تهران با مدیرکل امور بین الملل سازمان صدا و سیمای ج.ا.ا. دیدار کرده بود در این دیدار ضمن مدرن ارزیابی کردن رسانه های کشورمان برای 24 ساعته کردن شبکه دوم تلویزیون زیمباوه اعلام آمادگی کرد از برنامه های سبکه پرس تی وی در 12ساعت دیگر استفاده کند.
 
 
 
 
ریوجی تاناکا: بر خلاف تصورم، در ایران جز صمیمیت ایرانیان به مردم ژاپن چیزی ندیدم (ژاپن ماینیچی ریوجی تاناکا)
ریوجی تاناکا خبرنگار روزنامه ماینیچی ژاپن که به دعوت اداره کل رسانه های خارجی یکی از میهمانان هفدهمین نمایشگاه مطبوعات بود در بازگشت به کشورش در ملاقات با رایزن سیاسی و رسانه ای کشورمان در توکیو با ابراز رضایت از سفر خود به تهران گفت:" نمایشگاه فرصت خوبی بود تا من با خبرنگاران و دست اندرکاران امور رسانه ای و بیش از بیست خبرنگار خارجی در ایران از نزدیک آشنا شوم."
خبرنگار روزنامه ماینیچی در بخشی دیگر از گفتگوی خود بیان داشت: به جرأت می توانم بگویم که این سفر باعث شد ذهنیت من در خصوص ایران به کلی تغییر کند."
وی با اشاره به سفر خاطره انگیز خود به اصفهان و شیراز و آشنایی با فرهنگ و تاریخ اسلامی و کهن ایران افزود: من تا پیش از این سفر به شدت تحت تأثیر اخبار رسانه های غربی در خصوص ایران بودم و حتی برای انجام سفر قدری مردد بودم؛ اما آنچه که در ایران برایم رخ داد، جز نشانه های صمیمت ایرانیان نسبت به مردم ژاپن نبود. تماس هایی که در این دو شهر با مردم داشتم کاملا با برداشت های قبلی متفاوت بود.
ریوجی تاناکا در این دیدار ضمن اشاره به علاقه اینوزاکا خبرنگار مقیم روزنامه ماینیچی به تمدید مدت مأموریت خود در تهران، ابراز امیداوری کرد در آینده ای نزدیک شرایطی پیش آید تا به عنوان مأموریت به ایران بیاید.
 
خبرنگار فرانسوی: غرب نمی خواهد چهره توسعه یافته ایران در دنیا شناخته شود (فرانسه صدای افریقا بونگوس روجر)
بونگوس روجر روزنامه نگار و سردبیر مجله اینترنتی Afrique Redaction که یکی خبرنگاران خارجی شرکت کننده در هفدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات بود در ملاقات با سفیر کشورمان در پاریس با غیرقابل وصف خواندن سفرخود به تهران اظهار داشت: مشاهده گستردگی و عظمت شهر تهران و بزرگ راهها و پروژه های عمرانی در ایران مهر تأییدی بود بر تحقیقات من در خصوص لزوم دستیابی ایران به انرژی صلح آمیز هسته ای .
خبرنگار مذکور با بیان این که برای آشنا ساختن اذهان عمومی دنیای غرب با ایران واقعی ضرورت دارد با استفاده از برنامه ریزی مناسب با تبلیغات دروغین بنگاههای سخن پراکنی غرب مبارزه کرد، یادآور شد: "همکاران و مردمی که گزارش هایی که من در خصوص ایران تهیه کرده ام را دیدند و خواندند اذعان کردند دیگر به مطبوعات غرب اعتمادی نخواهند داشت."
 
سردبیر مجله پرتیراژ نور اندونزی: مسیحیان و یهودیان ایران در کمال احترام در کنار مسلمانان زندگی می کنند (اندونزی چتی راسیلاهادی)
خانم چتی راسیلا هادی یکی از خبرنگاران حاضر در هفدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات و نخستین همایش و جایزه بین المللی خبرنگاران زن جهان اسلام در خصوص سفر خود به تهران نوشت: " داستان سفر من به تهران که تنها نماینده اندونزی بودم با دریافت نامه ای از رایزن سفارت جمهوری اسلامی ایران در جاکارتا با اطلاعات و شنیده های اندکی که در مورد ایران داشتم آغاز گشت.
این خبرنگار زن مسلمان با اشاره به حضور هشت نماینده زن در مجلس شورای اسلامی ایران در خصوص جایگاه زنان در ایران می نویسد: " هر چند موضوع مربوط به جایگاه زنان در میان خود زنان ایرانی نیز مورد بحث و گفتگوست اما تفاوت اصلی را می توان در نسبت پیشرفت آموزشی زنان و حضور پررنگ آنان در مشاغل دولتی و فضاهای عمومی مشاهده کرد."
وی که در حاشیه این سمینار از شبکه العالم و دیگر شبکه های خبری بازدید کرده و از حضور زنان در عرصه فعالیت های رسانه ای و علمی بسیار شگفت زده شده است در بخشی از گزارش خود آورده است: "در بازدید ازدو مرکز خبری ایران زنان بسیاری به عنوان کارمند امور فنی ، خدمه شبکه و گوینده مشغول به کار بودند. همگی شلوار و لباس بلندی را رنگ روشن و روسری( حجاب) مناسب می پوشند."
خانم چتی راسیلا هادی پژوهشکده رویان ایران را در خط مقدم مراکز تحقیقات علوم و فن آوری سلول های بینادی در منطقه دانسته و می نویسد: بازدید از پژوهشکده رویان برایمان تبدیل به یک برنامه ویژه و باور نکردنی شد. راهنمایان ما در پژوهشکده چهار دانشمند زن بودند که همگی دارای مدرک دکترا در رشته های مختلف پزشکی بودند و به صورت روان و فصیح به زبان انگلیسی صحبت می کردند. وی در ادامه می افزاید:" نکته جالب توجه این که اکثر آنان تحصیلات خود را در تهران گذرانده اند."
این خبرنگار در بخش دیگری از گزارش خود با اشاره به بازدید از مرکز تحقیقات هسته ای ایران می نویسد: "در حالی که ایران مورد توجه و فشار کشورهای غربی قرار دارد و آنها ایران را متهم می کنند که به دنبال تولید سلاح های هسته ای است اما به هیأت ما فرصت بازدید از مرکز تحقیقات هسته ای ایران نیز داده شد و در آنجا نیز به بحث و گفتگو با محققان زن پرداختیم."
این خبرنگار اندونزیایی در پایان گزارش خود با تأیید میهمان نوازی ایرانیان یاداورمی شود: " هنگامی که زمان سمینار به پایان رسید و شرکت کنندگان باید به کشورهای خود باز می گشتند احساسی عمیق و به یاد ماندنی از مهمان نوازی و تأثیرات و جاذبه های فرهنگ و تمدن بزرگ به همه میهمانان خارجی دست داد.
 
