نشست های تخصصی نمایندگان رسانه های خارجی
در
بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها

16 تا 22 آبان 1394

 

فهرست مطالب
1. سید زین‌العابدین حیدری رئیس دفتر مقیم تلویزیون الاتجاه عراق
2. لوچانا بورساتی رئیس دفتر مقیم خبرگزاری آنسا ایتالیا
3. مصطفی ملیح آهیسحالی رییس دفتر مقیم خبرگزاری آناتولی ترکیه
4. راینهارد باومگارتن نماینده خبری مقیم رادیو ARD آلمان
5. کریستین دیتر زارم رئیس اتحادیه روزنامه نگاران آلمان (میهمان ویژه) 
6. عماد آبشناس نماینده خبری مقیم خبرگزاری سگودنیا (روسیه امروز) 
7. کنجی ناکانیشی رئیس دفتر مقیم روزنامه یومیوری ژاپن
8. علی اکبر دارینی سرپرست دفترمقیم خبرگزاری آسوشیتدپرس (AP) امریکا
9. ژرژ مالبرونو خبرنگار ارشد روزنامه فیگارو فرانسه (میهمان ویژه)
10. رمضان بورسا خبرنگار مقیم تلویزیون قدس ترکیه
11. محمد عبدالرزاق الاسدی خبرنگار مقیم تلویزیون آفاق عراق
12. استفان باربیه رئیس دفتر مقیم خبرگزاری فرانسه
13. حسن حیدر خبرنگار مقیم شبکه المنار لبنان
14. یعقوب اصلان خبرنگار مقیم تلویزیون اولوسال ترکیه
15. وحید سالمی نیگجه عکاس مقیم خبرگزاری آسوشیتدپرس (AP) امریکا
16. علی منتظری نماینده و خبرنگار مقیم بخش عربی تلویزیون فرانس ٢٤
17. محمد حسن البحرانی رئیس دفتر مقیم تلویزیون المیادین لبنان
18. جیانگو لی رئیس دفتر مقیم رادیوی بین المللی چین
19. رونگ جو رئیس دفتر مقیم روزنامه ون هویی چین
20. طلال سلمان مدیر مسئول روزنامه السفیر لبنان (میهمان ویژه)مقدمه
در بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات، که از 16 تا 22 آبان ماه برگزار شد، غرفه اداره کل رسانه خارجی، به دلیل برگزاری نشست های تخصصی نمایندگان رسانه های خارجی، با استقبال گسترده بازدیدکنندگان و خبرنگاران داخلی مواجه شد نمایندگان و خبرنگاران
رسانه های خارجی مقیم و غیرمقیم مدعو از 10 کشور روسیه، آلمان، فرانسه، ترکیه، چین، ژاپن، لبنان، عراق، امریکا و ایتالیا طبق جدول زمانبندی درباره رسانه خود و فضای رسانه ای کشورشان سخنرانی کردند و در پایان هر نشست در جلسه پرسش و پاسخ به سوالات مخاطبان و حضار پاسخ دادند. در این نشست ها که به زبان های انگلیسی، عربی، ترکی، چینی، ژاپنی، فرانسوی، ایتالیایی و آلمانی به زبان فارسی ترجمه می شد، 19 رسانه شامل خبرگزاری، رادیو و تلویزیون و روزنامه های خارجی به مخاطبان معرفی شد.
این نشست های تخصصی با تلاش های بسیار و هماهنگی های مناسب اداره کل رسانه های خارجی، در راستای ارتقاء سطح فرهنگی رسانه ای در داخل و توسعه تعاملات در سطوح منطقه ای و بین المللی میسر گردید و بازتاب گسترده در رسانه های داخلی داشت.
اداره کل رسانه های خارجی
آبان ماه 1394
سید زین‌العابدین حیدری
S.Zainalabedin Haidary
رئیس دفتر مقیم تلویزیون الاتجاه عراق
موضوع سخنرانی : آشنایی با تلویزیون الاتجاه و تأثیر رسانه‌ها بر مراکز تصیم‌ گیری
آقای سید زین‌العابدین حیدری اولین سخنران نشست های تخصصی در نمایشگاه مطبوعات بودکه در 17 ابان ماه با حضور جمعی از خبرنگاران داخلی و بازدیدکنندگان نمایشگاه برگزار شد. آقای حیدری در ابتدای سخنان خود به طور مختصر به معرفی خود پرداخت و گفت از سال 84 با رسانه های مکتوب عربی وارد عرصه خبری شده، مدتی با خبرگزاری های ج.ا.ا همکاری کرده و سپس از سال 89 در تلویزیون الاتجاه عراق مشغول به کار شده است .
وی اظهار داشت تلویزیون الاتجاه در فضای سیاسی سنگین عراق در سال 2006 شروع به کار کرد. بیشتر
شبکه های عراقی شیعی و سنی وابسته به حزب هستند و وابستگی خود را نیز به طور علنی اعلام می کنند. جریان های سیاسی و احزاب در عراق از طریق این شبکه ها تبلیغات خود را انجام می دهند.
درگذشته درعراق بحث شیعه و سنی مطرح نبود و تمام خانواده های عراقی خود را با قبیله های خود، از هم متمایز می کردند،‌ از سال 2003 به بعد سنی ها و شیعیان از هم جدا شدند و اختلاف ها پدیدار شد و فضای نا امنی بر عراق حاکم شد ، هیچ شبکه تلویزیونی برای ایجاد فضای آزاد و برگزاری میزگرد میان شیعه و سنی وجود نداشت. خود شیعه ها هم در تشدید شدن درگیری های مذهبی نقش داشتند، حتی بین خودشان هم به وحدت نمی رسیدند. جریان های صدر، سیستانی و شخصیت های دیگر نیز با هم کنار نمی آمدند و همیشه به دنبال کسب حقوق برای طرفدارن خودشان بودند. تلویزیون الاتجاه پس از تاسیس ، بدون معرفی خودش و با رویکردی خاص ، فضای بازی را برای هم گروه ها ایجاد کرد و با تبلیغات توانست گروه های سنی و شیعه را درکنار هم قرار دهد.
وی تاکید کرد در جریان میزگردهای میان نمایندگان سنی و شیعه متوجه شدیم آن ها با هم ارتباط دارند و در عالم سیاست برای بدست آوردن منافع ملی یا حزبی با یکدیگرلابی می کنند. این فضای رسانه ای در تلویزیون الاتجاه شکسته شد و یک فضای گفتمان در این تلویزیون آغاز شد که در شبکه های دیگر هم بعد از الاتجاه به راه افتاد.
او تاکید کرد رسانه ها بعد از اشغال عراق بوسیله امریکا، برای سرعت بخشیدن به فرآیند تشکیل دولت، در مقابل امریکا خود را خلع سلاح کردند و به مقاومت سیاسی روی آوردند. ‌مرجعیت دینی رویکرد دیگری داشت و معتقد بود نمیتوان دست روی دست گذاشت. عراق از نظر تنوع جغرافیایی و اقتصادی بخاطر دارا بودن اکثریت شیعه و منابع نفتی جایگاه خوبی در منطقه داشت که اگر پیشرفت می کرد دیگر کسی نمی توانست با آن مقابله کند. شعار صدام حسین بعد از انتفاضه شعبانیه در سال 1991 که در آن 14 استان عراق سقوط کرد و شهید صدر هم در جریان آن به شهادت رسید ، این بود: لاشیعه بعد الیوم : از امروز به بعد جنگ ما جنگ طایفه ای و مذهبی است و هدف، از بین بردن شیعه است.
آقای حیدری در ادامه افزود از این زمان شیعه ستیزی در عراق آغاز شد که ابتدا در سطح دولت عراق بود و بعد به مردم هم کشیده شد. از زمان اشغال امریکا بسیاری از احزاب سیاسی ، نماد مقاومت سیاسی را مطرح کردند و مقاومت به نفع جریانات وهابی شیعه ستیز مصادره شد و تمام شبکه های عربی آمدند و از این مقاومت علیه دشمن دفاع کردند و فرقی نمی کرد چه کسی دشمن باشد مجوزی یا امریکایی . (اسم شیعه ها در عراق رافزی است) به دلیل این فضای سیاسی حاکم بر عراق در ابتدا نمی شد تلویزیون الاتجاه را معرفی کرد.
وی تاکید کرد تلویزیون الاتجاه به حزب ا... عراق وابسته است و آن را به طور رسمی هم اعلام کرده است. البته منظور از حزب ا... ، جیش المختار نیست که رئیس آن بطاط و تحت پیگرد است. بلکه حزب الهی است که امروز فرماندهی شیعی را بر عهده دارد و به کتائب حزب ا.... معروف است. هسته مرکزی این حزب در سال 2004 شکل گرفت که در پایگاه های خارج از شهر ها ، عملیات امریکا ستیزی انجام می دادند.
این عملیات ها و اطلاعات مقاومت در تلویزیون الاتجاه تبلیغ شد. جریان سیاسی از دو بخش سپاه بدر به عنوان ، شاخه نظامی و مجلس اعلا به عنوان شاخه سیاسی تشکیل می شد. سپاه بدر تبدیل به جریان بدر شد و از مجلس اعلا جدا و وارد فرایند سیاسی شد. امروز سپاه بدر در مجلس اعلا کرسی دارد و با ائتلاف با نوری مالکی وارد مجلس شد اما هدف از تأسیس آن مساله دیگری بود. بعد از این که داعش توانست در عراق نفوذ کند
حزب ا... بعد از فتوا آیت ا... سیستانی بیانیه صادر کرد و در آن اعلام کرد که با داعش در حال جنگ است.
آقای حیدری در ادامه افزود در تمام این اتفاقات در عراق، رسانه نقش اول را بازی می کرد، رسانه های مقاومت از جمله تلویزیون الاتجاه با داشته های ناچیز و در واقع با نداشته های خود با سه نوبت کارکردن ، شهید دادن و به خط مقدم رفتن ، تلویزیون را اداره می کردند. در مقابل این شبکه ها ، غول های شبکه ای عراق قرار داشتند.
وی در پایان سخنان خود تاکید کرد تلویزیون الاتجاه تنها شبکه ای است که در کنار تلویزیون المنار لبنان، عبارت الامام الخامنه ای را به کار می برد در حالی که سایر شبکه ها ، ایشان را المرشد الخامنه ای می خوانند ، ما ایشان را به عنوان رهبر قبول داریم اما در شرایط سیاسی سخت کنونی نباید به طور مستقیم از ج.ا.ا دفاع کنیم چرا که نمی خواهیم بینندگان خود را از دست بدهیم زیرا هجمه علیه ج.ا.ا زیاد است. ماموریت آن ها از بین بردن وحدت، ایجاد اختلاف میان مردم و مصادره فضای موجود به نفع خود است که ما باید در مقابل این
فرایند ها ایستادگی کنیم.لوچانا بورساتی
Luciana Borsatti
رئیس دفتر مقیم خبرگزاری آنسا ایتالیا
موضوع سخنرانی : آشنایی با خبرگزاری آنسا و فعالیت‌های آن
خانم لوچانا بورساتی رئیس دفتر خبرگزاری آنسا در تهران در اولین روز نشست های تخصصی نمایندگان
رسانه های خارجی در 17 آبان ماه به معرفی خبرگزاری آنسا ایتالیا و نحوه فعالیت آن در ایران و در سطح
بین المللی پرداخت.
وی در ابتدا گفت خبرگزاری آنسا در سال 1945 پس از شکست نازیسم و فاشیسم در پایان جنگ بین الملل دوم تاسیس شد. سیاست تحریریه آنسا عدم وابستگی و اطلاع رسانی آزاد،‌ مستقل، بی طرف و کامل در ایتالیا و سایر نقاط جهان است. دلیل این امر نیز پیروی از قانون اساسی جدید یا سیستم اطلاع رسانی جدید و دموکراتیک بعد از جنگ بین الملل دوم در ایتالیاست . آنسا به عنوان تعاونی متشکل از 30 روزنامه با گرایش های مختلف سیاسی تأسیس شد. بنابراین دولت ایتالیا درمالکیت آن سهمی ندارد. از ابتدای تأسیس تاکنون نیز این ساختار تغییر نکرده است. دولت ایتالیا در کنار سایر رسانه ها، از قبیل روزنامه ها،‌ مقامات دولتی و محلی ایتالیا و نیز انجمن ها و شرکت های خصوصی و همچنین مؤسسات ملی و بین المللی از مشتریان این خبرگزاری محسوب می شود و در ازای دریافت اخبار آن مبالغی به خبرگزاری می پردازد.
سرویس خبری آنسا،‌ اخبار ویدئوها و عکس های خبری را برای روزنامه ها،‌ رادیو تلویزیون و رسانه های اینترنتی ایتالیا تهیه می کند. بخشی از تولیدات خبری آن نیز بر روی سایت آن به آدرسwww.ansa.it قابل مشاهده است که شامل سرویس خبری انگلیس هم می باشد.
خانم بورساتی افزود می توان گفت که بیشتر محتویات رسانه های ایتالیایی به طور مستقیم از سوی آنسا یا بر پایه اخبار آنسا تهیه می شود، به این معنی که گاهی رسانه ها اخبار آنسا را به طور کامل دوباره نویسی و یا اخبار خود را با آن مقایسه می کنند. همچنین در مورد پوشش موضوعات حساس،‌ یا هنگامی که اخبار ضد و نقیضی در مورد یک موضوع وجود دارد،‌ آنسا قابل اعتمادترین منبع است.
خانم بورساتی در حین معرفی خبرگزاری آنسا عکس ها و اسلاید هایی نیز از دفتر روزنامه و سایر موضوعات به حضار نشان داد.
وی درباره دفتر خبرگزاری آنسا در ایران گفت این خبرگزاری از سال 1979 (1958 شمسی) فعالیت خود را در تهران آغاز کرد. البته حضور آن در ایران به سال 1975 بر می گردد، هنگامی که یک روزنامه نگار آزاد به این خبرگزاری پیشنهاد کار در ایران را داد.
در 6 نوامبر 1979 دو روز پس از تسخیر سفارت امریکا در تهران،‌ اولین روزنامه نگار خبرگزاری آنسا به نام جیووانی کاتللا دفتر دائمی آنسا را در تهران تأسیس و فعالیت خود را آغاز کرد. او در سپتامبر 1980 (1359) در هنگام گزارش اخبار جنگ ایران و عراق نیز مجروح شد و به همین علت او را شهید زنده خطاب می کردند. او در سال 1365 ایران را ترک کرد و اکنون در حال چاپ کتابی درباره 6 سال فعالیت خود در ایران است.
اکنون مدت 36 سال از فعالیت روزنامه نگاران آنسا در ایران می گذرد و همواره اصول بنیادی سیاست خبرگزاری که استقلال و بی طرفی است ، در پوشش اخبار ایران رعایت شده است.
دفتر آنسا همچنین ناظر مهمی برای دیپلماسی ایتالیا در ایران است، کشوری که همواره سیاست روابط دوستانه با ایران را دنبال کرده و جامعه اقتصادی آن علاقه مند به تجارت با این کشور هستند. در پایان ماه نوامبر نیز قرار است گروهی به نمایندگی از سوی 240 شرکت دیداری از تهران داشته باشند.
وی ادامه داد آنسا به عنوان تنها رسانه ایتالیا که دارای دفتر نمایندگی در تهران است جریان دائمی اطلاعات را برای کشور ایتالیا تأمین نموده و همیشه سعی در حفظ استقلال کاری خود داشته،‌ از اخباری که توسط جریانات قدرتمند بین المللی تهیه می شود. مستقل است.
خبرگزاری آنسا 22 دفتر در ایتالیا و 90 دفتر بین المللی و محلی در 5 قاره جهان دارد. هسته کار آنسا توسط سرویس خبری اینترنتی مدیریت می شود که از سوی رسانه های مختلف شامل روزنامه ها و رادیو و تلویزیون ها و سایر مشتریان عمومی و خصوصی مورد استفاده قرار می گیرد.
از آنجایی که آنسا حضور مهمی در امریکای لاتین دارد (به دلیل مهاجرت ایتالیایی ها به آنجا) و سرویس های خبری آن به نحو گسترده مورد بازدید قرار می گیرند،‌ اخبار خود را به زبان های اسپانیایی و پرتغالی نیز منتشر
می کند. دفتر آنسا در بوینوس آیرس 60 سال پیش گشایش یافت و ده ها روزنامه نگار در آنجا مشغول به کارهستند. دفاتری نیز در سن پائولو برزیل و ریودوژانیرو و مونته ویدئو دارد. همچنین درخاورمیانه و حوزه مدیترانه نیز سرویس خبری متخصص تحت عنوان آنسا مید ANSA MID در همه سایت های اینترنتی آن موجود بوده، که به زبان انگلیسی و عربی قابل رؤیت است. آنسا 40 شریک خبری در میان خبرگزاری ها و روزنامه های محلی در منطقه دارد. اخبار این منطقه از دو دفتر اصلی در بیروت و قاهره مدیریت می شود. دفتر بیروت کارهای مربوط به خاورمیانه و خلیج فارس را انجام می دهد.
در ژانویه 2015 میلادی این خبرگزاری قرار داد انحصاری را با اولین خبرگزاری جهانی یعنی‌ آسوشیتدپرس امضاء کرد که بر اساس آن اخبار ،‌ عکس ها و ویدئوهای آن خبرگزاری را هم در ایتالیا منتشر می کند. علاوه بر آن شبکه بین المللی تلفیقی از شرکای خبری مانند خبرگزاری آلمان،‌ بلومبرگ امریکا و ایتارتاس روسیه،‌ شین هوای چین و ای پی آی (اتحادیه عکس مطبوعاتی اروپا) نیز وجود دارد که آنسا یکی از مؤسسین آن است.
در مورد ایران نیز آنسا شراکت خبری طولانی مدتی با خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) دارد. مدیر عامل این خبرگزاری به تازگی از دفتر رم بازدید نموده و مدیر عامل آنسا نیز به زودی به تهران سفر خواهد کرد تا قرارداد همکاری دو خبرگزاری را تمدید کند.
وی در پایان این نشست آمار اجمالی عملکرد خبرگزاری آنسا را به شرح ذیل ارائه داد :
• بیش از 3500 خبر و متجاوز از 2500 عکس هر روزه از سوی آنسا و نیز از طریق اینترنت، موبایل و تبلت منتشر می گردد
• وب سایت آنسا هر ماه بیش از 140 میلیون صفحه خبر و 12 میلیون بیننده دارد
• در آرشیو دیجیتال آنسا بیش از 12 میلیون تصویر وجود دارد
• آنسا ده کانال اینترنتی ویژه دارد
• 5 ویدیوی پخش اخبار رادیو تلویزیونی و بیش از 20 ویدیویی خبری انتشار می یابد
• 4 وب سایت (آنسامد – آنسا برزیل – آنسا لاتین و آنسا انگلیسی) دارد
• بیش از 500 هزار خبر در توئیتر و 700 هزار خبر نیز در فیس بوک انتشار می دهد
• برخی از سرویس های خبری آنسا به شرح زیر است :
• اخبار عمومی، که بیش از 1500 خبر سیاسی،‌ اقتصادی، ورزشی و هنری در روز از ایتالیا و سایر نقاط دنیا مخابره می کند
• 22 دفتر منطقه ای آنسا اخبار منطقه ای را منتشر می کنند و همچنین اخبار بازرگانی – مالی‌، علمی و پزشکی و تکنولوژیک – اخبار صنعتی،‌ کشاورزی – کارگری به علاوه خدمات آنسای مدیترانه – انگلیسی – پرتغالی و اسپانیاییمصطفی ملیح آهیسحالی
Mustafa Mehlih Ahishali
رییس دفتر مقیم خبرگزاری آناتولی ترکیه
موضوع سخنرانی : آشنایی با خبرگزاری آناتولی
دومین روز از نشست های نمایندگان رسانه های خارجی با سخنرانی مصطفی ملیح آهیسحالی رییس دفتر خبرگزاری آناتولی ترکیه با عنوان آشنایی با خبرگزاری آناتولی در غرفه اداره کل رسانه های خارجی برگزار شد.
در این نشست خبری در روز 18 آبان ماه ، مصطفی ملیح آهیسحالی رئیس ‌دفتر مقیم این خبرگزاری در ایران توضیحاتی درباره خبرگزاری آناتولی و چگونگی تاسیس آن ارائه داد.
وی در ابتدا این سخنرانی اظهار داشت ایران و ترکیه به عنوان دو کشوری که تاریخ و فرهنگ مشترک و نزدیک به هم دارند مانند دو درختی هستند که ریشه هایشان یکی است. رئیس ‌دفتر این خبرگزاری افزود: آناتولی خبرگزاری رسمی ترکیه نزدیک به صد سال قدمت دارد و یکی از قدیمی ترین و تاثیر گذارترین خبرگزاری های ترکیه است که هدف آن پاسخگویی به نیازهای ارتباطی در طول مبارزات ملی و اعلام صدای مردم ترکیه به سراسر جهان بوده است. درطول جنگ جهانی اول جهت ارسال اخبار این جنگ نیاز به تاسیس یک خبرگزاری مختص به ترکیه احساس شد و مصطفی کمال آتاتورک تاسیس خبرگزاری آناتولی را تایید کرد. تأسیس این خبرگزاری به قبل از اعلام تشکیل دولت ترکیه بر می‌گردد.
آقای آهیسحالی افزود خبرگزاری رسمی ترکیه که در سال 1920 میلادی تاسیس شد، در تولید خبر همیشه اصولی مانند «دقت در صحت ، بیطرفی، اخلاق و سرعت» را سرلوحه خود قرار داده است. به همین خاطر اکنون جزء 8 آژانس خبری برتر جهان است و به ده زبان زنده دنیا مانند ترکی، انگلیسی،‌ عربی، ‌فارسی ، روسی، آلمانی، کردی ، فرانسوی، بوسنی و آلبانی به تولید خبر می پردازد.
این خبرگزاری در86 کشور دنیا،‌ خبرنگار و در 32 کشور دفتر دارد. خبرنگاران از 74 ملیت مختلف جهان،‌ مشغول همکاری با آن هستند. روزانه 1900 تصویر و 250 ویدئو به زبان های ترکی (1370 مورد) انگلیسی (130 مورد) فرانسوی (60 مورد)، روسی (55 مورد)،‌کردی (85 مورد) و بوسنی (70 مورد) از طریق این خبرگزاری منتشر
می شود. آناتولی همچنین با تولید روزانه 250 خبر به زبان عربی در صدر تولید کنندگان خبر در سطح جهان عرب و شمال افریقا قرار گرفته است.
این خبرگزاری در زمینه همکاری های بین المللی با 60 خبرگزاری مطرح جهان ،‌ پیمان همکاری دارد . عضو موسس اتحادیهء خبرگزاری های اروپا (EANA) است و در اتحادیه ‌خبرگزاری های بالکان (ABN)، اتحادیه خبرگزاری های مدیترانه (AMAN)، اتحادیه خبرگزاری های ملی دریای سیاه (BSANNA) و اتحادیه خبرگزاری های آسیا و اقیانوس آرام (OANA) عضویت دارد.
آناتولی هم چنین با آژانس های عکاسی DPA، Contacto و Scanpix قرار داد توزیع و با خبرگزاری فرانسه پیمان همکاری امضاء کرده است و با آژانس Gettyimages یکی از بزرگترین آژانس ها در زمینه توزیع تصویر در جهان،‌ که مرکز آن در امریکا قرار دارد،‌ نیز توافق نامه همکاری امضاء کرده است و از این طریق تصاویر و ویدئوهای تولیدی خود را به سراسر جهان ارسال می کند.
رئیس‌دفتر خبرگزاری آناتولی در ادامه اظهار داشت: خبرگزاری آناتولی که در ترکیه به ANADOLU معروف است با خبرگزاری ایرنا قرارداد همکاری دارد و با خبرگزاری های دیگر نیز مانند ایسنا و مهر تبادل خبر می کند. این خبرگزاری همچنین با بسیاری از خبرگزاری ها و اتحادیه های رسانه ای جهان همکاری دارد و تصاویر خبری خود را نیز با همکاری موسسه گتی ایمیجز امریکا به سراسر جهان مخابره می کند.
وی در پایان سخنرانی خود درباره آزادی خبرنگاران گفت ترکیه آزادی بیان را محترم می شمارد و همه گروه ها و احزاب حتی گروه های تندرو آزاد هستند تا مطبوعات وابسته به خود را داشته باشند.

 

 

راینهارد باومگارتن
Reinhard Baumgarten
نماینده خبری مقیم رادیو ARD آلمان
موضوع سخنرانی: آشنایی با رادیو ARD، جایگاه رادیو در میان رسانه‌های کشور آلمان و تأثیر رسانه ها بر سیاست دیپلماسی آن کشور
دومین سخنران غرفه اداره کل رسانه‌های خارجی در روز 18 آبان ماه ، آقای راینهارد باومگارتن خبرنگار مقیم رادیو ARD آلمان بود. آقای باومگارتن که در دفتر استانبول مستقر است، در میز تخصصی بخش بین‌الملل بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها به معرفی این رادیو و نحوه فعالیت آن پرداخت. وی رادیو ARD را یکی از بهترین و بزرگترین سازمانهای خبری آلمان معرفی کرد و گفت ARD مخفف اتحادیه رادیوتلویزیونهای آلمان است که در سال 1950 تأسیس شد. این رادیو دولتی نیست و منافع اقتصادی هم ندارد. یعنی نه از طرف دولت کنترل می‌شود و نه از طرف بخش اقتصادی به آن فشار وارد می‌شود.
وی اشاره کرد ARD حدود 22 هزار همکار و خبرنگار و 30 دفتر نمایندگی در خارج از آلمان دارد. درآمد این سازمان 7 میلیارد یورو در سال است و یک سازمان خصوصی محسوب می‌شود. آلمان یک کشور فدراتیو است و از ایالت‌های مختلف تشکیل شده است. بنابراین رسانه‌های این کشور ایالتی هستند و در یک جا متمرکز نشده‌اند. رادیوتلویزیونهای آلمان از 9 شبکه ایالتی در سراسر این کشور تشکیل شده است که نه از طرف سازمان رادیوتلویزیون و نه از طرف دولت بر آن نظارتی وجود ندارد بلکه این مردم هستند که بر آن نظارت می‌کنند. هر یک از این 9 رادیو ایالتی دارای شورای رادیو تلویزیون هستند. این شورا از 74 نفر متشکل از اقشار مختلف مردم ، نمایندگان مجلس و ‌اقلیت‌های مذهبی حتی مسلمانان تشکیل شده است. این شورا رئیس رادیو تلویزیون و سردبیران آن را عزل و نصب می‌کند.
وی چنین ادامه دادکه رسانه‌ها در آلمان در کنار 3 قوه مقننه، مجریه و قضاییه از قدرت زیادی برخوردارند. نقش مطبوعات و رسانه‌ها نظارت و کنترل بر سیاستمداران نیست بلکه کنترل بر شرکت‌های بزرگ اقتصادی هم هست. نقش رسانه‌های آلمان این است که با عینک انتقادی به همه چیز نگاه و آن ها را تحلیل کنند و اگر خلافی را مشاهده کردند آن را منعکس نمایند.
وی اشاره کرد که در آلمان اتحادیه‌ای بر کار خبرنگاران و روزنامه‌نگاران نظارت می‌کند که نام آن شورای مطبوعات فدرال است و نهادی است که بین دولت و مطبوعات قرار دارد.
باومگارتن درباره فعالیت‌هایش در ایران اظهار داشت: رادیو ARD از سال 1976 (1355) در ایران دفتر نمایندگی دارد و در حاضر استودیو رادیو ARD ، 44 میلیون شنونده به طور روزانه در جهان دارد. رادیوهای عمومی در آلمان بالاترین مخاطب یعنی 77 درصد مردم را دارد. بزرگترین ثروت هر رسانه‌ای اعتماد مردم به آن است و ما به همین دلیل به رادیو ARD که بالاترین درجه اعتماد مردم را داراست، افتخار می‌کنیم.
دفتر نمایندگی این رادیو در ایران تلاش می‌کند تا اخبار ایران را به موقع تهیه و در اختیار مسؤولین و مردم آلمان قرار دهد. نمایندگان این دفتر علاوه بر گزارش‌های سیاسی تلاش می‌کنند تا گزارش‌های فرهنگی نیز در مورد ایران تهیه کنند. یکی از گزارش‌های اخیر این دفتر درباره یک مدرسه موسیقی در ایران بود که دارای 4000 دانش آموز و 150 معلم موسیقی است. در آلمان چنین مدرسه‌ای با این تعداد شاگرد وجود ندارد و این خبر از این جهت مهم است که یک تصویر دیگری از ایران را در رسانه‌های خارجی به نمایش می‌گذارد. تصویری کنونی که از ایران در رسانه‌های غربی وجود دارد مربوط به 30 سال پیش است. وظیفه نمایندگان خارجی رسانه ها در ایران معرفی ایران از ابعاد مختلف و چهره واقعی ایران است. رسانه‌های آلمان به ایران علاقمند هستند و دفتر تهران با دارا بودن 4 خبرنگار در ایران بیشترین تعداد خبرنگاران از یک کشور غربی را دارد.
آقای باومگارتن در پایان سخنرانی خود اظهار داشت: خبرنگاران آلمانی علاقمند هستند تا اخبار را به طور مستقیم از وزراء و مسؤولین دریافت کند. ولی متأسفانه مقامات و وزراء برای انجام مصاحبه با خبرنگاران خارجی پاسخ مساعد نمی‌دهند.


کریستین دیتر زارم
Christian Diether Zarm
رئیس اتحادیه روزنامه نگاران آلمان (میهمان ویژه)
موضوع سخنرانی: نقش رسانه ها در توسعه روابط جمهوری اسلامی ایران و آلمان
روز دوشنبه 18 آبان ماه در سومین روز از بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات، دکتر کریستین دیترزارم رئیس اتحادیه روزنامه نگاران آلمان به ارائه سخنرانی درباره این اتحادیه پرداخت.
وی در ابتدای سخنان گفت ارتباطات ما کلید رفتارهای ماست انسان ها با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند تا هم دیگر را بشناسند و بفهمند. در این زمینه رسانه ها مهمترین نقش را در جهان ارتباطات دارا هستند.اتحادیه مطبوعات آلمان بزرگ ترین اتحادیه غیر سندیکای شغلی آلمان در هامبورگ است و 10 هزار نفر عضو از مطبوعات بزرگ و مهم آلمان دارد.این اتحادیه سرویس های زیادی را به خبرنگاران می دهد از جمله مشاوره در زمینه های مختلف مانند مسائل مالی، اشتغال به کار، حفظ اطلاعات آنلاین، پوشه های آموزشی ، حمایت از خبرنگاران در مناطق مناطق جنگی ، بررسی آزادی مطبوعات ، تنظیم برنامه سفرهای خبری به کشورهای مختلف و....
وی تبادل اطلاعات در سطوح بین المللی برای درک متقابل را لازم و خوب و برگزاری چنین نمایشگاه هایی را در زمینه مطبوعات و رسانه ها برای تبادل اخبار بسیار مناسب دانست. همچنین به ملاقات های خود در این سفر با اصحاب رسانه های داخلی ایران اشاره کرد و گفت سطح اطلاعات امروز در ایران بالا رفته است. معمولا اخبار هولناک و وحشتناک در رسانه ها بیشتر منتشر می شود ولی درباره زندگی عادی کمتر در اخبار مطلب وجود دارد.در حالی که مردم دوست دارند بدانند زندگی عادی مردم چه اتفاقی می افتد.
وی ابراز امیدواری کرد که درآینده با خبرنگاران آلمانی بیشتری به ایران بیاید و تصاویر واقعی از ایران را به جهان نمایش دهند. در ایران ابتدا مسائل سیاسی مورد توجه خبرنگاران قرار می گیرد و به موضوعات دیگر کمتر توجه می شود.
آقای زارم در ادامه گفت خبرنگار خوب باید قلبش در میان مردم باشد.یک خبرنگار خوب خبرنگاری است که موضوع خبر را شخصی نکند و از دور خبر را تهیه نکند بلکه به عمق ماجرا برود و گزارش بنویسد. متاسفانه خبرنگاران جوان امروز کمترچنین عمل می کنند و تعریف اخلاقی دارند که بر اساس آن گزارش تهیه می کنند. درمورد تحلیل ها باید چنین باشد ولی خبرنگار باید از خبر فاصله بگیرد و از موقعیت ارزیابی داشته باشد و بداند خبر را چگونه تهیه کند. مردم یک کشور در مورد کشورهای دیگر کلیشه ای عمل میکنند. با وجود این که اینترنت وجود دارد و می شود اطلاعات را از آن به دست آورد و با وجود جهانی شدن، اخبار کمی از ایران در جهان وجود دارد.
چیزی که برای مسئولان مصداق دارد برای خبرنگاران هم مصداق دارد و اگر خبرنگاران ایران هم به آلمان سفر کنند ارتباط بهتری ایجاد خواهد شد. وی درادامه سخنان خود درباره خدماتی که این اتحادیه ارائه می دهد نوضیح داد و خدمات آن را چنین برشمرد: مشاوره به خبرنگاران، حمایت از خبرنگاران در قبال قانون و ... و دفاع از حقوق آن ها و ...
وی اشاره کرد که در اروپا خبرنگاران کارت خبرنگاری ندارند و فقط در ایتالیا خبرنگاران کارت خبری می گیرند.
او درباره نقش خبرنگاران در انتقال اطلاعات مثبت از ایران اظهار داشت برای رونق گرفتن بخش گردشگری پس از توافق هسته ای ابتدا باید خبرنگاران بیشتری به ایران سفر کنند و در گزارش های خود بنویسند که ایران کشوری امن ، زیبا، با فرهنگ و تاریخ کهن است تا زمینه برای جذب گردشگران نیز مهیا شود. ذهنیت خود خبرنگاران هم باید تغییر کند و آن ها باید بدانند که ایران کشور امنی است . آلمان هم مایل به گسترش روابط خود با ایران است.