ایران مسیر بازگشت را کامل می کند: تلاش برای متحول ساختن جهان اسلام (بنگلادش دیگانتا رشیدالاسلام)
همه روزه، روزنامه ها اخبار مربوط به امضای قراردادهای میلیارد دلاری را چاپ می کنند. این سرمایه گذاری های میلیارد دلاری به طور قطع طرح کلی سرعت پیشرفت زمینه مالی ایران را نشان می دهد.
 رشید الاسلام که از کشور بنگلادش در هفدهمین جشنواره مطبوعات شرکت کرده بود در نوامبر 2010 در سایت اینترنتی دیگانتا با اشاره این که کشورهای مسلمان صاحب 75 درصد نفت جهان، 50 درصد لاستیک، 50 درصد اورانیوم جهان هستند اما تنها 10 درصد از کل فعالیت های این بخش توسط خود کشورهای مسلمان انجام می شود، ضرورت دستیابی به فن آوری از سوی کشورهای مسلمان را متذکر شده و می نویسد: "ایران با تلاش جهت دستیابی به هدف گردآوردن کشورهای مسلمان به دور هم خواستار تبادل استعدادها و همکاری فرهنگی در بین کشورهای اسلامی است."
وی در بخشی از گزارش خود با انتقاد ازافزایش بهای کالاهای صنعتی در برابر بهای نفت در راستای تحکیم سلطه صنعتی و مالی غرب بر جهان اسلام، تلاش ایران را برای بر هم زدن این ساز و کار ستوده و می نویسد: شرکت های چند ملیتی همه منافع حاصل از افزایش قیمت های صنعتی را به جیب خود سرازیر می کنند در حالی که صندوق بین المللی پول و بانک های جهانی دست به دست هم داده و از منافع شرکت های چند ملیتی دفاع می کنند؛ تنها با سخنرانی نمی توان برای این ساز و کار اقتصادی فوق العاده مستحکم، شتابی جهت تغییر تعیین کرد و با توجه به این موضوع ایران تلاش می کند نه به تنهایی ، بلکه همراه با سایر کشورهای اسلامی تغییراتی ایجاد کند."
خبرنگار سایت اینترنتی دیگانتا در بخشی دیگر به پیشرفت ایران در دستیابی به دانش نانو به عنوان اولین کشور مسلمان یادآورمی شود : جهان غرب فن آوری در اختیار ایران قرار نمی دهد با این حال ایران در زمینه فن آوری نانو در میان کشورهای مسلمان در صدر و در جهان رتبه چهاردهم را در اختیار خود دارد."
این خبرنگاردر ادامه با اشاره به معرفی شدن ایران به عنوان سومین قدرت منطقه ای از سوی صندوق بین المللی پول، خاطر نشان می سازد:" ایران به شیوه ی موفقیت آمیزی اثبات کرده که تحریم های تحمیلی بر این کشور،عملی کاملا غیرانسانی است. در طول تحریم ها، واردات بنزین به ایران ممنوع شده؛ اما ایران بنزین صادر می کند. در این حال ، صدور کالاهای غیرنفتی در شش ماهه اخیر 123 درصد افزایش یافته است. فقط صادرات فرش 42 درصد افزایش یافته است. ایران هم چنین مورد توجه کشورهای آفریقایی مانند کنیا، توگو و غنا است. ایران به این کشورهای توسعه نیافته کمک های فنی ارائه می کند.
 وی در پایان یادآور می شود: ایران در حال حاضر در عرصه علوم پزشکی در صدر قرار دارد. محمد نهاوندیان رئیس اتاق بازرگانی گفت که در این کشور همه می توانند از خدمات پزشکی در خد استاندارد غربی با یک چهارم هزینه کشورهای اروپایی بهره مند شوند.  
 
ایران با آنچه رسانه های غربی ترسیم کرده اند کاملا تفاوت دارد (گرجستان خبرگزاری
دو خبرنگار گرجی که در نمایشگاه بین المللی مطبوعات، که همه ساله در فصل پاییز در تهران برگزار می شود شرکت داشته اند از پیشرفت و توسعه ایران در سالهای اخیر ابراز شگفتی کرده اند. دیانا تراپایدزه مدیر و مارکی سدامونیدزه از گردانندگان آژانس خبری اینتر پرس گرجستان که در جشنواره مطبوعات شرکت داشتند، پس از بازگشت به تفلیس ، با مقامات سفارت ایران دیدار کردند تا  دستاورد سفرشان به ایران و مشاهدات خود را بازگو کنند. آنها گفتند: حضور زنان ایرانی در جامعه و مشارکتشان در بخشهای دولتی وغیر دولتی کشورشان کاملا" مشهود است و باوجود پوشش اسلامی، در زندگی روزمره شان بسیار فعال هستند. زنان ایرانی همچنین نقش موثری در تولیدات رسانه ای ایفا می کنند. این دو زن روزنامه نگار گرجستانی تاکید  کردند آنچه در ایران دیدند با آنچه که بوسیله رسانه های خارجی به نمایش گذاشته شده است کاملا" مغایرت دارد. مردم ایران و سازماندهندگان جشنواره مطبوعات رفتاری بسیار صمیمانه داشتند و اقامت پنج روزه انها در ایران برایشان تجربه خوشایندی بوده است.
 