دکتر کریستین دیترزارم، رییس انجمن خبرنگاران آلمان گفت زمان آن فرارسیده است که رسانه های ایران و آلمان با هم خواهر خواندگی رسانه ای داشته باشند. بازدید خبرنگاران ایرانی از کشور آلمان برای آشنایی با فرهنگ و صنعت رسانه ای این کشور حایز اهمیت است. به گفته وی رسانه های ایران و آلمان باید در زمینه برنامه های آموزشی و تبادل اخبار با هم همکاری داشته باشند.
کریستین زارم رسانه ها و مطبوعات ایران را دعوت کرد تا روزنامه نگاران، عکاسان خبری و خبرنگاران رادیو و تلویزیون خود را جهت آموزش به آلمان اعزام کنند. وی افزود دلیلی وجود ندارد که دو کشور دوست چنین روابطی با هم نداشته باشند. او تبلیغات کذب رسانه های غربی و همچنین رسانه های ایرانی را مقصر دانست که مردم آلمان درباره " ایران واقعی" اطلاعات کافی ندارند. وی اذعان داشت که مردم آلمان اطلاعات کمی درباره ایران دارند و این بستگی به روزنامه نگاران، کارشناسان رسانه ای ایران دارد که تولیدات رسانه ای و موضوعات مطبوعاتی خود را با تاکید بر امور جاری به زبان های آلمانی و انگلیسی تغییر دهند.
وی در پایان سخنان خود به بازدیدهایش از روزنامه ها و خبرگزاری های ایران و ملاقات با مسئولین آن ها اشاره کرد و ابراز تمایل کرد که اتحادیه روزنامه نگاران آلمان با رسانه های داخلی ایران در زمینه تبادل دانشجو و خبرنگار و پذیرفتن کار آموز همکاری داشته باشد.عماد آبشناس
Emad Abshenas
نماینده خبری خبرگزاری سگودنیا (روسیه امروز)
موضوع سخنرانی : آشنایی با خبرگزاری سگودنیا و قوانین و مقررات خبرنگاری درشرایط جنگی یا بحرانی با همکاری کمیته صلیب سرخ
آقای عماد آبشناس نماینده خبری خبرگزاری روسیه سگودنیا یا روسیه امروز در تهران روز دوشنبه 18 آبان ماه در غرفه رسانه های خارجی طی نشستی به معرفی این خبرگزاری و روش های نوین شکستن انحصار رسانه ای غربی پرداخت.
وی در بخش اول سخنان خود درباره معرفی این خبرگزاری گفت خبرگزاری راشیا سگودنیا یا روسیه امروز در سال 2013 به دستور ولادیمیر پوتین تشکیل شد که متشکل از 13 رسانه و خبرگزاری روسی بود. دلیل تاسیس این خبرگزاری این بود که در روسیه تعدادی رسانه وجود داشتند که در کنار یکدیگر به صورت موازی فعالیت
می کردند و ترجیح دادند که رسانه ای متمرکز بوجود آورند تا بتوانند انحصار رسانه های غربی را درهم بشکنند. خبرگزاری روسیه امروز دارای یک سایت خبری به نام اسکوتنیک است که هم خودش اخبار را منتشر می کند و هم از رسانه های دیگر اخبار را گرفته و ارسال می کند.
آقای آبشناس در ادامه افزود خبرگزاری روسیه سگودنیا در 130 شهر جهان دارای 34 دفتر بین المللی است که این دفاتر هرکدام شبیه به یک خبرگزاری عمل می کنند به طور مثال دفتر قاهره اخبار کل افریقا را پوشش
می دهد و آن ها را به تمام جهان ارسال می کند و اگر لازم باشد از زبان روسی به 35 زبان دیگر اخبار ترجمه و ارسال می شود. به این ترتیب این خبرگزاری به یک رسانه بزرگ بین المللی تبدیل شده است. خبرگزاری سگودنیا علاوه بر سایت خبری دارای رادیو و پایگاه پوشش تلفن همراه نیز می باشد. بخش فارسی این خبرگزاری نیز بسیار فعال بوده و درحال راه اندازی دفتر نمایندگی خود در ایران است.
آقای آبشناس در بخش دوم سخنرانی خود به تشریح قواعد و قوانین حمایت از خبرنگاران در شرایط بحرانی جنگی با کمک کمیته امداد صلیب سرخ جهانی پرداخت. وی در ابتدا تصاویری را از اتفاقات و حوادثی که برای خبرنگاران هنگام تهیه گزارش جنگی پیش آمده است، به نمایش گذاشت و توضیح داد که برای خبرنگاران در مناطق جنگی هیچگونه حقوق ویژه ای وجود ندارد و حقوق بین الملل بشر دوستانه برای آن ها تنها در منازعات بین المللی و داخلی برخورداری از حقوق " شهروند غیر نظامی" را درنظر گرفته است.
وی در این زمینه کتاب خلاصه کنوانسیون های ژنو و پروتکل های بین المللی را به حضار معرفی کرد و گفت این کتاب درباره کمک هایی است که سازمان های بین المللی می توانند به خبرنگاران ارائه دهند.
برخی خبرنگاران که اخبار ویژه جنگی را تهیه می کنند می توانند لباس پرس داشته باشند و فقط برای آن ها احترام قایل می شوند تا برخوردی خارج از ضوابط بین المللی با آن ها نشود. نخستین بار در سال 1970 سازمان ملل پیشنهاد حفاظت از روزنامه نگاران در ماموریت های خطیر را داد که در کنوانسیون ژنو گنجانده شد و در نهایت در سال 2013 اصلی ترین پایه های دفاع از حقوق خبرنگاران در جنگ بنا و نخستین قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل تصویب شد ولی قانونی برای آن صادر نشد. در زمان جنگ جهانی دوم خبرنگارانی که از طرف ارتش به جنگ می رفتند و یونیفورم جنگی می پوشیدند اگر اسیر می شدند زندانی جنگی محسوب
می شدند ولی اگر لباس نداشتند با آن ها به عنوان غیر نظامی برخورد می شد.
وی چنین ادامه داد که خبرنگارانی که از جنگ گزارش تهیه می کنند به عنوان شاهد جنایات جنگی تلقی
می شوند. در جنگ اول عراق امریکایی ها با خود خبرنگارانی را به همراه می آوردند و برکار آن ها نظارت
می کردند اگر خلاف میل آن ها گزارشی تهیه می شد عکس العمل نشان می دادند به عنوان مثال امریکایی ها به هتل فلسطین در بغداد که این خبرنگاران در آن مستقر بودند، حمله کردند. طبق قوانین بین الملل اگر خبرنگاران در جنگ، اخبار یا گزارش های کذبی را منتشر کنند که باعث کشت و کشتار یا تحریک به جنگ و منجر به مرگ افرادی شود جنایت جنگی محسوب می شود.
آقای آبشناس در پایان سخنرانی خود درباره مساله کشته یا گروگان گرفته شدن خبرنگاران به عنوان مساله ای که در حال حاضر خبرنگارن با آن مواجه هستند، اظهار داشت در جنگ جهانی اول 20 درصد کشته ها و در جنگ جهانی دوم 65 درصد کشته شدگان غیر نظامی بودند درحالی که امروز این آمار به 90 درصد رسیده است. در عراق، سوریه، افغانستان و ... 90 درصد کشته شدگان غیر نظامی هستند. در جنگ ویتنام 63 نفر خبرنگار کشته شد درحالی که در عراق 350 خبرنگار طی 14 سال جنگ کشته شدند. وی همچنین درباره گروگان گیری خبرنگاران گفت گروگان گیری ماجرای جدیدی است که خبرنگاران با آن مواجه هستند و اغلب برای باج گیری یا فشار آوردن به کشورهای دیگر گروگان گرفته می شوند به طوری که در سال جاری 32 خبرنگار گروگان گرفته شدند که هنوز سرنوشت 14 نفر آن ها معلوم نیست.کنجی ناکانیشی
Kenji Nakanishi
رئیس دفتر مقیم روزنامه یومیوری ژاپن
موضوع سخنرانی : آشنایی با روزنامه یومیوری و خبرنگاران ژاپنی و چگونگی توزیع روزنامه
دومین سخنران غرفه اداره کل رسانه‌های خارجی در روز 18 آبان ماه ، آقای کنجی ناکانیشی رئیس دفتر مقیم روزنامه یومیوری بود. آقای ناکانیشی سخنان خود را با اشاره به این که 2 ماه از ورود و شروع به کارش در دفتر روزنامه یومیوری در ایران می گذرد و زندگی لذت بخشی در کشورمان دارد، آغاز کرد و به معرفی روزنامه یومیوری پرداخت. وی گفت ژاپن به خاطر دارا بودن تکنولوژی بالا مشهور است اما هنوز در این کشور مطبوعات اهمیت زیادی دارند چراکه حس اعتماد مردم را به خود جلب کرده اند. جوانان ژاپنی در نظر سنجی انجام شده در ژاپن در مورد میزان اعتماد به سازمان های مختلف ، روزنامه ها را به عنوان سومین سازمان مورد اعتماد انتخاب کرده اند در حالی که در امریکا روزنامه ها در رتبه نهم از نظر جلب اعتماد عمومی قرار دارند. پس ژاپنی ها روزنامه زیاد می خوانند و به آن اهمیت زیادی می دهند. ژاپن از نظر مطالعه روزنامه در کشورهای مختلف رتبه اول را دارد.
وی در ادامه به معرفی روزنامه یومیوری پرداخت و گفت یوم به معنای خواندن و یوری به معنای فروش و یومیوری به معنای خواندن و فروش است. روزنامه یومیوری در سال 1874 تاسیس شده است و 140 سال سابقه و قدمت دارد. شمارگان آن 10 میلیون نفر است و صبح ها منتشر می شود. در ژاپن سه مرکز مهم وجود دارد که هرکدام روزنامه چاپ خود را دارند. یکی از آن ها توکیو است که چاپ مخصوص به خود را دارد.این روزنامه یک سایت خبری هم دارد که در ماه دارای 406 میلیون نفر بازدیدکننده است و تاثیرگذاری بیشتری بر مخاطبین دارد. یومیوری همچنین برای کودکان روزنامه ای جداگانه منتشر می کند که هدف از آن جذب کودکان به خواندن روزنامه است و فروش خوبی حتی نسبت به روزنامه بزرگسالان دارد.
وی درباره دفتر نمایندگی روزنامه یومیوری در ایران گفت این روزنامه از 30 سال پیش در ایران دارای دفتر نمایندگی است چرا که ایران برای ژاپن کشور مهمی محسوب می شود. وی در پایان سخنان خود نیز به گزارش هایی که از ایران در زمینه های مختلف خبری و فرهنگی تهیه کرده است ، اشاره کرد همچنین گفت درباره فقر مدرن در ژاپن مقاله های نوشته است که ژاپن را به عنوان کشوری پیر با زیربناهای پیر شده که نیاز به بازسازی دارد، معرفی می کند.علی اکبر دارینی
Aliakbar Darini
سرپرست دفترمقیم خبرگزاری آسوشیتدپرس (AP) امریکا
موضوع سخنرانی: آشنایی با خبرگزاری AP و فعالیت‌های آن در ایران
آقای دارینی در روز دوشنبه 18 آبان ماه به ایراد سخنرانی درباره تاریخچه خبرگزاری AP از ابتدای تاسیس تا به امروز و عملکرد این خبرگزاری از زمان انقلاب تاکنون پرداخت.
آقای دارینی ضمن بیان این نکته که بیش از 16 سال است نماینده خبری خبرگزاری AP در ایران است گفت این خبرگزاری 170 سال پیش در سال 1846 تاسیس شد زمانی که در 5 روزنامه نیویورک تصمیم گرفتند جنگ مکزیک را با سرعت عمل بیشتری پوشش خبری بدهند.
وی ادامه داد که این خبرگزاری نیمه خصوصی و نیمه دولتی است و به شکل تعاونی اداره می شود که سهامداران آن روزنامه های امریکا هستند. هیات مدیره آن 22 نفر است.رئیس کل این خبرگزاری گری کوت و مرکز اصلی آن منهتن نیویورک است که در سال 2017 تغییر خواهد کرد.
خبرگزاری AP امروز عظیم ترین آرشیو خبری را دارد که یکی از فعالیت های آن ارائه اخبار و تصاویر از آرشیو خود به مشتریان خود است. AP تلاش کرده است خود را با پیشرفت فناوری ها تطبیق دهد. در سال 2008 AP موبایل راه اندازی شد تا اخبار را روی موبایل مشتریان دریافت کنند و تاکنون 9 میلیون بار اخبار را به این صورت به دست آورده اند.
این خبرگزاری تاکنون جایزه های زیادی را به خود اختصاص داده است از جمله برنده نیمی از جایزه های پولیتزر شده است و 51 جایزه نوبل را خبرنگاران، عکاسان و نویسندگان این خبرگزاری کسب کرده اند. AP بیش از 280 دفتر در خارج و داخل دارد که 110 دفتر آن در خارج فعال هستند.
تاکنون 35 نفر از خبرنگاران ، عکاسان و....این خبرگزاری ضمن کار خبری کشته شده اند. سال 2014 برای AP خونین ترین سال بود.
AP از ترور لینکلن تا سقوط شاه و پیروزی انقلاب اخبار داشته باشد و از دلایل ماندگاری آن این است که توانسته است خود را با فناوری های نوین سازگار کند. با گذشت زمان بخش ویدئویی AP نقش پررنگ تری داشته است. 50 درصد درآمد این خبرگزاری از طریق تصاویر ویدئویی و عکس است. براساس برآورد انجام شده هرروز نیمی از جمعیت جهان اخبار AP را به طور مستقیم یا غیر مستقیم می خوانند ، می بینند و می شنوند که نشان دهنده عمق و گسترش این خبرگزاری در جهان است. نزدیک به یک چهارم درآمد AP از روزنامه ها بود. AP بزرگترین شبکه رادیویی را در امریکا دارد. در سال 2014 رشدی را در درآمدهای AP شاهد هستیم به طوری که در 6 سال گذشته بیشترین درآمد را داشته است. (604 میلیون دلار درآمد که 104 میلیون دلار آن سود بود.)
وی درباره وضعیت دفتر نمایندگی خبرگزاری AP در ایران گفت دفتر این خبرگزاری تا زمان دولت بازرگان در ایران فعال بود. در سال های پایانی دوره دوم ریاست جمهوری آقای هاشمی رفسنجانی به عنوان رابط خبری بازگشت و دو دفتر راه اندازی کرد. دفتر اول بخش خبر و عکس و دیگری بخش تلویزیون که در سال 2012 (1386) این دو دفتر ادغام شدند و در حال حاضر یک دفتر در ایران فعالیت می کند.
تلاش دفتر خبرگزاری AP پاسخ به مشتریان و ارسال خبرهایی است که خواهان آن هستند. حجم بالایی از اخبارتهیه شده این دفتر مربوط به برنامه هسته ای ایران و برنامه موشکی و فضایی بوده است.
ایران کشور پر خبری است هر شهر و روستایی سوژه های ناب دارد اخباری که گوش ها و چشم های مردم غرب نه دیده اند نه شنیده اند. پس ما در دهه اخیر تلاش کردیم اخباری را فرای خبرهای سیاسی و هسته ای تهیه کنیم. به شهرهای مختلف ایران سفر کرده و گزارش های زیادی در زمینه های اقتصادی و فرهنگی زندگی اقلیت ها، ییلاق و قشلاق به عنوان پدیده ای نادر ، پرورش تمساح در جزیره قشم پرورش ماهی خاویار و بافتن بزرگترین فرش برای مسجدی در تاجیکستان تهیه و ارسال کرده ایم که هماهنگی های این سفرها با وزارت ارشاد انجام شده است و باید از اداره کل رسانه های خارجی وزارت ارشاد در این مورد تشکر کنیم.
وی به نکته مهمی نیز اشاره کرد و این که در سال های اخیر تغییری در عملکرد خبرگزاری AP ایجاد شده است و برای فروش محصولات خود بسته های خبری شامل گزارش و تصویر تهیه می کند چراکه مشتریان بهتر این بسته ها را خریداری می کنند. به همین دلیل هماهنگی بهتر و بیشتری بین بخش های خبر و عکس و ویدئو ایجاد شده است تا بسته های خبری مناسب برای مشتریان تهیه شود و از رقبا پیشی گرفته شود. بیشترین حجم تولید در 3 سال اخیر تولید این بسته ها بوده است.
بیش از 1400 رسانه در امریکا سهامدار و مشتری خبرگزاری AP هستند.اما نیمی از اخبار از طریق 15هزار رسانه دیگر بازنشر و باز تولید می شود. درآمد اصلی خبرگزاری AP آبونمان است. همچنین دو سرویس جدید راه اندازی شده است یکی در آمریکای لاتین و دیگری در خاورمیانه که تصاویر تلویزیونی را به شکل ویدئوهای کوتاه به مشتریان ارائه می دهد.
آقای دارینی در مورد سیاست خبرگزاری AP در خاورمیانه گفت اگر بگوییم رسانه ای بیطرف است معنی ندارد چرا که ایده و اندیشه های نویسنده و خبرنگار در انتشار خبر اثرگذار است. شیوه نگارش و واژه ها و چیدمان گزارش بسیار مهم است. ولی حمایت آشکار از یک جبهه و جناح وجود ندارد اما سعی می کند دیدگاه های همه طرفین را امکان بازتاب بدهد و از جانبداری پرهیز می کند.
وی در پایان سخنان خود اظهار داشت طی مدت فعالیت خود در دفتر خبرگزاری AP بیشترین همراهی و همکاری را وزارت ارشاد با آن ها داشته است. ولی متاسفانه در برابر انبوهی از پرسش هایی که از مقامات ومسئولین جمهوری اسلامی داشته اند آن ها پاسخی نداده اند و از انجام مصاحبه خودداری کرده اند. همچنین این دفتر سعی کرده است با رسانه های داخل کشور هم همکاری و تعامل داشته باشد. در سال های گذشته فقط صدا و سیما و خبرگزاری ایرنا منابع خبری آن بودند چون امکان راستی آزمایی رسانه های دیگر وجود نداشت.با گذشت زمان رسانه ها و خبرگزاری های داخلی دقت و صحت خبرهایشان راستی آزمایی شد و این دفتر گرایش پیدا کرد که به عنوان منبع خبری از ان ها نیز استفاده کند.
آقای دارینی با این جمله سخنان خود را پایان داد: " خبرگزاری آسوشیتد پرس تلاش می کند قضاوت خبر را به خود خواننده واگذار می کند."ژرژ مالبرونو
Georges Malbrunot
خبرنگار ارشد روزنامه فیگارو فرانسه (میهمان ویژه)
موضوع سخنرانی:تأثیر توافق هسته‌ای بر روابط ایران و اروپا وهمکاریهای اقتصادی دو طرف
آخرین سخنران غرفه اداره کل رسانه‌های خارجی در روز 18 آبان ماه ، آقای ژرژ مالبرونو خبرنگار ارشد روزنامه فیگارو فرانسه بود که به عنوان مهمان ویژه از طرف اداره کل رسانه های خارجی دعوت شده بود.
وی با موضوع تأثیر توافق هسته ای بر روابط ایران و اروپا و همکاری های اقتصادی دو طرف شروع به سخنرانی کرد و ابتدا درباره خود گفت از سال 1962 خبرنگار فیگارو بوده و از سال 1998 بر ایران سفر می کند و در هر سال چند ماه یک بار به ایران می آید و همه اخبار کشور را پوشش می دهد. او به عراق هم سفرهایی داشته و تاکنون چندین کتاب درباره قطر، فلسطین و عراق بعد از صدام نوشته است.
وی سپس چنین ادامه داد توافق هسته ای که امضاء شد سرنوشت روابط ایران و اروپا را عمیقاً‌ تغییر داد. با این که اجرای آن زمان زیادی خواهد برد، این توافق آینده رابطه ایران و کشورهای اروپایی را عمیقاً‌ تغیر خواهد داد و چشم انداز تازه ای برای آن ها ترسیم خواهد کرد. قبل از امضاء این توافق رابطه ایران و اروپا اندک بود و حتی رابطه بدی داشتند. روابط ایران و اروپا تیره بود. انگلیس هم سفارتش را بسته بود.
وی به بررسی روابط ایران و فرانسه پرداخت و گفت آقای روحانی به زودی به پاریس سفر خواهد کرد که بی سابقه است. روابط ایران و فرانسه بیش از 400 سال سابقه دیرینه دارد و فراز و نشیب زیادی داشته است. در دهه 80 که رابطه عراق و فرانسه خوب بود فرانسه در جنگ ایران و عراق از متحدان عراق بود. این تنها فرانسه نبود که از صدام حمایت می کرد غالب کشورهای اروپایی از عراق حمایت می کردند. تنها کشور عرب که از ایران حمایت کرد سوریه حافظ اسد بود. فرانسه از کشورهایی بود که از نظر نظام و تسلیحات به عراق کمک کرد و موشک های سوپر اتاندار و اگزوست به عراق می فرستاد. مورد بعدی که در روابط ایران و فرانسه نقش بازی کرد مشارکت ایران و لبنان در این کشور علیه فرانسه بود.
زمانی که میتران رئیس جمهور شد سیاست فرانسه را تغییر داد و گفت فرانسه در حمایت از عراق زیاده روی کرده و رابطه بهتری با ایران برقرار شد. از سالهای 97 و 98 روابط دو کشور وارد فاز بهتری شد،‌ آقای علی آهنی که در حال حاضر سفیر ایران در فرانسه است (3 دوره سفیر بوده) نقش مهمی در بهبود روابط داشت. از زمانی که آقای خاتمی در سال 97 رئیس جمهور شد، روابط دو کشور گرمتر شد و دور جدید گفتگوهای انتقادی آغاز شد، ‌این گفتگوها درباره تروریسم ، حقوق بشر، مسائل منطقه ای آسیای میانه و صلح خاورمیانه بود. به خاطر این که امریکا قانونی را تصویب کرد روابط اقتصادی ایران و امریکا بهتر شد. روابط اقتصادی ایران و اروپا هم بهبود یافت (وام ها،‌ سرمایه گذاری اقتصادی) اما فشار امریکا در زمینه حقوق بشر بیشتر شد و گفتگوهای انتقادی نتوانست رابطه سازنده ای را بین ایران و اروپا ایجاد کند بنابراین نتیجه ای در برنداشت . اتحادیه اروپا سفرای خود را از ایران فراخواند. طی این مرحله که 7 ماه طول کشید روابط ایران و اروپا تیره شد.
وی ادامه داد با ریاست جمهور خاتمی ابرهای اختلافات کنار رفت. دور تازه ای از گفتگو آغاز شد که به آن گفتگوهای سازنده می گویند. از سال 98 دور تازه گفتگوهای سازنده در پایتخت های اروپایی جهت (مبارزه با مواد مخدر،‌ انرژی به حمل و نقل کشاورزی، حقوق بشر) آغاز و سرمایه گذاری های اروپا در ایران از سال 99 شروع شد. از سال 2000 شورای وزیران اروپا توسعه روابط با ایران را تصویب کرد. بدنبال آن سفر اقای خاتمی به ایتالیا و آلمان و سفر وزیر خارجه اتریش به ایران بود.
از سال 2001 روابط بین الملل از جمله ایران تحت الشعاع قرار گرفت. با به قدرت رسیدن جورج بوش و اشغال عراق که بدنبال نظام تک قطبی شدن در جهان بود‌،‌ روابط ایران و اروپا تحت الشعاع قرار گرفت و تهمت های جدید بخصوص درباره برنامه هسته ای به ایران زده شد،‌ مسآله هسته ای باعث شد روابط ایران و اروپا از بین برود و وارد فاز جدیدی از عدم درک متقابل شدیم. برنامه هسته ای که دغدغه امریکا و اسرائیل بود به مشکل اروپایی ها هم تبدیل شد.
آقای مالبرونو درباره توافق هسته ای گفت این توافق می تواند مسائل را حل کند اما مشکلاتی هستند که باید از سر راه برداشته شود. توافق نهایی مستلزم برداشتن تحریم هاست که بر روابط ایران و اروپا تأثیر خواهد داشت. نمایندگان آلمان و ‌انگلیس درباره تأثیرات توافق در حال نوشتن مطالبی هستند. توافق می تواند گام تازه ای باشد که اروپا را به شریک اصلی تجارت تبدیل کند.
سفر شخصیتهای اروپایی به ایران روابط متقابل را بهبود خواهد بخشید اما همچنان تردید ها بخصوص از طرف کشورهای عربی بر روابط دو کشور پا بر جاست. برخی از این نگرانی ها مشکوک به نظر می رسد
فابیوس وقتی فهمید پیش توافق ایران و امریکا نوشته شده خواست آن را به هم بزند. فرانسه دچار بحران اقتصادی است و وابسته به کشورهای عربی مثل عربستان که با آن ها روابط گسترده اقتصادی دارد، است. به همین خاطر برخی از توافق های اقتصادی ایران و فرانسه هنوز نهایی نشده اند. البته در داخل فرانسه گروه هایی روابط با کشورهای عربی را مورد سوال قرار می دهند و پیشنهاد می کنند به سوی بازار ایران که آمادگی توسعه دارد و مهم است باید رفت. اگر توافق هسته ای به نتیجه برسد، برقراری روابط اقتصادی ایران و فرانسه تعیین کننده خواهد بود. باید اختلاقات منطقه ای کنار گذاشته شود. به همین دلیل فرانسه در حملات علیه داعش شرکت کرده است.
ممکن است اختلافات ایران و فرانسه تا انتخابات فرانسه ادامه یابد. در مورد لبنان هم فرانسه می گویند ایران نباید از حزب ا... لبنان حمایت کند. در مورد یمن هم موضع فرانسه شبیه عربستان است. اما عربستان زیاده روی کرده و در جنگی وارد شده که نتیجه ای نداشته است . بازار ایران با جمعیت زیادی که دارد برای فرانسه مهم است. اما تا زمانی که تحریم ها کاملاً‌ برداشته نشده مراکز اقتصادی شاید حاضر به سرمایه گذاری در ایران نشوند چون بانک های فرانسه بسیار مقروض هستند و ممکن است میدان را به سایر کشورهای اروپای ببازند.
وی در پایان سخنان خود گفت مهمترین مسآله در روابط ایران و فرانسه این است که برف ها در حال آب شدن است و نگاه فرانسه به ایران تغییر کرده است.رمضان بورسا
Ramazan Bursa
خبرنگار مقیم تلویزیون قدس ترکیه
موضوع: نقش رسانه‌ها در تشویش و انحراف افکار
رمضان بورسا خبرنگار مقیم تلویزیون قدس ترکیه در ایران اولین سخنران روز 19 آبان ماه در غرفه رسانه های خارجی بود. وی سخنان خود چنین آغاز کرد که در جهان کانون قدرت های متعددی وجود دارد و مهمترین آن ها رسانه ها هستند. رسانه ها اخبار و اطلاعاتی که مردم نیاز دارند را به آن ها منتقل می کنند و وسیله ای اجتماعی محسوب می شود. مردم در کشورشان اخبار را از طریق رسانه ها می شنوند بنابر این فضا برای جلب افکار عمومی مساعد است. اصطلاح مانیپولاسیون که در مورد موضوعات اقتصادی و اجتماعی استفاده می شود در مورد رسانه ها نیز مصداق پیدا می کند.
وی افزود جعل خبر و دروغ پردازی،‌ القاء اخبار نادرست با وجود آن که افکار عمومی نمی خواهند آن را قبول کنند، اتفاق می افتد. مانیپولاسیون القاء اخبار به مردم آن طور که رسانه ها می خواهند است. یعنی رسانه ها اخبار دروغ را به خورد مردم می دهند.
در قرن 21 در حوادث بهار عربی، مردمی را می بینیم که دچار مانیپولاسیون شدند و در معرض اخبار دروغ قرار گرفتند، از اواخر قرن بیستم رسانه های مختلف بوجود آمده و گسترش یافتند. بعد از جنگ جهانی اول رسانه ها و خبرگزاری ها به عنوان منبع اطلاعات و امنیت استفاده شدند. برخی از آن ها در جنگ به جمع آوری اطلاعات و اخبار می پرداختند. رسانه باید درخدمت افکار عمومی باشد ولی از آن به عنوان وسیله ای برای انتقال اخبار خاصی استفاده می شود. امریکا خادم اسرائیل است و به اهداف آن کشور در خاورمیانه طی سال ها کمک کرده است. بعد از 11 سپتامبر هزاران نفر را در کشورهای این منطقه، در لیبی و افغانستان قتل عام کرد. 2 میلیون نفر در عراق قتل عام شدند ولی کشورهای غربی عکس العمل نشان ندادند در حالی که همین رسانه ها با خودسوزی یک نفر در تونس به نام محمد الدوره ، علیه آن شعار سر دادند.
غرب از طریق رسانه های خود افکار عمومی را به نفع خود مدیریت می کند. بهار عربی مانند حرکت الکفایه در مصر Kur حرکتی نبود که مردم به طور طبیعی راه بیندازند و خود قیام کنند. این قیام ابتدا در آزمایشگاه غرب ثبت شد و بعد به خورد جهان عرب داده شد.
مطالبات مردم در واقع از بین رفت. موضوعات اجتماعی و رسانه ها دست به دست هم دارند و با دروغ پردازی و جعل خبر مردم را تحریک کردند. سوریه نمونه بارز این مسأله است. مراکز قدرت رسانه ای در کشورها از جمله ترکیه تمرکز پیدا کرده اند که از لحاظ اقتصادی نیز از قدرت بالایی برخوردارند و صاحب بانک ها و شرکتهای تجاری و مدرسه و .... هستند. بنابراین شاهد تنوع کانونهای قدرت هستیم.
آقای بورسا در ادامه اظهار داشت موضوع دیگر وارد شدن اینترنت و افزایش سرعت آن است. فضای رسانه بیشتر از گذشته برای دروغ پردازی مساعد شده ،‌ مثلاً‌ گروه داعش به راحتی در فضای اینترنت اخبار خود را منتشر
می کند و با مجله اینترنتی حتی به زبان ترکی،‌ جوانان را به سمت خود جذب می کند. دیگر نمی توان فضای مجازی را از رسانه جدا کرد. بسیاری از دولت ها هم از طریق رسانه ها خواسته های خود را به مردم منتقل
می کنند. اردوغان در ترکیه و السیسی در مصر به جای صحبت مستقیم با هم، از طریق رسانه ها با هم صحبت می کنند و تسویه حساب می کنند، دولت ها از طریق رسانه با هم گفتگو می کنند و این مساله فضای رسانه ها را برای تحریف اخبار مساعد می کند.
اواخر سال 2014 در یکی از مناطق اهل سنت عراق عملیات انتحاری صورت گرفت و 50 نفر شهید شدند. ابتدا رسانه ها به نقل از یک منبع تندرو این انفجار را به شیعیان نسبت دادند اما بعد معلوم شد داعش عامل آن بوده است.
وی در پایان چنین نتیجه گیری کرد که : 1. ما اصحاب رسانه نباید خبری را که صحت آن تایید نشده منتشر کنیم. 2. چون نمی توانیم به طورمطلق با دروغ پردازی های رسانه ها مقابله کنیم باید اخبار صحیح را به مردم منتقل کنیم تا بتوانیم با اخبار دروغ رسانه های غربی مقابله کنیم.


محمد عبدالرزاق الاسدی
Mohammed A.Alasadi
خبرنگار مقیم تلویزیون آفاق عراق
موضوع سخنرانی : آشنایی با تلویزیون آفاق و وضعیت رسانه‌های عراق در مقابله با داعش و تروریست‌ها
دومین سخنران غرفه اداره کل رسانه‌های خارجی در روز 19 آبان ماه ، آقای محمد عبدالرزاق الاسدی خبرنگار مقیم تلویزیون آفاق عراق بود. آقای الاسدی ضمن معرفی تلویزیون آفاق گفت بیش از 100 کانال تلویزیونی در عراق وجود دارند، اما همه آن‌ها تأثیرگذار نیستند، چرا که متمرکز و به اصطلاح زیر یک سقف جمع نیستند. همچنین تعدادی از رسانه‌های عراقی، هوشیاری و آگاهی سیاسی کامل را ندارند و نتوانسته‌اند نیازهای مردم را به درستی تشخیص دهند و تأمین کنند.
وی ادامه داد: همچنین با وجود رسانه‌های متعدد در عراق، نیروهای کارشناس کم داریم و نیاز است که دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی وجود داشته باشند که به طور حرفه‌ای و اختصاصی به پرورش خبرنگار و نیروهای رسانه‌ای کارآمد بپردازند.
آقای الاسدی گفت: روش‌هایی که اکنون در رسانه‌های عراق مورد استفاده قرار می‌گیرد، روش‌هایی قدیمی هستند. این مشکل فقط مختص عراق نیست و بسیاری از کشورهای خاورمیانه هم همین مشکلات را دارند. از سوی دیگر ما در عراق با مسئله‌ای به نام جنگ باز مواجه هستیم و به همین خاطر امکانات ما پراکنده شده و بسیاری نیز برای جنگ با تروریست‌ها و تکفیری‌ها هزینه می‌شود.
وی افزود: مشکل دیگر ما در عراق متأسفانه تفرقه بین شیعه و سنی است که در بسیاری از رسانه‌های عراقی نیز این مسئله به وضوح دیده می‌شود و این رسانه‌ها به جای این که مردم را کنار هم جمع کنند، آن‌ها را از هم دور می‌کنند که باید بتوانیم راهکارهایی برای رفع آن‌ها پیدا کنیم.
وی در مورد شبکه آفاق گفت: تلویزیون آفاق، یکی از شبکه‌های عراقی است که در سال 2006 تأسیس شده و او یکی از اعضای مؤسس این رسانه بوده است. این شبکه در سالی تأسیس شد که عراق دچار تحولات سیاسی بود و تلاش زیادی برای گسترش تفرقه میان مردم انجام می‌شد .تلویزیون آفاق سپس در سال 2013 از نو مسیر جدیدی را آغاز کرد.