نمایشگاه مطبوعات و همبستگی کشورهای اسلامی (قطر العرب سعید دهری)
برای اولین بار کشور قطر در جشنواره بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها شرکت کرد. به گزارش ستاد خبری هفدهمین جشنواره و نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها سعید دهری مرتضی رئیس قسمت فرهنگی دفتر روزنامه العرب در مصاحبه با ستاد خبری گفت: خبرگزاری ها و رسانه های ایران در جهان اسلام خوب درخشیده اند و توانسته اند جلوه خوبی از ایران را در معرض دیده گان قرار دهند. وی باتوجه به نام گذاری امروز تحت عنوان رسانه،جهان اسلام و نجات فلسطین تصریح کرد، مسئله فلسطین یک امر عمومی است و به همه کشورها مربوط می شود رسانه ها باید با عملکرد خود باعث نجات فلسطین شوند. وی در پایان از حضور خود در هفدهمین جشنواره مطبوعات ابراز خرسندی کرد. به گزارش ستاد خبری «هفدهمین جشنواره و نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها» اولین همایش و جایزه بین المللی خبرنگاران زن جهان اسلام «کلام زینب» با حضور اصحاب رسانه برگزار شد. در این مراسم مدیر عامل خبرگزاری بین المللی زنان و خانواده (ایونا) گفت: خبرنگاران زن اسلام با حجاب اسلامی صدای اسلام را به همه نقاط جهان می رسانند.
صدیقه قنادی اظهار داشت: امیدواریم این همایش حلقه ارتباطی همه زنان خبرنگار در دنیا با یکدیگر باشد تا بتوانند پیام و کلام حقیقی را به گوش همه آزادگان جهان برسانند. وی خاطرنشان کرد: زنان دادن پیام حق را از زینب (س) آموختند تا پیام واقعی را به گوش همه جهانیان برسانند. وی افزود: 100 خبرنگار زن مسلمان در جهان را شناسایی کردیم که امیدواریم این شناسایی به هزاران نفر برسد. وی گفت: بیان حقیقت و آگاهی و اطلاع رسانی به موقع از ضروریات است که خبرنگاران زن جهان اسلام با الگو گرفتن از زنان بزرگ اسلام در این عرصه اطلاع رسانی گام های بلند و موثری را در بر دارند. در پایان مراسم از زنان موفق و محجبه در عرصه خبری جهان اسلام تقدیر و هدایای به آنان اهدا شد
به گزارش ستاد خبری هفدهمین جشنواره و نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها سعید دهری سردبیر فرهنگی روزنامه العرب چاپ قطر در باره جنگ نرم اظهار داشتند: روز نامه های چاپ قطر و حتی کشورهای اسلامی سعی می کنند با جنگ قلمی که کشورهای ابرقدرت به راه انداخته اند مبارزه کنند.  وی اظهار داشت روزنامه های چاپ قطر پیرو سیاست های دولت خودشان می باشند و در واقع یک سیاست نرمال را پیش رو دارند اما متاسفانه الجزیره تا حدودی سیاست خاص خودش را دارد و پیرو سیاست کشورهای ابرقدرت می باشد. دهری عنوان داشت: قطر رابطه دیپلماتیک خوبی با کشورهای دنیا بالخصوص ایران دارد با کشور ایران. دکتر دهری درخصوص نمایشگاه نیز گفت: نمایشگاه مطبوعات در سطح بسیار بالایی برگزار شده است و این امر باعث می شود که کشورهای دیگر با فرهنگ ایران آشنا بشوند و این رابطه باعث ایجاد همبستگی بین کشورهای اسلامی می شود . وی در پایان خاطرنشان کرد: روزنامه العرب به فرهنگ ایرانی بسیار اهمیت می دهد تا آنجا که از سال 2007 یک صفحه خاصی را به ادبیات فارسی اختصاص داده است و امیدوار است که در سال های آتی نیز کشور ایران نیز از این الگو استفاده نماید.
 
بودن در ایران تجربه جالب و به یادماندنی بود (چین خبرگزاری وین ین)
در ششمین روز از نمایشگاه مطبوعات حضورش در نمایشگاه را بسیار ارزشمند و مفید ارزیابی کرد و در ادامه گفت: روند برگزاری نمایشگاه بسیار خوب و عالی بود و همه روزها در ایران برای ما عالی و به یاد ماندنی بود. نمایشگاه هم بسیار منظم و با کیفیت برگزار شد.
  
مرتضی یف، روزنامه نگار روسی از هفدهمین جشنواره بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها بازدید کرد.
به گزارش ستاد خبری هفدهمین جشنواره و نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها  مرتضی یف در حاشیه هفدهمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها، عنوان کرد: برگزاری چنین نمایشگاهی که در آن تمام رسانه های داخلی و خارجی در کنار هم به فعالیت می پردازند فضای دوستانه ی را به وجود آورده است. در ادامه تصریح کرد:این نمایشگاه فرصتی را فراهم کرده است تا خبرنگاران و روزنامه نگاران خارجی با رسانه های ایرانی بشر آشنا شوند.
 محمد سبحان روزنامه نگار روزنامه Muslim Weekiy انگلستان در مصاحبه با ستاد خبری جشنواره عنوان کرد: رسانه های ایرانی بهترین توازن را دارند (انگلستان مسلم ویکلی محمد سبحان)
به گزارش ستاد خبری «هفدهمین جشنواره و نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها» سبحان در ادامه مصاحبه گفت: رسانه های ایرانی باید برای هدف خود که همان مقابله با جنگ نرم است تلاش کنند. وی به حضور اولین بار خود در این نمایشگاه اشاره کرد و گفت: جشنواره مطبوعات فرصت بسیار خوبی است که ملل با افکار الگوهای هم آشنا شوند که خوشبختانه این امر در ایران بسیار خوب اجرا شده است. سبحان با توجه به حضور بازدید کنندگان این جشنواره تصریح کرد: مردم ایران استقبال خوبی از غرفه های برون مرزی داشتند که این نشانگر علاقه مردم به اطلاع رسانی می باشد
 
رسانه، جهان اسلام و نجات فلسطین (فلسطین مرکز اطلاع رسانی فلسطین ابوسرور)
خبرگزاری فلسطین در هفدهمین جشنواره مطبوعات برای تعادل بیشتر با ملل های مختلف حضور پیدا کرد. به گزارش ستاد خبری هفدهمین جشنواره و نمایشگاه بین المللی مطبوعات ابو سرور سردبیر مرکز اطلاع رسانی فلسطین در مصاحبه با ستاد خبری، فضای فرهنگی ایران را خوب ارزیابی کرد و گفت:ایران تنها کشوری است که اخبار مقاومت را به طور واقعی بیان و ملل را با آخرین تحولات فلسطین آشنا می کند. وی باتوجه به نام گذاری امروز تحت عنوان رسانه، جهان اسلام و نجات فلسطین تصریح کرد: نام گذاری امروز در جشنواره با نام نجات فلسطین نشانگر جایگاه ویژه مقاومت در ایران است که در این راستا اصحاب رسانه به خوبی توانسته اند جایگاه ویژه فلسطین را نشان دهند. ابوسرور روزنامه و خبرگزاری های ایران را فعال دانست و گفت: روزنامه های ایران از لحاظ کمی و کیفی به طور مطلوب عمل می کنند.
خبرنگار زن مسلمان پاکستانی: (پاکستان)
خبرنگار زن مسلمان پاکستانی در مصاحبه با ستاد خبری گفت: استقبال بیانگر ارتقای کمی و کیفی رسانه ما است. به گزارش ستاد خبری «هفدهمین جشنواره و نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها» یک خبرنگار زن مسلمان پاکستانی گفت: دعوت از زنان خبرنگار مسلمان در نمایشگاه یک اقدام مهم و ارزشمند در دنیای اسلام است و این امر نشان از اهمیت ایران زنان خبرنگار مسلمان است. وی افزود: نمایشگاه فرصت مناسبی برای زنان خبرنگار و روزنامه نگار است تا بتوانند یک شبکه خبری زنان را تهیه کنند. وی خاطرنشان کرد: غرب تلاش می کند چهره اسلام را بد جلوه دهند و مانع از انعکاس اخبار دنیای اسلام می شوند و مسئولیت زن خبرنگار مسلمان ارائه حقیقت و چهره واقعی اسلام در جهان است.
وی در پایان تأکید کرد: رسانه های جهان اسلام رسالت و وظیفه سنگین دارند تا در مقابل تبلیغات سوء منتفی غرب و دشمنان اسلام با انعکاس اخبار صحیح افکار جهانیان را نسبت به اسلام روشن کنند.
 