وی افزود این شبکه یک شبکه عراقی و سیاست‌گراست. شبکه آفاق تعدادی از فیلم‌های مستند را تولید و پخش کرده است. از جمله برنامه 8 سال جنگ که در دو مرحله از سال 2006 تا 2014 تهیه شده است. همچنین فیلمی در مورد حزب تروریست بعث و درحال حاضر مستند دیگری در مورد رویکرد و عملکرد جریان تروریست های در عراق در دست تهیه است. شبکه آفاق برنامه مستند دیگری نیز تحت عنوان "اقدامات و امیدها" در دست تولید دارد.
وی ادامه داد: علاوه بر بخش‌های خبری مختلف ، برنامه‌های مختلف خبری ، تحلیلی و سیاسی نیز در این شبکه تهیه می‌شود، از مهمترین برنامه‌های سیاسی این شبکه برنامه "مستقیم" است که شهروندان مختلف را در جریان مسائل موجود قرار می دهد و دیدگاه‌های شهروندان را به مسئولان منعکس می‌کند.
آقای الاسدی در مورد دفتر این شبکه در ایران به نقش اساسی آن در پیشرفت روابط دو جانبه ، اشاره کرد و گفت دفتر شبکه آفاق نقش خاصی را در مورد اعلام مواضع سازنده جمهوری اسلامی ایران در عراق و پشتیبانی این کشور از عراق در حوادث و رویدادهای اخیر جنگ اخیر علیه تروریست برعهده داشته است.
وی افزود شبکه آفاق علاوه بر تهران در چندین کشور مختلف از جمله سوریه، مصر، یمن ،‌ سوئد و لندن دفتر نمایندگی دارد. شبکه آفاق بودجه خود را از یکی از حزب‌های معروف و برجسته عراق که حزب دولت اسلامی است، ‌تامین می کند همچنین از آگهی‌هایی که به شبکه می‌رسد مقداری از بودجه تهیه می‌شود.
وی گفت در سال 2013 که شبکه آفاق فعالیت خود را از سرگرفت همکاریهای گسترده‌تری را با رسانه‌های ایرانی بوجود آمد و همکاریهای خوب و گسترده‌ای در زمینه تولیدات و برنامه‌های مشترک انجام شد.
آقای الاسدی در پایان این نشست ضمن سپاسگزاری از همکاریهای بسیار خوب اداره کل رسانه های خارجی وزارت فرهنگ و ارشاد و زمینه‌های خوبی که برای آن ها بوجود آمد، اظهار داشت: این نمایشگاه فرصتی خوبی برای آشنایی ما با رسانه‌های ایرانی ایجاد کرده است که ما باید از این فرصت به خوبی استفاده کنیم.استفان باربیه
Stéphane Barbier
رئیس دفتر مقیم خبرگزاری فرانسه
موضوع سخنرانی : آشنایی با خبرگزاری AFP و فعالیت آن در شرایط بحران و درگیری از جمله در سوریه و وضعیت رسانه‌ها در فرانسه
استفان باربیه که در نشست تخصصی خود در روز 19 آبان ماه به همراه سیاوش قاضی خبرنگار مقیم خبرگزاری AFP در تهران شرکت کرده بود، ضمن تشکر از دعوت وی به این نشست در نمایشگاه مطبوعات خود را به طور مختصر معرفی کرد و گفت زمان زیادی نیست که به ایران آمده و در دفتر این خبرگزاری در تهران مشغول به کار شده است. سپس درباره خبرگزاری AFP یکی از خبرگزاری های بزرگ بین المللی است که هدفش این است که خبر را با سرعت به صورت متن ، مولتی مدیا ، ویدئو، عکس و .... ارائه دهد و در شرایط بحران ، جنگ ، مسابقات ورزشی، علم و فناوری و .... گزارش های مختلفی تهیه کند.
خبرگزاری AFP در 165 کشور دفتر نمایندگی دارد و به زبان های فرانسه، انگلیسی، آلمانی، پرتغالی و اسپانیولی اخبار خود را ارسال می کند. این خبرگزاری در سال 2014 هفتادمین سال تاسیس خود را جشن گرفت.
او گفت این خبرگزاری در واقع دوبار تاسیس شد در سال 1835 بار اول به نام خبرگزاری آواز که بوسیله خبرگزاری رویترز و آسوشیتدپرس کپی برداری شد و بار دوم در بیستم اوت 1944 قبل از آزادی پاریس توسط خبرنگارانی که با گروه های مقاومت همکاری می کردند.، آزاد و مجددا با نام خبرگزاری AFP تاسیس شد.
وی اهداف این خبرگزاری را چنین برشمرد: اول این که استقلال داشته باشد و دوم این که به صورت حرفه ای فعالیت کند و افزود این خبرگزاری 1575 خبرنگار در سطح بین المللی دارد که به طور 24 ساعته کار می کنند. مجموع کارکنان آن 2326 از 80 ملیت مختلف در سطح جهان است که روزانه 5 هزار خبر تهیه می کنند و 1050 خبر آن همراه با ویدئو و عکس است. درآمد سالانه این خبرگزاری 288 یورو است . از سال 2005 به بعد مشتریان آن 35 درصد افزایش یافته و به 4600 مشتری در سطح جهان رسیده است.
خبرگزاری AFP به دلیل شبکه گسترده خبرنگاری و حرفه ای بودنش ، یک خبرگزاری بزرگ و بین المللی محسوب می شود و به چند اصل مهم تاکید دارد: 1. خبرهایی که تهیه می شود باید کنترل و چک شده باشد
2. بیطرفی خود را حفظ کند 3. کثرت گرایی در منابع خبری را رعایت کند
بنابراین همه خبرها و گزارش هایی که تهیه می شود باید ساده ، قابل فهم ، کامل و دربرگیرنده ابعاد مختلف باشد، از حدس و گمان و شایعات پرهیز شود و اگر اشتباهی در خبر رخ داد متعهد باشد که آن را اعلام و خبر را تصحیح کند. نظر خبرنگار در خبر دخالت داده نشود. در رابطه با کثرت گرایی به آن اهمیت می دهد چون بسیاری از خبرها مربوط به بحران ها و جنگ است باید طرفین درگیر و گروه های مختلف درگیر در خبرها و گزارش حضور داده شوند. دواصل مهم برای ما اهمیت دارد: 1. دقت در ارائه خبر و مورد اعتماد بودن آن 2. سرعت در ارائه خبر که دقت در تهیه خبر باید از سرعت ارائه آن ارجحیت داشته باشد.
دفتر خبرگزاری AFP در بیروت دارای 6 خبرنگار است که اخبار سوریه را پوشش می دهند.دفتر کوچکی هم در دمشق دارد که از خبرهای دیده بان حقوق بشر برای تهیه خبر درباره سوریه استفاده می کند. در خبرها حتما عنوان می شود که منبع آن خبر کیست همچنین اصل بی طرفی در آن رعایت می شود.
وی در ادامه افزود در حال حاضر رسانه ها با بحران و رقابت با رسانه های جدید مواجه شده اند. خبرگزاری AFP رویترز و AP از خبرگزاری های بزرگ و مهم هستند که با این مشکل مواجه شده اند. رقیب تاریخی آن، خبرگزاری آسوشیتدپرس است که تمرکزش بر روی آفریقاست و روی اخبار مالی و بورس کار می کند. خبرگزاری ها تاکیدشان بر روی اخباری است که برای خوانندگان جالب باشد.در حال حاضر به خاطر ظهور اینترنت و رسانه های دیجیتالی اخبار خیلی سریع به مردم منتقل می شود. بنابر این نوع کار خبرگزاری ها تغییر کرده ات. سی ان ان ، الجزیره، بی بی سی، گوگل و توئیتر نوع کارشان تغییر کرده و AFP خبرنگارانش را تشویق می کند در این شبکه های اجتماعی حضور فعال داشته باشند تا بتواند به مشتریان دسترسی داشته باشد.
خبرگزاری AFP به خاطر گسترش بحران مالی در رسانه ها، با مشکلات مالی مواجه شده است و چون عمده فروش است با بحرانی که مشتریانش یعنی رادیوها و روزنامه ها با آن مواجه هستند، روبرو شده است که البته سعی می کند برای مقابله با آن حضورش را در سطح بین المللی بیشتر کند و در خاورمیانه و آسیا مشتریان بیشتری بدست آورد. همینطور در کشورهای در حال توسعه مثل هند چراکه در این کشورها رسانه های نوشتاری گسترش زیادی دارند. وی افزود خبرگزاری AFPسرویس جدیدی را به عنوان خط دیپلماسی برای پوشش خبری توئیتر مسئولین کشورهای مختلف تاسیس کرده که به طور روزانه فعالیت می کند.
آقای باربیه در پایان این نشست، درباره وضعیت حقوقی خبرگزاری فرانسه توضیح داد و گفت مقررات حقوقی این خبرگزاری در سال 1957 تصویب شد. خبرگزاری AFPیک موسسه مستقل یا خود مختار نیست و نمی تواند دارای سرمایه باشد.مشتریان این خبرگزاری در هیات مدیره حضور دارند و سعی می کنند حجم اشتراکشان را از نظر مالی کاهش دهند. خبرگزاری فرانسه در زمینه تهیه عکس همکاری زیادی با موسسه گتی ایمیجز دارد.
وی در خاتمه به خبرهای اختصاصی خبرگزاری فرانسه طی سا ل های گذشته اشاره کرد که عبات هستند از:
1. خبر مرگ استالین 2. گروگانگیری ورزشکاران اسرائیلی در بازی های مونیخ در سال 1972 3. سقوط هواپیمای کونکورد در سال 2000 و 4. فرار بن علی رئیس جمهور تونس
حسن حیدر
Hassan Haidar
خبرنگار مقیم شبکه المنار لبنان
موضوع سخنرانی : آشنایی با تلویزیون المنار لبنان و فضای رسانه‌ای در کشور لبنان و خبرنگاری بحران در عراق و سوریه
آخرین سخنران روز 19 آبان ماه در بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات، حسن حیدر خبرنگار مقیم شبکه المنار لبنان در تهران بود که با معرفی شبکه المنار برای حاضران در غرفه اداره کل رسانه های خارجی درباره نحوه فعالیت و همکاری های آن با ج.ا.ا به ایراد سخن پرداخت.
وی در ابتدا گفت او دارای دکترای زبان و ادبیات فارسی است و مدت 12 سال است که در ایران زندگی می کند و از سال 2004 در ایران کار خبری خود را آغاز کرده است. سپس ادامه داد اتفاقات جنوب لبنان نیاز به یک شبکه تصویری داشت تا عملیات رزمندگان حزب ا... و اخبار آن را پوشش دهد. در آن مقطع حتی افراد حزب ا... با دوربین خود برای شبکه المنار فیلم تهیه می کردند و عملیات موفقیت آمیز علیه صهیونیست ها را منعکس می کردند.تلویزیون المنار در سال 2004 پس از آزادی لبنان بر روی ماهواره رفت.
شبکه المنار در ترکیه،‌ عراق، پاکستان، مصر و اردن خبرنگار دارد و به دلیل نشان دادن اخبار مقاومت در لبنان نقش راهبردی داشته است . این شبکه از زمان تأسیس تاکنون حدود 12 شهید داده که آخرین شهید آن شیخ حسن عبدا... کارگردان گردان عشق سید حسن نصرالله بود . المنار در نقاط مهم راجع به آوارگان سوری مستند ساخته است. درباره ایران، عراق، سوریه و لبنان مستند ، سریال هایی با موضوع حمله تکفیری ها به مواضع مقاومت و کشورهای مقاومت می سازد.
خبرنگاران المنار کار ظاهری و نمایشی انجام نمی دهند. بعضی اوقات با لباس رزم می به مناطق درگیر می روند و بدون قلم و دوربین از نزدیک شاهد اوضاع هستند چرا که وقتی می خواهند مطلب بنویسند و وضعیت جایی را می خواهد به بیننده منتقل کنند، باید خودشان در آنجا بوده باشند. آن ها در نقاط درگیری با تکفیری ها و داعش نیروی فنی می فرستادند و از نزدیک محیط را بررسی می کردند تا بینند چگونه باید تجهیزات را منتقل کرد یا کار گذاشت. مقاومت حزب ا.... سنگرهای متحرک دارند. برخی افراد حزب ا... به ما آموخته اند که اگر با
رزمنده ها باشید ،کار کنید و زندگی کنید، تازه می توانید بفهمید که آن ها چه می کنند.
وی تاکید کرد با وجود این که خبرنگاران المنار ممکن است نسبت به گروه یا عده ای علقه داشته باشند ، اما باید در موقع خبرنگاری بحران را از زبان دیگران نقل و واقعیت را روایت کنند. آن ها در خاک خودشان با داعش
می جنگند و جنایاتی را که دشمنان انجام می دادند بر اساس آموزه های دینی و عقیدتی تحلیل می کنند.گاهی خبرنگار نمی تواند آنچه را می اندیشد و یا می بیند بیان کند. تناقض مرگ و زندگی در جبهه کاملاً قابل رؤیت است .
البته نیازی نیست حتماً‌ در مناطق بحرانی منظره ویرانی را به نمایش گذاشت، ‌بلکه حتی در آنجا می توان آثاری از زندگی و تلاش برای زندگی را به نمایش گذاشت . حتماً‌ نباید مردم یا حس ترحم و دلسوزی مردم را هنگام انتقال اخبار یا گزارش های جنگ و بحران تحریک کرد. خبرنگاران شبکه هایی که واقعیت را به نمایش
می گذارند در بحران و جنگ نیاز ندارند صرفا ً‌کشتار و شهادت و فقر و ویرانی را به نمایش بگذارند، بلکه باید در میان همه این مشکلات و ناراحتی ها به نمایش تلاش برای زندگی و جنبه های زیبای تلاش مردم برای ادامه بقاء را به نمایش بگذارند.
آقای حسن حیدر در پایان سخنرانی خود تاکید کرد ما باید مثل شبکه های هرمی گروه هایی را تشکیل دهیم که بتواند اخبار را از طریق شبکه های اجتماعی مخابره کنند. خبر هر چه کوتاه تر و فشرده تر و دارای تصویر مناسب باشد، برد بیشتری خواهد داشت. نفوذ حزب ا... در تلویزیون المنار از طریق فرهنگ مقاومت، در تلویزیون المیادین بوسیله گفتگوهای ویژه و در تلویزیون سوریه از طریق سریال هایش بوده است. المنار به خاطر تصاویری که درباره حزب الله پخش می کند، معروف شده است ولی در حال حاضر این شبکه مقاومت باید روی تربیت نیروی حرفه ای بیش تر تمرکز کند.

 

یعقوب اصلان
Yakup Aslan
خبرنگار مقیم تلویزیون اولوسال ترکیه
موضوع سخنرانی: نقش رسانه‌ها در همکاری منطقه‌ای
اولین سخنران غرفه اداره کل رسانه‌های خارجی در روز 20 آبان ماه در بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات ، آقای یعقوب اصلان خبرنگار مقیم تلویزیون اولوسال ترکیه در ایران بود. آقای اصلان در ابتدای سخنان خود گفت: دنیای غرب قدرت، رشد و توسعه را تنها متعلق به خود می‌داند و در مناسبات خود، اروپا را مرکز قدرت جهان قرار می‌دهد و کشورهایی که از اروپا فاصله زیادی دارند، خاور دور و کشورهایی با فاصله کم به اروپا هستند، خاور نزدیک و کشورهایی با فاصله نسبی و متوسط به این قاره قرار دارند را خاورمیانه می‌نامد.
وی اظهار داشت ما نباید هم راستا با دیدگاه کشورهای اروپایی از اصطلاحات آن ها برای کشور خودمان استفاده کنیم و استقلال و قدرت کشورهای خود را زیر سوال ببریم، اهالی رسانه در این زمینه می‌توانند بسیار تاثیرگذار باشند و در گزارش های خود از کشورهای غرب یا شرق آسیا یا خاورمیانه استفاده کنند.
امریکا و رژیم صهیونیستی همیشه در این منطقه و غرب آسیا نقشه هایی را پیاده کرده اند اولین نقشه آن ها که از صد سال پیش شروع شد، پیمان سه ور بود و در حال حاضر پروژه خاورمیانه نام دارد. طرح همان طرح و اهداف همان اهداف است. نقشه آن ها این بود که منطقه را کوچک و اهداف استثماری خود را پیاده کنند. هدف امریکا تجزیه ایران، عراق، سوریه و ترکیه است که در عراق و سوریه بعضی از نقشه های خود را پیاده کرده است. وی ادامه داد: گروه تروریستی داعش با حمایت آمریکا به وجود آمده و پیش از شکل‌گیری این گروه، در آزمایشگاه‌های آمریکا مورد بررسی دقیق قرار گرفته است تا بتواند نظم و امنیت منطقه را از بین ببرد و تسلط و استعمارگری خود را افزایش دهد.