ابرقدرت ها و جنگ نرم (اردن مجله امور استراتژیک ثابت ملکاوی)
به گزارش ستاد خبری هفدهمین جشنواره و نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها  دکتر ثابت ملکاوی سردبیر مجله امور استراتژیک اردن در خصوص مقاومت و جنگ نرم اظهار داشتند: مسائل کنونی خاورمیانه عبارت است از درگیری تمدنی بین شرق و غرب که پیامد این درگیری ها جنگ سخت نظامی بوده است در کنار این جنگ سخت و درگیری های سیاسی و اقتصادی جنگ نرم نیز در حال توسعه می باشد.  دکتر ملکاوی اظهار داشت جنگ نرم در واقع جنگ رسانه ای می باشد بین ابرقدرت ها و دیگر کشورها، در منطقه افرادی که جنگ نظامی را قبول نمی کنند در واقع جنگ نرم را می پذیرند. وی در ادامه گفت: ایران و کشورهای اسلامی در معرض جنگ نرم از سوی ابرقدرت ها قرار گرفته اند در حقیقت این کشورها خواستار تخریب کردن کشورهای اسلامی از طریق رسانه های جمعی خودشان می باشند. ملکاوی عنوان کرد: یک گروه براساس نظریه حق و عدالت می باشند و سعی می کنند در نوشته های خودشان طرف حق را بگیرند اما گروه دیگری نیز وجود دارد که مبتنی بر نظریه سلطه و فرصت می باشند که در حقیقت این گروه پیرو منافع کشورهای خودشان می باشند.  وی در پایان در خصوص نمایشگاه نیز اظهار داشت: این نمایشگاه در خاورمیانه بی همتا می باشد زیرا نه تنها در اردن بلکه در سایر بلاد اسلامی نیز چنین نمایشگاهی برگزار نمی شود. و این رویکرد به نوبه خود باعث ایجاد همبستگی بین کشورهای اسلامی می شود
  
کشور زیمبابوه برای اولین بار در هفدهمین جشنواره مطبوعات و خبرگزاری ها شرکت کرد (زیمبابوه صدا و سیما - هپسون موچه چه تره)
به گزارش ستاد خبری هفدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها، رئیس رسانه زیمباوه در مصاحبه با ستاد خبری گفت: هدف از شرکت در این جشنواره را آشنایی با مطبوعات ایران عنوان کرد و گفت:خبرگزاری ها و مطبوعات ایران نسبت به سایر کشورها بسیار خوب عمل می کند و خبرنگاران ایرانی به خوبی توانسته اند کشورمان را به جهان معرفی کنند.
رئیس رسانه زیمباوه در پایان حضور قشرهای مختلف فکری را در این جشنواره بی نظیر است.
  
همایش بین المللی خبرنگاران زن جهان اسلام معرفی شدند
به گزارش ستاد خبری «هفدهمین جشنواره و نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها»  خبرنگاران زن مسلمان که محجبه بودند به عنوان برترین ها انتخاب و برگزیده شدند.
براساس این گزارش دکتر شهناز ابراهیم از آفریقای جنوبی، زهرا بدرالدین از لبنان،دکتر زکیه بتول از پاکستان، دینا صدرالدین آوا از روسیه، فاطمه کامل از عراق، آرا فا از هند، ساندرا آدیه از آلمان از برندگان و برگزیدگان این همایش بودند.
این گزارش می افزاید: حلیحه حسینی از افغانستان، لیلا محضودی از لبنان، زرفا رحمانی از تاجیکستان، جی تولو هادی از اندونزی، یااوها از تایلند، آی دی سن دو بایریچ از بوسنی،عمل معروف از سوریه، مها رمضان از سوریه، امینه ته لو از انگلیس، سعادت علیزاده از آذربایجان و فهمیه پورخزری از ایران واحد برتر خبر ایران از برگزیدگان دیگر همایش بودند. همچنین اسراءالبحیسی از غزه به عنوان نفر برتر و اول برگزیده این همایش انتخاب شد که به دلیل بسته بودن مرز رفه حضور فیزیکی نداشت.
 
اظهار رضایت اصحاب رسانه های خارجی از امکانات نمایشگاه مطبوعات
 به گزارش گروه گزارش و میزگردهای خبری،این افراد که در عرصه اطلاع رسانی کشورهایشان فعال هستند در گفتگو با ایرنا از امکانات، فضا های اختصاص یافته و خدمات و تسهیلات ارائه شده به غرفه های خود در نمایشگاه اظهار رضایت کردند. خبرنگار بخش بین الملل خبرگزاری 'آپا' جمهوری آذربایجان که در سال های گذشته نیز در نمایشگاه مطبوعات در تهران شرکت کرده بود با بیان این مطلب که سال به سال هم کمیت و هم کیفیت این نمایشگاه بیشتر و بهتر می شود، این موضوع را نشانه ای از پیشرفت و توسعه جمهوری اسلامی ایران خواند.
'سلیمان فرض علی اف' دعوت از حدود 220نفر از اصحاب رسانه های خارجی را به این نمایشگاه اقدامی درخور تحسین دانست و با اشاره به پذیرایی خوب مسئولان نمایشگاه، آن را حاکی از مهمان نوازی شایسته ایرانی ها خواند.  وی همچنین از حضور مقامات ذیربط وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی در غرفه جمهوری آذربایجان تشکر کرد و درباره بازدید وزرای جمهوری اسلامی ایران از نمایشگاه هم گفت: من در نمایشگاه های بین المللی زیادی شرکت کردم ولی کمتر وزیری دیدم که مثل وزرای شما خوش اخلاق باشند.
دبیر خبر روزنامه 'بزینس' قزاقستان نیز که درغرفه این کشور در نمایشگاه مطبوعات فعال است مردم ایران را دارای قلبی مهربان توصیف کرد و گفت: بازدیدکنندگان ایرانی از غرفه قزاقستان به ما محبت خاصی نشان می دهند و دوست دارند ازکشورما اطلاعات بیشتری داشته باشند.
'آسیه اکی شوا' با اظهار رضایت از امکانات نمایشگاه درعین حال گفت :اگر برنامه نمایشگاه مطبوعات به موقع به دست آنها رسیده بود می توانستند برنامه ریزی و تدارک مناسب تری برای حضور در این نمایشگاه داشته باشند. خبرنگار روزنامه ترکمنستان نیز که به همراه خبرنگار خبرگزاری ترکمن پرس غرفه جمهوری ترکمنستان را در نمایشگاه مطبوعات اداره می کند در گفتگو با ایرنا از امکانات و خدمات این نمایشگاه اظهار رضایت کرد. 'عوض مراد گلدی بای اف' با اشاره به استقبال خوب بازدید کننده های ایرانی از غرفه ترکمنستان تصریح کرد: ایرانی ها از اینکه روابط ایران وترکمنستان در بهترین شرایط قرار دارد اظهار خوشحالی و سیاست بی طرفی ترکمنستان را ستایش می کنند.
یک روزنامه نگار شاغل در روزنامه پانوراما آلبانی نیز در غرفه این کشور با اشاره به اینکه اولین بار است از ایران دیدن می کند پیشرفت ها و توسعه جمهوری اسلامی ایران را ستایش کرد . 'کلوتیل دا آرکا' با قدردانی از مسئولان نمایشگاه بخاطر ارائه امکانات خوب به غرفه های خارجی از اینکه در این نمایشگاه ایرانی ها با کشور متبوعه وی بیشتر آشنا می شوند اظهارخوشحالی کرد.  مسئول غرفه ترکیه در نمایشگاه مطبوعات نیز از اینکه جمهوری اسلامی ایران موفق شده است نمایندگان بیش از 53کشور را در این نمایشگاه گردآوری و برای آنها امکانات خوبی را تدارک ببیند، نشانه ای از توانمندی مسئولان ایرانی دانست. محسن قلیزاده از برخی ناهماهنگی ها مخصوصا در توزیع بموقع غذا و همچنین از سرعت پایین اینترنت و بعضا قطع کامل آن انتقاد کرد وبا اشاره به استقبال خوب ایرانی ها از غرفه ترکیه، ازاینکه ترکیه به عنوان یک کشور همسایه مورد توجه بازدیدکنندگان ایرانی قرار می گیرد، اظهار خوشوقتی کرد.  معاون سردبیر هفته نامه چرخ گردون تاجیکستان نیز که امسال برای سومین بار در نمایشگاه مطبوعات تهران شرکت کرده است آماده سازی غرفه ها از نظر جانمایی و دکوراسیون را عالی و پذیرایی از مسئولان غرفه ها را مناسب توصیف کرد. 'جمیله حسین آوا' به ایرنا گفت: ما در جریان این نمایشگاه می خواستیم با مسئولان ایرانی بخصوص مسئولان مختلف وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی، موسسات چاپ ونشر، مدیران و سردبیران مطبوعات ورسانه های ایرانی دیدار و گفتگو کنیم ولی متاسفانه غیر از آقایان رامین معاون مطبوعاتی و آقاجری مدیرکل مطبوعات خارجی کسی به سراغ ما نیامدند و حتی روزنامه نگاران ایرانی هم ارتباطی با ما برقرار نکردند و هیچ برنامه ای هم برای این موضوع ترتیب داده نشد. وی یادآورشد: من به عنوان یک روزنامه نگار تاجیک دوست داشتم دراین نمایشگاه بیشتر با حرفه وتخصص روزنامه نگاری در ایران که از ما جلوتر است، آشنا شوم تا بتوانم بحث های حرفه ای داشته باشم، ولی متاسفانه به این موضوع که در سال های قبل بیشتر توجه می شد، امسال توجه چندانی نشده است. خبرنگاران خبرگزاری های ونزوئلا و آرژانتین نیز در گفتگو با ایرنا با تقدیر از برگزارکنندگان این نمایشگاه از اینکه بخاطر ضیق وقت، فرصت دیدار با مردم ایران برای آنها فراهم نشده است، اظهار تاسف کردند. 
 