وی درباره متحد شدن کشورهای همسایه بیان کرد: کشورهای غرب آسیا تنها با اتحاد و همدلی می‌توانند در مقابل جهان غرب قدرت نمایی کنند و در چنین شرایطی است که کشورهای غربی دیگر نمی‌توانند از خود به‌ عنوان تنها ابرقدرت دنیا یاد کنند. در ترکیه 10 هزار کلمه فارسی وجود دارد و در ایران نیز کلمات ترکی زیادی رایج است. همان طور که کشورهای اروپایی اتحادیه تشکیل داده اند کشورهای منطقه ما نیز می توانند با یکدیگر متحد شوند. پیشنهاد اتحادیه غرب آسیا 5 سال است که در ترکیه مطرح شده است. این اتحادیه کشورهای ایران، عراق، فلسطین، ترکیه و آذربایجان را در بر می گیرد. اگر این اتحادیه تشکیل شود سومین اتحادیه پر قدرت جهان خواهد شد. در ترکیه حزب وطن سعی کرده است اساسنامه این اتحادیه را تدوین کند و به دنبال اجرایی کردن آن است.
آقای اصلان درباره اتحاد کشورهای غرب آسیا اظهار کرد: داشتن هدفی مشترک می‌تواند کشورها را در کنار یکدیگر جمع کند و از آنجا که کشورهای غرب آسیا، امپریالیسم را تنها ظالم جهان می دانند مقابله با امپریالسیم و صهیونیست می تواند هدف مشترک آن ها محسوب شود.
این خبرنگار درباره انتشار اخبار نادرست از رسانه‌های غرب گفت: تعدادی از رسانه‌های غرب برای منحرف کردن افکار عمومی، اخبار مربوط به کشورهای غرب آسیا را به گونه‌ای کاملا متفاوت منتشر می کنند. وی درباره نقش رسانه ها در اتحاد منطقه توضیح داد: رسانه‌ها افکار عمومی را به دست دارند و افکار عمومی سلاح قوی تری نسبت به سلاح‌های گرم دشمنان محسوب می‌شود. رسانه‌های کشورهای منطقه باید در مقابل اخبار نادرست و سرشار از دروغ صهیونیسم واکنش نشان دهند. آن ها باید افکار عمومی را با در اختیار قرار دادن اخبار درست به خوبی مدیریت کنند و در راستای برقراری صلح و دوستی کشورهای منطقه بکوشند.
وی در پایان سخنانش دستیابی به اتحاد منطقه ای رویا نیست و می تواند تحقق یابد. کشورهای این منطقه به تنهایی نمی توانند با امریکا مقابله کنند ولی با اتحاد می توانند نقشه های این کشور را خنثی کنند.

 

 

وحید سالمی نیگجه
Vahid Salemi Nigjeh
عکاس مقیم خبرگزاری آسوشیتدپرس (AP) امریکا
موضوع سخنرانی : کارگاه عکاسی "چشم بشر" مروری بر عکاسی‌ خبری از آغاز تاکنون
اولین سخنران غرفه اداره کل رسانه‌های خارجی در روز 20 آبان ماه در بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات ، آقای وحید سالمی نیگجه عکاس مقیم خبرگزاری آسوشیتدپرس (AP) در تهران بود که با برگزاری یک کارگاه آموزشی، ابتدا اصطلاح تاریخچه عکاسی را با بیان تاریخ عکاسی اصلاح کرد و گفت از 3 هزار سال پیش
انسان ها تصویرگری داشتند قبل از پیدایش خط نقاشی وجود داشت. تا این که در قرن نوزدهم بشر به نقطه عطفی رسید و آن این بود که در سال 1926 بشر توانست نور را ثبت کند نیس فورنبس و داگر توانستند این کار را انجام دهند و عکاسی از اینجا آغاز شد.در ابتدا دوربین ها قطع بزرگ داشتند و عکس کلا پازیتیو بود و نگاتیو نداشت. عکس ها بیشتر شبیه نقاشی بودند و مفاهیم را از نقاشی می گرفتند اما بعد از سی سال عکاسی واقعی شکل گرفت. اولین عکس های خبری از جنگ کریمه بوسیله الکساندر گارنر، راجر فتنون، و سالیوان گرفته شدند و این اولین پیدایش عکس های خبری و مستند بود. اولین عکاس خبری راجر فتنون است.
در اینجا آقای سالمی عکس هایی که راجر فتنون از جنگ کریمه گرفته بود را به نمایش گذاشت که در این عکس ها چون امکان حضور در صحنه های واقعی جنگ وجود نداشت صحنه های آن بازسازی شدند.وی توضیح داد که در عکاسی نباید هیچ گونه بازسازی وجود داشته باشد و تصاویر باید واقعی باشند.
وی ادامه داد سه دهه بعد عکاسی مستند اجتماعی آغاز شد و در سال 1870 در قرن نوزدهم جان تامسون اسکاتلندی و لوئیس هاین آن را ابداع کردند. مجموعه عکس های street life in london در روزنامه ای با همین عنوان چاپ می شد و مشکلات و ناهنجاری های مستند مثل کودکان کار و فقر به تصویر کشیده شد. آقای سالمی نمونه هایی از این عکس ها را نیز به شرکت کنندگان در این جلسه نشان دادند.
وی این سوال را در اینجا مطرح کرد که چرا همیشه ناگواری ها و ناهنجاری ها و خشونت ها و جنگ در مطبوعات برجسته می شوند. یکی از دلایل آن این است که عکاسی مستند اجتماعی به مساله پول و درآمد وابسته است . روزنامه ها به عکاس پول می دهند که عکس تهیه کنند و مشتریان می خرند تا زمانی که این چرخه وجود دارد و ناگواری های اجتماعی وجود دارد این عکاسی وجود دارد چون بشر می خواهد ببیند هم
نوع هایش در چه وضعیتی هستند. وی اولین عکس گرفته شده که حومه پاریس را نشان می داد نشان داد و گفت از دهه 1930 نقطه عطفی در عکاسی خبری بوجود آمد. یک برند مشهور از یک دوربین عکاسی تولید شد. دوربین لایکا که قطع کوچک تری داشت و انقلابی در عکاسی خبری ایجاد کرد. و بوسیله آن مشهورترین رخدادهای عکاسی شدند.
وی ادامه داد پردازنده " عکاسی قطعی" کارته بریستون نام دارد که از زندگی روزمره ، اوضاع بعد از جنگ جهانی دوم ، دستگیری و محاکمه مخبری گشتاپوزنان کشمیری مسلمان ، سفرهای وی به ایران در دهه 20 شمسی از رامسر ، نظامی های ایرانی ، پل خواجو و فرش ایرانی عکس های زیادی گرفت که برخی ازاین عکس ها را نیز به نمایش گذاشت و اظهار داشت بسیاری از این عکس ها منشاء تغییر شدند و عکس خبری چون رسالت دارد باید منشاء تغییر باشد.
وی سپس مارگارن بورک وایک را معرفی کرد و گفت او بهترین عکس ها را از وقایع دهه 1030 به بعد گرفته است و عکس "نشان جهان صنعتی" روی جلد مجله life را نشان داد که خیلی معروف است. جورج فیلیپ گریفیث عکاسی آیکان را آغاز کرد و در کتاب ویتنام اینک Vietnam inc عکس های جنگ ویتنام را به تصویر کشید و این عکس ها همان مفهوم چشم بشر را القاء می کنند.
آقای سالمی در پایان این کارگاه عکاسی، مجله ژئو را معتبرترین مجله عکاسی جهان معرفی کرد و تاکید کرد که این عکس ها همان چشم بشر است که بسیاری از سیاستمداران ، جنگ افروزان و منتقدین با آن مخالف هستند.علی منتظری
Ali Montazeri
نماینده و خبرنگار مقیم بخش عربی تلویزیون فرانس ٢٤
موضوع سخنرانی: آشنایی با تلویزیون فرانس ٢٤ (بخش عربی) و نقش رسانه ها در دیپلماسی
در پنجمین روز از برگزاری بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات در تاریخ 20 آبان ماه ، علی منتظری نماینده و خبرنگار مقیم تلویزیون فرانس ٢٤ طی سخنرانی درغرفه اداره کل رسانه های خارجی، درباره تلویزیون فرانس ٢٤ (بخش عربی) و تجربه چگونگی انعکاس پرونده مذاکرات هسته ای در رسانه های خارجی به ویژه فرانس 24 صحبت کرد.
وی در ابتدای سخنان خود اظهار داشت : دولت ها به دلیل نقش موثر رسانه ها در بازتاب اخبار، بیشتر به سوی آن ها گرایش پیدا کرده اند و در میان رسانه ها، به شبکه های تلویزیونی به خاطر اثرگذاری بیشتر آن ها روی آورده اند. دولت ها امروزه لازم می بینند دامنه فعالیت خود را از داخل به خارج از کشور خود گسترش دهند. فرانسه در راس کشورهای دارای رسانه های مهم و بزرگ قرار دارد. این کشور با تاسیس تلویزیون فرانس 24 در دسامبر ٢٠٠٦ وارد رقابت رسانه ای شد. این تلویزیون به دلیل استفاده از فناوری های بالا و نیروی متخصص توانست جایگاه ویژه ای در میان رسانه ها پیدا کند به طوری که اکنون جزء رسانه های اول غربی شده است.
کانال ٢٤ تلویزیون فرانسه در سال 2006 با یاری ١٨٠ خبرنگار و با پوشش ٢٤ ساعته اخبار بین المللی به دو زبان فرانسه و انگلیسی فعالیت خود را آغاز کرد. این شبکه در سال ٢٠٠٧ زبان عربی را نیز به برنامه های خود افزود و اکنون با بیش از ٢٦٠ خبرنگار تعداد ٢٢٢ میلیون خانواده را در ٥ قاره جهان تحت پوشش خبری خود قرار می دهد. فرانس ٢٤ رابطه تنگاتنگی با فرانس تی وی، رادیو RTL و خبرگزاری AFP فرانسه دارد.
بخش عربی، انگلیسی، فرانسوی، رادیو مونت کارلو و رادیو بین المللی فرانسه با 14 زبان جهان زیر یک مجموعه رسانه ای یعنی فرانس 24 فعالیت می کنند. کارکنان این تلویزیون از 35 ملیت مختلف لبنانی، سوری، مصری، مغربی و ... هستند که از رموز موفقیت تلویزیون فرانس 24 بشمار می آید.
آقای منتظری سپس ادامه داد: بخش عربی این شبکه در مقایسه با دیگر بخش ها با تاخیر راه اندازی شد.
کانال های فرانس 24 انگلیسی، عربی و فرانسوی در یک ساختمان متمرکز هستند و این شبکه در 177 کشور جهان قابل مشاهده است. تعداد بینندگان آن به 300 منزل در سراسر جهان می رسد و پیش بینی شده است در سال 2006 تعداد مخاطبین تلویزیون به 400 میلیون منزل و بازدیدکنندگان سایت آن به 16 میلیون نفر برسد. این شبکه با وجود تامین منابع مالی خود از طرف دولت به مبلغ 80 میلیون یورو در سال، در انتقال اخبار ، مسیری آزاد را دنبال می کند. به طوری که حتی گاهی اوقات سیاست های دولت فرانسه در این شبکه به نقد کشیده
می شود. اما این به معنای عدم رعایت خطوط قرمز این کشور نیست و تلویزیون فرانس 24 مانند سایر رسانه ها این خطوط قرمز رعایت می شود.
وی ادامه داد تلویزیون فرانس 24 در داخل و خارج فرانسه موافقان و مخالفان زیادی حتی در کشورهای مستعمره سابق فرانسه از جمله کشورهای شمال افریقا دارد. در فرانسه 6 میلیون الجزایری زندگی می کنند به همین دلیل بخش عربی فرانس 24 منتقدانی از سیاست داخل و خارج فرانسه دارد. در زمان دولت سارکوزی جدلی میان دولت و رسانه ها بوجود آمد. وی اصرار داشت بخش عربی و انگلیسی تلویزیون فرانس 24 به دلیل عدم کارایی تعطیل شوند. این مساله مخالفانی در فرانسه داشت و سارکوزی مجبور شد از این تصمیم عقب نشینی کند.
بخش های عربی و انگلیسی توانستند با تغییر مدیران خود به جایگاه جهانی قابل توجهی دست پیدا کنند. به این ترتیب انتقادات می تواند باعث پیشرفت رسانه ها شود.
آقای منتظری درباره دفتر نمایندگی این تلویزیون در ایران گفت تلویزیون فرانس 24 در زمان آقای احمدی نژاد دارای دفتر نمایندگی در ایران بود که بعدا تعطیل شد. و در حال حاضر یک سال است که این دفتر فعالیت مجدد خود را آغاز کرده است. این دفتر تاکنون ده ها گزارش خبری و گزارش زنده تهیه و پخش کرده است.از مهمترین گزارش های تهیه شده ، گزارش های مذاکرات هسته ای ، نقد سیاست های فرانسه و هیات فرانسوی در این مذاکرات در نوامبر 2014 بود. مجموع اخبار و تحلیل ها قبل از نهایی شدن مذاکرات در این تلویزیون تهیه و پخش می شد به طوری که تلویزیون فرانس 24 پیش بینی کرد که این مذاکرات به دلیل عدم موافقت هیات فرانسوی، به نتیجه نخواهد رسید که همین طور هم شد و این خبر در رسانه های دیگر هم پخش شد. مدیریت اخبار در تلویزیون فرانس 24 مخالف پخش این گزارش ها نشد و فقط شرط آن را داشتن شفافیت خبری قرار داد.
در پایان این نشست، آقای منتظری درباره گزارش های فرهنگی زیادی که تاکنون بخش عربی دفتر تلویزیون فرانس 24 تهیه و پخش کرده است ، توضیح داد و این امر را مدیون کمک های اداره کل رسانه های خارجی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دانست.محمد حسن البحرانی
Mohammad Hassan Albahrani
رئیس دفتر مقیم تلویزیون المیادین لبنان
موضوع سخنرانی: آشنایی با تلویزیون المیادین و نقش رسانه‌های ماهواره‌ای در منطقه
آخرین سخنران در نشست تخصصی روز 21 آبان ماه محمد حسن البحرانی رئیس دفتر مقیم تلویزیون المیادین لبنان در تهران بود. وی در ابتدا مختصری از سوابق حرفه ای خود را بیان کرد و گفت از سال 1991 فعالیت خبری را آغاز کرده است، چند سال خبرنگار تلویزیون الجزیره قطر و العالم بوده و از سال گذشته به عنوان مدیر تلویزیون المیادین در تهران شروع به فعالیت کرده است.
آقای البحرانی به افزایش کانال های ماهواره ای منطقه ای طی دو دهه گذشته اشاره کرد و گفت این کانال ها به فناوری های گسترده ای مجهز شده اند و توانسته اند تاثیر گذاری و نقش بیشتری در منطقه داشته باشند.از اوایل دهه هشتاد به خاطر وارد شدن کانال های ماهواره ای شاهد تحول جدیدی در رسانه ها بودیم. البته در این زمینه کشورهای اسلامی 10 سال از کشورهای غربی عقب تر هستند و در دهه 90 به این پیشرفت رسیدند امروزه 6 هزار کانال ماهواره ای در جهان وجود دارد که از این تعداد 1400 کانال مختص به کانال های عربی است. از نظر تقسیم بندی کانال های عربی زبان 220 کانال در زمینه ورزش، 180 کانال مختص به سریال ها و فیلم ، 150 کانال مختص به مسائل خبری و 135 کانال درمورد مسائل دینی است که 25 کانال آن برای برانگیختن مسائل طایفه ای فعالیت می کند همچنین تعدادی از کانال ها هم متاسفانه فیلم های مستهجن پخش می کنند . براساس آمار 50 کانال فرهنگی و 70 کانال در زمینه های اجتماعی و خانواده و بیش از 70 کانال در زمینه خبر وجود دارد که بیشتر آن ها متعلق به کشورهای حوزه خلیج فارس است.
آقای البحرانی در اینجا درباره نقش کانال های خبری کشورهای عربی و نقش آن ها در افکار عمومی صحبت کرد و اظهار داشت از میان 70 کانال عربی تعداد کانال های برجسته خبری از انگشتان دست تجاوز نمی کند که عبارتنداز: کانال الجزیره قطر، العربیه عربستان، بی بی سی انگلستان، اسکای نیوز امارات وانگلستان ، کانال فرانسه 24 و کانال المیادین لبنان
در بین این شبکه های تلویزیونی باید از الجزیره قطر به عنوان تاثیرگذارترین تلویزیون که از سال 1996 فعالیت خود را آغاز کرد، نام ببریم. این شبکه در انقلاب های عربی و بیداری اسلامی نقش بزرگی داشت و به همین خاطر به این تلویزیون ، شبکه general می گویند. چراکه در سرنگون کردن رژیم های تونس، مصر و ... و جذب آراء عمومی این کشورها بسیار موثر بود. شبکه العربیه هم در کشورهای سوریه و عراق نقش مهمی در برهم زدن آراء عمومی داشت. بعد از سرنگونی صدام حسین تحریک شاهد این دو شبکه در برانگیختن مسائل قومی و طایفه ای بودیم. این شبکه ها با در دست داشتن امکانات و فناوری پیشرفته خود در سوریه و دیگر کشورهای عربی به تحریک آراء عمومی به سمتی که خود می خواستند دست زدند. از گزارش ها و تصاویری که بر روی مردم تاثیر زیادی داشت می توان به عکس محمد دوره که در آغوش پدرش جان داد و تاثیر زیادی بر مردم داشت، نام ببریم همچنین در سال 2010 در تونس خبر خودسوزی عبدالعزیز تاثیر زیادی بر قیام مردم علیه رژیم این کشور گذاشت یا در سال 2003 تصاویر خبری سرنگونی مجسمه صدام حسین در سرنگونی ارتش قدرتمند صدام برعهده داشت.در سال 2011 حمله به مجسمه حسنی مبارک در مصر نیز همین اثر را داشت.در جنگ داعش در عراق استفاده این گروه از شبکه تلویزیونی و پخش صحنه های خشونت و اعدام های گسترده موجب ترس و وحشت مردم عراق شد و داعش از این شبکه در جهت اهداف خود استفاده کرد.
وی چنین ادامه داد که به این ترتیب به خاطر از بین بردن تاثیرات منفی این شبکه ها بر روی مردم، شبکه تلویزیونی المیادین تاسیس شد.این کانال که در سال 2002 و مدت 3 سال است که راه اندازی شده و در جذب افکار عمومی بسیار موفق بوده است. با وجود این که بودجه زیادی ندارد توانسته است در کشورهای سوریه ، عراق ، لبنان ، تونس و دیگر کشورهای عربی توجه مخاطبین زیادی را به سوی خود جلب کند و از شبکه های پیشرو طی 10 سال قبل از آن پیشی بگیرد. از دلایل موفقیت این شبکه رعایت خط اعتدال است . این شبکه سعی می کند در گزارش های خود از نظرات مختلف همه کشوررها و گروه های درگیر البته به جز رژیم صهیونیستی را منعکس کند. این شبکه از زمان تاسیس خود بر روی دو مساله بیشتر کار کرده است : مساله فلسطین و مقاومت مردم سوریه و عراق در برابر داعش همچنین تجاوز عربستان به یمن و حرکت مردم بحرین در سال 2012 از گزارش های این شبکه است.
آقای البحرانی اظهار داشت از دلایلی که تلویزیون المیادین مورد تهدید قرار گرفته است این است که از طایفه گری و قوم گرایی پرهیز می کند و به اختلافات مذهبی و قومی دامن نمی زند. همچنین فعالیت علنی علیه داعش از دلایل دیگر این امر است. به طوری که بعضی از کشورهای عربی می خواستند المیادین را تطمیع کنند تا براساس خطوط فکری آن ها کار کند بخصوص در مورد مسائل یمن و یا ماهواره عرب ست پخش تلویزیون المیادین را بخاطر مخفی کردن سیاست ها و عملکرد عربستان و یمن ممنوع کرد.
وی در پایان سخنان خود گفت با این همه تلویزیون المیادین توانسته است در کشورهای عربی منطقه مخاطب زیادی را به دست آورد. جهان عرب نیازمند تاسیس چنین شبکه های تلویزیونی و حمایت از آن هاست.جیانگو لی
Jianguo Li
رئیس دفتر مقیم رادیوی بین المللی چین
موضوع سخنرانی : آشنایی با رادیو بین‌المللی چین
آقای جیانگو لی رئیس دفتر رادیوی بین المللی چین در تهران اولین سخنران در نشست تخصصی روز 21 آبان ماه بود که به معرفی این رادیو پرداخت و گفت رادیوی بین المللی چین در سوم دسامبر سال 1941 میلادی با هدف معرفی چین به جهان،‌ معرفی جهان به چین و کمک به درک و دوستی بین مردم چین و مردم کشورهای جهان تاسیس شد.
امروزه رادیوی بین المللی چین به 65 زبان از جمله انگلیسی ،‌ فارسی،‌ عربی، ‌روسی برنامه های خود را پخش می کند. در پایان سال 2010 میلادی پخش روزانه برنامه از رادیوی بین المللی چین جمعا به 2471 ساعت رسید. درسال 2010 میلادی، این رادیو بیش از 3 میلیون نامه کاغذی و الکترونیکی از شنوندگان خود از 161 کشور و منطقه جهان دریافت کرد و تعداد باشگاه های شنوندگان این رادیو در جهان به 3165 رسید.
پایگاه اینترنتی رادیوی بین المللی چین (HTTP://WWW.CRI.CN) یکی از سایت های مهم مطبوعاتی دولت چین است و تعداد بازدید روزانه آن به 19 میلیون بار می رسد.
شبکه بین المللی رادیو و تلویزیون چین (سی آی بی ان) در 18 ژانویه سال 2011 میلادی به ابتکار رادیوی
بین المللی چین رسماً راه اندازی شد. این اقدام رادیوی بین المللی چین را وارد مرحله جدیدی در مسیر توسعه کرد که بنابر آن رسانه های نوین،‌ به محور فعالیت رادیو تبدیل می شود. رادیوی بین المللی چین طی سال های اخیر در مسیر تبدیل رسانه های سنتی خود به رسانه های مدرن و تبدیل رسانه تک وجهی خود به رسانه ای جامع پیش رفته است. در حال حاضر رادیوی بین المللی چین به یک رسانه نوین تبدیل شده است که خدمات خود را در قالب برنامه های صوتی و تصویری،‌ اینترنتی ، خبری و مطبوعاتی ارائه می دهد.
رادیوی بین المللی چین در پی تلاش فراوان و توسعه پیوسته در زمینه رسانه های نوین، پایگاه اینترنتی سی آر آی آنلاین (www.crionline .com) را به یکی از پایگاه های رسانه ای دارای بیشترین زبان خارجی در جهان تبدیل کرده است. خدمات تلویزیون اینترنتی جهانی،‌ رادیو و تلویزیون تلفن همراه و برنامه های رسانه های نوین دیگر ، در این رادیو پیوسته در حال توسعه است.
این رادیو در حال حاضر در 56 کشور جهان از جمله ایران دفتر خبری دایر کرده و بخش فارسی رادیوی
بین المللی چین با 58 سال سابقه فعالیت، یکی از بخش های قدیمی این مجموعه به شمار می رود.
چین و ایران دو تمدن کهن آسیا هستند که در طول تاریخ رفت و آمدهای نزدیکی با یکدیگر داشته اند. در سال 138پیش از میلاد،‌ مردی چینی به نام «جانگ چیان» به نواحی غربی که شامل شین جیانگ امروز چین و آسیای میانه می شود، سفر کرد و جاده ابریشم را به عنوان راه تبادلات اقتصادی و فرهنگی شرق و غرب آسیا معرفی کرد. به این ترتیب با راه اندازی جاده ابریشم ، تبادلات ایران و چین بیشتر شد. امروز،‌ چین و ایران در
زمینه های سیاسی،‌ اقتصادی و فرهنگی به همکاری های گسترده پرداخته و دست آوردهای فراوانی را حاصل کرده اند. برای افزایش آشنایی با همدیگر، بخش فارسی رادیو بین المللی چین که سال 1957 را ه اندازی شد، روزانه یک و نیم ساعت برنامه را به ایران و افغانستان پخش می کند که موضوع آن شامل اخبار ، برنامه ای اقتصادی،‌گردشگری ، موسیقی و صندوق پستی شنوندگان است. به علاوه،در ‌اکتبر سال 2003، سایت اینترنتی بخش فارسی سی آر آی به نشانی Persian. Cri.com رسما راه اندازی شد.
در حال حاضر این پایگاه به روش های گوناگون از جمله،‌ صوتی و تصویری، به موضوعات کلی افتصادی، گردشگری و غیره پرداخته و آن را در خدمت مخاطبان قرار می دهد. به این ترتیب،‌ مخاطبان توانسته اند از میان پنجره ای گسترده تر و سریع تر با کشور چین آشنا شوند.
وی ادامه داد در ماه ژوئن سال 2007 میلادی،‌ دفتر خبری رادیوی بین المللی چین در تهران ایجاد شد. خبرنگاران این رادیو نیز از نزدیک گزارش هایی را از ایران برای مردم چین ارسال می کنند. به این ترتیب فاصله بین دو کشور با یکدیگر نزدیک تر شده است. ماه مه سال 2014 ، رادیو بین المللی چین با رادیو فرهنگ ایران توافق تولید و پخش برنامه «مروارید شرق» را امضا کردند. سی ار آی به این ترتیب به نخستین رسانه خارجی که در ایران برنامه خود را پخش می کند. تبدیل شد.در یک سال گذشته ، برنامه «مروارید شرق» مورد پشتیبانی و تشویق گرم شنوندگان ایرانی قرار گرفت.
آقای لی افزود از زمان برقراری روابط رسمی بین چین و ایران به ویژه پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، ‌روابط دو کشور در زمینه های مختلف به سرعت توسعه یافته و به دستاوردهای چشمگیری رسیده است. بخش فارسی رادیوی بین المللی چین برای گرامیداشت سالگردهای برقراری رابطه بین دو کشور و بازتاب پیشرفت های به دست آمده در این مسیر و همچنین پیشبرد دوستی بین ملت های ایران و چین ، مسابقه هایی را برگزار کرد. شماری از شنوندگان و کاربران اینترنتی بخش فارسی رادیو در ایران در این مسابقات شرکت کردند که چند تن از آن ها به عنوان برندگان مسابقه برگزیده شدند وبخش فارسی رادیوی بین المللی چین چند نفر از همکاران خود را برای اعطای جوایز برندگان مسابقه مذکور به ایران اعزام کرد.
مجله «مروارید شرقی» نیز به کوشش بخش فارسی رادیو بین المللی چین،‌ نخستین مجله با شماره نشریه رسمی چین است که هدف اصلی آن، انتشار تازه ترین موضوعات پیرامون سیاست های دولت ، فرهنگ سنتی،
‌اقلیت های ملی، ‌زندگی مسلمانان، اماکن باستانی و دیگر موضوعات جالب و هیجان انگیز درباره ء‌چین است تا آن را در اختیار دوستان ایرانی قرار دهد. این مجله که در سال 2014 به طور رسمی چاپ شد، مجله ای دو ماهانه با 40 صفحه است. به عنوان اولین مجله رسمی فارسی زبان در چین، «مروارید شرقی» پنجره ای را برای آشنایی بهتر دوستان ایرانی با چین امروز بازکرده و پل ارتباطی میان مردم چین و ایران به حساب می آید.
مجله «مروارید شرقی» در سال 2014 میلادی،‌ موفق به چاپ 3 شماره شد، که مورد تحسین وزارت خارجه و وزارت بازرگانی چین قرار گرفت و بیشتر استادان و دانشجویان بخش فارسی دانشگاه های چین موضوعات این مجله را مثبت ارزیابی کرده اند. هم اکنون این مجله در حال همکاری با آژانس های توریستی چینی بوده تا زوایای بیشتری از منابع گردشگری چین را برای توریست های ایرانی معرفی کند.
همچنین مستند "بازگشت به جاده ابریشم"با همکاری رادیو بین المللی چین و سازمان صدا و سیمای ایران تهیه شده است که این مستند در ایران بسیار مورد استقبال دوستان ایرانی قرار گرفت. می توان گفت با تهیه این مستند،‌ همکاری بین رسانه های دو کشور چین و ایران آغاز شد.
در پایان وی ابراز ‌امیدواری کرد که با تلاشهای مداوم و خستگی ناپذیر ، پل دوستی بین مردم ایران و چین ایجاد خواهد شد.رونگ جو
Rong Zhou
رئیس دفتر مقیم روزنامه ون هویی چین
موضوع سخنرانی : نحوه ارتقاء روابط فرهنگی ایران و چین بعد از مذاکرات هسته‌ای
آقای رونگ جو دومین سخنران روز 21 آبان ماه در غرفه رسانه های خارجی بود که سخنان خود را چنین آغاز کرد : 14 ماه است که در ایران مشغول به کار هستم و زندگی در اینجا برای من دلپذیر است.
وی به عنوان استاد یکی از دانشگاه های چین و به عنوان یک خبرنگار چنین ادامه داد یکی از بهترین کشورهای دوست برای چین، کشور ایران بوده و خواهد بود و افزود ون هویی از بزرگترین روزنامه های چین در شانگهای است که اخبار اقتصادی و سیاسی و فرهنگی را در چین پوشش می دهد. شهرهای گوانگ جو ، شانگهای و پکن از شهرهای مهم چین هستند و بیشتر ایرانی ها در آنجا زندگی می کنند.
وی در مورد توافق هسته ای گفت سوال این است که بعد از توافق هسته ای چطور می توانیم روابط رسانه ای و فرهنگی خود را گسترش دهیم؟ دو کشور ایران و چین متمدن و تاریخی هستند. چین از خریداران انرژی ایران همچنین از بزرگترین سرمایه گذاران صنعتی و ساخت و ساز است. چین از بزرگترین شرکای تجاری ایران است و در 5 سال گذشته بزرگترین شریک تجاری ایران بوده است. ایران و چین دلایل زیادی برای گسترش روابط تجاری دارند.
آقای رونگ جو افزود روابط اقتصادی تنها موضوع در این شراکت استراتژیک نباید باشد. بیشتر این روابط تجاری است در حالی که باید فرهنگی هم باشد. ایران و چین از کشورهای قدیمی هستند. مدت های زیادی دو کشور روابط مستحکم فرهنگی داشتند. یکی از اهداف چین این است که جاده ابریشم دریایی را در چین باستان گسترش دهد. ایران نیز می خواهد به صورت یکی از قطب های قدرتمند جهان در بیاید ، باید استراتژی خودمان را با هم تطبیق دهیم و روابط را گسترش دهیم. روابط فرهنگی و رسانه ای ما زیاد نیست. در شهرهای بزرگ و پایتخت دو کشور هنوز نمایشگاه های فرهنگی بزرگ نداریم. کونگ فو نمونه کوچکی از فرهنگ چین است و صنایع فرش ایران مدرن ترین صنعت در دنیاست. دوست داریم سمفونی ارکستر چین را در ایران و همینطور
گروه های موسیقی ایرانی ها را در چین داشته باشیم. فیلم سازان مستند و حرفه ای مشترک داشته باشیم و روابط فرهنگی گسترش یابد.
وی تاکید کرد همکاری خبرنگاران ایرانی و چینی و انعکاس گزارش ها در رسانه های آن ها مهم است و در این زمینه سفر آن ها به کشورهای یکدیگر مهم است. از وظایف مهم روزنامه نگاران این است که باید روابط دو کشور را غنی تر کنند. چین در ایران یکی دو رسانه بیشتر ندارد که باید افزایش یابد.
وی در پایان این نشست دو پیشنهاد ارائه داد یکی درباره برگزاری سمینار و ورک شاپ بخاطر جلوگیری از این که کالاهای چینی درجه 3 وارد ایران شود و دیگری در مورد اعزام 500 نفر از افراد ایرانی و جوانان به چین در هر سال جهت افزایش روابط فرهنگی میان مردم دو کشور.
طلال سلمان
Talal Salman
مدیر مسئول روزنامه السفیر لبنان (میهمان ویژه)
موضوع سخنرانی : موقعیت رسانه های جهان عرب
غرفه اداره کل رسانه های خارجی در روز 21 آبان ماه ساعت 18 شاهد حضور طلال سلمان مدیر مسئول روزنامه السفیر لبنان و روزنامه نگار با سابقه و مشهور جهان عرب بود. در ابتدای این نشست رایزن سیاسی سفارت لبنان در ایران توضیحاتی درباره جایگاه روزنامه السفیر لبنان به حضار ارائه داد و گفت لبنان به عنوان هدایت کننده و خط دهنده جریان رسانه ای جهان عرب است و روزنامه السفیر که سابقه 44 ساله دارد از سردمداران این
رسانه ها بشمار می اید. السفیر برای ایجاد جریان آزاد رسانه ای و ایفای نقش آگاهی رسانی به تمام رسانه های منطقه ای به وسیله طلال سلمان تاسیس شد و توانست جایگاه ویژه ای در جهان عرب و رسانه های منطقه پیدا کند. رویدادهای مهم منطقه حتی پوشش مذاکرات هسته ای از طریق روزنامه السفیر صورت می گیرد.
سپس آقای طلال سلمان به عنوان آخرین سخنران در بخش نشست های تخصصی نمایندگان رسانه های خارجی در نمایشگاه مطبوعات به ایراد سخنرانی پراخت و گفت اولین باری که به ایران سفر کرد در سال 1357 همزمان با بازگشت امام خمینی (ره) از نوفل لوشاتو به ایران بود و شاهد پیروزی انقلاب اسلامی و سقوط شاه بود. وی در ادامه درباره رسانه های عرب به ویژه لبنان شروع به صحبت کرد و اظهار داشت اکنون عصر
رسانه ها و اطلاعات است و در این فضا سیاست در دستان عده ای خاص قرار گرفته که هر جا منافع شان ایجاب کند جنگ بر پا می کنند.