 
ایران در آینده نزدیک از نظر مطبوعاتی و فضائی کشورهای عربی را تسخیر می کند
 
زمانی که "موسسه ملی خدمات مطبوعاتی" و دو نشریه اش به نام های "المراقب الاقتصادیه" و "اخبار الساعه" همراه با مجموعه ای از موسسات رسانه ای و مطبوعات لبنان از سوی وزرات فرهنگ و ارشاد جمهوری اسلامی ایران برای دیدار از تهران دعوت شدند، من به نمایندگی از موسسه خودمان neps این دعوت را پذیرفتم و در کناب هفدهمین جشنواره بین المللی رسانه ها و خبرگزاری ها که وزارت فرهنگ و      ارشاد اسلامی همه ساله برگزار می کند، در این جشنواره حضور یافتم ... تصور می کردم که از شهری دیدن خواهم کرد که از نظر اقتصادی در محاصره قرار گرفته است، زندگی در آن جریان ندارد، خیابان هایش خالی از تحرک است، کالاهای ضروری در آن نایاب است... از سوخت .. و نان خبری نیست.... چرا که رسانه های غربی ضد ایران زندگی در تهران و دیگر شهرهای این کشور را این گونه به تصویر کشیده اند.
اما چیزی را که به چشم خودمان مشاهده کردیم هر دیدار کننده از پایتخت بزرگ را شگفت زده می کند. از نخستین ساعات بامداد هر روز ازدحام در هر نقطه قابل لمس است.... سیلی از اتوموبیل هایی از ین سو به آن سو در حرکت هستند ... فروشگاه ها از مردم موج می زند. چراغ های رنگین همانند ستارگان آسمان نور افشانی می کنند و تهران از این نظر با پایتخت های اروپایی و امریکایی و آسیایی معتبر برابری می کند. رستوران های شلوغ است و یک صندلی خالی برای نشستن پیدا نمی شود. در جای جای پایتخت پارک های سرسبزی همراه با فواره ها احداث شده است.
از نخستین ساعات بامداد سیل جمعیت برای عزیمت به محل های کارشان به راه می افتد، اتوبوس ها هر دقیقه در حرکت است. این اتوبوسها در خط ویژه تردد می کنند و فقط در ایستگاه ها نگه می دارند. تا چشم کار می کند پاکیزگی و زیبایی است.
موقعیتی به ما دست داد تا از دانشگاه امام صادق دیدن کنیم، این دانشگاه مجانی است و دانشجویانی از تمام نقاط جهان در آن تحصیل می کنند. این دانشگاه نه کمکی از دولت دریافت می کند و نه شهریه ای از دانشجویان اخذ می کند، وقتی از رئیس دانشگاه سوال کردم هزینه های دانشگاه بزرگی همانند دانشگاه امام صا دق را چگونه تامین می کنید؟ در پاسخ گفت: از "خمس" و اعانه های افراد ثروتمند.
این دانشگاه در صنایع منسوجات و تولید البسه و کشاورزی سرمایه گذاری می کند. و درآمد آن صرف دانشگاهی می شود که دانشجویان در رشته های پزشکی و ادبیات و زبان ها و مهندسی و شیمی تا مقطع دکترا تحصیل می کنند بی آن که هزینه های را متحمل شوند. در این دانشگاه صاحبان مدارک دکتر از دانشگاه های فرانسه و ا نگلستان و امریکا و دیگران تدریس می کنند. دانشگاه های متعددی همانند دانشگاه تهران وجود دارند.
در مرکز شهر، بازار بزرگی وجود دارد که بناهای آن با سبک معماری منحصر بفرد ایرانی ساخته شده است، از جمله می توان به طاق ها و گنبدهایی با کاشیکاری های زیبا اشاره کرد در این بازار نمایشگاه هایی از کارهای دستی همانند تولیدات سفال و قالی و ظرف های مسی منقوش وجود دارد که ایران از دیر باز به آن ها شهرت یافته است.
آن چه در تهران توجه هر بیننده ای را به خود جلب می کند کثرت گردشگاه ها و پارک های عمومی است..... و از بزرگ ترین و زیباترین آن ها می توان از "پارک لاله» نام برد، که روزانه هزاران نفر به ویژه روزهای پنجشنبه و جمعه به آن ها رفت و آمد می کنند. این گردشگاه ها دارای زمین های فوتبال و بسکتبال و والیبال و اسکیت است و در این پارک ها غرفه هایی وجود دارند که تولیدات دستی زیبا را به معرض فروش می گذارند.
در شمال تهران، یک منطقه کوهستانی زیبا موسوم به دربند وجود دارد و در دو طرف این دره صخره ای تنگ و باریک غذاخوری ها و گردشگاه هایی وجود دارد و در آن ها قهوه عربی به شیوه کویتی و سعودی به مشتریان عرضه می شود. در این منطقه همچنین بازار تجریش که تقریبا یک بازار قدیمی است وجود دارد و گردشگران تمامی نیازهایشان اعم از پوشاک، سوغاتی ها، و خوراکی ها و شیرینی های ایرانی را از این بازار تأمین می کنند.
در ایران تنوع دینی گسترده ای وجود دارد، و هر چند که مسلمانان شیعه در اکثریت         می باشند، اما در کنار آن ها مسلمانان سنی و مسیحیان و زرتشتی ها و یهودی ها نیز زندگی می کنند.
پول رسمی ریال ایرانی است، اما متوجه شدیم که مردم با برگ ریال داد و ستد می کنند، اما با نام دیگر، یعنی "تومان" محاسبه می کنند.... علت را جویا شدیم، برخی ها گفتند که این از باب اختصار ورق است، کاری که ترکیه اخیرا کرد. نرخ برابری 1000 تومان = 000. 10 ریال ایرانی یعنی معادل 4'4 ریال سعودی است.
ملت ا یرانی نه فقط تحت تاثیر تحریم اقتصادی قرار نگرفته ، بلکه مصمم تر شده و طی سی سال گذشته به حد خودکفایی رسیده، و توانسته است بنزین تولید کند، صنایع خودرو برپا سازد، و پوشاک، و ادوات سبک و سنگین و سلاح های پیشرفته تولید نماید، و اکنون در صدد تولید انرژی هسته ای مسالمت آمیز است، تا برق کشور را تامین کند.
مساله جالب توجه در جامعه ایران این است که زنان دوشادوش مردان کار می کنند، من در خیابان ها چادر و حجاب سفت و سخت نیافتم، بلکه زنانی را دیدم که روسری های رنگارنگی سرکرده اند و مانتو شلوارها و ژاکت های زیبایی پوشیده اند.
زنان در تهران تنها و یا همراه شوهرانشان در خیابان ها قدم می زنند و کسی به آن ها توجه نمی کند. زیرا ملت ایران افرادی با تهذیب هستند، یکی از آنان به من گفت: ما دولت را به اندازه کمکی که به ما می کند دوست داریم، دولت به ما کمک زیادی می کند و ما نیازی نداریم که چیزی را از خارج تهیه نماییم، زیرا یک کشور خودکفای صنعتی بزرگ شده ایم و حتی کالاهایی را نیز به خارج صادر می کنیم.
زمانی که به بیروت بازگشتیم، غضنفر رکن آبادی سفیر ایران در لبنان میهمانی شامی در منزل خود جهت تجلیل از روزنامه نگارانی که به دعوت وزارت فرهنگ و ارشاد ایران پاسخ مثبت داده بودند ترتیب داده بود. او در این مراسم از ما پرسید که دیدار خوش آیند بود و وضعیت هفدهمین جشنواره مطبوعات و خبرگزاری ها در جمهوری اسلامی چگونه بود؟
"هفدهمین نمایشگاه بین المللی» با حضور 27 کشور و بیش از 90 شخصیت بین المللی مطبوعاتی و فرهنگی و 275 نشریه جهانی از جمله "المراقب الاقتصادیه
" و «اخبار الساعه» در تهران برگزار گردید. این نمایشگاه توسط دکتر محمد حسینی گشایش یافت و او ضمن خیر مقدم به شرکت کنندگان در هفدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات و رسانه ها ایران به وسیله رسانه هایی که در اختیار دارد با توانائی های دشمن مقابله می ند و از نظر رسانه ای در جهان به نحوی شاخص مطرح است هر چند که متجاوزین سعی می کنند به هر نحو ممکن جلوی پیشرفت ایران را بگیرند، اما ایران خود را برای وارد شدن به صحنه نبرد رسانه ای مهیا می کند. وی همچنین تاکید کرد که ایران با مطبوعات عربی و جهانی پیوند دوستی برقرار کرده است.
دکتر محمد علی رامین معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد نیز طی سخنانی شرکت کنندگان در جشنواره را به همیاری دعوت کرد. او گفت که 2400 بخش فعال در زمینه رسانه بین المللی با یاران ارتباط دارند و 1600 نشریه از سوی دانشجویان دانشگاه ها و 3000 نشریه از سوی وزارتخانه های ذی ربط و 600 نشریه از سوی سازمان دانشجویی شرکت کننده در نمایشگاه انتشار می یابد.
رامین افزود، برپایی نمایشگاه فرصتی برای آشنایی متقابل است و همین طور فرصتی برای آشنایی با خوانندگان و آشنایی روزنامه نگاران جهانی با یکدیگر است.
هیأت مطبوعاتی لبنانی از همکارانی چون: خضر ماجد مدیر تحقیقات وزارت اطلاع رسانی لبنان، غاصب المختار و وسام سعید از روزنامه السیر، موسی حیدر از روابط رسانه ای "حزب ا..."، حسن فتونی از مرکز مطالعات رایزنی، خلیل ضاهر ار رسانه بیروت در "حزب ا..."، لیلی مزبودی از سایت اینترنتی کانال المنار – بخش فرانسوی ، محمد خلیل السباعی از دار الصیاد و روزنامه الانوار، یونس عوده مدیر تحریر الکفاح العربی، معمر عطوی و جمانه فرجات از روزنامه الاخبار ، پل پاسیل از سایت اینترنتی تیار الوطنی الحر، محمد یونس از سایت اینترنتی مجله الانتقاد، محمود علیق از شوون الاوسط، محمد خلیفه از روزنامه اللواء، تیریز قسیس از روزنامه الشرق، دوریس سعد از روزنامه البلد، مایا نادر از مجله الاقتصاد و الاعمال، دارین از روزنامه المراقب العربی و الدولی، نضال شهوب از نشریات بلا حدود و الوسط و شوون جنوبیه، علی کمون از روزنامه البناء و سالی نوفل از مجله منبر التوحید و سایت اینترنتی تیار التوحید؛ تشکیل یافته است . دکتر غضنفر رکن آبادی در ضیافت شام به افتخا ر روزنامه نگاران در گفتگویی با نشریات«المراقب الاقتصادی» و :«اخبار الساعه» اظهار داشت که با علی عسیری و علی عبدالکریم سفرای سعودی و سوری در مورد کمک به لبنانی ها برای حمل مشکلات شان همکاری می کنند و حاضرند به برگزاری نشست ها به نفع لبنان ادامه دهند. وی تاکید کرد که ایران برای تشویق طرف ها به شرکت در گفتمان تلاش می کند و افزود .... ما احساس می کنیم که لبنانی ها قصد تفاهم و پایبندی به لبنانی بودنشان و به وحدت و یکپارچگی شان دارند. و ما سفرای ایران و سعودی و سوریه برای تحکیم وحدت لبنانی ها و جبهه داخلی برای مقابله با هرگونه تحول غیر منتظره تلاش می کنیم.
آبادی گفت که این نشست ها تا تحقق هدف مورد نظر یعنی سلامت و امنیت لبنان ادامه خواهد یافت. آبادی در مورد کمک هایی که به لبنان تقدیم می شود اظهار داشته که جمهوری اسلامی با جدیت تمام برای تحقق تمامی توافق نامه هایی که وزرای ایرانی با همتایان لبنانی شان در جریان دیدار رئیس جمهور احمدی نژاد از لبنان امضاء کردند تلاش می کند و سفارت ایران بر عملی شدن این توافق نامه ها پافشاری می کند و ما انتظار داریم که دولت لبنان آن ها را تأیید نماید. و ایران چیزی را از لبنان دریغ نخواهد کرد.
او گفت، ایران پیشنهاد احداث یک نیروگاه برق را مطرح ساخته است که در سال اول احداث 1500 مگاوات برق تولید می کند و در سال دوم هر بار این مقدار گسترش می یابد. همچنین کمک های فناوری پیشرفته دیگری مطابق درخواست عرضه می شود.
آبادی گفت که از ابتدای سال آینده تعداد زیادی بورس تحصیلی رایگان در دانشگاه های ایران در مقطع دکترا و فوق لیسانس و حرفه ای در اختیار لبنان قرار می دهد.
همچنین رئیس سازمان فرهنگ و روابط اسلامی ضیافت شامی به افتخار روزنامه نگاران ترتیب داد و از آن ها خواست مشاهدات خود در ایران را در کمال امانت داری به کشورهایشان انتقال دهند.
او فارغ التحصیل دانشگاه های ایالات متحده است. و فقط دو ماه است که سمت خود را تحویل گرفته است و این سازمان اسلامی نفوذ زیادی در سطوح مختلف در ایران دارد.
 
حضور مجله الغرفه در نمایشگاه بین المللی رسانه ای ایران
 
برای هفدهمین سال پیاپی وزارت ارشاد ایران نمایشگاه بین المللی رسانه ای را با مشارکت هیأت هایی از سرتاسر جهان برگزار می کند تا رسانه های شنیداری خودشان را در 76 غرفه به نمایش بگذارند. این نمایشگاه با مشارکت 55 کشور و با حضور علی حسینی وزارت ارشاد به نمایندگی از طرف رئیس جمهور که به دلایل اضطراری در افتتاحیه نمایشگاه حضور نیافته بود، اما در اختتامیه نمایشگاه حضور یافت و جوائز و تقدیر نامه های شرکت کنندگان را توزیع کرد، گشایش یافت.
در حاشیه نمایشگاه، گردهمایی ها و جلسات گفت و شنود با مشارکت عده ای از وزراء برپا گردید.
وزیر ارشاد ایران وضعیت رسانه ای و تأثیر آن را در سیطره امریکا و اسرائیل بر رسانه بین المللی به ویژه رسانه غربی تشریح نمود. وزیر بازرگانی نیز در سخنرانی خود توضیح داد که داد و ستد با خارج طی چهار سال گذشته به صد میلیارد دلار رسیده است.
هدف از برگزاری نمایشگاه پیامی از سوی رسانه ایرانی و عربی علیه جنگ نرمی است که غرب علیه ایران رهبری می کند. علی حسینی وزیر ارشاد خواستار همبستگی همدلی آزادگان جهان برای مقابله با این جنگ شد.
هدف دیگر نمایشگاه دعوت از کشورهای مختلف جهان سوم و برخی کشورهای اروپایی جهت گشایش چشم اندازی فراروی نمایندگان افکار عمومی و برخی از نخبگان آن ها برای ایجاد ارتباط با نخبگان رسمی ایران از طریق آماده سازی برنامه های دیدار و ملاقات های آکادمیکی و رسانه ای و فرهنگی و اقتصادی با هدف آشنایی هر چه بیشتر با تجربه اسلامی ایران در رهبری یک کشور بزرگ در سطوح مختلف غیر سیاسی است.
مجله اتاق بازرگانی و صنعت و کشاورزی در صیدا و جنوب (الشوون الاقتصادیه) در کنار یک هیات لبنانی متشکل از 23 روزنامه نگار مرد و زن فعال در رسانه های شنیداری در این نمایشگاه شرکت کرد. مجله الغرفه حضوری شاخص در نمایشگاه داشت و با استقبال بازدید کنندگان و شرکت کنندگان در آن روبرو شد. همچنین بازدید کنندگان پس از آشنایی با نماینده مجله نضال شهاب که همراه هیات لبنانی در نمایشگاه شرکت کرده بود، فعالیت مجله را شدیدا تحسین کردند و دست اندرکاران مجله از سفارت ایران به خاطر دعوت از آنان جهت شرکت در این نمایشگاه مهم تشکر کردند.
 