احزاب که معمولا با شعار ایجاد تغییرات و دفاع از کرامت وحقوق انسانی به وجود می آمدند اکنون صحنه را ترک کرده اند و به جای آن رسانه ها به مجموعه ای از موسسات انتفاعی تبدیل شده اند که مدافع منافع حکام وثروتمندان هستند تا آنجا که قیمت دارو و درمان نیز از سوی آن ها تعیین می گردند در این فضا دیگر انقلاب فلسطین مهجور شده است.
رسانه های در خدمت منافع مردم از سوی رسانه هایی که در خدمت منافع سیاست بازان هستند مصادره شده اند و کم کم آن جوهر اصیل روزنامه نگاری متعهد خشکیده و فضا از شبکه های آزاد و مستقل خالی مانده است. فقط اندک رسانه های لبنانی و برخی از سایر کشورهای عربی باقی ماندند که با زحمت فراوان مقالات انتقادی از گروه های منفعت طلب منتشر می کنند.
اکنون مشکل اصلی روزنامه های مستقل وغیر وابسته لبنانی این است که از سوی رسانه های ارباب ثروت در معرض تهدید به انهدام کامل قرار گرفته اند. به طور نمونه فارغ از طبقه بندی های سیاسی قبل از ظهور جمال عبدالناصر و اندیشه انقلابی وی در مصر رسانه های لبنان وضعیتی متفاوت با بعد از این دوره داشتند.
در اواسط دهه پنجاه و قبل از شکل گیری کشورهای حاشیه خلیج فارس روزنامه های لبنان جایگاه آزاد اندیشی و دفاع از حقوق مردم بود. پس از نقشی که رسانه های مصر در انتقاد از سیاست های سادات ایفا کرده اند کشورهای حاشیه خلیج فارس به اهمیت نقش رسانه ها در صحنه سیاست کشورها بی پردند، لذا موسسات تازه تاسیس شده رسانه ای به خصوص در کویت به استخدام روزنامه نگاران وخبرنگاران حرفه ای پرداختند.
پس از کویت امارات متحده عربی قطر و بحرین نیز همین اقدام را انجام دادند سپس نوبت به عربستان سعودی رسید که به نقش بی بدیل رسانه ها در سیاست پی ببرد. عربستان سعودی در این زمینه روزنامه نگاران جوانان لبنانی که در این دوره به خوبی نقش خود را ایفا می کردند، به استخدام خود در آورد.
پس از این فرایند شبکه الجزیره قطر شکل گرفت و به کانال اصلی اطلاع رسانی در جهان عرب تبدیل شد و این در شرایطی بود که هنوز مردمی که از سلطان اطاعت نمی کردند شاهد رویداد غیر منتظره تشکیل یک پایگاه امریکا به علاوه یک دفتر نمایندگی اسرائیل در منطقه شدند. با کم رنگ شدن نقش مصر در منطقه به دلیل سیاست های سادات، زمینه برای ایفای نقش حکام کشورهای حاشیه خلیج فارس برای در اختیار گرفتن رسانه ها با پول نفت فراهم شد. و به این طریق پول حاصل از نفت منطقه خلیج فارس توانست به قبضه کردن رسانه های آزاد لبنان نیز اقدام نماید. با وجود سرمایه گذاری بزرگی که صدام حسین روی رسانه های کشورهای عربی تا موریتانی انجام داد به دلیل جاه طلبی و برخوردهای ایدئولوژیک خود موفق به غلبه بر رسانه های نفتی منطقه نشد.
معجزه بعدی ظهور شهر رسانه ای دبی بود که به مرکز استقرار رسانه های مهم بین الملی و عربی از جمله شبکه العربیه و ام بی سی عربستان و مجموعه کانال های آن ها مانند کانال های مذهبی، ورزشی، اقتصادی، پخش فیلم و آهنگ و کانال پخش قرآن تبدیل شد. این رویداد به حذف بیروت به عنوان مرکز اطلاع رسانی و فعالیت سیاسی در جهان عرب انجامید.
روزنامه های عربی به سه گروه تقسیم می شود: گروه اول روزنامه های وابسته به حکومت هستند که سلاطین نفتی آن ها را با استفده از زر یا زور یا هردو تابع خود می کنند، گروه دوم مطبوعاتی هستند که در پی منفعت بوده، نان را به نرخ روز می خورند، گروه سوم مطبوعات مردمی هستند که با هدف ایفای نقش مثبت در تحولات جامعه شکل گرفته اند، بنابراین مهمترین نقش را ایفا می نمایند یعنی منتقدترین گروه هست.
روزنامه های وابسته به حکومت کار اصلی شان انتقاد کردن نسبت به مخالفین است. گروه دوم نیز پیوسته برضد کسانی که گمان می کند منافع آن ها را تهدید می کنند مطلب می نویسند. شهروندان در برابر اقدامات هر دو گروه بالا به هر حال قربانی تلقی می شوند زیرا آن گروه ها همواره چنین القا می کنند که در جهت احقاق حقوق مردم فعالیت می کنند.
البته یک سری از نشریات نیز وجود دارند که منتقد سیاست فلان حاکم به نفع حاکم دیگرند. به هر حال این عده نیز در رفتار ضد دموکراتیک با دو گروه فوق شریک هستند. نکته ظریف اینجاست که این گروه از نشریات فقط از نظر نام و ظاهر با یکدیگر تفاوت دارند اما محتوای آن ها یکی است.
برخی از مطبوعات فوق حتی از حقوق یک سرمایه دار در برابر بقیه اجتماع دفاع می کنند و از هیچگونه حمله تبلیغاتی علیه رقبا ابا ندارند.جوامع عربی هنوز از نظر سیاسی اجتماعی اقتصادی و نیز فرهنگی در حال توسعه هستند والبته در برخی مواقع شاهد توسعه یافتگی این جوامع بوده ایم اما به دلیل رفتار خوف آلود سلاطین خود عقب گرد نموده اند.
بنا به تعریف روزنامه یک نهاد سیاسی اجتماعی وفرهنگی است ولیکن در واقع اقتصاد وتبلیغات بازرگانی به عنوان پایه اصلی فعالیت این نهاد تاثیری شدیدی بر آن می گذارد. تبلیغات بازرگانی که معمولا از خارج از کشور به روزنامه تزریق می گردد و نماینده محلی نمی تواند هیچگونه انتخابی در این زمینه داشته باشد به یک اهرم سیاسی برای اعمال فشار و ایفای نقش در تعیین مشی روزنامه تبدیل شده است.در کشورهایی مانند مصر با هفتاد میلیون جمعیت که تیراژ روزنامه ها به یک میلیون نسخه در روز نیز نمی رسد تبلیغات بازرگانی بسیار تعیین کننده است. مجموع فروش نشریات عربی در مقایسه با جمعیت کشورها، جمعیت افراد تحصیل کرده و حتی جمعیت افراد علاقه مند به سیاست بسیار پایین وشرم أور است.
به استثنای امارات متحده عربی که از نظر سطح علمی و نیز به دلیل حضور مهاجرین درمیان کشورهای عربی منحصر به فرد است شمار پایین توزیع نشریات در سایر کشورهای عربی باعث خجالت است و این نشان دهنده عقب نگه داشته شدن مردم ، بی سوادی و ترس آن ها از سیاست است. در این خصوص نباید هیچگونه
مقایسه ای با کشورهای غربی انجام داد زیرا نتیجه فاجعه بار است.
در شرایطی که مردم حق ورود به حوزه سیاست را ندارند، چگونه روزنامه ای می تواند سیاسی باشد و اگر بود چه کسی خریدار آن خواهد بود؟ در نتیجه همواره تعداد روزنامه های هنری وورزشی بیشتر است.
وی افزود مثل روز روشن است که روزنامه های عربی بیش از آن که به سیاست عربی بپردازند بخش عمده حجم مطالب سیاسی را دعوای بین احزاب و اخبار سیاست های اسرائیل اشغال می کند. به دلیل پنهان کاری مخالفان سیاسی در دنیای عرب حتی انعکاس بخشی کوچکی از فعالیت ایشان در میان مطالب روزنامه حکم اجرای عملیات تردستی را دارد.
آقای سلمان چنین ادامه داد که معمولا مجلات در شهرستان ها فروش بیشتری دارد وکلان شهر ها محل فروش روزنامه ها است. در حال حاضر نشریات عربی دارای کاغذ مرغوب و صفحات رنگی که تبلیغات بازرگانی فراوان چاپ می کنند فروش کمتری نسبت به دهه های قبل دارد. آیا دلیل آن وجود تلویزیون وصفحات نمایش وب وتلفن همراه است که در دست همه دیده می شود ویا بی تفاوتی وسیاست زدگی مردم؟
به هر حال باید اشاره سریعی به نقش تلویزیون در دور کردن مردم از سیاست وسیاست زدگی آن ها، حاکم شدن تلویزیون در صحنه به معنای انهدام سیاست است تلویزیون در گوش وچشم مردم نفوذ می کند و روزنامه در عقل مردم متاسفانه مردم جوامع عربی ترجیح داده اند در برابر تلویزیون نظاره گر برنامه باشند وعقل خود را از آلوده شدن به سیاست در امان نگه دارند.
از کانال های رسمی دولتی که بگذریم ، کانال های تجاری تلویزیون کاری به سیاست و أینده ملت ها ندارند بلکه با مستمسک قرار دادن دین، منافع دنیوی خود را دنبال می کنند و هیچگونه ارتباطی با سیاست به معنای آزادی، دموکراسی وتحقق منافع ملی ندارند.در نتیجه شرایط سیاسی حاکم ، مردم از ورود به فعالیت سیاسی خودداری می کنند زیرا قادر به تغییر حکام خود نیستند و از فعالان سیاسی نیز نا امید شده اند چون این عده نیز تحت تاثیر سیاست تهدید به زندان یا تطمیع با پول هستند. در بسیاری از کشورهای عربی فعالان سیاسی وادار به سازش شده، به تعریف و مدح حکومت ها می پردازند. بدون توجه به شرایط سیاسی اقتصادی واجتماعی حاکم نمی توان روزنامه ها را مورد سرزنش قرار داد و مقصر قلمداد کرد.
با نگاهی اجمالی به مطبوعات جهان عرب به خوبی در می یابیم که به جای پرداختن به مسایل عمومی جهان عرب وهمچنین سیاست بین الملل به تشریح مسایل جاری داخلی وجزئیات خسته کننده مشغولند. این مطبوعات با موضوعات حساس و مقدسی چون اشغال گری اسرائیل در سرزمین فلسطین، اشغالگری امریکا در سرزمین عراق، تحرکات ناو های جنگی، تهدیدات آشکار و پنهان دولت ها و همچنین مداخله سفرای کشورهای غربی در امور داخلی کشورها با بی تفاوتی و بی توجهی برخورد می کنند وبا انتشار موضوعات و اخبار تفریحی ورزشی هنری همچنین چاپ جدول کلمات متقاطع همراه با جایزه تلاش می کنند مردم را از سیاست دور نگه دارند.
نهادهای دینی در مطالب مربوط به موضوعات مذهبی و رجال دینی با حیله گری به ترویج اندیشه سلفی و احیای اختلافات و مشکلات قدیمی مشغولند و به بهانه ترس از شیوع افکار انحرافی در میان مسلمانان به امریکا میدان می دهند تا به اشغال عراق و همچنین تحمیل شروط اسرائیل بر فلسطینیان بپردازد که به عرب اتهام ترورست بودن وارد نکنند.
آقای طلال سلمان تاکید کرد هرگاه از دموکراسی سخن گفتیم ما را در قفس تهمت زندانی کردند گویی نبود دموکراسی در بودن ما تعریف می شود، در حالی که ما خود قربانیان حاکم نبودن دموکراسی هستیم. از یک قرن پیش تاکنون صاحبان اندیشه آزاد همواره در زندان ها به سر برده اند و تعداد کسانی که از فعالیت ایشان جلوگیری می شود روز به روز افزایش می یابد.
حضور روزنامه در جوامع عرب الزاما نماینگر وجود دموکراسی نبوده بلکه نمایشی رنگین وتصنعی وهمچنین مملو از مغلطه را به خواننده منتقل می نمایند.
اغلب روزنامه های عربی وابستگان به هیئت حاکمه اند و نظرات مردم بخشی ناچیزی از آن ها را به خود اختصاص می دهد. رسانه های دیداری جهان عرب به استثنای لبنان همگی وابسته یا جزء هیئت حاکمه اند.
همه ما به خوبی مالکان شبکه های الجزیره و العربیه که خود را مستقل و آزاد معرفی می کنند را می شناسیم و می دانیم بودجه آن ها از کجا تامین می شود.
رسانه هایی که بر اثر توطئه بین حکام و سرمایه داران پدید آمده اند در واقع از خون شهدای جنگ های داخلی واختلاس اموال عمومی (من جمله در عراق) ارتزاق می کنند.کانال های عربی اگر چه ممکن است باعث افزایش آگهی و ارتباطات مردم وجوامع عربی بشوند و مشکلات مردم را مطرح کنند اما به دلیل وابستگی به حاکمیت نمی توانند نقش یک سیاست مدار یا نهاد ایجاد کننده دموکراسی را ایفا نمایند.
جنبه طنزآمیز قضیه این است که اغلب کانال های فتنه برانگیز عربی به کشورهای قبیله ای کوچک اما پولداری تعلق دارند که مردم چیزی از انتخابات و ایجاد تغییرات نمی دانند و نخواهند دانست. اگرچه مهاجرین در آنجاها چندین برابر مردم سرزمین اصلی از سیاست اطلاع اما نقشی در صحنه سیاسی ندارند.
وی افزود به طور قاطع می توان گفت در اثر جنگ داخلی لبنان ضربه سنگینی به مطبوعات جهان عرب وارد شد و این هم به نوبه خود بر روند دموکراسی تاثیر نامطلوبی گذاشت. بسته شدن خیابان های بیروت از سوی افراد مسلح به منزله اعلام پایان فعالیت سیاسی در کشور بود اکنون یا باید می جنگیدی یا از جنگ پشتیبانی می کردی. ملت فرو پاشید، ملت عرب فرو پاشید، حقیقت از هم فرو پاشید.
در این هنگام سیاست با توسل به ابزارهایی جز مطبوعات، مردم و انتخابات دنبال شد. اشغال لبنان از سوی اسرائیل در سال 1982 اعلام پایان یک دوره سیاسی عرب بود که در آن عرب از حوزه سیاست اخراج شد. از زمان شروع جنگ داخلی لبنان تاکنون نشریات کشور ما به دلیل ترک کشور از سوی روزنامه نگاران دچار خسران عظیمی شده اند. این روزنامه نگاران تخصص و تجربیات خود را به سایر کشورهای عربی منتقل کرده اند و لبنان هنوز نتوانسته است این خسارت را جبران نماید. خسارتی که به لبنان وارد شد به دموکراسی عرب نیز وارد شد چرا که افکار روزنامه نگاران طالب دموکراسی لبنان در سایر جوامع عربی خریدار نداشت.
به جز چند استثنای کوچک در جهان عرب نه سیاست وجود دارد و نه روزنامه. همه روزنامه ها گویی از روی یکدیگر کپی شده اند زیرا منبع خبر همه آن ها یکی و آن نیز رسانه های خارجی است. در جهان عرب روزنامه وجود ندارد، زیرا در جایی که سیاست وجود ندارد دموکراسی هم وجود ندارد ودر نتیجه از دل آن روزنامه هم بیرون نمی آید.
در هر یک از جوامع عربی روزنامه ها فقط اخبار را برای مردم نقل یا مخابره می کنند و هیچ تلاشی در جهت تحلیل و تاثیر گذاری آن بر شرایط حاکم انجام نمی دهند. اسرار سیاست عرب در دست حکام است و مردم از آن بی بهره اند.
این روزنامه ها بیش از آن که به مصاحبه با مسوولین خودی تمایل نشان دهند برای مصاحبه با مسولان امریکایی سر و دست می شکنند. در عین حالی که می دانیم مسوول عرب نیز زیر سوال نباید برود. این فقط مسوول عرب است که حق دارد دیگران را زیر سوال ببرد، او نباید اسرار سیاست را در اختیار خبرنگار بگذارد، گویی این اسرار شخصی آن هاست که فقط اجنبی حق دارد از آن با خبر شود.
در زمانی که سیاست تعطیل است امیدی به ایجاد روزنامه وزین نمی رود و این ناشی از عدم وجود دموکراسی است که نمی توان آن را با هواپیمای آمریکایی یا تانک اسرائیلی به کشوری وارد کرد که حکام آن به سرکوب سیاست و دین مشغول هستند. حکام عرب حتی احزابی که آن ها را روی کار آورده اند و همچنین احزاب مخالف را از بین برده اند.
در پایان آقای طلال سلمان سخنان خود را به این صورت جمع بندی کرد: ملت قائم بر حاکم است و زمانی که حاکم فوت کند یا از بین برود ارکان دولت فرو می ریزد و نهادهای اطلاعاتی و امنیتی بر ملت حاکم می شوند و به سهم خود به سرکوب ملت می پردازند وکاری از دست مردم بر نمی آید. وی برای انقلاب و مردم ایران آرزوی موفقیت وصلح و دوستی کرد.