  
متکی در گفتگویی با «الشرق»: ما آینده درخشانی را بین ایران و لبنان وعده   می دهیم
تهران تبریز القسیس صعب
منوچهر متکی وزیر امور خارجه ایران تاکید کرد که ملت لبنانی طی 33 روز درسی فراموش نشدنی به دشمن صهیونیستی داد. وی در پاسخ پرسش روزنامه الشرق در حاشیه هفدهمین نمایشگاه مطبوعات در تهران گفت که دیدار ]آقای[ احمدی نژاد از لبنان روحیه مقاومت و پایداری را در منطقه تقویت نمود و درسی فراموش نشدنی به اسرائیل داد
وی افزود اگر جنگی در منطقه رخ دهد جنبش مقاومت پاسخی شدیدتر به تجاوز خواهد داد و مقصودم این است که همگرایی ای بین مت ها در قبال منطقه وجود دارد و این همگرایی بیش از پیش افزایش خواهد یافت و تماس ها بین دو رئیس جمهور گسترش یافته است و ما نتایج روابط میان دو کشور را لمس خواهیم کرد.
آو گفت که دیدار ]آقای[ احمدی نژاد مورد استقبال تمامی گروه ها و احزاب قرار گرتفه است و این دیدار بسیار موثر بود و در زمانی مناسب انجام گرفت و هدف از آن تحکیم امنیت و ثبات و آرامش و همگرایی و وحدت ملی است.
او انعقاد هفدهمین توافق نامه را در زمینه های اقتصادی و تجاری نقطه حرکت تازه ای در مسیر همکاری دانست، و خاطر نشان کرد که ما آینده درخشانی را بین دو کشور وعده می دهیم.
 
  
مشارکت 6750 نشریه عربی و بین المللی از جمله «الشرق» و «نادین» و «الام و الطفل» در نمایشگاه مطبوعات ایران
تهران «الشرق»
 ایران شاهد برگزاری یک جشنواره عظیم رسانه ای بود. روز گذشته هفدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات و رسانه ها و خبرگزاری های جهانی با مشارکت 700 غرفه رسانه ای بین المللی و عربی و ایرانی، و 2400 بخش فعال در زمینه رسانه جهانی، و 1600 نشریه از رسانه دانشجویی و 3000 نشریه علمی با مشارکت وزارتخانه های تابعه، و 600 نشریه ارشادی گشایش یافت. و بیش از 200 سازمان دانشجویی و از 27 کشور در نمایشگاه شرکت کردند. این نمایشگاه 6750 نشریه سیاسی و فکری و ادبی را جمع آوری کرده است و دولت ایران بیش از 250 کارمند را برای راه اندازی و مدیریت و راهنمایی میهمانان بسیج کرده است.
دکتر سید محمد حسینی وزیر فرهنگ ایرانی در سخنرانی افتتاحی اظهار داشت که ایران در حال حاضر با رسانه های جهانی برای مقابله با تعرض به آنان از سوی رسانه های مخالف رویکردهای ایران در ارتباط است. ایران با استقبال و محبت ملت هایی که ما با آن ها در ارتباط هستیم روبرو شده است.
وزیر ایرانی گفت که این جشنواره 17 سال قبل با وسعت کم برگزار گردید و اکنون در سایه توانایی های جوانان فعال پیوسته در حال گسترش است. وی از حاضران خواستار حمایت و همیاری و چشم پوشی از برخی اشتباهات غیر عمد شد. او همچنین به دیدار رئیس جمهور احمدی نژاد و توانایی رسانه ها در انعکاس جهانی دیداری استناد جست که از نظر اهمیت فراتر از هر رئیس جمهور کشور دوست و برادر بود.
از سوی دیگر، دکتر رامین معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد، ضمن تمجید از میهمانان و شرکت کنندگان، اظهار داشت«ایران به این نمایشگاه بین المللی امیدهای زیادی بسته است و به حضور شما تکیه می کند.»
در این نمایشگاه بیش از 6750 نشریه عربی و بین المللی و محلی شرکت کردند، و لبنان سهم بسزایی در این نمایشگاه داشت بطوری که تعداد زیادی از روزنامه ها و مجلات سیاسی و اقتصادی و سایت های اینترنتی لبنانی و مراکز تحقیقاتی افزون بر وزارت اطلاع رسانی شرکت کردند.
در حاشیه نمایشگاه سلسله نشست ها و جلسات سخنرانی سیاسی و اقتصادی و رسانه های برپا گردید. همچنین حضور رسانه های خارجی نیز کاملا ملموس بود، بطوری که غرفه هایی برای فرانسه و ژاپن و چندین کشور اروپایی و امریکایی و آسیایی، و شمار زیادی از کشورهای عربی شرکت کننده نظیر مصر و اردن و یمن، قطر، کویت و الجزایر و سوریه اختصاص یافته بود.
روزنامه «الشرق» غرفه مخصوصی در نمایشگاه دایر کرده بود؛ و چندین شماره از این نشریه در معرض بازدید قرار گرفت، علاوه بر ا ین انتشارات مرکز انتشاراتی نادین و الام و الطفل، و سایت اینترنتی «الشرق» به نمایش گذاشته شد.
همچنین مدیر تحقیقات و انتشارات لبنانی وزارت اطلاع رسانی چندین شماره از نشریات خود، و سایت اینترنتی وابسته به وزارتخانه را به نمایش گذاشت، نشریات السفیر – اللواء الاخبار – البلد – البناء – الانوار- البیرق – و نشریات اقتصادی متعدد، افزون بر الانتقاد اینترنتی و دفتر رسانه های وابسته به «حزب ا...« نیز در نمایشگاه شرکت کرده بودند.
مصاحبه های خبرنگاران مطبوعات و رادیو و تلویزیون ایران با هیات های لبنانی بسیار چشمگیر بود و نشان دهنده توجه طرف ایرانی به مسائل سیاسی و اقتصادی و رسانه ای لبنان بود. غرفه لبنانی استقبال کننده قابل توجهی داشت، در این نمایشگاه بیش از سیصد رسانه بانوان اسلامی و مسیحی نیز شرکت کرده بودند. نمایشگاه تا پایان ماه جاری به کار خود ادامه می دهد و در حاشیه آن هر روز تا بعد از ظهر جلسات گفت و شنود و سخنرانی تشکیل می شود.